LEIDSCHE O CRURA! PS, 1870. lel] tant e dn logeri •e So ij dol 11. 14, DONDERDAG 4 SEPTEMBER. STADS-BERICHTEN. BINft'ENLANOSCHE BERIGTEN. nu die Jemen, ij Jen Bal. Suf ink aai KOKIS lonken noemd, iris. ;ing ZOOI tardo !er J ei! per J O I, lil p. 111! ji 208. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgetonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, He prijs der AdverteiitiCii is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. 's jaars, De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden,brengt bij deze ter algemeenc kennis dat door hem aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 29"" Augustus jl. invorder baar verklaard kohier der personeele belasting over hel 1» kwartaal, dienst 1879/80zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 September 1879. V. d. BRANUELER. 91 I 71 I,i' r z 11,1 Z 1.18! t 411 he Cot LEIDEN, 3 September. Z'. M\ commissaris in Zuidholland is gemagtigd tot bjjeenroeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering tegen 9 September a. s.ten einde daarin over te gaan tot de verkiezing van een lid der gedeputeerde staten, in de plaats van den heer E. li. baron Rengers van Warmenhuyzcn. De voorzitter der faculteit van wis- en natuurkunde aan de rijks-uni versiteit alhier, de hoogleeraar J. M. van Bemmelen, brengt ter kennis van belanghebbendendat aan hendie liet natuurkundig examen voor artsen en apothekers (overeenkomstig art. 4 der wet van 25 Dec. 1878) of het theoretisch apothekers examen (art. 13 derzelfde wet) voor de faculteit van wis- en natuurkunde te Leiden wenschen af te leggen, daartoe gelegenheid zal gegeven worden lusschen 16 September en 16 October c. k.; hij ver zoekt dezulken in tijds schriftelijke kennisgeving van hun voornemen aan hem toe te zenden. //Eind goed al goed." Zoo immer, dan kan dit spreekwoord in den ruimsten zin op het laatste der zomer-concerleugisteren avond op Zomer- zorg gegeven, worden toegepast. Een heerlijk schoone avond, juist slechts zóó koel dat de dames eerst na de pauze behoefte gevoelden shawls of doeken, ter beveiliging tegen de avondlucht, om te hangen; de tuin als gewoonlijk smaakvol verlicht en zóó bezet dat tot aan het verste einde let terlijk geen plekje open bleef, en «last not least", een prachtig concert van Völlmar's kapel, waarvan het zeer afwisselend programma verdienstelijk werd uitgevoerd, zie, dat was een waardig slot der zomer-concer- ten van dit saizoen. En, wanneer de heer Couvée, bij zijne tournee door den tuin, die talrijke aandachtige en belangstellende schare overzag, zal hij geene verdire aansporing behoeven om een volgend jaar, even als nu, alles te doen wat het bijwonen der concerten op Zomerzorg steeds zoo aangenaam maakt. De Bengaalsche verlichting aan het slotdie door het stille weder zulk een schoon effect maakte, verdiende dan ook alleszins de toejuichingdie haaronder het spelen van het Volksliedvan de zijde van het publiek ten deel viel. Gedurende de maand Augustus 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken afgeleverd: 2222y2 portiën warme spijs, 453 portiën vleesch, 33y2 portie» spek, totaal 2709 portiën. De Staatscourant beval de voorwaarden, waarop door de hh. E. J. J. Kuinders, C. Smit en Vermeer en C°. de concessie is aanvaard voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Haarlem naar Zandvoort. Volgens een berigt van de directie der stoomvaartmaatschappij "de Rotter- damsche Lloyd" is de brievenmaal aan boord van het op den 15*,rD Julij jl. hij Gnardafui gestrande stoomschip Overijssel niet gered kunnen worden, en akoo als verloren te beschouwen. Naar men verneemt bestaat bij het ministerie van waterstaat het voor renen, met ingang van één October aanstaande, het tarief per woord op het binncnlandsch verkeer voor telegrammen toe te passen, en zulks te bepalen op een vast bedrag van vijftien cent voor elk telegram als grondtax, met heffing van één cent per woord daarenboven. Op gelijken datum zouden kaarttelegrammen voor het binnenlandsch verkeer vervallen. Betreffende het, volgens het Fad., door de rekenkamer gemaakte be zwaar tegen de wettigheid der benoeming van de tegenwoordige ministers, geeft de N. R. c. een citaat uit de Pari. redevoeringen van Thorbecke. 1862 —63. Toenmaals werd dezelfde quaeslie in de kamer door den lieer van Goltstein opgeworpen. Thorbecke liet zich aldus uit: "De vraag rijst niet voor de eerste maal. Zij rees in 1858 bij de reken kamer, tegenover een ministerie, waarvan het geachte lid uit Amersfoort lid was. Toen waren besluiten gecontrasigneerd op geljjke wijze, door een minister, die op den dag van de kon. onderteekening van het besluit nog niet minister was. De rekenkamer opperde bezwaren, en die bezwaren zijn door het toenmalig ministerie uitvoerig wederlcgd; eene wederlegging af komstig, zoo ik meen, van den toenmaligen ambtgenoot van den heer van Goltstein voor de justitie. Dezelfde bezwaren, toen, zoo mij voorkomt, duidelijk en afdoende van regeringswege wederlegd, worden nu ingebragt. Mijn antwoord is eenvoudig. Mag een koninklijk besluit de mede-onder- teekening dragen van iemand, die op het oogenblik, waarop het besluit genomen en gedagteekend wordt, nog niet minister is? dan antwoorde ik: neen, zoo liet besluit op den dag zeiven, waarop het genomen is, moet werken. Het contreseign van iemand, die niet minister is op den dag, waarop hjj zijne hand zet, heeft geene kracht. Maar wanneer het besluit eerst later kan werken en de mede-onderteekening draagt van een minister, die het is op den dag. waarop het besluit ter uitvoering is bestemd, dan zie ik daartegen niet hel allerminste bezwaar. Grond en doel van het contreseign pleiten integendeel juist voor die medc-ondericekening." Zoo ook zegt de Bosch Kemper dat: "liet er niet zoozeer op aankomt of de minister vóór de onderteekening reeds minister was, als wel dat hij door de onderieekening als minister zich aansprakelijk heeft gesteld." Met den pleiziertrein van 's Ilage en Leiden zijn gisteren 1117 reizi gers naar Arnhem vervoerd. Aan de IV. R. C. wordt medegedeeld dat de heer J. D. Vissering te Leiden op 24 April eene briefkaart verzond, die eene reis om de wereld maakte en terugkwam op 16 Julyna dus de reis in slechts 82 dagen gedaan te hebben. Tot lecraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium te Rotter dam is benoemd de heer dr. II. J. Vetli. In de gisteren gehouden zitting van den Delltschen gemeenteraad bragt de voorzitter eene spoedvereischende zaak aan de orde, namelijk eene mis sive van heeren hoogleeraren der Indische instelling houdende verzoek om ten gevolge van het bedanken van dr. Matthes voor het innemen van een leerstoel voor de geschiedenis van Ned. Indië, daarin zoo spoedig mogelijk te voorzien. De heer van den Broek, sedert 10 jaren in Indische dienst en vroegere elève der instelling, werd aanbevolen, daar hem alle geschiktheid wordt toegekend. Heeren hoogleeraren achten hel niet noodig een hoog- leeraarszetcl te doen innemen, maar de betrekking tijdelijk te doen waar nemen op eene jaarwedde van ƒ2500. Burg. en weth. vereenigden zich met dat gevoelen en stelden de dadelijke behandeling voor van dat voorstel. Het werd met algemeene stemmen goedgekeurd. De officier van justitie, vergezeld van den regter-commissaris bij de arrond.-regtbank te 'silage, is naar Delft geweest, ten einde een onder zoek te doen bewerkstelligen door twee vandaar medegekomen doctoren op het lijk van het meisje, dat in den nacht van Vrijdag op Zaturdag in eene sloot in de nabijheid van Delft is gevonden. Ook zijn eenige personen in deze zaak gehoord. De Amsterdamsche diergaarde, meldt het TV. v. d. D., slaat weder op het punt met een vorstelijken telg verrijkt te worden. De geboorte van een leeuwenwelp wordt nog deze week verwacht. De galerij der wilde dieren is overigens sedert kort verrijkt met een tweetal zeer jonge, regt snaaksche wolven, liet was bepaald eene leemte dat Artis geen wolf meer bezat. Deze wolven hebben de grootte eener kat. Toen zij uit Hamburg kwamen, werden zij nog gevoed met de zuigdesch. In de laatste dagen hebben zij de melk echter voor vleeschgehakt en brood verwisseld. In eene diamantslijperij te Amsterdam beging eergisteren een 16-jarige jongeling, pas in dienst getreden, de roekeloosheid op een drijfriem te gaan zitten. Hij werd voortgevoerd en was in weinige oogcnblikken vermorzeld. Dezer dagen had te Grollo, in Drenthe, een treffend voorval plaats. Grietje Enting, vrouw van A. Struik, had hare geit in de nabijheid van een bijenstal staan grazen. Misschien had zij de pen, waaraan de lijn gebon den was, wat te digt aan de korven in den grond gestoken. Toen zij het dier wilde verweiden, zag zij. dat twee korven waren omver geloopen en dat de geit vreeselijk door de beijen aangevallen werd. De vrouw trachtte de geit te redden, doch kreeg het op hare beurt hard te verantwoorden, dewijl de bijen gemeenschappelijk op haar aanvielen. Zeer ontsteld en kla*

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1