Hoogduit sell, namens dc derde door R. J. G. Damsté in liel Engelsch, na mens de vierde door P. H. Damsté in het Latyn. Wat de vijfde klasse betreft, was aan J. C. A. Simon Thomas en G. A. de Geus vergund elk met eene Latijnsche oratiuncula afscheid te nemen van het Gymnasium. l)e eerste sprak de Teronlii Phormione, de tweede de Theophrasto. Art. 9 der verordening zegt: "Jaarlijks wordt gelegenheid gegeven tot bet afleggen van liet toclatings-examen in de maand Juli; en, aan lien die zich dan niet hebben aangemeld of die bij het examen in Julivan cura toren, de examinatoren gehoord, daartoe vergunning hebben verkregen, bjj den aanvang van hel nieuwe schooljaar." liet eerste examen voor toelating was op Donderdag 10 Juli. Hiervoor waren opgekomen 17 examinandi, van welke tot de eerste klasse werden toegelaten 10, t. w.J. van Binsbergen, A. J. Gooszen, N. van Hamel, L. A. C. Kolir, F. J. Los, G. H. Millenaar, C. Mulié, C. L. Modderman, M. P. Sipkes, A I). Wempe. liet tweede examen voor toelating was op Zalurdag 30 Augustus. Hier aan namen deel 11 examinandi, van welke 8 werden toegelaten tot de eerste klasse, l. w.A. Boers, 1' Boon, W. G. Boorsma, Th. Scip. de Laat de Kanter, E. II. Kruyff, W. B. Oort, D. Ouwehand, J. H. Ch. Rauwen- tiofl"; 2 lot de twee/ie klasse, t. w.: P. Buys, I'. A. van Noorden; 1 tot de derde klasse, t. w.: P. 11. Schollen. De vorige cursus begon met 57, de nieuwe begint met 67 leerlingen. Overzicht van het jaarlijksche getal leerlingen, sedert het stedelijk Gymna sium met zesjarigen cursus, ten gevolge van de oprichting der Hoogeve Burgerschool met vijfjarigen cursus, door een Gymnasium met vijfjarigen cursus werd vervangen Jaar Getal leerlingen Jaar Getal leerlingen 1864 28. 1872 41. 1865 22. 1873 46. 1866 22. 1874 54. 1867 30. 1875 49. 1868 31. 1876 51. 1869 36. 1877 50. 1870 30. 1878 57. 1871 38. 1879 67. Bij de op lieden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, wareB de hoogste prijzen ƒ48, 24, 14.80 en ƒ2 45; de laagste ƒ47, ƒ23, /4.60 en /2.35. In de Zalurdag te Amsterdam gehouden zitting der Juristen-vcreeni- ging werd beraadslaagd over de drukperswetgeving. Mr. Katz verdedigde hel beginsel van algebcele drukpersvrijheid, zonder andere dan eene civiel- regtelijke verantwoordelijkheid, De regeling in hel ontwerp der staats commissie omtrent de mcdepligligheid van drukkers en uitgevers werd be streden door m". AValler, Th. Heemskerk, Belinfante, Knottenbelt en den prae-adviseur nr. de Sitter, liet stelsel van het ontwerp der commissie werdv uitvoerig verdedigd door den prae-adviseur mr. Polak en den raadsheer de Pinto. De uitslag ,der stemmingen was: Punt 1. Erkenning der noodzake lijkheid van bijzondere voorschriften voor de strafregtelijke verantwoorde lijkheid voor drukpers-misdrijven werd met 30 tegen 11 stemmen bevesti gend beantwoord; hel ontwerp der staats-commissie op dit punt werd aangenomen met 9 stemmen tegenterwijl onderscheidene leden zich van stemming onthielden. De heeren Rabnsen, Pols en Fruin werden lot leden van het bestuur benoemd. De volgende vergadering zal te 's Bosch worden gehouden. De Ueljtsche C. deelt bet volgende mede: Twee bier onbekende jon gens, van 17 a 18-jarigen leeftijd, vervoegden zich Vrijdag avond aan een op de Groole Markt staande bandschoenenkraamop liet oogenblik dat de eigenaar zii li even bad verwijderd. Zij kochten van de jufier een paar glacé handschoenen en gaven een bankbillet van ƒ60 in betaling, dal bij de terugkomst van den koopman bleek valsch te zijn. liet bedoelde billet was gewikkeld in een wit papier, waarin zich nog meerdere bank billet ten bevonden, liet is van de echte te onderscheiden door mindere lengte en bnedte, door de hoekcijfers en het ontbreken van het watermerk. Het uit gegeven billet draagt het n\ 2150 en een afdruk van een stempel: "Hoog land in effecten, Amsterdam." Zaturdag morgen in de vroegte werd door een bouwman, die naar liet land ging om te melken, in een sloot aan bet laantje van Allena, onder de gemeente Hot van Delft, het Ijjk van een meisje ontdekt, hetwelk later is gebleken te zijn dat van de elfjarige Adriana D.wonende in de Ver lengde Pieterstraat alhier, welk meisje sedert Vrijdag avond was vermist, lloe bet kind op die afgelegen plaats is gekomen en daar den dood heeft gevonden is vooralsnog niet met zekerheid te zeggen. Uit verschillende ge ruchten, die omtrent dit geval in omloop zjjn, schijnt men echter te moeten opmaken dat hier aan een afschuwelijke misdaad moet worden gedacht waaromtrent de kieschhcid verbiedt nadere bijzonderheden mede Ie dcelen. Het spreekt van zelf, dat de justitie zich de zaak onmiddellijk heeft aange trokken en niet in gebreke zal blijven een streng onderzoek in te stellen. Volgens een ander berigt waren bij de lijkschouwing de sporen ontdekt dat men, om het kind het schreeuwen te beletten, de keel had digt geknepen, liet meisje was des avonds te voren het laatst gezien in eene poflertjes- kraam en daarna nog in een carrousel. Onder Overschie had gisteren morgen een treurig ongeluk plaats. De koetsier van mr. R. J. graaf Scliimmclprnniiickte 's llage, zou met zijne vrouw en beide zoontjes van 8 a 10 jaar, benevens een jeugdigen neef. per rijtuig een uitstapje naar Rotterdam doen. Onder Overschie bij den zooge naamd: n Doesmolen gekomen, schrikte hel paard, nut het gevolg dat het rijtuig op den waterkant omsloeg en afgleed. De vrouw en de neef spron gen er uit, maar de vader met de beide kinderen vielen in het water. Een voorbijvarende schipper ui. Nietiwerkerk aan den Amstel kwam onmiddellijk Ie hulp cn had hel geluk, door middel van een bootje de jongens Iereiid(( Terwijl hij hiermede bezig was, zag hij den vader nog eene hand bo\, bel water uitsteken, doch eer hij hem kon bereiken, was de ongeliikkj. in de diepte verdwenen. Eerst twee uren later is men er in geslaagd t- lijk op te halen, waarna het naar Overschie is overgebragt. Debug) meester aldaar heeft de vrouw met de drie kinderen, die onverwijld in'|t molenhuis waren opgenomen, onder geleide van een paar vrouwen per rr tuig naar 's llage terug doen brengen. De verdronkene was een man va ruim dertigjarigen leeftijd. Te Amsterdam is Zaturdag een jonge wisselwachter van de Holt. spon wegmaatschappij bij hel draaijen van een locomotief op een draaischijf g, den regtervoet tusschen de machine en de rails bekneld geraakt. Hjj; zwaar gekwetst naar het gasthuis vervoerd. Uit Landsmeer meldt men dat Zaturdag avond aldaar eene sleept met zestien modderbakken passeerde door het kanaalachter de sleept ging een jol, waarin 2 personen gezeten waren. Deze beide mannen»; den tegen de boot opklimmen, doch toen zij de jol vooruilhaalden, sin deze om en beiden verdronken. Een van lien was ongehuwdde anfc laat eene vrouw cn vier kinderen na. Het groot festival, Zalurdag avond door de inzenders op de Arnhemsé tentoonstelling aangeboden aan de hoofdcommissie en verder aan allen lot hel welslagen der tentoonstelling hebben medegewerkt, is zeer goedji slaagd. De commissie voor de tentoonstelling en verdere genoodigden «g den in de groole zaal van Musis Sacrum ontvangen en door i; voorzitter der feestcommissie toegesproken. Het terrein van Musis »t prachtig met gas- en Jablochkoff-lampen verlicht en het muziekcorps van 4 grenadiers voerde een keurig programma uit. Van tijd tot tijd werd Ik terrein buiten het hek en den vijver met Bengaalsch vuur verlicht. Int pauze voerde hel Arnhemsch muziekcorps eenige stukken uit, terwijl ondr magnesia-verlichting een chassinel werd onthuld, ten opschrift dragendt "Hulde van de inzenders aan het bestuur en commission der tentoonstel]^ in Arnhem 1879." Na afloop der muziekuitvoering werd een keurig vut werk afgestoken en het geheel met een bal besloten. Eenige dames aldaar hebben eene groole teleurstelling ondervonden. I kleedjes, die zij bestemd hadden voor het luisterrijk feest, Zaturdag avot door de feestcommissie gegevenzijn verbrandVrijdag-avond is door omvallen van een petroleumlamp een bovenhuis op de Markt uilgebranl dat door den directeur van bet nieuw Arnhemsche muziekcorps bewoon werd, en waar o. aeenige feestjaponnen uitgespreid waren, aan wel des directeurs vrouw nog de laatste hand Ie leggen had. Deze dame wt met haar kind even uitgegaan en had de lamp, laag afgedraaid, op n waschtafel geplaatstdoor hel toetrekken der deur schijnt de lamp te ziji omgevallen, want de brand was reeds uitgebarsten toen de bewoonster na» welijks op straat was. Aan de pachters te Aalst in den Bommelerwaard. die veel schade do» het water hebben geleden, is door hunnenlandheer, baron van AVijkerslooi een vierde gedeelte hunner pachtsommen kwijt gescholden. Uit Beekbergen is gevankelijk naar ZHtphen vervoerd een persooi verdacht van in het begin dezer maand zijn huis in brand te hebben stoken, om de assurantie-penningen te ontvangen. Vrijdag-morgeneenige minuten vóór het vertrek van den Friescliti trein, werden gevangenen, die voor de Ommerschans bestemd waren, au het station Zwolle gebragt, toen een hunner van de drukte gebruik maakt; om te ontvlugten. Een der geleiders zette hem na en riep dc hulp mi anderen in, waarop van de overige gevangenen hem sommigen naliepen en daar nu de andere geleider vermeende, dat de gevangenen met elk» hadden afgesproken te ontvlugten en op zijn beurt ook hard begon te loop» en hulp inriep, liep om zoo te zeggen alles wal loopen kon, totdat mei eindelijk, den oorspronkelijken vlugteling achterhaald hebbende, de goede bedoeling der overige gevangenen Ie weten kwam. De persoon, die een ander onlangs bij eene vechtpartij eene oor al- beet, is door de regtbank te Leeuwarden lot 2 maanden celstraf ver oordeeld. Naar men uil Winschoten meldt is de rust aldaar niet verder gestoord. De chef der firma Mulder, die zich naar Groningen had begeven, is gevan kelijk teruggebragt. Zijn broeder is ook aangehouden. D. Mulder had zich naar Groningen begeven, omdat hij in zijne woonplaats zijn leven niet veilig achtte. De Winsch. C. meldt dat er ten aanzien van de leden der kassiersloon Mulder Zn. geen sprake is van hechtenis wegens vermoeden van misdrijf, doch slechts van gewone bewaking als gefailleerdenwelke op hun verlan gen niet in hunne woning, maar in de kamer voor burgerlijke gijzelin; plaats heeft. Naar aanleiding eener opmerking van de Wed. lnd. zegt de Stoompoi o. a.: Met den Wed. lnd. is ons bekend, dat de spoorweg Stockton-Dar lington lang vóór den 25e0 October 1829 geopend is, maar wal wij niet wisten is, dat daar dadelijk stoom als trekkracht zou gebruikt zijn. Hierin nu, gelooven wij, dwaalt de Wed. lnd., en het is juist de gewigtige ge beurtenis, dat de locomotief van Stephenson het eerst over de rails rolde, welke men wenseht te herdenken, niet, dat een ijzeren baan werd aange legd, waatjpp de dienst aanvankelijk met paarden geschiedde. 'sGRAVENHAGE, 1 September. De opper-ceremoniemeester heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het hof den liglen roiuv zal aannemen voor den tjjd van drie dagen, ingaande den rir" Sept. aansl., wegens hel overlijden van II. 1\. II. de Infante Maria del l'ilar, zuster van Z. M. den koning van Spanje Dc luit. ter zee le kl. I. Lagaay, geplaatst bij bel corps torpedisten der marine, wordt op non-activiteit gesteld; voorts wordui geplaatst: aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. ter zee 2C kl. G. d( Frcmeryaan boord van den monitor Krokodil; de luit. ter zee 2'kl

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2