LEIDSCHE COURANT 1S7». MAANDAG 1 SEPTEMBER. STADS-BERICHT EN. 0 BINNENLANDSCIIE BERIG TEN ebeho.). ■rtooiii én Prj "tooni N°. 205, De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50 met hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afsonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 't jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prjjs der Adverlenliën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. BIJ deze Courant behoort een Bijvoegsel. 'dagsl CA» niks fabriti 94 116 16» m 1201 1271 871 871 931 241 1011 dit 11.7! 47.3 :Coi| BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente REIDEN brengen ter kennis, dat ingevolge art. 203, laatste alinea, der wel van 29 Juni 1851 Staatsblad n\ 85) de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor den dienst van 1880 aan den Raad is aangebodenop de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal worden nedcrgclegd en in druk tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDEEER, Burgemeester. Leiden, 30 Augustus 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 30 Augustus. De door burg. en weth. aan den gemeenteraad overgelegde ontwerp- begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor bet jaar 1880 bedraagt in ontvangst en uitgaaf 632,182. De plaatselijke directe belasting is daarop uitgetrokken lot een bedrag van ƒ120.000. In de staatscourant is opgenomen de "Series leclionum in uuiversilalc Lugduno-ltatava habendarum post ferias aeslivas anni MDCCCLXXIX; rcctore magnifico Henrico Kern." Het getal der in hel Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 54 tot 68 volwassen personen en 9 tot 12 kinderen. Heden morgen ten 9 ure viel de 11-jarige Koosje Boom al spelende in het water aan de Aalmarkt, doch werd spoedig door een sjouwer, W. ge naamd, gered. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, dd. 28 dezer, is door den gou verneur van Atjeh berigt dat de troepen van Selimoen naar hunne gewone standplaatsen zijn teruggekeerd, en op hun weg de bevolking overal vrede lievend gevonden hebben; en dal de hoofden, die zich te Selimoen onder wierpen, den 20,l'n dezer te Kotta-Iladja den eed hebben afgelegd. Volgens eene aanschrijving van den minister van oorlog zal op 22 November a. s. liet 200-jarig bestaan der artilicric-werkplaalscn te Delft feestelijk herdacht worden. Reeds worden vele toebereidselen gemaakt om bet feest zoo schitterend mogelijk te maken. De minister van oorlog heeft de voor de adspirantcn voor luitenant- kwartiermeesters te Kampen gunstige beschikking genomen, dat dit jaar Degen plaatsen zullen worden opengesteld en de drie overige adspiranten, bij voldoend examen, in afwachting van aanstelling naar hunne corpsen zul len terugkeeren. De maatschappij »Arti et Amiciliae," te Amsterdam, heeft besloten tot het houden van eene tentoonstelling van kunstwerken in vroegere eeu wen uit edele metalen vervaardigdwelke zij in April 1880 in hare zalen wenschl te openen. Ofschoon uit den aard der zaak de Nedcrlandsche kunstvoorwerpen de hoofdgroep zullen vormen, wenscht de maatschappij buitenlandsche niet uit te sluiten, en meent zij, dat de tentoonstelling zal moeten bestaan uit: 1". kunstvoorwerpen, vóór 1800 uit goud en zilver ver vaardigd; 2". voorwerpen en gedrukte stukken betredende de goud- en zil- versmidsgildcn3". portretten van en herinneringen aan goud- en zilversme den uit vroegere eeuwen. Op de gisteren te Amsterdam gehouden tweede vergadering der Neder- landsche Juristen-Vereeniging was aan de orde de vraag: Welke verande ringen in ons zeeregt zijn noodzakelijk of wenschelijk geworden ten gevolge van toenemende stoomvaart Over deze vraag werd een praeadvics uilgebragt door mr. E. N. Rahusen, advocaat te Amsterdam. Het bestuur stelde de volgende vraagpunten: 1°. Behoort het regt van abandon van art. 321 W. v. K. ook aan naamlooze vennootschappen toe te komen? 2°. Behoort de bepaling der art. 379 en 380, benevens die van art. 446 (scheepsverklaring) voor de stoomvaart te worden gehandhaafd? 3°. Behoort het beginsel van ligdagen voor de stoomvaart te worden gehand haafd? 4». Behoort bij de stoomvaart den schipper de bevoegdheid te worden toegekend om door opening den inhoud der colli te doen constate ren? - 5 5'. B-hoort de expertise van beschadigde goederen voor de stoom vaart belangrjjkte worden vereenvoudigd? 6°. Behoort aan art. 700 de volgende bepaling te worden toegevoegd: "Het breken van assen of andere dcelen der machine van stoomschepen, zonder dat daarvoor eene reden is aan te wijzeu, wordt niet aan inwendig gebrek toegeschreven, tenzij kunne worden aangetoond, in welk opzigt het gebrokene aan inwendig gebrek lijdende was." Vraag 1 werd bevestigend beantwoord met algemeene stemmen, nadat zij aldus was uitgelegd, dat zij ook van e'én schip geldt. Vraag 2 is ont kennend beantwoord met 26 tegen 21 stemmen. Vraag 3 ontkennend met 27 tegen 22. -- Vraag 4 bevestigend met 4 tegen. Vraag 5 insgelijks met algemeene stemmen. Vraag 6 bleef builen stemming. In de te Apeldoorn gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van leeraren bij het middelbaar onderwijs is aangenomen het voorstel van het dep. Noordholland om hel hoofdbestuur uil te noodigen zich met een adres i lot de regering te wendenwaarin haar verzocht wordt aan een of meer rijks-universiteiten leerstoelen te vestigen voor het onderwijs in die vreemde talendie op de rijks hoogcre burgerschool worden onderwezen en tevens de slichiing van eenige rijksbeurzen te vragen voor die studenten, die met vrucht de lessen in een of meer vreemde talen aan de rijks-universiteiten hebben gevolgd, ten einde hen in staat te stellen, door het bezoeken van vreemde landen hunne studiën voort te zetten, Voorts is aan het hoofdbe stuur opgedragen liet overwegen en opmaken van een programma, dat tot leiddraad zou kunnen dienen om meer eenheid te brengen in de program ma's der hoogerc burgerscholen. Te Katcndrecht werd dezer dagen het 2-jarig en eenig kind van ze keren II door een wagen, met vlas geladen, overreden. Het was oogen- blikkclijk dood. Woensdag 11. kwam een kommandettr van 's rijks werf aan den Helder in eene restauratie aldaar om iels te gebruiken. Toen hem het bestelde was voorgezet, meende de restaurateur dal zjjn gast was ingeslapen, maar kort daarop kwam hij lot de ontdekking dat de man dood was. Bij het binnenkomen aldaar van de stoomschepen van Galen en Zil veren kruis is een matroos in het Kanaal over boord geslagen en verdron ken een tweede matroos van de ran Galen viel in het Schulpengat door het breken van een touw uil het want in zee, waarbij hjj waarschijnlijk door de schoot verwond werd. Hoewel het schip op dal oogenblik 8 mijlen liep. gelukte het onmiddellijk een sloep uit te brengen, zonder dat het de bemanning dier sloep evenwel mogt gelukken hem te vinden. Te Arnhem is ecu arbeider, werkzaam in het gebouw van den wed strijd oj) het tentoonstellingsterrein, met een zjjncr beenen lusschen de raderen geraakt, met het ongelukkig gevolg, dat zijn been geheel verbrij zeld werd. Een ander werkman is met de hand tusschen een zaagmachine geraakt, waardoor hij den voorsten vinger met den halven duim verloor. Men schrijft uit Winschoten aan de IV. R. C.: Het faillissement van de firma D. Mulder Dz. houdt hier de gemoederen in sterke agitatie. Dings- dag werden door de firma circa 800 circulaires aan de crediteuren in Win schoten en omstreken toegezonden, waarin werd aangeboden een accoord van 55 pCi., gedeeltelijk per 3 maanden, gedeeltelijk over één jaar te vol doen, onder solide borgstelling. Ter beraadslaging over het aaunemelijke van dat accoord werd Donderdag avond eene talrijke vergadering gehouden in het grootste locaal der stad. Staande die vergadering kwam het officieel berigt, dat door de regtbauk het faillissement reeds was uilgesproken. Van die vergadering begaven zich velen naar de woning van D. Mulder, waar weldra ernstige wanordelijkheden plaats hadden. Was het den burgemeester Dingsdag avond gelukt de menigte te doen uiteengaanheden avond gelukte dat niet meer. Met de kleine policiemagt, hier aanwezig, moest hjj al spoedig zich magteloos verklaren. De verbitterde menigte had weldra alle ruiten van de twee aanzienlijke woningen van D. Mulder en van diens broeder, medelid der firma, verbrjjzeld. Bjj het verzenden van dit berigt duurde het rumoer nog voort. Een bulletin der TV. Winsch. C., met berigtcn tot één uur des nachts, bevat nog de volgende bijzonderheden: Een gedeelte der schutterij is onder de wapens gekomen. In beide huizen is geen ruit heel gebleven. Ook de gouden en zilveren voorwerpen in den winkel (een der gebroeders Mulder is levens goud- en zilver-kashouder) gaan den weg op van de glasruiten. {Zie rerder het Rijroe^sel)

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1