PER TELEGRAAF. beiiln van dq e gevaj, plaats 'inkeli, was It aenigi, ttille uiteen, van dei odlotiii gehuchi ilde en nikeldt, le sloot ziende esef dj vraclit t nadat olbrag! warn gedaai wijl !j Pruis duldet, emeni; eid uit dit larvooi Igezott'. t aard er s) treken Ifjj lid ere en ij den zamei d, Dt /andtl :n ge. lolicit oonde :s op, ar de stliuis i van vver- enz. docli er F, rous- d lot ienst van titer- J. S. van 1 de den over die tetic i de ver- len, tide ion- zijn loet haar uiterste best om leeflogt te zendcl), maar helerschap in den toestand ltan eerst legen den volgenden rijstoogst verwacht worden. De stand van zaken in de oostelijke districten van Bengalen wekt hier eenige bezorgd heid, ofschoon daar meer hoop beslaat op een gunstigen keer. De landver huizing uit de noodlijdende districten naar meer bevoorregte streken is algemeen in gang. De hitte in Bagdad, Bassorah en de geheele Perzische golf is zoo groot, dat in Bassorah alleen honderden personen er door het leven verlo ren, o. a. de nieuw aangekomen Turkschc schout-bij-nacht, en vele Euro peanen aan boord van koopvaardijschepen. Aan boord van bet fregat Beacon der Engelsche marine te Bahrein stierven dc doctor en enkele manschap pen, en bel schip werd hierop naar het koeler klimaat van Muscat ge zonden. Door eenige grondbezitters is aan hunne pachters, wegens den on- gnnstigen toestand waarin zij dit jaar verkeercu, cene vermindering van tien pCt. op de pachtsom toegestaan. Naar men aan de Times meldt hebben de gezanten der Vereenigde Stalen in Chili, Peru en Bolivia aan hunne regering gemeld, dat zij het voorstel der Vereenigde Staten, om bemiddelend in den oorlog, die tusschen genoemde landen gevoerd wordt, op te treden, aan de regeringen der landen hebben gedaan. Hoewel deze nog geen officieel antwoord hadden gegeven, zoo hadden de gezanten toch officieus vernomen, dat het voorstel goed was opgenomen rn kans van slagen had. Volgens berigt uit Memphis zijn in de algeloopen week 31 personen aan gele koorts overleden. FRANKRIJK. Van de gewestelijke raden hebben er zich tot nu toe 27 tegen en 16 voor art. 7 der onderwijs-wet verklaard. Ondanks den gedrukten toestand van handel en nijverheid hebben de direcie en indirecte belastingen gedurende de 7% eerste maanden van dit jaar 75 millioen meer opgebragt dan in hetzelfde tijdvak van 1878, Het jaarlijksch congres der verecniging tot bevordering der weten schappen zal op 28 Aug. te Monlpcllier geopend worden. De gewezen mi nister .van onderwijs, de lieer Bardoux, zal hel voorzitterschap waarnemen. ITALIË Uit Rome wordt gemeld, dat een tot dusver slechts in de intiemste hofkringen als een geheim bekende omstandigheid, langzamerhand verder doordringt, ook al zwijgen dc Italiaansche bladenwaarschijnlijk opzetteljjk, geheel over de zaak. De gezondheidstoestand van den koning, waaromtrent reeds eenigen tijd minder gunstige geruchten liepenblijkt nameljjk hoogst zorgwekkend te zijn. Hij lijdt aan een borstziekte en had in deze maand reeds tpecmaal een bloedspuwing. Ondanks alle pogingen om het te verbergen, is het duidelijk ziglbaar, dat de koning zeer vermagerd en verzwakt is. De geneesheeren dringen er op aandat hij althans een deel van den aanstaan den winter buiteu Rome zal doorbrengen, waar het klimaat zeer nadcelig voor hem is. Het liefst zonden zij hem naar Madeira, doch daartegen schij nen grootc bezwaren te bestaan. De koningin gaat. binnen weinige dagen met haar eenigen zoon, den prins van Napels, naar Venetië en zal daar op den Lido haar verblijf houden, waarheen de koning haar tegen het einde van Augustus zal volgen. DIIIT9CIILA1VD. Aan liet departement van eeredienst worden voortdurend verzoekschrif ten, deels van katholieke, deels van orthodox-evangelische zijde, ontvangen, om ecne opheffing van de vvelgeving der laatste jaren op het gebied van kerk en school voor te bereiden. In goed onderrigte kringen wordt inmid dels gewaarschuwd legen al de grooie verwachtingen, welke men zich daar van zou kunnen maken, omdat noch de nieuwe minister, noch zijn onder secretaris van slaat geneigd zijn om belangrijk af te wijken van den tot dusver gevolgdcn weg. Eenige tijd geleden vierde de veldmaarschalk graaf von Moltke den 60'" verjaardag van zijn indiensttreding. Onder de hem bij die gelegen heid geschonken huldeblijken was een bronzen borstbeeld van keizer Wilhelmaangeboden door alle officieren van den generale» staf. In de vorige week is dit kunststuk, rustende op een gepolijst roodc kolom van ïweedsch graniet, voor goed geplaatst op het plein voor liet kasteel Kreisau, hij Schweidnitz in Sileziëeen landgoed, dat de maarschalk gekocht heeft voor de ƒ360,000, welke hem door den Pruissischen landdag wegens zjjne aan den lande bewezen diensten zijn toegekend. In den nachl van 21 op 22 Aug. heeft te Coblcntz en naburige plaat sen een hevig onweder gewoed. Te Nieuwied ging de donder gepaard met hevigen storm, hagel en slagregen, met het gevolg dat een aantal boomen, daken en schoorsteenen werden weggeslagen en overal doode vogels wer den gevonden. Te Engers wordt het aantal ontwortelde boomen bij hon derden geteld. Te Lutzerath zijn overal ramen ingeslagen en ook overigens de gebouwen beschadigdlerwijl een groot gedeelte der veldvruchten is ver hield. Te Ilohr vond men een stuk ijs, dat na verloop van zes uren nog een breedte had van nagenoeg 6 centimeter, en op sommige plaatsen zijn geheele beplantingen weggespoeld. Te Wecnen is Maandag dc graanmarkt door een vertegenwoordiger van liet ministerie van koophandel geopend. In naam van de graan- en meelbeurs van Weenen, heeft de heer Leinkanf een verslag voorgelezen over den oogst in Oostenrijk-llongarije. Volgens dit verslag zou er een tekort Ta'i 9.250,000 hectoliters voor de tarwe bestaan; voor de rogge een van 7,250,000 hectoliters; voor dc gerst een van 5 millioen. De haveroogst is goed geweest; hij heeft de gemiddelde jaarlijksclic opbrengst met 250,000 dieetoliters overtroffen. Neemt men nu den voorraad, die van den vorigen °°g*t is overgebleven, dan zullen Oostenrjjk-IJongarije nog genoodzaakt zijn, 750,000 hectoliters tarwe en 450,000 hectoliters rogge over dit jaar in te voeren. De gerst is bijna toereikend. Van dc haver kan voor 3 millioen worden uitgevoerd. OOST-INDIË. BATAVIA. 22 July. Betreffende het onlangs gebeurde bij liet agentschap der Javasche bank te Soerabaija, meldt men aan de Locomotief liet volgende: Een der employés had een in 1877 door de bank betaalde quitantie weten magtig te worden en die, na de laatste 7 in een 9 veranderd te hebben, den kassier ter uit betaling gepresenteerd. Deze stelde dat stuk in handen van den agent, die de valschheid ontdekte en den schuldigen employé uit zijne betrekking ont sloeg. De directie van de bank te Batavia, met liet gebeurde in kennis ge steld, moet echter op eene teregtstelling van den employé aangedrongen heb ben ten gevolge waarvan hij in hechtenis genomen werd. Bij zijne arres tatie en in de gevangenis zou beklaagde meer dan eens zijn verwondering te kennen gegeven hebben dat men liern voor de luttele som van 29 in de doos stopte, terwijl een ander, die zich 30000 had weten toe te eigenen, onge moeid gelaten werd. Naar men zegt, is hij daarop door de justitie in verhoor genomen geworden en moet hij liaar toen belangrijke medcdeelingen betrefiende de valsche cheque gedaan hebben; althans werd de onlangs ontslagen boek houder der bank, na een huiszoeking door den officier van justitie en den adsistent-resident voor de policie, naar de gevangenis vervoerd. Het Bat. Bbl. verneemt dat de Indische regering aan den minister van kolonién heeft voorgesteld om de magtiging des konings te vragen tot oprigting te Batavia van eene inrigting voor middelbaar onderwijs voor meisjes, en om tot dat doel op de begrooting voor 1880 de noodige gelden te brengen. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den houtvester 2" kl. C. L. M. P. Seubert; aan den onderw. 3e kl. D. Schoondermark. Benoemdtot hulponderw. (onderw. 3® kl.) aan de openb. 5e lagere school te Soerabaija, mej. J. 11. C. Knypers, onlangs uit Nederland aangekomen. Tijdelijk benoemd: bij de dienst der staatsspoorwegen op Java, tot opzigter le kl., Th. A. II. Buys; tot onder-magazjjnm., de 2» commies bij die dienst H. Th. L. F. van flecking Colenbrander. Departement van oorlog. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. M. Tiernego. Benoemd: tot meesterknecht bij de pyrolechnischc werk plaats te Soerabaija, de gewezen artillerie-werkman 1* kl. J. M. Schappin, thans belast met de waarneming dier betrekking. Bevorderd: bij de milit. administr.tot 1"> luit.-kwartierm., de 2e luitt.-kwarlierm. P. van Exter, H. P. E. E. van der Smissen (thans met verlof in Nederland), J. de Visser en J. E. de Visser. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den leD opziener voor het vak van scheepsbouw bjj het marine-etablis sement op Onrust J. Allein. KONSTANTINOPEL25 Augustus. De Porte heeft met baron Ilirsch een overeenkomst gesloten. Deze financier verstrekt aan de Porte 1,200,000 pond, waartegen zij bewilligt in eenige wijzigingen van liet contract be treffende het verpachten der spoorwegen in Rumelië. Van hare vroegere eischen ziel zjj af en zij maakt ook geen aanspraak meer op het regt 8000 fr. per kilometer te heffen van de ontvangsten der in exploitatie zijnde spoorwegen. NEW-YORK, 25 Augustus. Hit San Francisco wordt van 24 dezer ge meld, dat aldaar onder de bevolking grooie opgewondenheid lieersclit we gens een moordaanslag, door den uitgever van de Chronicle, Young ge naamd. op zekeren Kalioch gepleegd. He opgewondenheid was echter eeni- gérmate bedaard op liet berigtdat laatstgenoemde wel gevaarlijk gewond maar nog niet gestorven was. De kogel had een zijner longen doorboord cn het herstel, hoewel mogelijk, wordt toch betwijfeld liet schot werd gelost na een vinnige staatkundige woordenwisseling en persoonlijke bclee- digingen. GASTEIN, 27 Augustus. Andrassy heeft aan Bismarck ecu bezoek ge- bragl. Bismarck zou weldra Andrassy bezoeken WEENEN 27 Augustus. De Wccner dagbladen zeggen dat een verbond tusschen Duiscliland en Oostenrijk aanstaande is. öurgcrlijkc Van 31 tot en met 3? Augustus 1879. BEVALLEN: J. S. S. Beyerman, geb. Euderle, Z. E. Selier,geb. Renning, Z. J. Ju, geb. Buitendijk, D. S. M. van Wijk, geb. Deele, Z. - 11. Huiskeii, geb. Bruil, A. Leune, geb. van Gaaien, D. M. Zirkzee, geb. van Kampen. Z. S. Honsbeek, geb. Ilouweling, Z. II. H. van Hahleren, geb. Kienen. Z. C. Plu, geb. Pracht, D. H. M. Kret, geb Termeer, D. W. Lou wrier, geb. Vinkoert, D. C. S.van Hooidonk, geb. de Wekker. D. C. II. Eradus, geb de Vrind, D. C. van Engelenburg, geb. van der Hensl, D. P. Smit, geb. de Ruiter, Z. - L. van den Brande, geb. Sirag, Z. M. A. van Meurs, geb. Rijken. Z. P. van Latesteyn, geb. van den Bosch, D. W. J. de Graaf, geb. Wijling, D. A. L. G. Sanders, geb. van Wensen, D. J. Gloos, geb. Aalbersberg. Z. GEHUWD: W. P. llolswilder. jm. en J. Pijnaker.jd. L. Verver, wedr. en E. van den Hurk, wed«. J. W. Goddijn, jm. en II. van Wouw, jd. J. H. G. van Rjjk, jm. en J. M. A. Crama, jd. C. J. Rietmeijer, wedr. cn M. 11. Stentzler, jd. OVERLEDEN: J. C. Lau, Z., 12 m. E. Dijkman. D., 35 j. G. Sintenr, Z„ 1 m. A. Oostenrijk, 92 j. L. Nieuwenburg, 71 j. J. Raaphorst, 65 j. J. M. Vroom, geb. Rietkerken, Z. levenl. M. C. Meijer, D ,6 m. J. Kastee- len, 4 m. - J. A. C. van Vngt, Z., lm. 1). van Rosmalen, Z 6 j. S. L. van den Berg, D., 4 m. H. Eeldert, D.,3m. - M A. G. Sclniieiiick.'l)3 j. II. van Rosmalen, Z., 8 m. S. Stern, D„ 3 j. - J. Sieyger, geb. Arnlz, 68 j. P. van den Akker, geb. du Pree. 20 j. J. W. C. van Evert; Z., 3 m. J. Over- duyn, D., 5 j. R. Wassenaar, Z., 3 j. - - A. Singerling. Z 11 j. J. Bavelaar, D„ 4 j. II. Kesseboom, Z., 3 j. - P. Verver, Z„ 4 j. T. I'ikaar, I)., 12 d. J. Albrecht, Z., 2 m. F. J. van der Sluis, Z„ 14 d - K van der Veer, I)., 10 j. P. Bouman, 71 j. J. Lammers, D.,2 m. M. Vroom, D 5 j. J. Go- dijn, 70 j. M. J. J. M. Karstens, D., 5 m.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3