J. J. BREEMER, De goedkoope 0'verjassen (Demi-Saisoiis} 8. VIES, Hooigracht 20. behandelt en geneest ziekten door schade in de jeugd zijn weer voorhanden van af f 10.75, uitmuntende stoffen en goede modellen. PER TELEGRAAF. A D V E R I E i\ T I E i\. Chirurgijn te Rotterdam, IVicuweiiivcn Et'3 i\Z. OOST-IK» IE BATAVIA. 18 Julij. Aan een telegram van den gouverneur van Atjeli is het volgende ont leend: Van 6 tot 13 Julij hebben de colonnes het vijandelijke terrein in alle rigtingen doorkruist; nergens is tegenstand ondervonden. In verlaten kampongs en legerplaatsen zjjn groole hoeveelheden wapens, levensmidde len en ammunitie buil gemaakt; op eene plaats 120 geweren. Vele vlugte lingen zijn achterhaald, die met vee en goederen gewillig terugkeerden. Anderen boden onderwerping aan. Voorts, zegt het Alg. D., is eruitAljeh geen nieuws, dan alleen dat de eerste Nederlander-Atjeher geboren is, een zoon van den adsistent-resident Sol. Aan de Sum. Ct. wordt uit de XXVI Moekims gemeld; De luit. Lode- wijks zou door een zonnesteek getroflen zijn, en als hij nog niet aan de gevolgeu bezweken is, kan ik u toch mededeelen dat men ernstig twjjfelt aan zijn behoud. De hoofdredacteur van de Locomotief, m'. J. W. T. Cohen Stuart, is door den raad van justitie te Samarang tot 6 maanden gevangenis veroor deeld wegens een door dien raad als honend en lasterlijk tegen den gou verneur-generaal gequalificecrd artikel, den 8s11,11 Januarij II. in dat blad verschenen. In de residentie Bantam zijn reeds 3000 stuks ziek vee afgemaakt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den adsist.-resident van Lingga M. C. E. Stakman. Ontslagen: eervol, de klerk ter algem. secretarie H. Engelenbergde gewezen klerk te Tjamba J. F. G. Bax; de gewezen klerk op het resid.-kantoor te Samarang H. Slek- kinger. Benoemd: tot onderw. 2e kl. bij het lager onderwijs, de ambtenaren op non-activiteit J. Kastelijn en H. van Bergen; tot 3"> commies bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, de klerk bij dat depart. E. F. Ungerer; tol directeur van de Java-bank voor den tijd van drie jaren, mr. A. A. Buyskes, thans die betrekking bekleedende; bij de in- en uitvocr- regten en aecijnsen, lot verificateur 5[ kl.. J. Wijt en E. C. J. Brouwer; tot tijdelijk verificateur 5' kl.de klerk bij den ontvanger te Soerabaija J. Raad'en de opziener B. Wigeri van Edema; lot adsist.-resident van Lingga, de ambtenaar op wachtgeld jlir. E. B. Kraijenhoff; bij de algem. reken kamer, tot hoofdcommies, de lc commies G. K. Pik; tot len commies, de 2' commiesen J. H. Kim en A. Keiler; tot 2'" commies, de 3e commiesen A. E. Townsend en W. W. Milar; tot 3e" commies, de klerk L. F. Reyn- liart en de commies 3' kl. bij de postdienst L. Trosée. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den 1" luit. der infant. A. S. Scheefler. BRUSSEL, 25 Augustus. De gemeenteraad te Oslende heeft in eene bui tengewone zitting besloten, legen den Figaro eene vervolging in te stellen wegens zijn valsch berigl dat de cholera aldaar en te Brugge is uitgebroken. BERLIJN, 25 Augustus. Naar men verneemt, zal de keizer van Rusland, bij zijn aanstaand verbliji te Warschau, namens den keizer van Duitschland begroet worden door generaal-veldmaarschalk Manteuffel. WEENEN, 25 Augustus. Officieel is bekend gemaakt, dat baron Jovano- vics uit zjjne betrekking van plaatsvervanger van den bevelvoerenden gene raal en chef der landsregering in Bosnië en Herzegowinaop eigen verzoek en onder voorbehoud hem een andere betrekking op te dragen, ontslagen is, en dat veldmaarschalk-luit. baron Dahlen in zijn plaats is aangesteld. WEENEN, 25 Augustus. Volgens de bladen vertrekt Andrassy morgen ochtend naar Gastein, om aldaar eene bijeenkomst te hebben met prins Bismarck. RUDAPESTH, 24 Augustus, des avonds. [Stand.) lieden avond is een trein van den Oosteorijkschen Staatsspoorweg, (geladen met petroleum en kleine goederen, bij liet station alhier uit het spoor geraakt. De vonken van de locomotief slaken de petroleum in brand, en acht wagens werden door het vuur verleerd. Verlies van menschenlevens heeft niet plaats gehad. KONSTANTINOPEL23 Augustus. Ten gevolge van een rapport van Zuhdiellendi, minister van financiën, houdende dat de I'orte in het onder houd voorziet van 500,000 Turksche vlugtelingen, behalve het leger, en dat hij alle verantwoordelijkheid van zich werpt voor de financiële catastrophe, welke hij onvermijdelijk acht, is een besluit verschenen, waarbij de eerste ban der redifs wordt ontslagen en verder bepaald, dat de derde, vierde en vijlde bans zullen ontbonden worden na de regeling van het Grieksche vraagstuk. Ten gevolge van deze maatregelen zal het leger tot op 100,000 jnan verminderd worden. NEW-YORK, 24 Augustus. De New York Herald meldt, dat de expe ditie ter opsporing van het stoffelijk overschot van sir John Franklin op 9 Augustus 1878 aau den noordelijken oever van de lludsonsbaai is geland en op 1 April II. per slede naar King Williams Land is vertrokken. I V G K J\I)K X. M. de R.! Mieux vaut faire dea riens que ne rien faire. Onder de vele takken van industrie, welke in den laatsten tijd hoe lang zoo meer onder de aandacht en onder den invloed van. hygiënisten zijn gekomen, behoort zeker wel de mineraal-waterfabricage. We zien bij den dag nieuwe praeparalen van dien aard in den handel gebragt, en heeft de wijze van fabricage op dit gebied zoo al niet haar toppunt bereikt, zeker is het systeem van den heer Bcins der volmaaktheid meer nabij dan eenig stelsel van dien aard. Het doel van dit systeem is reeds tameljjk algemeen bekend. Het stelt zich ten doel de minerale wateren en gazeuse dranken zóó te bereiden, dat zij voor de gezondheid geene schadelijke bestanddeelen bevatten. Maar het systeem, zooals het daar voor ons staat, is slechts gedeelt'lijk waarborg voor de deugd'lijke bereiding. Den fabrikant dier hoogst belangrijke praeparaten zijn ook eischen, en wel zeer gewigtige, te stellen. De fabrikant zonder scheikundige en hygiënische kennis is bij dit systeem misplaatst alsDe verschillende ingrediënten welke verbruikt worden om goed gezuiverd, dus voor de gezondheid onschadelijk water, tot minerale wateren te maken, kunnen op zich zelf reeds een aantal hoogst nadeelige stoffen bevatten We behoeven dit niet nader aan te tonnen; ieder weet hoezeer onze dagelijksche levensbehoeften aan allerlei verval- schingen blootgesteld zijn; zóó ook met de verschillende "grondstoffen" welke de fabrikant tot het maken van zijn praeparaat behoelt. Een paar voorbeelden kunnen dit toelichteu. Onder de vele ingrediënten, welke de mineraal-waterlabrikant verbruikt, spelen b. v. suiker en citroen zuur eene hoofdrol. Hoe dikwijls suiker vervalscht wordt met meel of kalk weet ieder huis moeder evengoed als de handelaar in koloniale waren, die daarin zoo niet geheel, dan toch dikwijls voor een groot gedeelte aandeel heeft. Minder algemeen bekend zijn de vervalschingen van citroenzuur met wijnsteenzuur en zuringzuur en de verontreiniging met lood. Wijnsteenzuur wordt door de maag slecht verdragen en daarom door geneeskundigen zeer zelden voorgeschreven, zuringzuur is èn als zondanig èn in deszells verbindingen hoogst uadeelig voor de gezondheid en in groote quantiteit of bij langdurig gebruik zelfs vergiftig. Lood! de groote ongelukken welke de dagbladen ons zoo dikwijls leeren kennendoor het onvoorzigtig gebruik van stoffenwelke in mindere of meerdere mate loodhoudend zijn, zijn bewijzen genoeg van welk groot gewicht het is, lood te kunnen aantoonen. Een ongeluk schuilt in een hoekje, en het ware dus te wenschen, dat de bevoegde macht zich aau de mineraal-waterfabricage liet gelegen liggen, zooais de regering van Amster dam bereids heeft gemeend te moeten doen, waar het vervalschen betreft van de dagelijksche levensbehoeften. J. D. DINGEMANS, Apotheker en Scheikundige. PROGRAMMA VAM MUZIEKUITVOERIMGEM. Musis Sacrum. Donderdag 28 Augustus, te half acht, door het Muziek-corps der Leidsche dd. Schutterij, Kapelmeester de heer C. G. Loched. lsle afd.: N". 1. Marsch: "Gruss an Leiden", Muller; 2. Ouverture: «Teufels Antheil", Auber; 3. "Geraldine-Walzer", Godfrey; 4. Fantaisie aus "Martha", Flotow. 2de afd.: N°. 5. "Zampa", Ouverture, Herold; 6. a. "Der verliebte Bua", b. »Von der Wanderschaft der Bua", KUrnlher Volks- lieder. Instrumenlirt fiir Orchester von W. Herfurt; 7. Scene und Arie aus "Titus" (Clarinett-Solo), Mozart; 8. Fantaisie: "Nabuchodonosor", Verdi; 9. «Ueber Land", Galop, Strassny. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 15 Augustus 1879. Kantonrechter mr. F. Was. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak In strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. W. H. te Leiden J. v. d. B. te Noord- wijk, K. v. d. W.idem, D. v. d. B. te Noord- wijkerhout C. de M. te Kat wijk aan Zee A. de V., idem, W. v.,0. teNoordwpk, D. de W. te Leiden F. K. to Katwijk aan Zee A. A. O. te Leiden A. v. K.idem Aard van het misdrijf. zoeken van eijeren van wild, idem, idem, idem idem, idem vervoeren van eijeren van wild •baggeren zonder vergunning, een paard en wagen los en zonder toezicht laten staan op den weg te Katwijk rijden op de klinkerstraat te Leiden markten met kaas op ver boden plaats ie Leiden Gevallen uitspraak. 10 of 2 dagen, idem. idem. idem. 5 of 1 dag. idem. 10 of 2 dagen, idem. f 3 of 1 dag. idem. idem. Bevallen van eene Dochter A. SANDERS VAN WENSEN. Leiden, 25 Augustus 1819. AIgemeene kennisgeving. of op laleren leeftijd, ook dooi' onschuldige oorzaken, aan lichaam en geest toegebracht, volgens een MATUURGEMEESWIJZE, zonder eenig inwendig geneesmiddel. Spreekuur: 11—2 uur, behalve Zaterdag en Zondag. Prospectus, bevattende voor vrouw, man en kind uiterst belangrijke wenken, gratis op franco aanvrage verkrijgbaar bij bovengenoemde'zen ding gesloten couvert, tegen overmaking van één blauw postzegel.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3