schuldig gemaakt en nu voor het gelddar hij zich zoodoende had welen Ie verschaffen, een pleizierreisje maakte om de tentoonstelling te bezoeken. Voor de betrekking van leeraar in de wiskunde aan de hoogere bur gerschool te Zinplieii zijn voorgedragen de hh.: J.J.Werner, phil. nat.cand., leeraar aan de hoogire burgerschool te Goes, A. Beekman, Is" luit. inge nieur Ie Utrecht. G. Roodenburchciviel ingenieur te Amsterdam en J. J. A. Visser Ie Amsterdam. He gemeenteraad van lleusden heelt besloten tot het opheffen der La- tijnsche school aldaar. Sedert enkele dagen wordt onder de gemeente Woudrichem te vergeefs gezocht naar zekeren H. A. D.landbouwer te Oudendijk. Nadat hij jl. Vrijdag van een hooiverpachting te Almkerk thuis kwam, heeft hij met zijne huisgenooten het avondeten gebruikt, daarna zijn pijp aangestoken en is de deur uitgegaan. Sedert dien tijd wordt hij vermist en rjjst er bij velen sterk vermoedendat hij niet levend zal worden teruggevonden. Als een bewijs, dat men ook in Amerika niet onbekend is met de antecedenten van L. Pincoffsen dus de mecning van velen dat hij daar als een «gentleman" wordt geacht, onjuist is, kan dienen, dat in de National Police Gazette van New-York, van Zaturdag 12 Julij 1879, zijn portret voorkomt met een artikel, getiteld: «Een Hollandsche bankroetier uil de grootc wereld", waarin zijn gedragingen verteld worden. 's GRAVENHAGE26 Augustus. Z. M. de koning heeft, behalve lid. onderstalmeester den heer H. G, Wijnveldt tot ridder, den heer F. Steers, onderstalmeestcr, tot officier der orde van de Eikenkroon benoemd. De lieer M. J. Carbasinsthans boekhouder bjj het entrepot te Amster dam is benoemd tol ontvanger der directe belastingen te 's Hecrenberg. Tot ontvanger der registratie en domeinen te IJsselmonde is benoemd de heer F. G. Kist, thans te Enkhuizen. lie kapitein ter zee A. N. L. Koops en de luitt. ter zee 2' kl. J. E. Sickens, J. A. P. van Dorlh en S. K. Sybrandi, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Ten 5 u. 40 m. zullen heden middag met een extra-trein van de Rijn spoorwegmaatschappij alhier aankomen 11(1. DD. HH. de prins en prinses van Wied met gezin en vergezeld van H. D. 11. de vorstin van Rumenië, zuster van den vorst van Wied. De doorluchtige reizigers begeven zich onmiddellijk naar Scheveningenalwaar zij gedurende eenige weken intrek zullen nemen in het Hotel garni. De moeder van de vorstelijke personen wordt binnen eenige dagen te Scheveningen verwacht. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft voor zijn vertrek naar Parijs dën heer G. Rademaker, stationschef van de lloll. spoorwegmaatschappij alhier, een gouden repetitie remontoir-horloge vereerd, blijkens eene daarin voor komende inscriptie als herinnering aan den 23tn Junij 1879. De minister van binncnlandschc zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verlecnen. Bij den gisteren gehouden schietwedstrijd is in categorie A. wedstrijd tusschen corpsen van de marine en van het leger, de lsle prijs: gouden me daille, uitgeloofd door het rijk, behaald door het reg. grenadiers en jagers;: de 2de prijs: zilveren medaille, uitgeloofd door het officieren schietgezelschap, door het derde reg. infanterie; de 3de prijs: bronzen medaille, uitgeloofd door het officieren schietgezelschap, door het tweede reg. infanterie; in categorie C. wedstrijd tusschen schutterijen, de ls,e prijs: gouden medaille, uitgeloofd door hel rijk, door het derde bataillon dd. schutterij ,e Rotter dam, de 2jc prijs: zilveren medaille, door het 1!,«bat. dd. schutterij te 's Hage, 3dt prijs: bronzen medaille, door de dd. schutterij te Utrecht; in categorie B, wedstrijd tusschen scherpschutterscorpsen en wecrbaarheids-vercenigingen, l!,f prijs: gouden medaille, door «Oranje Nassau' te 'sllage; 2de prijs: zil veren medaille, door de Ulrechtsche Studentenvereeniging; 3de prijs: bronzen medaille, door de Verecniging tot bevordering van 'sLands weerbaarheid te Rotterdam. De corps-eereprijs, bestemd om toegekend te worden na kamp strijd tusschen de drie corporatiën, die de gouden medailles gewonnen heb ben, zilveren bokaal, aangeboden door het Off. Schietgezelschap te 'sllage, is behaald door «Oranje Nassau" te 's Hage. Even na afloop van de pauze had op het schietlcrrein het volgende onge val plaats: De lil« luit. der grenadiers jhr. B v. B. had zjjn revolver, waar mede hij geschoten hadaan zjjnen oppasser in bewaring gegeven. De gre nadier. natuurlijk veronderstellende dat zijn superieur hem geen geladen wapen zal terugbrengen, maakte met hel pistool eenige beweging, waarbij hij een schot loste. De laatste kogel, die nog in den loop was, snorde langs verschillende personen in de rigting van de cantine en schijnt teregt te zjjn gekomen in den regterarm van den majoor Hoppe, van de dd. schutterij te Schiedamdie met eenige officieren aan een tafeltje in de cantine had plaats genomen. Zeer kalm en koelbloedig rees de hoofdofficier van zijn stoel en bewoog zich met het gekwetste ligchaamsdeel onder de menigte. In den mouw van zijn uniform had de kogel een opening gemaakt waardoor een wond te zien was. (lp het oogcublik van het ongeval was geen der officieren van gezondheid van de schutterij op het terrein aanwezig. Er werd om geneeskundige hulp stadwaarts gezonden en weldra verscheen dr. F., die het eerste verband legde. LiUHKM.AMKSBill<: BKBIGTKN. ItELGIE. De leden van liet 17de Nederlandsche taal- en letterkundig congres zijn Zondag avond op eene luisterrijke wijze te Mechelen ontvangen. De stad was in feestdos. De leden werden van het station afgehaald door al de in de stad beslaande gezelschappen en vereenigingen. Men had daartoe een lakkeloptogt georganiseerd, waaraan 3000 personen deelnamen, waaronder 200 te paard, en die opgeluisterd werd door een aantal praalwagens. Groole zorg was daaraan besleed. Op die wijze werden de leden naarj schouwburg-lokaal geleidalwaar zij door den burgemeester werden t welkomd. Maandag werden de zittingen van het congres in den schot burg geopend. De lijdelijke voorzitter, de heer VV. Geets, riep den lej het welkom toe en stelde voor den heer Jan van Beers tot voorzitter benoemenwaartoe onder algemeene toejuiching werd besloten. De zittiig, der afdeelingen worden op het stadhuis gehouden. De eerste afdeelingt. Maandag geen zitting houdenaangezien in het haar aangewezen lokaal noodige stoelen ontbraken. In weerwil van de prachtige ontvangst mi, men ook hier eene teleurstelling ondervinden. De koning heeft dezer dagen de door de stad Doornik gegeven feest bijgewoond, en op een aan den feesldisch op hem uitgebragten toast volgende geantwoord: «In het volgend jaar zullen wij deelnemen aan een feest van gek anderen aard dan dat, hetwelk ons op dit oogenblik vereenigt. Heli zijn het feest van het Belgische Vaderland. Als constitutioneel vorsti vriend van allen, verlangend naar de grootheid en den voorspoed mijns lag is het mjjn pligt, thans luide een vaderlandschen wensch uit te spreken. heb gemeendu dien persoonlijk te moeten doen hoorenMogen voor dit gedenkwaardige!! dag van 1880 de verdeeldhedendie in het land heerschn hebben opgehouden. Laat ons doordrongen zjjn van dien mannelijken verslandigen geest, die de Belgische nationaliteit heeft gevestigd doork partjjen tot elkander te brengen. Laten wij allen, ik bezweer het u.edj moedigheid, gematigheid en behoedzaamheid beoefenen. Het is in helbelan; het is voor de toekomst van ons dierbaar en edel België, hetwelk dit i# langen bij monde zjjns kouings aan allen te kennen geelt." ENGELAND. LONDEN, 25 Augustus. Lord Chelmsford, vroeger opperbevelhebber van het leger aan de Kai| is door de koningin tot kommandeur der Bath-orde benoemd. Natuurlijk geeft deze benoeming vrjj wat stof tot critick. De generaal-opperbevelliebber in Zuid-Afrika, sir Wolseley, meldt va: 2 Aug. aan den minister van oorlog, dat er sedert zijn jongste telegrai niet veel verandering in den toestand is gekomen. Cetewayo bevindt zitk nog altijd in de kraal aan den noordelijken oever van de Zwarte Umvalosi in het Ngome-bosch. Hem wordt daar gezelschap gehouden door eeni« hoofden en een geringen aanhang. Voorts berigt de generaal, dat hij din dag Rorke's Drift nog hoopte te bereiken en van daar zijn marsch zou ver volgen, om zich te Enlonjaveni met de colonne van Clarke te vereenigei. Deze Iroepenmagt is sterk genoeg, om eiken aanval van de gebroken Zoeloe- magt te weêrstaan Villiers en Mc Leod hebben in last, Cetewayo gevan gen te nemen of hem zoodanig te bestoken, dat hij Clarke in den monl loopt. Verscheiden hoofden aan de grenzen van Natal hebben den wenscli te kennen gegeven, zich te onderwerpen. Zij zullen den 5df° de wapenet nederleggen en het vee van den koning uitleveren. Aan de Daily News wordt van 5 Augustus gemeld, dat de Zoeloes in de buurt van Utrecht een voorspoedigen strooptogt gehouden hebben ea dat zjj met hulp van den Kafferstam der Amaswazi's tegen-strooptogten be ramen. Cetawayo schjjnt dus nog niet zoozeer ontmoedigd te zjjn als mei geloofde. Onder de arbeidersklasse te Glasgow heerscht groote nood. Donderdag trokken 2000 werklieden ordeljjk door de stad, om aan de overheid te laten zien, hoevele werklieden zonder werk zijn. In Canada heelt zich een vulkaan geopenbaard. Den 1<1"> Aug. stortte een der hoogste toppen van den Megantic inen ontstond tegelijkertijd een breede opening in de helling van den berg, waaruit aanhoudend een zwarle rook opstijgt. Een wetenschappelijke commissie is uit Montreal vertrok ken, om dit verschijnsel te onderzoeken. FKANHRIJK. Tot nu toe hebben twintig gewestelijke raden hunne wensehen uiige- j bragt ten opzigte van de onderwijswet van Ferry. De eene beeft er zich voor, de andere helft zich er legeu verklaard. De minister van onderwijs heeft bij circulaire eene instructie gezon den aan de prefecten, waarbij bepaald wordt dat vóór het jaar 1883 in elk departement eeuc kweekschool tot opleiding van onderwijzers en eene tot leiding van onderwijzeressen moet opgerigt worden, in zoover deze er niet bestaan. De Union spreekt het berigt van de Patrie tegen, volgens hetwelk de graaf van Chambord in Frankrjjk eene bijeenkomst heeft gehad met eenige zijner aanhangers. Chambord bevindt zich nog te Frohsdorf, waar lijj vele bezoeken ontvangt. Volgens de dagbladen zijn twee priesters, die zich naar het spoorweg station begaven om naar Lyon te vertrekken, in de Kellerslraat te Parijs door eenige jongens tegengehouden, die hen beschimpten, en daarop waren zij al spoedig op het Bastilleplcin door eene volksmenigte omringd, die hen in het water dreigde te werpen. Door een onderofficier en een viertal agenten werden zij in bescherming genomen tot dat aldoende hulp opdaagde. Te Cognac is de ex-koopman Mousnier overleden; hij laat aan die stad 1,200,000 fr. na, om daarvan een oudemannenhuis op te rigten, 75000 J. voor liefdadigheidsinstellingen en een jaarlijksche rente van 2000 fr. als prijs voor het deugdzaamste en oppassendste meisje der stad. Voor de neven blijft er nog ongeveer 2,000,000 fr. te verdeden over. DUIT9C11LAND. De beroemde pliiloloog Madvig heeft zijne betrekking als hooglecraar aan de hoogeschool te Kopenhagen nedergelegd wegens toenemende verzwakking van zijn gezigtsvermogen. Hij werd in 1804 geboren en trad in 1826 als repetitor op. terwijl hij reeds in 1829 als hooglecraar in de Latijnsche laai en letterkunde benoemd werd. De hem later opgedragen betrekking van inspecteur van het hooger onderwijs legde bij reeds vijf jaar geleden neder.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2