BUITENLANDSCIIIS BERIGTEN. Door een kneclit van den kleerbleeker Kimmenade, aan het Znider Bnitenspaarne te Haarlem, is in den tuin, vroeger in gebruik bij Willem Joosten, in hechtenis als verdacht van den moord op den veldwachter van der Lijke. uit Bloemendaal, bij bel zoeken naar wormen, in den grond verborgen gevonden een knipmes, dat is berkend voor hetzelfde, dat steeds door Jooslcn voor den gcplccgden moord werd gebruikt, maar sedert was verdwenen; volgens zijne opgave had hij het verloren. Hel mes is door de justitie in beslag genomen. De burgemeester van Amsterdan beeft toegegeven aan hel verlangen van den minister van binnenlandschc zaken en zal zijne betrekking blijven waarnemen tot 1 Jan. aanst. Te Amsterdam is Woensdag avond in de Utrechtschc Dwarsstraat tus- sclien twee mannen een hevige twist ontslaan, waarbij de een den ander met een scherp mes een lange en diepe wonde aan de linkerzijde van den hals, onder het kakebeen, heelt toegebragt, ten gevolge waarvan hij, na ve I bloedverlies, bewusteloos in het huis van een apotheker werd gebragt, waar hem de eerste geneeskundige hulp werd verleend. Vervolgens werd bij naar het gasthuis vervoerd. De dader is in verzekerde bewaring. Op den Oosterspoorweg lusschen Hilversum en Utrecht is gisteren avond, door den laaislcn trein van Utrecht naar Amsterdam, een spoor- wegwerker, die voor zijn vrouw, welke wachteres is, dienst deed, overre den, ten gevolge waarvan hem beide beenen en regterarm werden verbrij zeld. Men vreest voor zijn leven. Nadere bijzonderheden omtrent Jan Gonsing, die jl. Zondag zijn mees teres, de weduwe Boyemte Kampen, ƒ1030 ontstal, doen zien, dat men in hem met een grooten deugniet te doen heeftwelke den diefstal naar een ie voren gemaakt plan uitvoerde, llij was Zondag den geheelen dag onge kleed veinsde niet wel te zijnbleef daarom aan boord en las in den bijbel. Toen hij met den zoon zijner meesteres om 6 uur koffij had ge dronken en van dezen vernam dal hij gedurende den avond aan wal bleef, nam hij zijn slag waar, brak de kast open en stal de ƒ1030, zoomede de hovenkleeding van den zoontot zelfs de bottines toe. Het is gebleken dat Bonsing zoowel in EngelanJ als in Nederland reeds meermalen met de justitie kennis heeft gemaakt. De pachters der aan den IJssel gelegen uiterwaarden, die naar aanlei ding van den grooten voorraad gras, die toen de verpachting plaats had daar op stond en den lagen waterstand der rivier, groote pachtsommen be loofdenkomen nu lot de droevige ervaring, dat er niets vau het verwachte hooi lercgt komt, nog zelfs niet voor verpakking, want het gras, dat nog niet verrot is, zit tot den top vol klei en slik, zoodat het niet eens gemaaid kan worden. Men meldt uit Gcnemuiden: Woensdag werd alhier ter laatste rust plaats gebragt bel stoffelijk overschot van mej. F. S. W. Blansjaar, in leven onderwijzeres in de school van voorbereidend lager onderwijs in deze ge meente. Behalve door het personeel onderwijzers, werd nog aan den lijk stoet deelgenomen door den burgemeester en verdere leden van het ge meentebestuur, zoomede door onderscheiden vrienden en bekenden. Groot en algemeen is de deelneming in dit treurig afsterven, niet alleen omdat baar levensdraad reeds op slechts 24-jarigen leeftijd werd afgesneden, maar vooral omdat zij de kleinen op voortreffelijke wijze voor verder onderwijs wist voor te bereiden. Hierdoor en" door haar omgang had zij zich de toe genegenheid aller ingezetenen verworven. Uit Meppel meldt men dat door de eigenaren van een tweetal turf schuren, even buiten deze gemeente staande, uitgedoofde kolen zijn gevon den die heimelijk door een kwaadwillige hand ouder de massa turf en hout, in die schuren aanwezig, waren geworpen. Als de toeleg gelukt ware, zouden de gevolgen niet te berekenen zijn geweest, daar op die hoogte, de zoogcnaauidc Kaap, behalve turf, een groote vooraad takkebos- scn, heide, brandhout enz. aanwezig is. Voor Iwec jaren en wel op 17 Augustus 1877 werd aan den Moerdijk een knaap, I'. de Bont, door een van dolheid verdachten hond gebeten. De wond genas en men hoorde daarvan niet meer spreken tot voor eenige da gen, toen de knaap de koorts kreeg en er weldra teekenen van razernij werden opgemerkt. Na een zwaar lijden is de ongelukkige bezweken. Uit 's Hertogenbosch meldt menliet water is eindelijk beneden AP. 3 M. ecvallrn. Sedert het einde der vorige maand is hel dus ruim 2 meter lager. Toch staat het nog bijna 1 meter hooger dan bij gewonen zomerstand. De polders zijn bijna droog geloopendoch de weilanden zijn zwart, zoodat er van het nagras weinig of niets zal teregt komen. In den polder /'van der Eygen". die droog is gebleven, staat het nagras goed. Zooals reeds herhaal delijk meegedeeld is, werd die polder behouden doordat met verbazende krachtsinspanning de ach'.erdijken versterkt werden. Naar men zegt zou aan die dijken ruim ƒ25,000 verwerkt zijn. -- In de bedevaart van Eindhoven naar Kevelaar, meldt de/Vftr.ging dit jaar een ingezetene V. 11 uit Woensel, voor de 57s,t maal mede, waarvoor hem een medaille werd uitgereikt. De man werd hierover zoodanig door vreugde overstelpt, dal hij door eene beroerte getroffen werd. Dadelijk werden hem de hh. sacramenten der stervenden toegediend en men zag zich genoodzaakt den jubilaris te Kevelaar achter te laten. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. 'sGRAVEN1IAGE22 Augustus. Bij de posterijen zijn benoemd: lot commies 1' kl.J. lloefhamcr, W. M. van idsinga, II. Helling en J. G. Ploostcr, thans commiesen 2e kl tot commies 2e kl A. van Raab van Canstein, thans commies 3' kl.tot commies 3' kl. J. P. de Veer, thans commies 4e kl.; tot commies 4' kl. 11. F. de Bruyn Tengbergenthans surnumerair. De gewone door de ministers te geven audientiën zijn weder aange kondigd; de audiëntie van den minister van justitie des Dingsdags ten 12 ure, te beginnen met 26 Aug.; die van den minister van binnenlandschc zaken des Zaturdags ten 12 ure, te beginnen met 30 Aug.; die van den minister van financiën des Donderdags ten 12 ure; die van den minister van waterstaat enz. des Donderdags ten 12 ure, te beginnen met 28 Aug.; die van den minister van koloniën des Vrijdags ten één ure, te beginnen met 29 Aug. Dc heer Kappeyne van de Coppello heelt gisteren in het groot stedelijk badhuis te Schevcningen den laatstelijk afgetreden ministers een afscheids diner aangeboden. Behalve de heerèu Gleichman en van Rees waren zijne voormalige amblgenooten allen tegenwoordig. Z. Exc. baron van Lynden van Sandcnburg, minister van buitenl, zaken, heeft gisteren in het hotel Paulez een diner gehouden met de leden van het door hem gevormde kabinet. Nadat, ten gevolge van den rouw in onze vorstelijke familie, twee malen geen gevolg kon worden gegeven aan het voornemen om gepensio neerde en active officieren van de Ncderlandsche marine, de landmagt bier te lande en van het O. I. legerwier borst met het ridderkruis der Militaire Willemsorde versierd is, aan een kameraadschappeljjken disch te vereenigen, werd eerst gisteren in de groote eetzaal van het groot stedelijk badhuis het feestmaal van dezen kring van strijders gehouden. Aan den maaltijd werd door p m. 60 versierden met het onderscheidingsleeken voor moed, beleid en trouw, waaronder de hoogste rangen bij zeemagt en leger ver tegenwoordigd waren, deel genomen. Na afloop van den maaltijd werd op het terras een voor deze gelegenheid toepasselijk vuurwerk ontstoken. De slot-decoratie gaf in vlammende lijnen het kruis van dit militaire onderscheidingsleeken te aanschouwen. De kleu ren der verschillende bestanddeelcn van de ridderorde waren met angstvallige juistheid nagebootst. Door eene kunstmatige kleurverandering werd zoowel de al beelding van de orde der 3de als 4de klasse vertoondtot groote inge nomenheid van de talrijke ridders, die van het balcon der zaal het gezigt op het stuk hadden, en onder de toonen van de volksliederen dit huldebe- wijs toejuichten. ENGELAND. LONDEN, 21 Augustus. In de rede door den heer, Gladstone te Chester gehouden, keurde lijj de builenlandsche staatkunde der regering al. Zij had, zijns inziens, door de vijandige houding, die zij tegenover Rusland in de Oostersche quaestie heeft aangenomen, de plannen van Rusland juist in de hand gewerkt en dat rijk magtiger en, invloedrijker gemaakt. Rusland neemt nu in het Oosten de positie in, die Engeland had behooren in te nemen: het is de beschermer van de verdrukten en de voorvechter der vrijheid. Den Zuid- Afrikaanschen oorlog noemde hij wreed, jjdel en onnoodig. Relagcheljjk achtte hij het te wanen, dat liet bezit van Cyprus een breidel was voor de Russische eerzucht. Voorts sprak hij over de aanstaande ontbinding van het parlement. Hoe langer zij uitgesteld werd, des te meer zou het blijken, hoezeer deze regering de financiën in de war stuurt. Daarom geloofde hij, dat de ministers zeiven ook niet regt weten, wat zij doen zullen; spoedig ontbinden of zoo lang mogelijk de zaak rekken. Maar dit achtte hij zeker, dat, zoo de liberalen eene spoedige ontbinding noodig keurden, zij de tegen partij daartoe konden dwingen door overal met hunne candidaten voor den dag te komen, meetings te houden en te doen, alsof de ontbinding ophan den was. Dat zou eene pressie zijn, waartegen de regering niet bestand zou wezen. Het Kaapsche folksblad meldt dat de Transvaalsche boeren een vrjj krassen brief aan sir Bartle Frère hebben geschreven, naar aanleiding van zijne verklaring dat hij in de noodzakelijkheid was geweest hun harde waarheden te zeggen en van zijn wenscli dat zij met de overige onderdanen van de Britsche koningin zouden willen zamenwerken. Hij had hun harde dingen gezegd, maar die waren niet overeenkomstig de waarheid geweest en hij wist zeer goed dat de boeren vast besloten hadden nooit trouwe onderdanen van H. M. te worden. Tegelijkertijd hebben zij aan kolonel Lanyon geschreven, in antwoord op zijn brief omtrent de beweerde valsch- heid van het berigt als zou sir Tb. Shepstone dreigementen gebruikt hebben met betrekking tot de annexatie, dat zijn onderzoek van de zaak eenzjjdig was en dat zij hun aanklagt zouden bewijzen, wanneer de koningin hen daartoe riep. Dit, zouden wij mecnen, is wel een bewijs dat de «bevre diging van de Transvaal" nog niet zoo volkomen is als sommigen zich verbeelden. Voor den nieuwen vuurtoren op de Eddystone-rots werd Dingsdag door de prinses van Edinburgh, in tegenwoordigheid van haren echtgenoot en van den prins van Wales, de eerste steen gelegd. Volgens the ff'ooi Trade Review bedroeg de hoeveelheid wol, die ver leden jaar over de geheele wereld van schapen gewonnen is, 1,496,500,000 pond. Deze hoeveelheid zou na de zuivering ongeveer 852,000.000 pond schoone wol leveren. De «scheer" voor 1878 viel 10 millioen pond minder uit dan die van 1877. Aan dc Times wordt gemeld«Marocco bevindt zich op dit oogenblik in een staat ^an bijna volkomen oplossing. De stammen aan de Kabylische grens, die van Anghera en Bcni Kader, verkeeren in vollen opstand en weigeren belasting te betalen. Met het oog op de moeijelijkheden, waarin deze rustverstoringen de Spaansche kust-garnizoenen dreigen te wikkelen, moet het Spaansche gouvernement besloten hebben, den bevelhebber van Ceuta tot den rang van kapitein-generaal van het geheele Afrikaansclie militaire district te benoemen. De Correspondencia maakt naar aanleiding van dezen maatregel de opmerkingdat de Engelsche regering bij bet Spaansche kabinet een protest zal indienen en dat tlr. M'. vertegenwoor diger reeds in last zou hebbenden minister-presidentgeneraal Martinet Campos, eenige vragen te dezer zake voor te leggen."

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2