0e „ballon eaplilis, gelijk reeds gemeld is, ten gevolge van lievige rukwinden gescheurd. De plotseling ingetreden daling der temperatuur had het waterstofgas, dat den ballon vulde, doen inkrimpen. Dientengevolge hadden er zich holten gevormd in den ballondie vastgemeerd lag aan de kabels. Plotseling is een dergelijke holte van onder tot boven gescheurd, h«t waterstof is ontsnapt, en in weinige seconden lag de ballon ledig ter aarde. Het geldelijk verlies, dal de ondernemers hierdoor lijden, is aan zienlijk. Men moet een nieuwen ballon maken, en minstens twee maanden gaan er mede heen, eer dat alles in orde is. Giflard, die ten vorigen jare 31 de onkosten van den ballon, die 700,000 fr. bedroegen, ruim gedekt zag hoor de inkomsten der exploitatie, had dit jaar de zaak afgestaan aan drie luchtreizigers, Darlois en de beide broeders Godard, die nog niet anders jan tegenspoed hebben gehad. Het ontsnapte gas alleen vertegenwoordigde {en waarde van 27000 fr. en enkel de geweven stof van den ballon kostte 100,000 fr. I Woensdag avond werd te Belfort, van de zijde van het park, een hevige slag vernomen welke de bewoners van alle wijken der stad naar he plaats des onheils deed stroomen. Vooral den eerstaangekomenen trol een vreesselijk schouwspel. Vier artilleristen lagenten gevolge van het springen van een bom, welke men bezig was geweest van het kruid te ontdoen, doodelijk getroffen, op den grond uitgestrekt. Een van hen blies reeds eenige oogeublikken na het onheil den adem uit. De huls was hem in de borst gedrongenterwijl ook zijn beide beenen waren verbrijzeld. De drie anderen zijn allen min of meer zwaar gewond, een hunner zal waarschijnlijk het linkerbeen moeten missen. Te Lyon heeft dezer dagen het spelen der «Marseillaise" op een con cert tot ongeregeldheden aanleiding gegeven, die, volgens latere berigten, van ernstiger aard zijn geweest dan men aanvankelijk meende. Aan de energie van den heer Levaillantsecretaris-generaal bij de prefectuur van policie, is het te danken dat groole onheilen voorkomen zijn. Het is ge bleken, dal de onruststokers alle gewapend waren met degenstokken, stok ken met Iooden knoppen, enz., van welke ook gebruik gemaakt is. Een zeker persoon trok den degen uit den slok; doch daar men hem een bier glas legen het hoofd wierp en de menigte riep: «Gooi hem in het water!" zoo maakte hij zich ijlings uit de voeten. Een ander persoondie zich van zijn stok bediende, om op zijn tegenstander los te slaan, werd verschrik kelijk toegetakeld en vlugtte het gezigt met bloed bedekt en gescheurde kleederen. Na het concert trokken hoopen volks door de stad onder het zingen der «Marseillaise". Bljjkens cene door den minister van marine en koloniën ontvangen dépêche is een aanzienlijk gedeelte van de stad Saint Pierre (New-Found- land) door brand vernield. Verscheidene openbare gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. Een vreesselijk ongeluk heeft nabij den spoorweg te Nogent-sur-Marne plaats gehad. Bij de opening van den tunnel schrikte het paard van een rijtuig, waarin acht personen gezeten waren, van de stoomfluit van een locomotief. Het paard ging op hol en werd met het rijtuig tegen een pijler van de brug van Nogent verbrijzeld. Acht personen verloren daarbij het leven. In de Portugesche Lisboa Recista Militar komt de volgende mede- deeling voor. Toen koning Johan IV in 1814 nog regent was, heeft hij, blijkens een ofTiciëel stuk, den heiligen Antonius, uit dankbaarheid dat deze door zijne magtige tusschcnkomst zooveel bijgedragen heeft tot de zegepraal der Portugesche wapenen en tot herstel van den vrede, verheven tot luite nant-kolonel der infanterie, waarvoor hem de daaraan verbonden jaarwedde is toegelegd, uit te betalen aan maarschalk Cabral de Cunha. Van dien af is de heilige Antonius steeds onder de officieren in werkelijke dienst van het Portugesche leger opgenomen en 65 jaar lang is de jaarwedde uitge keerd aan den maarschalk. DVITSCIILAAD. Het verdere onderzoek in de bekende zaak van de Grosser Kurfürst wordt zeer langzaam voortgezet. Volgens vroeger openbaar gemaakte mededeclingen zou reeds op 10 Augustus de nieuwe krijgsraad in deze zaak worden bijeen geroepen, ten einde vonnis te vellen over den eenigen beklaagde, tegen wien vroeger telkenmale een gunstig vonnis is uilgespro ken, om het door de hoogere autoriteit te doen bekrachtigen. Thans blijkt, dat de nieuwe krijgsraad nog niet is zamengesteld en tot heden weet men niet wanneer die raad bijeen geroepen zal worden. Gelijk men weet heeft de Duitsche admiraliteit een contract aange gaan met den heer Leutner te Londen om het gezonken pantserschip, de Groszer Kurfürst, weder boven water te brengen. Den 1'™ Aug. was de bepaalde termijn verloopen, maar de Duitsche admiraliteit heeft goedgunstig dien termijn verlengd. Dit heeft nog al verwondering opgewekt. De Hamb. Ilörsenhalle verzekertdat Leutner zijn contract met de keizerlijke Duitsche j admiraliteit als reclame heeft gebruikt om te Londen een «wreek recovery and salvage company" op te rigten met een kapitaal van 100000 l, waar van 44000 werkelijk, zooals de wet voorschrijft, zijn geteekend. Aan deze maatschappij heeft hij zijn „bergingsinventaris" en zijn contracten tot ligh ting der Kurfürst en der l'omerania overgedaan voor 15000 contant en 38 in volgefourneerde aandcelen. Hij heeft daarop het prospectus der maatschappij in vele buitenlandsche bladen, maar niet in Duitsche, aange kondigd en het publiek aangespoord aandeelen te nemen, waardoor hij ook de zijne voordeelig van de hand kan zetten. Dat Leutner, toen hij het contract met de Duitsche admiraliteit sloot, volstrekt niet de middelen bezat om de ligting van het kolossale pantserschip uit te voerenheeft hij in het bedoelde prospectus ronduit bekend. Overigens is Leutner in Duitschland volstrekt geen onbekend persoon. In handelskringen heeft hij meermalen grond gegeven, zich zijner niet aangenaam te herinneren. D'. Forckenbeckópper-burgemeester van Berlijn en gewezen vooi\ zitter van den riksdag, is benoemd lot lid van het heerenhuis voor l.el leven, d. w. z. als opper-burgemcester der hoofdstad. Te Mainz heeft een ernstig spoorweg-ongeluk plaats gehad. Een rijtuig, waarin vier dames, familieleden van hooge officieren, gezeten waren, werd, toen het ten gevolge dat het hek niet gesloten was over de rails van den spoorweg reed, door den aankomenden trein overvallen en aangereden. De dames werden er uitgeworpen en kwamen ernstig bezeerd op de straat teregt. De koetsier brak een rib, terwijl het rijtuig geheel vernield werd en de paarden met een gedeelte daarvan op hol gingen. De baanwachter was door slaap overvallen. Die baanwachters moeten van des morgens 5 tot des nachts 12 ure dienst doen. De bankier Moser, Unter den Linden, te Berlijn woonachtig, is ge- vlugt, talrijke schulden en een belangrijk tekort in zijne zaak achterlatende. Hij is het slagtofier geworden van een geheim spelers-genootschap. Volgens het Leipz. Tagebl. is de koopman Warnke, te Aschersleben veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 800 mark boete, omdat hij gedurende geruimen tijd voeder met sloften van minder waarde vervalscht en voor onvervalscht verkocht had. In de laatste maanden had hij meer dan 100 centenaar gips en marmermeel te dien behoeve uit Nordhausen ontvangen. Een dienstmeisje te Koningsbergen is door de regtbank tot vijf mark geldboete of een dag subsidiaire gevangenisstraf veroordeeld, wegens het op de algemeen gebruikelijke wijze villen van een levenden paling. Het Duit sche strafwetboek bedreigt deze en dergelijke ruwe handelingen met geld boete tot zelfs van 150 mark of subsidiaire gevangenisstraf. Het overschot van het ongelukkige Szegedin moet thans weder door brand zijn geteisterd. Die brand is, naar gemeld wordtontstaan in eeu meubelmagazijn en verscheidene percelen werden in de asch gelegd. RV§LAND. De gouverneur van St. Petersburg heeft, blijkens een door hem uitgege ven dagorderverregaande nalatigheid ontdekt bjj het personeel van de policie aldaar. Bij eene onverhoedsche nachtelijke inspectie in zeven politie districten, waren in twee districten de hoofden van policie, die aldaar op hun post moesten zijn, nergens te vinden, terwijl de manschappen, op een paar na, heel rustig lagen te slapen. Van de vele inspecteurs, die op straat moesten surveilleren, had hij er nergens een gezien. Alleen op een der bureaux had hij er twee aangetroffen, maar waarvan de een eerst toen op zjjn post was gekomen, terwijl de tweede in de derde afdeeling dienst had en zich voor particuliere zaken een uitstapje naar het bureau der tweede had veroorloofd. In eene afdeeling liet de gouverneur zich hel brandsignaal geven, en daarop ging alles wel vrij goed, maar toch niet snel en geregeld genoeg, waarbij nog kwam dat de hoofdman, die niet afwezig mogt zijn, eigenmagtig verlof scheen te hebben genomen; althans alle moeite om hem op te sporen was vruchteloos. Ten gevolge van dit een en ander heeft de gouverneur twee luitenant-kolonels, eenige majoors en andere policie-ambte- naren met arrest gestraft. De dagbladen deelen het volgende mede: Een bevelhebber van de rij dende artillerie zou gedurende den Turksch-Russischen oorlog uit Turkije 50000 roebels per postgelegenheid naar huis gezonden hebben. Men ver moedde, dat hij op geene eerlijke wjjze daaraan gekomen was, en bevond bij onderzoek, dat die officier de paarden, waarvoor hij te zorgen had, had gedood of laten verhongeren, ten einde het geld, dat hem voor hun voeder gezonden werd, voor zich te kunnen houden. PKIt TKLEGHAAF, CAIRO, 17 Augustus, liet ministerie heeft zijn ontslag genomen, lie Khedive neemt zelf hel voorzitterschap van het nieuwe op zich. ST.-PETERSBUBG18 Augustus. De Gotos meldt, dat jl. Vrijdag nacht in een winkel aan den kant van Wyborg eene groote hoeveelheid buskruid en ontplofbare voorwerpen in beslag is genomen. De policie had berigt ontvangen, dat buskruid heimelijk werd opgeslagen in een kelder, welke bij bedoelden winkel behoort. De aangewezen plaats werd zorgvuldig be waakt, zonder dat de bewoners er iets van bemerkten, en het duurde niet lang of vier karren naderden des nachts het huis, en werden onmiddellijk in beslag genomen. Bij onderzoek bleek, dal zij kisten met kruid en ont plofbare granaten bevatten. De winkel werd insgelijks onderzocht en on geveer 100 pond kruid gevonden. De eigenaar van het huis is geval cn de winkel gesloten. De eerste krijgsraad, sedert de afkondiging van den staat van beleg te Moskou, werd jl. Donderdag aldaar gehouden. Een fatsoenlijk burger, met name Nikolaas Zenikoff, werd veroordeeld tot verlies zijner burgerlijke regten en 12 jaren zwaren arbeid in de mijnen, wegens het aanvallen en beleedigen van een schildwacht. De Official Messenger meldt, dat in het district Oshmisny het gerucht in omloop blijft van eene hervcrdeeling van hel land, en dat, niettegen staande de jongste circulaire der regering, dit denkbeeld bij de onwetende plattelands-bevolking ingang blijft vinden. PARIJS, 19 Augustus. De uitslag der verkiezingen voor de algemeene raden is, dat de republikeinen de meerderheid hebben in 57, de monarcha len in 33 zetels. De republikeinen hebben vier zetels gewonnen en één verloren. PROGRAMMA VAM MUZIEKUITVOERINGEN!. Musis Sacrum. Donderdag 21 Augustus, Ie half acht, door het Muzick-corps der Leidsche dd. SchutterijKapelmeester de heer C. G. Locher. 1® Afd.1. Marsch aus „Athalia", Mendelssohn; 2. Ouverture „Piqué Dame", Suppé; 3. 'Morgenblatter", Walzer, Strauss; 4. Fantaisie „La Juive", Ilalévy. 2e Afd.: 5 Ouverture „Fidelio", Beethoven; 6. a. Lied oline Worte; b. Lied, Duet, Mendelssohn; 7. „Serenade", Herfurth; 8. Fantaisie „Les Huguenots", Meijerbeer; 9. llussarenritt, Spindler.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3