BUITENLAiNDSCllE BEKIGTIvN. Tc Scheemda is een boerenarbeider, van hel zaaddorschen beschonken naar huis gaande, in het Winscholerdiep geloopen. Een in de nabijheid liggende schipper, een val in het water hoorende, begaf zich onmiddellijk te wiiier, maar ware geen nadere hulp toegcschoien. heiden waren zeker lijk verdronken, want de drenkeling klemde zich in zijn doodsangst aan zijn redder. De beschonkene kwam nu met een nat pak vrij, de redder evenwel niet. Den volgenden ochtend klaagde hij zjjne vrouw over pijn in de borst en zeide: //laat mij daar op het dek gaan". Toen hij daar onge veer 10 minuten geweest was, gevoelde hij zich zeer ziek en was op het zelfde oogenblik een lijk. In de haven van Vlissingen kwam Zaturdag avond een klein vaartuig hinnen met slechts één man aan boord. Deze persoon verhaalde dat hij visscherman was, en met nog twee man uil den Uriel ter vischvangst voer, dat hjj zijne kameraden op schepen in zee had afgegeven om loodsdienst te doen, en nu wegens slecht weder te Vlissingen binnen was geloopen. Uit door de policie ingewonnen informatie bleek dat de man het schuitje gestolen en plan had er mee naar Engeland over te steken. Ilij is in ver zekerde bewaring genomen. Te Maastricht kwam Vrijdag nacht ecu huisvader, die aldaar eene tweede verdieping bewoonde, in beschonken toestand te huis, en ging zich in het openstaande raam zetten, met het gevolg dat hij eenige oogenblik- kcu daarna er uitviel en op de straat teregtkwam. Hij werd met gebroken ribben en zware kneuzingen naar het gasthuis overgebragt. Den 3,1m September a. s. zal het 50 jaren geleden zjjn dat de adjudant- onderofficier J. G. Overing, te Maastricht, als kanonnier in dienst trad. Van die 50 jaren werkelijke dienst bekleedt hij bijna 48 jaren den rang van onderofficier en is als zoodanig sedert eenige jaren de oudste van het leger. Tc Sittard heeft men ontdekt dat eene kamer, die sedert eenigen tijd was bewoond geworden door zekeren heer V., geheel besmeerd was met ontbrandbare stoflen, terwijl zich bovendien op de kamer allerlei ontplof bare stoflen bevonden. Genoemde heer V., die, naar zijn zeggen, naar Amerika zou gaanheeft klaarblijkelijk het huis in de lucht willen doen vliegen. De justitie heeft de opsporing van genoemden persoon aanbevolen. Men leest in den StoompostNog een paar maanden en de spoorweg- wereld zal een groot feest vieren. Het zal dan vijftig jaar geleden zijn, dal de eerste locomotief voor het vervoer van reizigers over de rails rolde. Reeds worden in het buitenland voorbereidselen gemaakt, om dien dag, 25 October, feestelijk te herdenken, Nederland zal, hopen wij, daarin niet achterbleven; dat het. evenals andere landen, de groote voordeelen der spoorwegen moge waarderen en aan dit feest des vredes declneme. Een ieder toch heeft belang bij de spoorwegen, welker zegeningen van den hoogsten tot den laagsten stand in zoo ruime mate worden genoten. Dal bet verkeer door de spoorwegen zooveel goedkooper is geworden ook daaraan denkt het tegenwoordige geslacht weinig. Vóór den aanleg der spoorwegen betaalde de reiziger op de Fransche diligences 10, 12 en 15 centimes per kilometer; in Engeland 15-18 voor de plaatsen boven op en 30—35 centimes in den wagen. In Duilschland betaalde men nog in 1850 in den postwagen circa 10 kreuzer per kilometer. Ook in ons landwas het niet beter gesteld. Wel hadden wij ook toen onze waterwegen en was het vervoer per trekschuit in den regel niet duur, maar als men den tijd in aanmerking neemt, dien men in de roef van dit vervoermiddel doorbragl en daarbij denkt, dat tijd geld is, dan was het vervoermiddel zeker niet goedkoop te noemen. Tegenwoordig betaalt men op de spoorwegen per kilometer (in centimes uitgedrukt) ongeveer als volgt l,lt klasse. 2dc klasse. 3d' klasse. Engeland 13 10 6 Oostenrijk 11.8 8.9 5.9 Zwitserland J0.8 7.3 5.2 Nederland 10.5 84 5.2 Italië 10 7 5 Frankrjjk 10 7.5 5.5 Pruissen 10 75 5 Baden 9 6 3.8 België 8 6 4 Beijeren 8.0 48 3.8 Ook het goederenvervoer werd door de spoorwegen goedkooper; eene menigte artikelen, die vroeger slechts door het vrij goedkoope watervervoer konden verzonden worden, zijn dnor de spoorwegen voorwerpen geworden, geschikt lot vervoer te land, zooals steenkolen, enz. 'sGRAVENHAGE, 19 Augustus. Tot burgemeester der gemeenten Giessen en Rijswijk is benoemd de heer J. II. van Ouwerkerk. De kolonel 11. Oimen, bevelhebber in de 41' militaire afdeeling, is, op zijne aanvrage, op pensioen gestild, en de kapitein R. J. van llooydonk, van het 2d' reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. Door den minister van koloniën zijn de liecren E. J. W. van Dijk M. Ilcrz, P. H. van Andel. A. J. F. Veenstra, D. F. Uhlenbeck, II. J. Wijers, F. K. Overdnyn, T. J. 11. van Driessche, F. Hoezoo, G. E. A. F. Rudolph, II. E. van Swieten, C. E. van Kappen, P. Wijers, D. C. Riether- gen Jr.II W. lloeke, T. M. van Hasselt, E. E. Klerks, II. B. van der Kolk, J. van der Dussen, II. Engelken, J. I'ompe, C. L. Thicme, J. Broers, J. H Simon Thomas, J. tl. van der Zweep, E. F. L. J. II. van Eelders, B. Erkelens, T. Gebhard, II. F. Hosselaar. F. G. Nctscher, E. L. M. Külir, J. P. van Driest, mr. A. L. E. Gastmann, m'. G S. J. van Ronkcl, mr. J. Reepmaker, mr. M. C. Snellen van Vollenhovcn. mr. R. Goddard, mr. 11. Bakker, mr. 11. D. I,. Bouricius, mr. D A. Pekelharing, mr. J. W. II. Bleck- mann, mr. II. G. van Lawick en mr. J Brunger, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd, d( tweeëndertig cerstgenoemden tot ambtenaar bij de burgerlijke dienst, en de elf laatstgenoemden lol regterlijk ambtenaar daar te lande. Blijkens bij hel dep. van marine ontvangen berigt is het schroefstoom. schip Marnix, onder bevel van den kapitein-luit. ter zee G. C. C. Thierens, den 18Jeo Julij jl. van Simonsstad (Kaap de Goede Hoop) vertrokken, t« voortzetting der reis naar Nederland. De ministers van marine en van binnenlandsche zaken zullen in deze week geen gehoor verleenen. De sjouwer uit Delft, die den zoon van den architect d. B. K. aldaar op de openbare straat moedwillig verwondde, is te dier zake heden door de regtbank tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf en eene geldboete van 8 veroordeeld. Van de twee jongens, die verleden week teregt stonden, beklaagd van aanranding van een gezelschap in den avond van 22 Julij langs de trek vaart. is de verwonder van een der personen veroordeeld tot eene celstrat van 8 dagen. Zijn medcbeklaagde werd van alle reglsvervolging ontslagen, op grond dat, gelijk de regtbank overwoog, het enkel vatten bij den kuit van bet been, zonder geweldpleging, aan welke onbehoorlijke daad de be klaagde zich tegenover eene jufvrouw schuldig maakte, geen strafbaar feit oplevert. Zondag was ter bezigtiging tentoongesteld de kostbare collectie prij zen die voor den aanstaanden schietwedstrijd van het officieren-schietgezel- schap der dd. schutterij alhier zijn toegezonden. Sommige leden van het vorstelijk huis, het rijk en het gemeentebestuur gingen op onbekrompen wijze voor in het toekennen van prijzen. Z. K. 11. prins Frederik heelt twee fraaije porseleinen vazen beschikbaar gesteld; het rjjk schonk een prachtig pièce-de-milieu, rijk versierd met beeldwerk, zoomede een kostbare pendule. Onder de zilveren bokalen, welke te midden van coupes, couverts, theeserviezen enz. om den voorrang dingen, wekken in het bijzonder de aandacht de beker, door den gastheer als eere-corpsprijs aangeboden, zoo mede de massief zilveren met de beide stadswapens prijkende bokaal, door de Rottcrdamschc zustervcreeniging uitgeloofd. ENGELAND. LONDEN, 18 Augustus. Voordat het lagerhuis uiteen ging werd nog door een der leden, den heer Havelock, lot den lord-kanselier de vraag gerigt, of de regering er op bedacht was geweest, den heer Archibald Forbes, correspondent van de Daily News op het oorlogstooneel in Zuid-Afrika. een onderscheiding te doen toekennen voor de gewiglige dienst, welke hij bewezen heeft, door het eerst onder vele gevaren en vermoeijenissen de tijding van de zegepraal bij Ulundi naar het hoofdkwartier over te brengen. De lord-kanselier gal een min ol meer ontwijkend antwoord, door er op te wijzen, dat het de gewoonte van de regering niet is, een dagblad-correspondent te beloonen, waarop de heer Ilavelock den minister de opmerking maakte, dal hij hem blijkbaar verkeerd verstaan had, daar het zijn bedoeling niet was, den heer Forbes te beloonen in diens hoedanigheid van dagblad-correspondent, maar als de overbrenger van een gewiglige depeche. Aan het station Walsall is een passagierstreinvan Rugelen komende, in botsing gekomen met een op en neêr rijdende locomotief, waarvan de machinist op een dwaalspoor geleid werd door een tweede signaal, waaruit hij opmaakte dat de lijn vrij was, terwijl hij het eerste en regtc signaal was voorbijgereden. De locomotief reed tegen hel achterste gedeelte van den trein aanverbrijzelde den daar aangehaakten 3e klasse-wagon en deed alle wagons derailleren. Eenige oogenblikken na het gebeurde was een ge neesheer op de plaats van de ramp en gal de eerste geneeskundige hulp aan de gekwetsten. De regter Ledbeater werd zeer ernstig gekwetst en moest naar liet hospitaal vervoerd worden. Een twaalftal andere passagiers werden ligt gekwetst. Bij het botanisch genootschap te Londen zijn uit de Kaapkolonie olij ven ontvangen, alsmede uit Natal en van andere punten van Zuid-Afrika. Bij wijze van proef zijn die aldaar gekweekt. De olijven waren goed en de boom schijnt in Zuid-Afrika goed te willen groeijen. Naar men aan de Times meldt is kolonel Fisher door de regering der Vereenigde Staten naar de regeringen van Chili en Peru gezonden met depêches, waarbij eerstgenoemd gouvernement zijne goede diensten ter be middeling tusschen die oorlogvoerende mogendheden aanbiedt, den 19dtn Julij ie Callao aangekomenhad hij zijne depêches vervolgens te Lima aangebo den en was hij terstond naar Chili vertrokken. Dit zou tot eene wapen schorsing kunnen leidenom de voorwaarden van eenen vrede te overwegen. FRANKRUK. Frankrijk heeft met Engeland een klein geschil omtrent de visscherjj aan de Newfoundlandsche kust. Gok spreekt men van moeijelijkheden in Sierra Leone. De Fransche lezing is als volgt: Aan de beide stroomen van Scarcie, ongeveer 20 Engelsche mijlen van Sierra Leone, is de ruilhandel in handen van vier Fransche kooplieden. Deze kochten van de negerhoofden grond en figiten er kantoren op. Voor drie maanden maakte het Engelsche gezag met de wapens in de hand zich meester van den mond der beide slroomen, ondanks het protest van de Fransche kooplieden en de negerhoofden.- De Engelschen bezetten zelfs Kiakuky, dat tusschen beide monden gelesen is, en rigttcn er een tolkantoor op, waar zij in weerwil van het verzet der Franschen, sedert 1 Junij lolregten hellen. Den 3de0 Junij wendde de Fran sche consulaire agent zich tol den Engelschen gouverneur met klagten te dier zake, maar zonder eenig gevolg. Naar men verneemt zijn de moeijelijkheden. wegens het bezetten van den bisschopszetel te Amicns, nog niet opgelost.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2