per telegraaf, heer Gucyrard komt tot de slotsom, dat Jaffa voor Frankrijk dienst moet - doen als «wachthuisje" bij hel kanaal van Suez. Hij raamt de kosten tus schen de 6 en 14 millioen fr. en acht de zaak die ten volle waard. Te Bordeaux is een niet alledaagsche brand uitgebroken, nl. in de aan de lieeren Gazeaud locbehoorende ijskelders, waarin het voor de bevolking der stad en omstreken bestemde ijs werd bewaard. Boven de lager gelegen ijskelders bevonden zich nog andere, waar de verzendingen gereed werden gemaakt; de muren van die expediliekamers waren met een dikke laag Siroo bekleed, om de warmte te keeren. Een van de werklieden schijnt met zijn lamp te digt bjj dat stroo te zijn gekomen, waardoor het vuur vatte. In korten tijd was er van de gelieele inrigting niets meer over dan de muren. Op den spoorweg van Argenlan naar Granville is een passagierstrein tegen een goederentrein ingereden. Be beide locomotiven en verscheidene wagens zijn vernield. Bij dit ongeluk zijn acht personen gedood, 28 zwaar en vele ligt gekwetst. DVItlCIILAIVD. fle keizer is na zijn badkuur in de hoofdstad teruggekeerd, waar ook de keizerin weder aankwam. Hij zal op zijn kasteel Babelsberg blijven tot hel eind dezer maand, om alsdan de groote najaarsmanoeuvres te gaan bijwonen Volgens de Kreuzzeitung is aan den schout bij nacht Batsch, die tot zes maanden vestingarrest was veroordeeld, gratie verleend en wordt zijne benoeming tot directeur bij de admiraliteit, als opvolger van den vice-admi- raal llenck, binnenkort tegemoet gezien. Aan het telegraaibureau te Berlijn werd, volgens de dagbladen, dezer dagen eenc depêche ontvangen, luidende: «Kan de 5000 dolken heden niet alzenden. Zwarigheden. Verzending eerst morgen mogelijk". Terstond dacht men aan een socialistisch complot. De directie van het telegraaf bureau gaf onmiddellijk aan de policie van de zaak kennis; onmiddelijk werd, met de grootste omzigligheid, een onderzoek ingesteld en eindelijk kwam men hel snood geheim op het spoor. Een winkelier had bij eene Hamburgsche fabriek 5000 haarspelden besteld, zooals tegenwoordig veel schijnen gedragen te worden en welke in Duilschland «llaardolche" ge noemd worden. Te Kettwtg a/d. Buhr is op 12 Aug. een vijflmg geboren. De moeder, gehuwd met den werkman Schorn, bevindt zich naar omstandigheden rede lijk wel. De vijf kinderen (vier jongens en een meisje) leefden maar zeer kort na de geboorte. Zij waren echter, hoewel zeer klein, welgemaakt. Volgens prof. Kleinwiihlcr's in 1877 verschenen werk zijn tot dusver slechts twee gevallen van vijflingen voorgekomen. Uit Weenen meldt men dat de stad Wieliczka, beroemd door hare zoutmijnen, gevaar loopt ineen te storten. De grond, waarop de stad ge bouwd is, is door de gangen zoodanig ondermijnd, dat in de straten groote gaten ontslaan, en de muren van vele huizen splijten en scheuren. Groote massa's zout, welke tot dusverre deze gangen stutten, schijnen door het water, dat zich op nieuw in de mijn vertoond heeft, gesmolten te zijn. Eene commissie is uit Weenen vertrokkenom een onderzoek in te stellen. RUSLAND. De talrijke klaglcn van den handel en het publiek te St. Petersburg over de nalatigheid van de Itussische spoorwegmaatschappijen hebben tot liet gevolg geleiddat het ministerie van openbare werken de directiën der spoorweg-maatschappijen van nu af aan volkomen verantwoordelijk gesteld heelt voor de hun toevertrouwde goederen. Zij zijn verpligt ter nakoming hiervan een bijzonder fonds op te rigten, waarvoor hun is toegestaan een kleine verhooging van het tarief. Bij graantransporten gingen tot nu toe jaarlijks miliioenen verloren, wegens het gebrek aan waggons en loodsen om die granen op te slaan. TURKIJE. De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de Turksche vertegen woordigers in het buitenland eene depeche gezonden van den volgenden inhoud; Particuliere telegrammen, naar Europa gezonden, bevatten de mede- deeling van het ontstaan van verscheidene gevallen van sporadische cholera te Ivonstantinopel. Dit bcrigt is van allen grond ontbloot. Geen ziekte van verdachten aard bestaat in de hoofdstad en de openbare gezondheidstoestand bljjft er zeer bevredigend. O O 8 T-I ND I E. BATAVIA, 12 Julij. Het Bat. Ilbl. zegt naar aanleiding van de jongste krijgs-operatiën in Aljeh: De rcgerings-telegrammen omtrent de tuchtiging der XXVI Moekims houden de blijde verrassing in dat ons leger in dat zoo sterk verdedigd deel van het vijandelijk gebied kwamzag en overwon. Wij brengen het leger in den persoon van zijn braven aanvoerder generaal van der Heyden onze hartelijke gelukwenschen met deze even schitterende als verrassende uitkomst. Deze laatste schrijven wij toe aan het blijkbaar meesterlijk ge combineerd cn hierdoor volkomen gelukt plan om bij den eersten aangreep 'svijands vier sterkste punten te nemen. Die koene daad heeft blijkbaar den vijand ontmoedigd en hem doen afzien van de verdediging van zijn overigens zoo uitstekend verdedigbaar terrein. De buit aan ammunitie en vivreswelke den onzen in handen is gevallen, schijnt aanzienlijk, en deze omstandigheid, gepaard aan het bevestigd berigt van Panglima Polim's over lijden, mag doen hopen dat de tuchtiging op den regter Atjeh-oever, zoo zij niet in annexatie ontaardt, onze nederzetting om den Kraton voorshands eenige zekerheid en de zoo wel verdiende rust zal verschaffen. Op Atjeh is den 29,len Junij de volgende dagorder afgekondigd: «Offi cieren. ambtenaren, onder-officieren en soldaten! Bij telegram van den 20'"» Junij js mjj door 2. E. den gouverneur-generaal van Ned.-Indië mede gedeeld de bijzondere tevredenheid van Z. M. den koning wegens de ver meestering van Gléieng op den 9den Junij jl. Officieren, ambtenaren, onder officieren en soldaten Dit zeldzaam eerbetoon van onzen geëerbiedigden vorst is slechts met en door u verworven. Eere wien cere toekomt. Leve de koning." Volgens de Java-Bode zijn de volgende officieren bij den laatsten veldtogt in de XXVI Moekims gewond: de Is" luit.-adj. N. II. Richelle, J. D. J. Snell en II. C. Krijgsman. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den len commies ter algem. secretarie mr. D. Beets; aan den opzigier 3e kl. bij den waterstaat J. van der Meer; aan den 3eD commies bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid A. van Schimmelmannaan den voorzitter van de landraden te Tjiandjoer en Soekaboemie mr. P. Blussc. Ontslagen: wegens intrekking zijner betrekking, eervol, de inspecteur bij het boschwezen R. Stuff ken; de inspecteur der spoorwegdiensten W. F. Vo gelzang en de opzigters le, 2' en 3e kl. bij voormelde diensten F. van El- dik, H. E. B. Willemsen en F. Ljjnis; de hoofdcommies bij de algem. reken kamer K. L. A. Meijer; de gewezen klerk op het resid.-kantoor te Gheribon P. A. Marchelinus; bij den raad van justitie te Makassar, eervol, wegens vertrek, als lid, D. M. Kaakebeen en in zijne plaats benoemd J. A. Broese van Groenou, kapt. der art. Benoemd: lot hnlp-predikant bij de prol. ge meente te Bonthain (Celebes), de hulp-predikant te Depok en Toegoe (Bata via) J. Beukhof; tot voorzitter van de landraden te Magelang en Temang- goen (Kadoe), de ambtenaar op non-activiteit mr. J. Tijl; tot officier van justitie bij den raad van justitie te Makassar, de griffier bij den omgaanden regter in de 2e afd. op Java en Madura mr. L. II. Rambonnet; tot opzigier 2' kl. bij de staatsspoorwegen op Java, de eervol uit zijne betrekking ont slagen opzigter le kl. F. van Eldik; tot opzigter 3e kl. bij den waterstaat, C. H. Willems, A. W. Andriesse en II. Koot; tot schout voor de policie te Probolingo, C. D. Th. Bomijn, thans belast met de waarneming dier be trekking; bij hel binnenl. bestuur op Java en Madura, lot controleur 2' kl. de adspir.-controleur II. J Post; lot adspir.-conlroleur, de ambtenaar voor de burg. dienst P. C. de Geus; bij de kweekschool voor inlandschc onderw. te Makassar ontslagrn, op verzoek, eervol, als directeur, dr. B. F. Matthes. en benoemd lot hoofdondcrw.de 2» onderw. L. W. Th. Smidt; tot 2 onderw., de 3' onderw. II. W. Bosman; bij de post- en telegr.-dienst, tot kantoorchef 4e kl., de commiezen 2e kl. E. Keasberry en II. L. den llarlog; tot adjunct-commies, M. A. Sloot, II. G. Bartelds, J. W. C. von Winckel- manW. F. Lemmers cn N. C. Vlaanderenbij den waterstaat en 's lands burg. opeub. werken, lot architect 2' kl.de ambtenaar op non-activiteit II. J. van Beek; tot opzigter 2' kl., de opzigier 3' kl. H. J. van Roosmalen; tot opzigter 3C kl. C. F. Smith; lot 2'° stads-geneesh. te Soerabaija, dr. J. W. F. Fuhri Snethlage, arts pract. geneesheer aldaar; tot opzigter le kl. bij het mijnwezen, de tijd. buitengew. opzigter L. F. Le Roy. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. II. A. N. Catenius. Ontslagen: eervol, de kapt. der inf. A. Benjamins. Departement van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den havenm. te Muntok (Banka) W. Backer; aan den 3<n stuurman bij de gouv.-marine W. Kuiper. Benoemdtot ingenieur 2' kl. voor scheeps bouw bij het etablissement le Soerabaija. de adspir.-ingenieur H. Siebers; tot directeur van het marine-etablissement te Soerabaija, de gewezen kapt.- luit. ter zee bjj de Kon. Ned. marine jh'. E. P. E. de Stuers. PARIJS, 17 Augustus. De «ballon captif" bij de Tuileriën is gisteren avondterwijl hij in rust wasgebarsten. Een geëmployeerde is ligt gekwetst. ROME, 17 Augustus. In eene vergadering van afgevaardigden der linker zijde is beraadslaagd over de herstelling van de eenheid der partij. PARIJS, 17 Augustus. Een telegram uit Rome in de Defense meldt dat de geruchten betreffende den ongunsligen gezondheidstoestand van den Paus louter verzinsels zijn. KONSTANTINOPEL, 17 Augustus. De onderhandelingen over de afbake ning der Tttrksch-Grieksche grenzen zullen Donderdag aansl. een aanvang nemen. Het stukje van B. achten wij niet geschikt om le worden opgenomen. Burgerlijke Staub. ONDERTROUWD: A. Schelkes, jm. 34 j. en S. Verhoog, jd. 28 j. J. W. Goddijn, jm. 23 j. en H. van Wouw, jd. 24 j. J. H. G. van Rijk, jm. 24 j. en J. M. A. Crama.jd. 23 j. W. P. llolswildcr, jm. 27 j. en J. Pijnaker, jd. 28 j. L. Verver, wed'. 58 j. en E. van den Hurk, wede. 57 j. J. Nolles, jm. 27 j. en G. Vos, jd. 22). L. W. de Kat, jm. 27 j. en B. J. van den Berg, jd. 27 j. Gehouden Verknoping van onroerende goederen in het Ileeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 16 Augustus. Notaris M'. J. L. Klaverwijden. Een lluis en Erf, waarin de Koperslagerij wordt uitgeoefend, aan de Haven, n". 9, Sectie C, n° 1238. Kooper N. van Rossen S'. qq. /5075. Een Huis en Erl, aan de Binnenvestgracht, tusschen de Hoogewoerd en het Levendaal, n». 2, Sectie D, n". 1103, in bod 2000. Niet verkocht. Een Huis, nevens voorgaand perceel ingciigt lot Winkelhuis en Bovenwoning met afzonderlijken opgang, n". 3, Sectie D. n». 1102. Kooper A. Somerwil qq. 2225. Een Huis en Erf, aan de zuidzijde van de lloefstraat, nabij de Doezastraat, n°. 7, Sectie E, n°. 1179. Kooper P. van der Meer. ƒ1170. Een Winkelhuis en Erf, aan den Singel, tusschen de Zijl- en Heerepoorten, aan den hoek der Prinsenlaan, Wijk Z. na», 176 en 177. Kooper J. Kors- wagen qq. ƒ1252. Notaris W. F. Kaiser. Een Buitenverblijf, genaamd «Ruimzicht", met grooten Tuin en Moezerij, aan den straatweg van Leiden naar Utrecht, onder de gemeente Zoeter- woudc, Sectie A, nos. 2208 en 3073. Kooper J. C Bergeyk qq. 5200. Hel Huis en Erf, aan de zuidzijde van hei Rapenburg, n°. 101 is uit de hand verkocht.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3