LEIDSCHE COURANT. V. 103. MAANDAG 18 AUGUSTUS. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 187». Wsf&m De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Cemeenteraad f3.35, franco p. p. f3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsi buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertenliën is van 1-4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. deze Courant behoort een Bijvoegsel. LEIDEN, 16 Augustus. Heden middag, omstreeks één uur, barstte er brand uit in de meubel fabriek van den heer W. F. Arbouw op de Hooglandsche Kerkgracht. De zware rookkolom, die opsteeg, deed zien dat de brand spoedig van hoog ernstige» aard werd. De brand, die in de werkplaats achter het huis in eene digt bebouwde kom woedde en die door de daarin voorbanden mate rialen niet weinig voedsel vondleverde voor de brand weer eigenaardige tneeyelijkheden op, daar men bel terrein voor een groot deel moest nade ren door de nabij gelegen pandenwaaronder ook bet weeshuis der berv. gemeente. Na ruim een uur werkens was zij echter bet vuur meester, •fschooa de hulp van enkele spuiten nog geruimen tijd gevorderd werdeer mep er in geslaagd was den brand geheel te bhrsschen. Werk- en berg plaats zijn geheel uitgebrand en ook de belendende percelen hebben, zooals te begrijpen isnog al schade geleden. Het getal der in hel Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 lot 66 volwassen personen en 8 tol 12 kinderen. De uitgever van de //Tramway Polka, pour Ie Piano forte, composée par H. J. van Praag", zendt ons een exemplaar ter kennisneming en aan kondiging. Hoewel liet minder op onzen weg ligt muziekstukken te be- oordceleu, willen wij toch gaarne meêdeelen dat wij met genoegen met deze polka hebben kennis gemaakt. Zonder dat nu juist het thema door bijzondere nieuwheid uitmunt, laat hetstuk zich aangenaam hooren en zal het in menigen hnisselijken kring eenige oogenblikken van muziekaal genot kunnen ver schaffen. Aan de uitvoering, vooral van den titel, waarop een tramwagen is afgebeeld, is keiuieljjk veel zorg besteed, en bet geheel is van dien aard dat het den teekenaar en graveur, zoowel als den drukker, tot eer ver strekt. De uitgever heeft den prijs uiterst billijk gesteld, en wij wenscben hem toe dat een groot debiet hem niet alleen ruimschoots de gemaakte kosten vergoeden moge, maar hem buitendien een niet onaardige winstje moge bezorgen. De directeur der polytechnische school beeft bekend gemaakt, dat hij, tot inschrijving voor de lessen van den met Donderdag 4 September aan- vangenden cursus 1879—1880, zitting zal houden in liet gebouw der in stelling, op Maandag, Dingsdag en Woensdag, 1 2 en 3 September. Naar het Vaderland verneemt, is de begrootingsarbeid van verschil lende departementen bijaa afgcloopeo. üp de begroot in? van binnenland sehe zakea is een post van ƒ3,800,000 uitgetrokken voor uitvoering der wet op liet lager onderwijs. -- liet stoomschip Hampton, van Rotterdam naar Batavia, is op 12 Aug. te Padang aangekomen. I)e Prinses Marie, van lialavia naar Amsterdam, is op 15 Aug. van Suez vertrokken. Te Amsterdam is lieden morgen in 67-jarigen ouderdom overleden de heer dr. W. Molllioogleeraar aan de universiteit aldaar. Omtrent de jongste werkzaamheden van de synode der Ncd. berv. kerk behelst de K. Ct. e. a. hel volgende: In behandeling werd genomen liet rapport der commissie benoemd in zake het voorbereidend kerkelijk examen, art. 7I>, van het herzien reglement op het examen lot toelating tot de evangeliebediening. Genoemd voorloopig aangenomen artikel werd door de vergadering definitief vastgesteld met twee daarin aangebragle veranderingen. De eerste betreft de tweede alinea, die nu zal luidenDit examen wordt met open .deuren ten minste één uur enz. He tweede verandering betreft de laatste alinea van genoemd artikel, zoodat deze thans vastgesteld is als volgt: «wanneer het oordeel over de toelating eaiparig ongunstig is wordt hij afgewezen. Hij wordt niet dan na een halfjaar op nieuw geëxamineerd." Het gehecle herzien-reglement op het examen is daarna definitief vastgesteld en zal aan de eindstemming van de leden der provinciale kerkbesturen worden onderworpen. ■Eon voorstel van de élassicale vergadering van Wijk om van de predikanten hij de C.hristelijk-Gereformcerde kerkvoor hun toelating tot de evangelie bediening /in -de Ned. berv. kerkgeen examen maar een //colloquium doc- tum" te vorderen, behoefde door de vergadering niet in behandeling te worden genomen, daar art. 10 van het (hans vastgesteld reglement op hel examen reeds bepaalt dal zij, die bij ecu ander Prol est antscli kerkgenoot schap als evangeliedienaar werkzaam zijn geweest en dezellde betrekking in de Ned. Iierv. kerk wenscben te bekleedcn, zich aan een «colloquium doctum" moeten onderwerpen. Een voorstel tot wijziging van art. 16 reglement hooger onderwijs, ten einde ben, die hun studiën hebben volbragt, maar nog lessen van kerke lijke hoogleerareu wcnsclien bjj te wonen, te ontheffen van de verpügtieg in art. 16 voorgeschreveuwérd afgewezen op grond dat genoemde bepaling op hen niet toepasselijk is. Een ander voorstel om aan kerkelijke hoogleeraren, in verschillende universitcits-steden werkzaamonder goedkeuring der synode o( der synodale commissie te vergunnen van standplaats te verwisselen, alsmede om, bij bet ontstaan eener vacature, de synodale commissie le magtigen op daartoe ge daan verzoek en na de commissie van voordrag! gehoord te hebbendoor de benoeming van een kcrkelijken hoogieeraar in een andere universiteits stad werkzaam, in de vacature te voorzien, werd met goedvinden van den voorsteller niet in behandeling genomen. Te Rotterdam heeft gisteren een effectenhandelaar een brief «et 10,000 in baukbilletten verlorendoor hein met andere aangetcekende brieven aan het postkantoor in ontvangst genomen. Woensdag avond is aldaar bij een bewoner van den Gondscben Singel bezorgd en door de dienstmeid in ontvangst genomen een onde wijnmand, die later bleek te bevatten een levend kind van het vrouwelijk geslaeht, eenige dagen oud. Het kind lag op een veeren kussen en was gekleed met paarsch jurkje, luren, een van rood baai, twee van zoogenaamd oogjes- goed, dicmctten borstrokje, wit halsdoekje, wit gehaakt meisjesmutsje met twee pluimpjes; alles ongemerkt. De mand werd bezorgd door eene naar gissing 60-jarige vrouw. Eergisteren had op den laatsten trein nit Utrecht in de nabijheid van Amsterdam een treurig ongeluk plaats. Omstreeks de Zniderwetcring in dc Watergraafsmeer stond een lichtsein van een wisselspoor op onveilig en deed dc machinist den trein stilhouden. Om zich te vergewissen van het geen voorviel, steeg de hoofdconducteur uit den trein. Ongelukkigerwijze stond dc bagagewagen, waarin deze beambte zteh bevond, juist op de brug over genoemde wetering, enkel bestaande uit een dubbel spoor, dat aan beide zijden open is. Uit den goedverlichten bagagewagen meende de con ducteur op den weg te treden, ontwaarde door de duisternis niet dal de wagen op de brng stond en stortte door de opening tnssclicn de heide spo ren in de wetering. Ofschoon het angstgeroep duidelijk bewees dat er iémand verdronk waren de reizigers, die zich in de afgesloten wagens be vonden, niet in staat eenige hulp te bieden. Noch in den bagagewagen noch in bel nabijgelegen waebtershnisje was een dregge of een haak aan wezig waarmede dc man had gered kunnen worden. De ongelukkige laat eene weduwe met vijf kinderen na. Men meldt uit Sloten: In de veenderjj van den heer Rwaar eenige weken geleden ecu 18-jarige jongeling verdronk, kwam beden een 12-jarige knaap op dezelfde wijze om hel leven. Hij was te 's Gravenhage woon achtig en kwam alhier zijne vacanlic doorbrengen. Het schijntdat hjj zich te digt op don kant begeven heeft, waardoor de grond is uitgezakt. Tc Rredcvoort is eergisteren avond brand ontstaan in het armenhuis, een groot gebouw uit acht woningen bestaande. Dc brand nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat het gehecle gebouw ïn ruim twee uren tijds in dc asch werd gelegd. Uit Voorst meldt men aan de iX.R.C.: De pachter E. alhier kwant onlangs bjj zjjn landheer, met verzoek om ontslag van twee huurjaren, die hij nog aan eene weide had. Volgens zijn zeggen paste dat stuk land hem niet te best en was het voor anderen zeer gunstig gelegen. Zjjn ver zoek werd ingewilligd. Wat bleek nu later? Dat die weide bjj den man sterk onder verdenking lag van betooverd te zijn, aangezien hij er sinds een paar jaren niet uithaalde wat zjj kon opleverenen zjjn buurman se dert dien tijd meer melk en boter verkreeg dan een ander. Alzoo kon het niet anders, of eene hooze tooverheks was hier in het spel, dip de vrucht baarheid van de ééuc weide in de andere overbragt. Voor hel gerqglshof te Leeuwarden zal eerstdaags le regt staan Jan Niebocr, arbeider te Wcsterbrock, beschuldigd van brandstichting. Uil de acte van beschuldiging blijkt o. a. het volgende: Beschuldigde bewoont een eigen buis en heeft een gedeelte daarvan geheel afgescheiden door een be schot en dat verhuurd aan dc wed. Nieborgdie er met twee jonge kin deren woont; verder heeft hij nog een kamer verhuurd aan een gebrekkige

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1