In fene bijeenkomst van inzenders op de Arnbemsche tentoonstelling is thans besloten een feest aan de tentoonstellingscommissie aan te bieden. Een bestuur is benoemd om deze zaak Ie regelen. In beginsel is besloten daarvan een avondfeest te maken met muziek en vuurwerk. Aan de com missie voor de tentoonstelling is door inzenders het verzoek gerigt om, in plaats van diploma's, medailles aan de bekroonden te geven. Een der machinisten der sloomhcimachine van het in aanbouw zijnde stoomgemaal van den Vier-Ambachtspolder, onder Otidshoorn, had gisteren liet ongeluk een zjjncr handen te verbrijzelen onder de machine. Gisteren is le Rotterdam een onbekend man, terwijl hij op een bela den slecpcrswagen wilde stappen, gevallen en onder den wagen geraakt. Hij bleef op de plaats dood. Te Groot-Ammers kwamen Woensdag-avond vyf personen, die zich vermaakt hadden met hengelen, met een zeer klein vaartuigje naar huis rocyen; zy waren roekeloos genoeg, door zich al te vry daarin te bewegen het te doen kantelen. Allen geraakten te water. Gelukkig bevond zich in de nabijheid een daggelder, met een langen sloothaak, die er met moeite in slaagde vier der drenkelingen te redden. De vijfde. H. d. V., die een vrouw en vier kinderen nalaat, moest zyn onvoorzigtigheid met den dood bekoopen. Alle middelen, aangewend om de levensgeesten weêr op te wek ken, bleven vruchteloos. Te» opzigtc van den op den veldwachter van der Lijke gepieegden moord verneemt de 11. C., dat in de instructie nog steeds nieuwe feiten aan het licht komen, welke nader het vermoeden bevestigen, dat men in den persoon van Willem Joosten den werkelijken dader gevat heeft. Met name is thans diens beweren, als zou hy den nacht, waarin de moord plaats had, le huis zyn geweest, onwaar gebleken. Eén getuige heeft ver klaard hem op weg te zijn tegengekomen. Opmerkelijk is het zeker, dat de justitie eerst dezer dagen van dat feit kennis heeft gekregen, waaruit al wederom blijkt, dal niet allen, die aan de justitie belangryke inlichtingen kunnen verschaffen, zich haasten zulks te doen. Uit Sloterdijk meldt men: Een arme daggelder kwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hij een twintigste van de ƒ100,000 uit de staatsloterij gelrokken had, zoodat hij een som van ruim ƒ4000 in handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij, door een langdurige ongesteldheid aangetast, voor het eerst van zijn leven de armenkas had moeten te baat nemen. Voor rekening van het burgerlyk armbestuur werd hij verpleegd in het binnen-gasthuis te Amsterdam. De persoon, die te Deventer is aangehouden als verdacht van in den avond van 4 Aug. zijn huis te hebben in brand gestokenheeft zijne mis daad aan de justitie bekend. Men schrijft uit Kampen aan het U. D.: Dat de heer F. J. G. W. Lears door zijn benoeming tot kolonel verpligt is het kommando over het insirnctie-baiaillon over te geven, wordt zoo wel door de officieren, die in den heer Leers een zeer hitmanen chcl verliezenals door het kader be treurd. Eergisteren werd den kolonel door de officieren van het baiaillnn een diner aangebodenhetwelk door eenige te Kampen verblijfhoudendg hoofdofficieren werd bijgewoond. Heden Donderdag zal eene commissie, be staande uit de kapiteins J. C. T. C. Hackstroh en A. E. van der Heide en den 1" luit. .1. van der Meer, namens het corps officieren den heer Leers een herinnering aanbieden, bestaande uit een fraai bewerkte schrijftafel, afkomstig uit het magazijn van den heer Engelen te Kampen. Voor de bewoners van het eiland Terschelling was het Maandag II. een heugelijke dag. doordien de telegraafkabel tusschen dal eiland en Vlie land werd gelegd. De regering heeft daardoor aan den handel, de scheep vaart en de visschery een zeer groote dienst bewezen en de bewoners in de gelegenheid gesteld kennis te krijgen van hetgeen er aan den vasten wal voorvalt, wanneer men door stormweder, vorst of ijsgang soms dagen achtereen van alle verkeer met den vasten wal is verstoken. Van tal van gebouwen en schepen waaide de driekleur. Te Markelo had Dingsdag morgen oen treurig ongeval plaats. De landbouwer II., in de buurtschap llcrike, wilde een kalf naar Goor bren gen. en had daartoe wagen en paard van zijn buurman geleend. Onder weg op den wagen willende gaan zitten, werd hij door het paard tegen de borst geslagen, tengevolge waarvan hij een oogenblik later een lijk was <- Door eenige gemeenten in Limburg zijn verzoekschriften ingediend, om vrijdom van belasting over 1679, wegens schade aan de veldvruchten, veroorzaakt gedurende den jongsten watersnood. 'sGRAVENlIAGE, 15 Augustus. Door 1. M. is, met intrekking van liet vroeger toegekende wachtgeld, pensioen verleend aan den heer mr. \V. J. baion d'Ablaing van Giessenburg, gewezen raad-adviseur bij het departement van justitie. Tot controleur bij de belastingen te Bergen op Zoom is benoemd de lieer J. Alma, thans te lloogezaiid, en tot adjunct-controleur bij gemeld vak te Schiedam de heer M. Blouter llerny, thans le Nijmegen. De heer 11. van Manen, thans rijks-ent vanger te Echt, is belast met de waarneming van de controle derzelfdc middelen te Groningen, 2C aid. Z. II. K. prins Albert van Penissen heeft heden met zijn gevolg Sclie- veningen verlaten en heeft de terugreis naar Duitschland aangenomen. II. K. II. prinses Marianne begeleidde haren zoon tot aan het Ryn- spoorslation. In de zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier, van 12 dezer, zijn. o. a. ingekomen missives van de directiën der Ncderlandsche Rijn- en Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappijen, in antwoord op het dezerzijdsch schrijven van 11 July 11., n°. 16, berigtende, dat aan hel ver zoek om, door vermenigvuldiging van goedkoope reisgelegenheid in de ver schillende klassen, het bezoek der tentoonstelling te Arnhem aan te moedigen niet kan worden voldaan; door de eerste niet, omdat uitbreiding daarvan, verder dan lot de 3e klasse reizigers, volgens verkregen ondervinding, te veel afbreuk doel aan het gewone verkeer; door de tweede niet, omdat het aantal bezoekers der tentoonstelling, geleverd door de weinige stations- plaatsen, waar reglstrecksche billenen naar Arnhem verkocht worden, zóó gering is, dat extra, goedkoope treinen noch aan de bedoeling der kamer beantwoorden, noch financieel mogelijk zijn zouden. Van den guldenslrein uit Utrecht en Harmeien naar 's Hage is heden door 700 personen gebruik gemaakt. BUITENLANDSCIIE BERIGTE.N. BEI. Cf IE. De regering is in onderhandeling met de stad Brussel over den aan koop van de plaatselyk diergaarde, die aan de stad schatten gouds gekost heelt. De bevolking der diergaarde zal waarschijnlijk in September a. s. in het openbaar verkocht en de tuin tot een openbaar wandelpark ingerigt worden. Door den verkoop zou aan de stad een millioen ten goede komen. Voor de overstroomden van den jongsten watervloed hier te lande is er, by de onder bescherming van het gemeentebestuur gehouden militaire muziekfeesten, ruim 2000 fr. ingezameld. Men meldt uit Meenen, van 12 Augustus: De stad Meenen is op dit oogenblik het tooneel van jammerlyke en bloedige voorvallen. Tusschen het volk en de kooplieden in aardappelen waren gisteren twisten ontslaan, die in den avond eensklaps geleid hebben tot eene muiterij, welke zoo hevig werd, dat de gendarmen en de pompiers tusschen beiden zyn gekomen en gebruik hebben moeten maken van hunne wapens. In de verwarring werd een man gedood. Eon andere, die zwaar gewond werd, is heden morgen bezweken. In de velden heeft men het lijk van een derden persoon gevonden. Heden is de toestand kalmer, maar men vreest dat de onlusten niet geëin digd zyn. In de stad is de opschudding zeer groot. Het stadje ligt aan de Fransche grenzen en wel zoo, dat, wanneer men de Rysselsche poort uitgaat, men zich in Frankrijk bevindt; hel wordt dagelyks door lieden, die in Frankrijk veroordeeld zijn, of door landloopers bezocht, die de gendarmerie handenvol werk geven. In den laatsten lijd hadden eenige lieden verscheiden keeren oploopjes veroorzaaktdoch steeds was het der policie gemakkelijk gevallen, deze uiteen te doen gaan. Thans was dit echter niet het geval. Op het berigt, dat een aardappelveld dcor een Franschman was aangekocht en de aardappelen bestemd waren om naar Frankryk verzonden te worden, trokken eenige benden, die door den bri gadier der gendarmerie op 1000 personen geschat werden, naar genoemd veld om het le plunderen. Dit gaf aanleiding tot de verdere ongeregeld heden. ENGELAND. LONDEN14 Augustus. In de hoofdstad is een nationaal-liberaal verbond in het leven gcro«- pen, dat zich ten doel stelt burgerlijke cn godsdienstige vrijheid te bevor deren. Het wil van de regering hervormingen op verschillend gebied eischen, het stemregt en het aantal zetels in het parlement uitbreiden en het parle ment telkens slechts voor drie jaren doen zitting houden. Voorts wil men het regt van eerstgeboorte en de wetten op het stroopen van wild afschaf fen, de overdragt en den verkoop in het klein van land gemakkelijk maken, de uitgaven bekrimpen en de belastingen op eerlijker wyze over de bevol king verdeelen. Ook heeft zich eene vereeniging gevormd, die zich noemt de «Anti-Impe rialist League". Het doel van deze vereeniging is: door vlugschriften en voordragten van bekwame schrijvers en sprekers de aandacht van het pu bliek te vestigen op den toenemenden roof (annexatie genoemd), door de grootere op de kleinere staten gepleegd. Nevendoel van het bond is, er op te wjjzen hoe dynastische alliantiën en verwikkelingen een nadeeligen in vloed kunnen uitoefenen op het lot der volken. In de Dingsdag gehouden zitting van het congres der «Vereeniging voor de hervorming cn de codificatie van het volkenregt" heeft prof. Leoni Levi een voordragt gehouden over het internationaal eigendomsregt van schrijvers, gevolgd door een debat over het onderwerp. Des avonds werd ter eere van de congres leden een soirée gegeven in de groote zaal van dc «Draper's Company", in Throgmorion street, die zeer talrijk bezocht werd en waar onder leiding van den heer Ganz een prachtig vocaal en instrumen taal concert werd gegeven. Onlangs wilde, zooals is gemeld, zekere Tracy Turncrclli het denkbeeld verwezenlijken om lord Beaconsfield een gouden lauwerkrans aan te bieden als een volkshulde, bijeengebragt uit bijdragen van een stuiver. Dc eerste minister weigerde echter, toen lfet er op aankwam, dit geschenk, daar het bleek dat Turnerelli de zaak alleen op touw gezet had uit bijoogmer ken. Men heeft met de geheelc geschiedenis gespot en dit wordt er niet beter op, nu Turncrclli, woedend over de ondervonden weigering, op alle manieren den man uitscheldt, voor wiens verheerlijking hy zich eerst zoo veel moeite heeft gegeven. Lord Beaconsfield heel nu als vroeger Benjamin Disraëliis «dronken van verwaandheid en aanmatiging", toont «een wraak gierige gcuieenc jood" te zijn en meer dergelijke lieflijkheden. De doodstraf, waartoe een persoon werd veroordeeldten gevolge van de bij loting gevallen uitspraak der jury, is in levenslange gevangenisstraf veranderd. 4 Hel stoomschip Corsica, van Bristol naar New-York, in ballast, is te Quecnstown aangekomen, na in aanvaring geweest te zijn met bet stoom schip Scmiramidevan Boston naar Liverpool, waarbij laatstgenoemde ge zonken is. De aanvaring bad plaats bij dikken mist. De equipage der Sc miramide is gered; er waren 299 stuks vee en 21 paarden aan boord, lie boeg van de Corsica in ingestooten. üp een landgoed van den beer Richard Twining bij Tooling waren eenige arbeiders aan het graven voor dc fondcringen van een nieuw ge bouw, toen zij op een diepte van 20 voet met de spade slieten op iels hards,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2