hel rijk, opleiding lol hulponderwijzer Ie ontvangen. Tot hel examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die, blijkens over te leggen geboorteacte, tusschen 1 Januarij 1863 en 15 April 1865 geboren zijn. He vereischlc stukken moeten vóór 20 September vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, den beer II. R. Rjjkeiis, te Nijmegen. Aan hen, die zich zullen hebben aangemeld, zal later worden bekend gemaakt waar en wanneer bet examen zal plaats hebben. Een 14-jarig meisje, wonende in de Gortestraat, is heden morgen door eigen toedoen met haar linkervoet tusschen de Marebrug geklemd ge raakt, waardoor een der toonen werd verwrongen. Ten huize van zekeren F., aan het Levendaal, is heden morgen vroeg tijdig een petroleumtoestel in brand geraakt; de bewoners slaagden er in de \lini door middel van zand Ie dooven. Hel vervoer over den spoorweg Leiden-Woerden heeft gedurende de maand Julij 1879 opgebragt: aan reizigers 9322, aan goederen 1455; te zamen 10,777.,Sedert 1 Mei 1879 was de opbrengst van reizigers en goederen 27,855. Onder den titel van Haagsche Pen-krassen" levert de heer J. A. de Bcrgh critische opmerkingen omtrent hetgeen hem bij zijne wandelingen door de residentie onder de aandacht valt. Die »Pen-krassen" verschijnen niet geregeld; drie nommers zagen reeds het licht. Uit die nommers blijkt dat zijne wandelingen den schrjjver ruime stof opleveren; het dorre weet bij soms door een weinig humor aangenaam te kleuren. Op die wjjze wordt er veel aangewezen, dat op verbetering wacht. De schrijver wil zoo mogelijk nuttig, niet hatelijk zjjn; daarom zal hij er voor waken dat, ofschoon op- en aanmerkingen over verschillende zaken hem aangenaam zijn, zijne pen-krassen niet ontaarden in een koker, waardoor persoonlijke rancunes wereldkundig zouden worden gemaakt. De Staatscourant bevat het tweede verslag van de commissie, bij kon. besluit van 14 April 1878 benoemd tot het afnemen van hel eerste natuur kundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker. liet hoofdbestuur der Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plant kunde maakt bekend, dat de achtste algemeene vergadering der maatschappij zal worden gebonden op Woensdag 3 September aanst., des namiddags ten 1 ure precies, in de concertzaal der sociëteit "de Harmonie" te Nijmegen. Als leden van het hoofdbestuur zullen met 31 December a. s. aftreden de heeren J. C. Becker en H. J. Wilke, die niet herkiesbaar zijn. De leden, die, zonder afgevaardigde te zijn. van hun regt gebruik wenschen temaken om de algemeene vergadering bij te wonen, hebben toegang op vertoon van hun diploma van 1879. Des namiddags zullen de afgevaardigden, de leden enz. zich kunnen vereenigen aan een gemeenschappelijken maaltijd, welke zal worden gehouden in het hotel Berg en Dal. Ilel hoofdbestuur van de Vereeniging voor Christelijk-nationaal school onderwijs is voornemens liet fonds tot het verleenen van voorschotten ten behoeve van Christelijke scholen met 100.000 te vergrootendoor het plaatsen van 200 aandeden, ieder van /500, als renteloos voorschot. Aan vankelijk wordt de helft van dit bedrag opengesteld. De verkregen gelden zullen gegeven worden als eerste hypotheek op localen van Christelijke scholen, voor geen hooger bedrag dan hoogstens de helft der effective waarde, en tegen eene annuïteit van 5 pCt. 'sjaars, waarvan 3 pCt. voor rente en 2 pCt. voor aflossing. In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der Rolterdamsche handelsvereeniging is hel voorstel om de directie te magtigen tot uitgifte van obligatiën tot een nominaal bedrag van 9 millioen tegen rente van 4% pCt.aflosbaar in 53 jaar, aan te vangen met 1881, en daartoe te ver leenen eerste hypotheek op het erfpachlsregt op het handelsterrein te Feyenoord, met overgroote meerderheid van stemmen aangenomen. Leven dige soms onstuimige disctissiën zijn gevoerd bij de behandeling van het rapport over het verschil in zienswijze in zake het goederen-consortium tusschen de directie en de commissie van onderzoek. Daarbij werd gecon stateerd dat de directie en de commissie tegenover elkander als op voet van oorlog slaan. In weerwil daarvan zal beider streven zijn het belang der vereeniging te behartigen. De voorstellen der commissie, betreffende bezui niging het ontslag van den directeur en het toestaan van ƒ1000 voor ge maakte kosten, werden hij acclamatie aangenomen. In eene buitengewone vergadering der kon. Ncdcrlandsche stoomboot maatschappij is besloten het maatschappelijk kapitaal tot op de helft te verminderen. Deze kapitaaldelging is een uitvloeisel van de schade, die ge leden is door den nadeeligen verkoop van twee grootc stoomschepen der maatschappij Stad Amsterdam en Stad Haarlem. Deze maatregel was het eenige middel om de maatschappij tot een gezonden toestand terug te j brengen. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, is i op 5 Aug. van Napels vertrokken. Verspreidt zich alom de zoo gevreesde ziekte onder de aardappelen, ook in onze omgeving, meldt men uit het Overmaassche, ziet het er treurig mede uit. Van de vroege soorten, waar men sinds de voorgaande week een begin heeft gemaakt met nitdclving, zijn sommige akkers geheel aan getast, zoodat de aardappelen binnen een paar dagen als onbruikbaar kun- en worden geacht, liet is door de onmiddellijke plaatsing aan opkoopers ie Rotterdam, die door de schrale aanvoeren van Gelderland en elders er zonder zijn, dat men deze in zwakken staat van gezondheid verkeerende aardappelen zelfs tot hooge prijzen kan afleverenofschoon de partijtjes klein zijn te noemen, doordien de meeste als geheel onbruikbaar worden geacht. Wat de latere soort betreft, de zoogenaamde Jammen, deze zijn in groeizaamheid zeer ten achter geweest en alhoewel het vooruilzigt daarvan niet gunstig is te noemen, is het een verblijdend teeken, dat zij in de laatste dagen in groeikracht sterk zijn toegenomen. Te Amsterdam is een kind (jongen) van een week of vijf in het portaal van het diaconie-weeshuis te vondeling gelegd. Door den gemeenteraad van Haarlem is benoemd tot hoofdonderwj aan de opleidingsschool voor jongens tol bet middelbaar onderwijs all, i de lieer 11. M. llubregtse, te Wageningen. Te Zaandam is zekere J. J. aangehouden wegens hel uiten van set t woorden in min of meer beschonken toestand. Bij onderzoek bleek fc dat de woordenwisseling ontstaan was ten gevolge van eene herinnering een onlangs door J. J. gepleegden diefstal van kleedingstukkendie aan policie onbekend was gebleven. Bij onderzoek bleek het, dat hij een gestolen voorwerpen aan bad, terwjjl hij aangehouden werd. Te Nieuwe Diep kregen dezer dagen twee sjouwerlieden, bent» door het gebruik van sterken drank, een hevigen twist. Het gevolg dat men de quaestie op de straat ging afmaken. Naauwelijks buiten gj men, greep een der beiden zijn mes en gaf, op verraderlijke wijze,|j ander een snede over het hoofd, een steek in de zijde en een diepen ste in den arm. Op het geschreeuw van den verwonde schoten de drinkgea i ten toe en pasten dadelijk de lynchwet op den aanvaller toe; dit ging j, ruw in zjjn werk, dat vier der vechtenden in het Heldersche Kanaal;, raakten. De policie maakte een einde aan de zaak door den snijders!» in verzekerde bewaring te nemen, Naar men meldt maken de zakkenrollers te Arnhem goede zaken. 1| heer werd eene portefeuille met ƒ1200 aan bankpapier uit den zak ger» en eene dame eene gevulde portemonnaie uit den achterzak gestolen. Men meldt uit KampenDe vergadering van heeren notarissen «t Dingsdag voormiddag te 10 uur geopend en geleid door den heer Kruis van Amsterdam. Ruim 80 heeren waren aanwezig. Na afloop werd d»- de broeders in open rijtuigen een pleiziertogtje gemaakt in de omstrekt waarna zij zich vervolgens in de grootc concertzaal aan een gemeensclu pelijken disch vereenigden. Des avonds tegen 9 uur kwam men bijeen de buiten-societeit, die voor deze gelegenheid van gemeentewege zeer fa verlicht was en waar zich de muziek van het stedeljjk muziek-corpsi afwisseling liet hooren. Uit Lith meldt men aan de Pr. i\br. C.: De Beersche-Maas, eenmt over de grenzen van ons gewest, zet, als een meer dat zich voortbeweeg haar droeven zegetogt door onze landen voort, zich storend noch aan b staande of in der haast opgeworpen leidammen en waterkeeringen, n« zich bekommereud om liet belang, den rijkdom of de armoede der menscliu Maar is haar reis een zegetogt, wat is de zegepraal haar bestreden! (i inval over de grenzen moge haar niet moeijelijk gevallen zijnvoet vu voet werd haar het verder voortdringen door den landman met leeuvw moed betwist. Wie de verdediging hebben gezien, de verzwaring en n| hooging en versterking van de achterdijken van het Hoog- en van hel Laa« Ilemaal en van den polder van der Eigen, zullen niet aarzelen eeretegen aan allen, die pal stonden voor de hun toevertrouwde belangen. Maarroa boven allen is ingeoogst door de verdedigers van den achlerdijk van da polder van Lith. De grond onder de voeten was vergraven, halverwegr stonden velen in het water; dijkbreuken vielen en werden gedigt. Do» liet water stormde men los naar plaatsenwaar de dijk dreigde te I» zwjjkcn. Gevaar voor leven werd niet gekend. De toeschouwers verstot den en juichten; alles was weer behouden, toen alles bezweek voorde steeds wassenden vloed, en alles was verloren. Als een met eer verslag» leger namen de dappere strijders den lerugtogt aan. Een persoonIe Hilvarenbeek woonachtig en die gedeeltelijk zijn vei standelijke vermogens mist, heeft in de gemeente Diesen eene landbouwer, woning iu brand gestoken. Het pand, dat niet verzekerd was. is met en groot gedeelte van den inboedel eene prooi der vlammen geworden. D schade wordt begroot op 3000. Mej. J. van de Voordt, te Beugen overleden, heeft haar vermogu (ongeveer 2 ton gouds bedragende) bijna geheel aan de algemeene armen va Beugen en Rjjckevoort vermaakt. 'sGRAVENHAGE, 7 Augustus. Door Z. M. is aan den heer J, Dirks, hoofdingenieur van den water staat en eerstaanwezend ingenieur bij de Amstcrdamsche kanaalmaatschappij te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen w officier van de orde van het Legioen van Eer, hem door den president vit de Franschc republiek geschonken. Bij den rijkstelegraaf zijn benoemd: tot onderdirecteur J. Broeder, thans telegraphist 1' kl.; tot telegraphist 1' kl., F. W. P. Tillaarl, 11. J.l van Batenburg, 11. Vizjévene, H. F. Dörflingcr, G. Ribbink. J. A. van Son deren, W. Otto, K. II. Geri, A. Minkema, C. C. Gorter, P. J. Raaymakw en C. J. de Backallen thans telegraphist 2' kl. Met den aanvang dezer maand zjjn aan het departement van oorloj geplaatst, ten einde daarbij werkzaam te zijn bjj de afdeeling generale stal de 1' luitt. Krayeiihoff van de Leur, Sabron en van Hasselt, die inderliji de lessen aan de stafschool hebben gevolgd. De beer dr. C. Ivlasi is voor den tijd van vijf jaren benoemd tol ofli cier van gezondheid 2' kl. bjj hel leger in Nederl. Indië. De Javaansche prinsen hebben heden voor een paar dagen een nil stapje naar Engeland ondernomen. Bij gelegenheid van den gemeenschappelijken maaltijd van heeren rid ders der Militaire Willemsorde aan het badhuis te Scheveningen op 21 Auj zal 'f avonds een toepasselijk vuurwerk worden ontstoken. Zondag 24 Au; zullen de deelnemers aan den schietwedstrijddoor heeren officieren der d< schutterij uitgeschreven, door burg. en weth. op de kurzaal van het grot stedeljjk badhuis te Scheveningen worden ontvangenterwijl dien avond o het terras een gasilluminatie zal worden ontstoken. Ook Dingsdag avon daaraanvolgende, bij gelegenheid van den feestmaaltijd van schutterijoflicii renzal het terras met gas worden verlicht. De kantonrigter alhier heeft gisteren 150 dronkaards, 6 vrouweljjki veroordeeld: 39 van hen waren "Zondag-vicrders'43 "Maandag-houders Onder drzc personen behoorde een vrouween hondcnscheerster van bi

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2