PER TELEGRAAF. einde den staat alhier de middelen te verschaffen om aan zijne roeping te beantwoorden. Maar hoe doordrongen ook van de overtuiging, dat eerbied voor en onderwerping aan het gezag de onmiskenbare voorwaarden zijn van het voortdurend verblijf in deze bezittingen zoudé'n zij meenên aan hunnen pligt van trouwe en eerlijke burgers van den staat te kort te dóen indien zij, voor aandrang van wien ook zwichtende, ingenomenheid of onverschilligheid veinsden met betrekking tot een maatregel, die voor een aanzienlijk deel van Indië's ingezetenen een voortdurende steen des aan stoots blijven moet. Wat de ingenomenheid tegen de ordonnancie vóór alles heeft opgewekt is de omstandigheid, dat onder den onwaren naam van patentregt aan een deel van de Indo-Europesche maatschappij eene belasting is opgelegddie het moederland voor zich zelf nog niet heeft aangedurfd. Hoe men intus- schen over de zaak in beginsel denken moge, onwederlegbaar is het, dat wanneer de noodzakelijkheid, de billijkheid en de regtvaardigheid van de invoering eener inkomstenbelasting eenmaal wordt aangenomen, zij ook gelijkelijk op alle ingezetenen van den slaat moet worden toegepasten het niet aangaat, zij het dan ook onder een onwaren naam, haar alleéii ten laste van eene bepaalde categorie van burgers te doen komen. Ook aan dezen cisch nu wordt door de ordonnancie van 30 December 1878 te kort gedaan. De adressanten moeten het betreurèn, dat de Nederlandsche wet gever heeft kunnen goedvinden, alle in Indië gevestigde landbouwonder nemingen van Europeanen in het voor deze gewesten verordende patentregt aan te slaan, en dat hij zoodoende het bewijs heeft geleverd, van geen de minste rekening te houden met de zoo gewigtige omstandigheid, dat de Europesche landbouwondernemers in Indië ter zake van het op de voort brengselen hunner nijverheid gelegd uitgaand regt, geacht kunnen worden bereids een zeer aanzienlijk patentregt aan den staat op te brengenzoodat zjj op het oógenblik onder tweeërlei vorm een last hebben te dragenwaar van de Nederlandsche landbouwer ten eenemale is vrijgesteld. Na dit in bijzonderheden te hebben aangetoond, verzoeken adressanten i dat het Z. M. moge behagen, aan de voorgebragte bedenkingen gehoor te verleenen, en zoodanige bevelen te verordenen, waardoor Zr. Ms. getrouwe en gehoorzame onderdanen in deze gewesten zullen verlost worden van. de kwellingenwaaraan de ordonnancie hen op zoo bedenkelijke wijze blootstelt. Naar men verneemt is hier den 27s,tn Junij de eerste verkoop van 10000 picols suiker van den tegenwoordigen oogst tot stand gekomen tegen den betrekkelijk lioogen prijs van 1354. Aan de Sam. Cour. schrijft men o. m. uit Soerabaya: Het wéder is dit jaar zoo abnormaal, dat het iemand goed doet, als hij in dezen tijd de zon eens ziet. Gisteren begon een vreeselijke bui 's morgens om half vier en tegen 2 uur 's middags regende het nog. Dat is fataal in het middeti j van Jtinij, eene maand, die anders tot de drooge te rekenen is en waarin suikerriet gemalen, koffij geplukt en tabak geplant moet worden. Uit Bantam en de Preanger zijn berigten ontvangen, waaruit blijkt dat de veeziekte in die gewesten weder in hevigheid toeneemt. Intusschen zijn er verscheidene requesten van eigenaren van vee bij de regering inge komen, waarin adressanten verzoeken, het afmaken van vee eenigzins tegen te houden, in dien zin, dat slechts die beesten worden afgemaakt, welke aangetast zijn. De autoriteiten moeten geadviseerd hebben om in dien géést te beschikken. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den officier van justitie bij den raad van justitie te Makassar mr. F. G. A. Reitz; aan den commies 2' kl. bij de post- en telegr.-dienst Ch. Toorop; aan den opzigter 2" kl. bij den waterstaat W. Westmaaseen jaar verlof naar Europa, aan den pastoor bij de r. k. gemeente te Ambarawa F. 11. de Bruyn. Benoemd: tot advocaat en procureur bij den raad van justitie te Samarang, mr. C. Voute; tot voorzitter van de landraden te Cheribon en Indramaijoc, de ambtenaar op non-activiteit mr. J. H. van Lennep; tot lid in den raad van justitie te Samarang. de ambtenaar op wachtgeld mr. J. J. F. Bigail Certon; tot adjunct-directeur der gouv.-kina-onderneming in de resid. Preanger Begentsch., de controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura B. van Bomunde; tot adjunct-ingenieur le kl. bij de staats spoorwegen op Java, de tijdel. adjunct-ingenieurs 2e kl. G. Steffan en E. Wijss; tot ingenieur le kl. bij de staatsspoorwegen op Java, de ingenieur 2e kl. J. K. Kempees; tot secretaris der resid, Banjoemas, de controleur 1kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura E. Sieburgh; tol finan cieel ambtenaar, 11. W. J. Lignac en M. H. Houtkamp; tot secretaris der resid. Japara, de controleur 2' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Ma dura J. G. Mijer; tot controleur le kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, de ambtenaar op non-activiteit B. W. H. Pitlo; tot onderw. 2« kl., de ambtenaar op non-activiteit J. Dekker; tot verificateur 2e kl. bij de in- en uitvoerregten en accijnsende verificateur 3e kl. A. G. P. van Baein- donckbij het depart, van binnenl. bestuur, tot 2<n commies, de 3' com mies A. F. Fisser: tot 3en commies, de le klerk G. W. van Stenis. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den milit. apotheker 3e kl. N. N. Bender; aan den 2'° luit. der infant. A. N. A. Pauli. Bevorderd: bij het wapen der genie, tot len luit., de 2' luit. E. B. E. Ruempol. Departement van marine. Benoemd: tot baas-koper- en blikslager bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaija, de ambtenaar op non-activiteit VV. J. van Dorp. PARIJS, 1 Augustus. De kamer verwierp een amendement, waarbij ver langd werd de conversie van de 5 pet. rente binnen een tijdsverloop van zes maanden. De begrooting van uitgaven is in haar geheel aangenomen. LONDEN, 1 Augustus. De Globe meldt, dat volgens eene particuliere dépêche, alhier ontvangen, de cholera vreeselijke verwoesting aanrigt onder de naar Indië terugkeerende Engelsche troepen uit Afganistan. De sterfte moet ontzettend zijn. Het 10de reg. huzaren verloor in één dag 40 man, en in het l!,c bataillon van het 17de reg. infanterie waren 195 dooden. Officiële bevestiging van dit berigt ontbreekt. VERSAILLES, 1 Augustus. De kamer heeft ook de begrooting van i; komsten in haar geheel goedgekeurd. In den senaat werd gehandeld over de normaalscholen voor meisje Chesnelong bestreed het ontwerp. Hem werd door Ferry verweten, di hij duistere bedoelingen verborg achter eene schijnbare gematigdheid t woorden. Hit verwijt lokte heftig protest uit van de regterzijde. Groot opschudding. Verscheidene senatoren van de regterzijde verlieten de zat Ferry wees als laster de betichting af, dat hij de godsdienst bestreed e: het godsbegrip wilde verbannen uit de school. Chesnelong en andern protesteerden. Ten slotte werd het ontwerp aangenomen. LONDEN, 2 Augustus. De regering heeft geenerlei berigt ontvangen, di zou kunnen strekken tol bevestiging van de mededeeling der Globe, bi treffende het heerschen der cholera onder de troepen, LONDEN, 2 Augustus. De United Service Gaz. verneemt, dat de krijg; raad in Zuid-Afrika luitenant Carey tot de doodstraf veroordeelde, maardi de Britsche regering dit vonnis wegens een gebrek in den vorm vernietigd BERLIJN, 1 Augustus. Volgens berigt uit Petersburg zijn verleden Zondt een honderdtal personen gevat op het landgoed van den grootvorst K# stantijn, te Povlosty, bij Petersburg. INCfElZONDEllf. NOG EENS; „OPGAAND HOUTGEWAS". Vervolg en slot.) Humor is vaak een gevaarlijk wapen voor den tegenstander in de han van hem die er goed mêe weet om te gaan. Hij is echter in onzen pre zaieschen tijd helaas! zoo schaarsch, dat de anonymiteit er wel wat moeii Ijjk achter verborgen kan, worden. De ongenoemde, die eergisteren het stuk, in de Courant van Dinsdag l voorkomende over het beplanten onzer wegen en der taluds der spoorwt genmeent te moeten bestrijdenschijnt dit dan ook het best te kunne doen met de zaak uit een humoristisch oogpunt te bezienen dan struikel hij al dadelijk over het woord //taluds" onzer spoorwegen, én meent di hellingen, schuinten, glooijingen beter zou zijn, maar vergeet er bijtevoege: dat men nimmer spreekt van spoorwegstaven, maar steeds van de rails it spoorwegen. Zeker niet omdat dit laatste algemeen minder goed begrepei wordt Ook de //voorgestelde" wandeling valt niet in den smaak van den ongt noemden, men moet zoo'n wandeling doen, heet het. Alsof men zich zooi wandeling', die als bewijsgrond door mij werd aangehaald, zou voorsteik zonder die ook gedaan te hebben De Maredijk, heet het verder, is een slecht door mij gekozen voorbeeld, omdat hij slechts is een //berm of landscheiding". Maar in zijn humorist! sche bui verzuimt de ongenoemde er bij te voegen, dat er staat: //en va; dien kant uit naar d. z. g. Rrjnburgschen weg" of gaat men daar ooi //langs houtgewas, langs (lees: door) lanen"? Verder vraagt hij heel naief of dat //wandelwegen" zijn? Eilieve wt zijn het dan? Neen, hij geeft de voorkeur aan een //cingeltje" of een //Ei delgeestje"; daar heeft men over geen gemis aan lommer te klagen. Ei toch ken ik verscheidene punten op den weg dien men gewoonlijk: «Ende geest om" noemt, waar //brandende zon"*of //snijdenden wind" geene zeld zaamheden zijn. Hoe jammer dat de ongenoemde, die nu toch aan 't schrijven was, meleei het dozijn dorpen niet opnoemt waar men komt //langs houtgewas, lang- (sic) lanen". Menigen wandelaar, die ze nu nog misschien vergeefs zockl, zou hij er pleizier mee gedaan hebben. Eindelijk moet, aan het slot zijner bestrijding de voorgestelde In planting der taluds onzer spoorwegen met vruchlboomen het nog een misgelden. Behalve dat die op de schuine glooiingen niet groeien zouden- maar wie wil ze juist op het schuinst gedeelte zetten ziet de humoris in het verschiet allerlei ongelukken opdoemen! Verbeeld u: //de treinei zullen elkander in de wielen rijden!" Door de boomen op de schuine glooiin gen geplant? «Het vorschend oog van den machinist zal geen halt meei kunnen ontdekken!" Hier spelen de //lanen" onzen humorist kennelijk par ten, en eindelijk: //de wachters die den trein niet meer zullen zien aan komen" door de lanen zeker? zullen «onderste boven worden ge reden". Arme wachters der toekomst! Hiermede is het stuk uit. Werd daarin het door mij 11. Dinsdag onder steund voorstel afdoend bestreden? Ik geloof het niet, maar wel geloof ik dat dit ook niet in de bedoeling van onzen humorist heeft gelegenmaar hij veeleer een proefje heeft willen geven van zijn talent hoe de meeslf zaken, zelfs die er het minst voor vatbaar schijnen, ook van een burleskes kant kunnen bekeken worden. Nu dat is dikwijls zeer vermakelijk 1 PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 5 Augustus, des avonds ten zeven ure, door df Stafmuziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de Heer A. Ghent- zius. le Afd.1. Marsch //An der Alma", Grentzius2. Ouverture «Frei- schtilz", v. Weber; 3. //Immortellen Walzer", Gung'l; 4. //Concert" pour Oböe (Solo), Kalliwoda, arr. Grentzius; 5. Grande «Fantaisie Militaire", C, I Coenen. - 2e Aid.: 6. Ouverture van het drama //Jan Wouters", J. Mann, arr. GrentziuS; 7. «Les Chanteurs du bois" (Polka dc Concert pour deux flutes), Picolovan Praag8. Liederena. «Osie mich nicht so lachelnd an", Nicolai; b. «Adagio" aus der D-dur Suite, BaCh; 9. Potpourri de l'opéra «Loreley", arr. Grentzius. ==H Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6