BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van Maandag Hó Julij Ó879ó69. STADS-BERICHT EIN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE „BERIGTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld het op den 18den Juli invorderbaar verklaard kohier voor de per- soneele belasting van de Wijken I en II en van het patentrecht van Wijk IV, beide over het dienstjaar 1879/80; zijnde een ieder verplicht zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 19 Juli 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 19 Julij. In de volgende week, te beginnen met Dingsdag, zullen de hh. E. Bamberg en J. D. Blaaser hunne schouwburgloge op de Ruine openen. Is men niet meer in de gelegenheid Judelsdie steeds de lieveling van het publiek was, te hooren, in Bamberg mag men zijn plaatsvervanger begroe ten. Hij en de heer Blaaser zijn in zijnen geest werkzaam, en zij mogten op vele plaatsen van ons land de sympathie van het publiek in ruime mate verwerven. Ook hier zullen zij met «Het leven te Amsterdam" optreden. Het is een waar kermisstukin koddige tafereelen eene voorstelling van het Amsterdamsche volksleven. Bamberg weet aan die tafereelen kleur en geur te geven. De nieuwe firma die zich mag verheugen in de medewerking van vele artisten, vroeger bij Judels en Bouwmeester werkzaam, moge ook hier een gunstig onthaal vinden. Omtrent het theatre Franconi, onder directie van den heer F. Hart, op de Beestenmarkt, waarin gedurende de kermis eene reeks voorstellingen, rijk aan afwisseling, zal gegeven worden, ontvangt men van elders zeer gunstige berigten. De verschillende artisten, schrijft men, gaven blijken van bijzondere vlugheid, behendigheid, spierkracht en gracic. Zijn tent bleek uitmuntend ingerigt, want van de felle regenvlagen had het publiek niet het minste ongerief. Wat wij bij hem zagen verdient wel bijzondere vermelding. Met genoegen herinneren wij ons den verbazenden toer van den neger Ismael Mahomet, ondanks zijn Arabischen naam, een heusche Ame- rikaansche neger; de onbegrijpelijke exercitiën van Mile Caroline Steins, van den equilibrist Jacobus Fernanda, terwijl een en ander werd afgewis seld door de merkwaardige exercitiën van den heer Jacques Bonevang, die door zijne handhabiliteit het publiek herhaaldelijk in extase bragt, om de tableaux-vivants niet te vergetendie zich" onderscheidden van al de levende beelden die wjj elders zagen. Door de policie alhier is heden naar de te 'sGravenhage overgebragt zekere J. M.koetsier aldaar, die zicl^^deze gemeente aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 48 tot 63 volwassen personen en 9 tot 12 kinderen. In het verslag der Arnhemsche nijverheids-tentoonstelling, in'hel Kot*. Nbl., wordt omtrent de inzendingen op het gebied der zijde-, katoen- en wol-industrie, o. a. het volgende gezegd. «Wandelen wij die even langs, dan valt ons oog alligt het eerst op de inzending van de Amsterdamsche firma Veltman en C».die met een fraaije collectie dekens van allerlei stof prijkt. Vooral de sprei, waarop wij het front van het tentoonstellingsge bouw aanschouwen, is sierlijk bewerkt, zoowel wat kleur als stiksel be treft. Daarachter zien wij de indrukwekkende étalages van de beide Leid sehe firma's Zuurdeeg en Zaalberg, waarvan de eerste door eenige banieren wordt gekroond en werkelijk efïect maakt. Maar ook de andere plaatste hare goederen uitstekend en zóó, dat zij niet missen kunnen in het oog te loopen. Wie trouwens degelijkheid en smaak lief heeftmoet voor die keurige draperiën bepaald ettelijke minuten blijven staan, al is het hem dan ook onmogelijk een oordeel te velleu over de qualiteit der stof. En toch behoeft ook hieraan niet getwijfeld te worden, anders zouden wij niet op onderscheidene plaatsen tusschen die artikelen billetten aantreden, waarop wij de woorden lezen; «Aangekocht voor de verloting." Nog eens, de twee genoemde firma's leverden in haar gekleurde, geheel of alleen over den rand gefatsoenneerde dekens, uitsluitend van inlandschc grondstof vervaardigd, sieraden der tentoonstelling niet alleen, maar van de geheele vaderlandsche nijverheid, en wij zijn er zeker van, dat, hoe dikwijls ook onwaardigen een medaille verwerven, zij ten minste het regt hebben met haar tal van bekrooningen te prijken." De Staatscourant bevat het verslag uitgebragt aan den minister van binnenlandsehe zaken door den bibliothecaris der kon. bibliotheek betref fende de boekerij, nagelaten door mr. G. Groen van Prinstercr. Deze boe kerij, leest men daarin, heeft hier eene zeer geschikte plaats gevonden gerangschikt in de kasten, waarin zij door den vorigen eigenaar bijeenge- bragt is en die ook tot het geschenk behoorenvormt zij een eigenaardig gedenkteeken van het werken cn streven van den geleerde, wiens naam daaraan verbonden blijft. De zes boekenkasten bevatten in ruim driedui zend, meestal fraai gebonden boekdoelen, de werken van mr. G. Groen van Prinsterer in ongeëvenaarde volledigheid, en die van zijne vrienden of van zulke oudere of nieuwere schrijvers, tot wie hij zich bijzonder aangetrok ken gevoelde. Dc verzamelaar heeft, blijkbaar, nimmer beoogd eene volle dige collectie hetzij van geschiedkundige, hetzij van staatkundige, hetzij van stichtelijke letterkunde bijeen te brengen. De boeken, waarvan zeer vele met 'smans wel bekend net schrift zijn onderscheiden, vormen eene werkboekerij voor den ijverigen en langjarigen strijder op verschillend ter rein, die bij voorkomende gelegenheden een uitnemend gebruik wist te ma ken van de schattenwelke de Haagsche rijksboekerij zoo gaarne te zijner beschikking stelde. De geschiedenis in het algemeen en die van ons vader land, alsmede die van het protestanlschc kerkgenootschap, maken wel de hoofdbeslanddeelen uit van deze schenking; daarop volgt in belangrijkheid de staatkunde van binnen- en buitenland, de verhouding van kerk en staat, dan de stichtelijke lectuur, terwijl een klein aantal werken van Grieksche en Latijnsche wijsgeeren en dichters, zoo noodig, liet bewijs leveren, dat de vroegere bezitter met de meesterstukken der oudheid vertrouwd was. De werken van enkele Nederlandsche letterkundigen (Bilderdijk, da Cosla e. a.) zijn hier aanwezig, waarschijnlijk niet uitsluitend als voortbrengselen van belletrie. In tweeenveertig portefeuilles is een groot aantal vlugschrif ten, naar dc onderwerpen of naar de schrijvers er van, gerangschikt. Zij hebben betrekking op verschillende vraagstukkenwelke in de laatste halve eeuw hier te lande van verschillende zijden besproken zijn; de heer Groen was steeds in die bespreking regtstreeks of zijdelings gemoeid. In de tweede zitting van de algemeene vergadering der leden van de Maatschappij lot bevordering der geneeskunst zijn tot nieuwe leden van liet hoofdbestuur gekozen de heeren Egeling en Iluët. De leden der commissie voor geneeskundige statistiekdie voor plaatsbeschrijving en volksziekte in Nederland, voor geneeskundige policie, voor het ondersteuningsfonds en die voor de geschiedenis der geneeskunde in Nederland werden allen herkozen. Als plaats voor de volgende algemeene vergadering werd Tilburg gekozen. Het eerste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. L. J. van der Veen, II. G. Samson, D. H. C. van der Linden, N. A. P. Taverne, E. van Dieren, Wisseling, Ch. T. Aalsmeer, J. Carpentier, J. L. Ltihrs en P. van Dalen. Te Utrecht zijn, na afgelegd examen, als vroedvrouw toegelaten mejj. J. Jager, geb. van Bergen, B. A. Heuts, geb. Hermans, L. van Gelder en - M. L. Rietbergen. Te Groningen zijn toegelaten als leerling-apotheker de hh.: L. de Jong, van den Helder; D. Viersen, van Dokkum, en C. M. van Engen Koek, van Coevorden. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 17 Julij Kaap Rocca gepasseerd. De Hampton, van Rotterdam naar Java, passeerde op 17 Julij Malta. Voor de benoeming tot 6den lecraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde aan het gymnasium te Rotterdam, zijn voorgedragen -.de hh. dr. R. T. F. Rendier, te Haarlem; dr. D. G. Jelgerstna te Leiden; dr. J. 11. Wilmink te Brielle; tot 5tn leeraar in die talen aan genoemd gym nasium de hh. dr. B. J. Goedhart, te Utrecht; dr. R. T. F. Reudler, te Haarlem, dr. D. G. Jelgersma te Leiden. De heer mr. N. P. J. Kien, oud-burgemeester van Utrecht en voor malig lid van de tweede kamer der statcn-generaalis te Brussel overleden. Naar men uit Apeldoorn meldt zijn de hh. Fransen van de Putte en Cremers gisteren namiddag van 2 uur tot half 4 met Z. M. den koning in conferentie geweest. De rekening der gemeente Zevenhuizen bedraagt voor het dienstjaar 1878/1879 in ontvangsten 13860.85 en in uitgaven ƒ12702.55, sluitende alzoo met een batig saldo van ƒ1158.30. Te 's Gravesande ontstond gisteren morgen brand in den korenmolen Van Burgersdijk. In korten tijd lag hij geheel in de asch. Door den hevi- gen wind was er geen denken aan iets te redden, zoodat de brandweer slechts pogingen aanwendde om de aangrenzende percelen te bewaren. Van den inboedel werd niets gered. De oorzaak is onbekend. Man en vrouw waren afwezig. Te Rotterdam is gisteren aangevangen de vroeger uitgestelde feeste lijke viering van het 25-jarig bestaan van de Liedertafel Rotte's Mannen koor. De feestelijkheden, waaronder een groote zangwedstrijd voor mannen koor, zullen drie dagen duren. Als vermoedelijke dader van den moord, gepleegd op den veldwachter van der Lijken, is aangehouden zekere Willem Joosten, tapper en tuinier aan het Zuider-Builenspaarne te Haarlem. Hij werd in hechtenis genomen op aanwijzing van fabriekarbeiders die hem des morgens vroeg met een verwilderd voorkomen in zijn schuitje hadden gezien. De aanwijzingen zijn van dien aard dat er bijna geen twijfel aan zijne schuld bestaat. Nabij Urk is een visschersvaartuig gezonken, waarbij de opvarenden vermoedelijk zijn omgekomen. Het vaartuig is door visschers in de haven gesleept; naar de beschadiging te oordeelen, heeft het ongeluk door over zeiling plaats gehad. Een schip, met pakken geperst hooi beladen, bestemd voor een stroo- papierfabriek te Veendam, is tusschen Winschoten en Nieuwe Schans in botsing gekomen met een houtvlot, waardoor het schip onmiddellijk zonk. De opvarenden redden zich met moeite door zwemmen. Merkwaardig is dat, terwijl men in onze luchtstreek de dagen van zonneschjjn wel tellen kanin N. Amerika de lieden onder zonnesteek en hitte bezwijken. Hoe heet het er is, bewijst een berigt uit Buffalo omtrent een sneltrein van de Atlantic, welken op de Lake Shore Nichigan Rail road een ongeluk overkwam. Een bijzonder rijtuig te Day aangehecht, be vattende een gezelschap, dat het lijk van kol. E. T. Brown's gade verge zelde, werd vermoedelijk ten gevolge van door de groote hitte gebogen rails van de lijnen geworpen. Die het lijk vergezelden bezeerden zich deerlijk, en de kist werd zeer beschadigd. 'sGRAVENIIAGE, 19 Julij. Door Z. M. is aan den heer H. A. L. van Vewem, intendant van het koninklijk paleis te Amsterdam, vergunning verleend tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of den Witten Valk, hem door den groothertog van Saksen-Weitnar-Eisenach geschonken. Tot inspecteur der registratie en domeinen zijn benoemdvan de 1« ld. in de divisie van inspectie Amsterdam 2C afd. J. H. Smits, thans inspec teur 2kl. in de divisie van inspectie Zierikzee; van de 2® kl. in de divisie van inspectie Assen W. L. Stroom, thans inspecteur 3e kl. in de divisie van inspectie Amsterdam, 2e afd.; van de 3" kl. in de divisie van inspectie Zierikzee, J. van der Laan, thans ontvanger der registratie te IJsselmonde. Z. It. II. prins Albert van rruissen is heden middag uit Duitschland hier ter stede aangekomen, en, begeleid door II. K. 11. prinses Marianne, onmiddellijk naar Scheveningen vertrokken. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleencn. Alhier hebben de hh. Nicolaï, Renaud, Botgorschek, Bijleveld en van Oudheusden zich vereenigd lot eene commissie, met het doel gelden in te zamelen voor de oprigling van een gedenkteeken op de begraafplaats Eik en-Duinen, ter eere van de nagedachtenis van wijlen den heer Dunkier. BELCIIE. De Etoile Beige meldt, dat een persoon, van Hamme genaamd, een bekend verkiezingsagent der clericalc partij, in hechtenis genomen is onder verdenking van het aanplakken, althans van de poging tot het aanplakken, van bedreigingen tegen liet leven des konings. Van Hamme bekende schuld reeds bij het eerste verhoor; dientengevolge heeft een huiszoeking door de justitie plaats gehad in het Jezuïlcn-collegic in de Ruc des Ursulines alhier. ENCcELAlVC. LONDEN 18 Julij. Bij een feestmaal van leden der conservative partij heeft de staats secretaris voor Indiëlord Cranbrookeene uitvoerige rede gehouden waarin hij in de eerste plaats met goedkeuring sprak over dc wijzewaarop

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5