zijne familie af te halen, (lij beeft voor zijn vertrek aan eenige hoofd ambtenaren der republiek ecu brief gerigt, waarin hij de verschillende onderwerpen opnoemt, met welker regeling hij zich tijdens zijn kort ver blijf in Europa zal bezighouden. Onder deze komt voor "het sluiten van den koop van Curasao", üc uitdrukking in het oorspronkelijke //formalizar la compra de Curasao" zou moeten doen denken aan onderhandelingen, die reeds gevoerd worden, die hel door hem gewenschte resultaat hebben ge geven en waaraan nog slechts eene laatste formaliteit ontbreekt. Wij gelooven echter niet dat het reeds zoover gekomen zal zjjn. Neder land is eene koloniale mogendheid en kan noch wil zich van zijne koloniën ontdoen. Curacao heeft te veel bewijzen van gehechtheid aan het moeder land gegeven, dan dat hel denkbeeld ooit bij de Nederlandsche staatslieden opkomen kan ons eiland aan Venezuela te verkoopen. In het bezit van de vrijheid, rust en orde. welke onze hoedanigheid van onderdanen eener monarchie ons waarborgtgewoon aan het kalme leven onder eene gevestigde regering, zouden de Curagaonaars zich hoogst onge lukkig moeten gevoelenzoo zij als slaven werden verkocht aan een der Zuid Amerikaansche republiekenwelker normale toestand de revolutie is. De koning, zijne ministers en de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk, kunnen niet anders dan beseffen, dat men eene bevolking, die immer bljjken van trouw en gehechtheid aan het moederland gegeven heeft, niet uitleveren kan aan eene natie, wier toestand zoo geheel en al verschillend is van dien, waarin de bewoners van ons eiland immer geleefd hebben. De Nederlandsche regering kan onmogelijk Ctiragao aan een der Zuid- Amerikaansche republieken, welke ook, afstaan of verkoopen. Wilde men, wal geenszins te veronderstellen is, den band verbreken, die Curagao aan Nederland verbindt, men zou de bevolking geraadpleegd, men zou omgezien hebben naar de eene of andere mogendheid, die aan het eiland het behoud van zijnen toestand van rust en orde en vrijheid zou kunnen waarborgen. En ware het onder gewone omstandigheden aan te nemen dat Nederland zich van Curacao mogt willen ontdoen ten gunste van de eene of andere natie, iets waaraan wij nimmer geloofd hebben en nimmer gelooven kunnen, na de gebeurtenissen der laatste jaren is zulks, althans wat den afstand aan Venezuela betreft, eene volkomene onmogelijkheid. De regering van Venezuela, tijdens het scplennaat van generaal Guzman Blanco, heeft zich èn jegens Cnragao èn jegens Nederland zoo vijandig gehouden dat Nederland, hetwelk steeds geloond heeft zijne eer op prijs te stellen, nimmer toetreden kan lot het voorstel van generaal Guzman Blanco; om ons eiland en onze bevolking aan hem en zijne regering over Ie geven. Neen, Nederland mag en zal dat niet doeu Volgens regtstreeksche berigten uit de Kaapstad, door het Hbl. mede gedeeld waren de tijdingen uit de Transvaal minder bevredigend voor de Engelschen. De heer Pretorius heeft werkelijk een kommando aangenomen over een corps van 500 boerendal hij zelf zou oprigten. Maar dal gaat lang niet vlot, en zijn veldkornels zijn reeds weder teruggetreden. Boven dien heeft de heer Pretorius het vertrouwen van de boeren verloren. De administrateur van de Transvaal, kolonel Louyon, had zich ook juist niet behoedzaam gedragendoor bedoelde veldkornels te vragen »of zij wel twee heeren konden dienen", waarop hun antwoord was, dat zij, door hunne betrekkingen neder te leggentoonen wilden dat zij er voor bedank ten om de koningin te dienen. Ook was die administrateur, vreezendedat het verzoekschrift der boeren te veel indruk in Engeland zou maken, er legen opgekomen, alsof Sir Th. Shepstone eene bedreiging met de Zoeloes had gebezigd; dit was nergens officieel geboekstaafd. De boeren bleven hem daarop en op andere punten het antwoord niet schuldig; zoodat de verstandhouding met het Engelsche bestuur er niet op verbeterd is. 'sGRAVENHAGE, 15 Julij. Z. M. heeft den heer II. G. Derx, hoofdingenieur bij de staatsspoorwe gen op Java, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandsehen Leeuw. Tol surnumerair bij hel vak der posterijen, builen bezwaar van 's rijks schatkist, zijn benoemd: H. Boonacker, te de RijpC. J. B. Nierstrasz van Tienhoven, te Kampen; P. W. Kiihncn, te Gorinchem; T. C. Bondam, te 's llertogenbosch; J. C Karsseboom. te Utrecht; J. Brester, te Amsterdam; P. F. Vos, te Dordrecht; W. Ribbink, te Amsterdam; J. M. E. Raedt, te Hengelo; C. Smitt, te Schiedam; J. E. A. Post Uitcrweer, te Delft, en P. de Roockte Nijkerk. De kolonel der infanterie op non-activiieit jhr. K. VV. de Koek is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Door den minis er van marine zijn, in alphabeüsche orde gerangschikt benoemd tot adelborst 3e kl. bij het kon. instituut voor de marine te Wil lemsoord: a. voor de zeedienst: H. M. van Bemmelen, D. Biruie, T. A. F. Bruine, E. Coenen, J. C. van Druten, A. J. Gooszen, J. P. Guepin, J. des Amorie van der Hoeven, D. J. van den Ilonert, M. W. Houck, jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, C. J. R. Kroesen, M. F. Meybooro, G. R. van Nauta Lemke, J. J. Rambonnet, W. Rauwenhoff, K L. Reepmaker, H. W G. van Bleiswijk Ris, P. Swaters van Schaumburg, F. Smit, L. P. de Stoppelaar, H. M. van Straalen, C. W. de Visser, P. 11. van Voorthuysen, F. K. van der Weyde, N. J. van den Worm; b. voor de mariniers: C. van den Ban, A. A. Brutel de la Riviêre, J. M. Ente van Gils, L. de Jonge Oudraat. De minister van marine zal Vrijdag en die van binnenlandsche zaken j Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Heden werd aan hel ministerie van koloniën aanbesteed het vervaar digen, ineenzetten, weder uit elkander nemen en naar de plaats van insche ping vervoeren van den metalen bovenbouw van vier bruggen voor de bur gerlijke openbare werken in Ned. Indië. Van de dertien daarvoor ingeko men inschrijvingen was de minste die van de Société anonyme de construc tion et des ateliers de la Dyle, te Wilbrouck, voor ƒ15339. In den afgeloopen nacht omstreeks 2 ure is er brand uitgebroken in de stalhouderij van de firma Ritzenthaler, hoek Casnaric- en Schouwburg- straal. Het vuur werd niet in de stallen zelf, doch in een bovenachti kamer van het perceel ontdekt en nam w eldra zulk een omvang aan vrees voor geheele vernieling van het gebouw bestond, te meer daar gedeelte der woning belend wordt door een hooizolder en de vlammen eeni oogenblikken groote afmetingen aannamen. Dank de spoedige en kracl dadige optreding van de brandweer, bijgestaan door het stalpersoneel Z. K. If. prins Frederik, werden de vlammen tot het achtergedeelte van! perceel beperkt. Onmiddellijk na de ontdekking van het onheil werd stal ontruimd en heeft men de rijtuigen enz. op de straat geborgen, zoot het materieel geringe schade heeft ondervonden. Ook de paarden, die n op stal stonden, werden in tijds zonder ongelukken in veiligheid gebragt Het kon. Domkoor uit Berlijn gaf gisteren een kerkelijk concert het kerkgebouw der Evang. Luth. gemeente. Het aldaar aanwezige publt was ten hoogste voldaan over de voordragten. BUITENLANDSCIIE BEKIGTEN. B ELGIE. De penningmeester, Sannes, van den boekdrukkers-bond te Anlwerpe is verdwenen met het regit van het Antwerpsch premielot n°. 20106, waar tot vreugde van de Antwerpschc typografen de prijs van 25000 fr. gevalli was, benevens met nog 29 Anlwerpsche premielolen, waarvan de numme in de Ind. Beige voorkomen. De typografen hopen, dat de justitie a; hun regtsgevoel voldoening zal geven, door den misdadiger aan te houde, die waarschijnlijk den weg heeft ingeslagen van Pincofls. ENGELAND, LONDEN 14 Juljj. Het lloogerhuis heeft in comité de wel betrekkelijk het hooger ondt wijs in Ierland aangenomen. Vooraf heeft de vergadering afgestemd ei amendement van lord Oranmorewaarvan de strekking was om den maa regel te verwerpen. Hij grondde dat voorstel op de overweging, dat h in de wet concessiën zag ten gunste van hel hooger onderwijs voor i katholieken in Ierland en dat hij het niet nuttig achtte, dergelijke eonce siën te doen juist op een oogenblikdat verscheiden landen van Europa t noodzakelijkheid hebben ingezien om de leiding van het onderwijs dt roomsch-katholieken uit de handen te nemen. Het aantal personen, bij de begrafenis van Lodewijk Napoleon tegei woordig, wordt op 150.000 geschat. Na afloop der plegtigheid had pril Napoleon eene conferentie met de ex-keizerin. FRANKRIJK. De kamer van afgevaardigden heeft het ontwerp van wet betreffend den raad van state,, zoo als het door den senaat is goedgekeurd, aangeni men, na verwerping met 262 tegen 132 stemmen van het voorstel de commissie van onderzoek, dat strekte tot ontbinding van den tegenwooi digen raad van state na de afkondiging dezer wet. Op voorstel van de heer Guichard besloot de kamer, Maandag, verjaardag van de inneming de Bastille, niet te vergaderen, ter herinnering van den eersten dag der gods dienst- en burgerlijke vrijheid en der volkssouvereiniteit. De wapenschouwing op Zondag II. had op de gewone wijze plaati President Grévy zat in zijne tribune met de ministers van oorlog en va marine, den heer Gambetta, den nuntius, de ambassadeurs van Spanje ei van Turkije, mevr. Grévy en lal van andere dames. De I'arijsche gemeente raad, de maarschalk de Mac Mahon met echtgenoote en dochter, vel leden van het corps diplomatique en andere aanzienlijke personen warei mede tegenwoordig. De eere-jury in zake la Lanterne en den heer Christophle, directcui van het Grand Créditlieeft gisteren partijen gehoord. Volgens la Marseü laise heeft de heer Christophle zijn beschuldiging in de kamer uiteengezel zeggende: dat Mayer in den loop van het jaar 1877, kort vóór deopriglin; van la Lanterne, een som van 30000 fr. ontvangen heeft. Dit geld diendi om zijn stilzwijgen te koopen en de uitgave van het boek, in de bureau: van «la Réforme financière" gemaakt, te doen staken. Sedert heeft Mayei in la Lanterne erkend, 25000 fr. van het Grand Crédit ontvangen te hebben maar heeft voor deze storting een andere reden opgegeven dan de heer Chris tophle op de tribune aangevoerd had. Hij heeft namelijk verzekerd, da: hij deelgenomen had aan de uitkeering van een som van twee millioen door hel Comptoir d'Escompte en het Grand Crédit, aan verschillende dag bladen, die bereid waren bevonden voor de publiciteit van "de Egyptische waarden" te zorgen. Mayer ontkent de geldquaestie niet, maar beweert de 25000 fr. den 5'"11 Februarij 1877 ontvangen Ie hebben, voor eenvoudige publiciteitzooals dit alle dagen tusschen de pers en de groote financiële inriglingen plaats heeft. Naar men uit Lyon meldt hebben Zaturdag in de kerk St. Nizier aldaar, bij gelegenheid eener lijkdienst ter nagedachtenis van prinsLodewjjk Napoleon, ongeregeldheden plaats gehad.. Leve het keizerrijk! leven di pastoors! werd er van ééne zijde geroepen; leve de republiek! van deanderi zijde. Een onbekend gebleven persoon zon zelfs den kreet hebben aange heven: leven de Zoeloes' De redacteur van een republikeinsch blad moei erg mishandeld zijn. Te Rijssel is een in aanbouw zijnd schip ineengezakt, twintig werklie den onder het wrak bedelvende. Twee mannen bleven op de plaats dood- een derde werd doodelijk gekwetst; dertien zijn min of meer ernstig gewond, DUITgCIILAND. Het slot Johannesberg aan den Rijn, met zijne wereldberoemde wijn bergen, hetwelk sedert lang aan den prins von Melternich behoorde, is vooi twee millioen mark aan den baron von Rothschild Ie Wcenen verkocht. Te Weenen is onlangs een kaartlegster overleden, die een vermogen nalaat van 40000 fl. Zij werd gewoonlijk «hartenvronw" genoemd en telde onder haar klanten veel personen uil de hoogste standen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2