PKIi TELEGItAAF. Den l"tn Julij zijn ile operatien legen tic XXVI Moekim van vier ver schillende kanten en mei cene magt van meer dan 3000 man aangevangen mei het doel om de voorname sterktennamelijk de Missigits Malajoe en Doëng in het zuidelijk en Lambaroe en Toengkocp in het noordelijk ge deelte, te vermeesteren. Dien dag werd de Missigit Malajoe, den 2dtn Julij werden Boëng en Lamharoe en den 3dtI1 werd Toengkoep genomen. De verecnigdc kolonnes zonden den 4dc" en 5,le" Julij in verschillende rigtin- gen afdeelingen uit, oin de niet onderworpen kampongs te tuchtigen. De tegenstand was de eerste dagen hevig en het terrein zeer moeijelijk. Later werd weinig van den vijand gezien. Imam Longbattah (die gewond was) vluglte met een deel der bevolking en hoofden. Vele kanonnen werden vernageld en vuurwapenen buil gemaakt. Tevens werden groote massa's vivres en ammunitie en drie wapensmedcrijen vernield. Hel totale verlies aan onze zijde beliep 17 gesneuvelde en 66 gewonde mindere militairen en 4 gewonde officieren. De 10 studenten aan de theol. school te Kampen, die hebben deelge nomen aan het theologisch examen A zijn allen geslaagd, liet zijn de hh. J C. Balhuizen. M. Dee. G. Elzinga, W. J. Fokkens, F. J. ten Hoor, F. M. ten Hoor. J. Kok, W. T NeyeniiuisC. Stekelee en P. van Vlaanderen. -- Naar men uit Rotterdam meldt heeft het bestuur der vereeniging «de Ambachtschool", gevestigd te Rotterdam, aan curatoren in den boedel van Pincoffs voorgesteld, de waarde van de stoommachine, indertijd door hem aan rie ambachtsschool geschonken, te doen taxeren en zich bereid ver klaard, door de vrijgevigheid van een lid van hel bestuur, die verzocht heeft, dat zjjn naam niet zal genoemd worden, daartoe in staat gesteld, bet bedrag van de taxatie aan de curatoren ten behoeve van de crediteuren te voldoen. Aan den Kinderdijk is van de werf der hh. J. K. Smit te water ge laten de schroefstoomboot-barae genaamd Prins Hendrik der Nederlanden, bestemd voor de dienst tusschen Leiden en Katwijk en gebouwd voor rekening van de hh. T. Schaap en 11. Yerdoes te Katwijk aan Zee. De slagersknecht te Amsterdam, die een paar weken geleden op eene kasaanwijzing ruim ƒ800 ontving en daarmede op den loop is gegaan, is thans in handen van de policie gesteld. Hij had een reisje naar Brussel gemaakt, en, daar in liet geheel niet bekend, ontstal men hem de gelden, die hij zelf ontvreemd had. Hij schreel daarop naar zijn vader om geld en goed. maar in plaats dat hein dit werd gezonden, kwam de vader hem balen en bragl hem naar de policie te Amsterdam. Hij werd daarop naar de gevangenis gebragt. De schade werd door den vader vergoed. Enkele weken geleden werden een straatmuzikant, die op den weg tusschen Doetinchem en Dinxpcrlo van vermoeijenis in slaap was gevallen, zijn harmonica, in een doek gewonden, en eenigc andere voorwerpen ont stolen. Door de nasporingen der policie te Doetinchem is thans de vermoe delijke dader ontdekt, zijnde een welgesteld landbouwer te Heurne. -- De regtbank te Leeuwarden heelt regtsingang verleend, met bevel lot dagvaarding in persoon, tegen 11. K. B.gewezen secretaris-ontvanger der contributie Zeedijken van Westdongeradeel te Temaard, als vermoedelijk schuldig aan het als ontvanger, openbaar bewaarhouder en rekenpligtige verduisteren en aan hunne bestemming onttrekken van geldswaarde hebbende papieren en gelden, tot een bedrag van meer dan 3000 franken, als zijnde hij op 14 Junij II. bevonden 5 obligation a .'500, ten laste van de gemeente Westdongeradeel. die in zijne genoemde betrekking onder zijne bewaring waren, in de Ncderl. bank voor 1800 in beleening te hebben gegeven en aan geld een bedrag van ƒ7585 32%, dat in zijn kas moest zijn, niet voor handen te hebbenmaar te hebben verduisterd en aan hun bestemming ont trokken. Te Tolbert had een 10-jarig knaapje zich uit speelschheid bijna door ophanging van het leven berooid. Toen zijne familie hem vond, op de knieën liggende en den hals in een strop, was hij reeds geheel bewusteloos. Door spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mogt het gelukken, den jongen zijn bewustzijn te hergeven. «Ik wol", zeide hij, «reis probeeren, hoe lang of 'k het volholden kon." 'sGRAVENHAGE, 14 Julij. Bij kon. besluit van 10 Julij II. is bepaald dat eene rijks kweekschool voor onderwijzers zal worden gevestigd te Nijmegen, en, met ingang van 1 Augustus aaust.tol directeur dier kweekschool benoemd R. R. Rijkens. De 2' luit. S. J. R Tjjlvan de artillerie instructie-compagnie, isover- gcplaatst bij het wapen der artillerie van het leger in Nederl. leger. Z. M. de koning heeft heden op het Loo in een plegtig gehoor ont vangen den Javaanschen prins Ario Gondosiwoyo en zijn zoon. De Indische vorst verliet te dien einde heden morgen de residentie, ge kleed in de uniform van majoor bij het Indisch leger, en werd vergezeld door den gepension. luit. generaal Verspijckdie de voorname oosterlingen bij Z, M. inleidde. Z. K. H. prins Albert van Pruissen wordt aanstaanden Donderdag, 17 dezer, te Scheveningen verwacht om er een gedeelte van hel badsaizoen door te brengeu. - De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen in deze week geen gehoor verlccnen. Het geregtshof alhier heeft heden uitspraak gedaan in zake: 1'. II. de J.uit Rotterdam. Het hof heeft hem wegens moord veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf: 2°. P. D.M. v. L.J. v. L. en W. A. B.uit 's Hage. Het hof heeft de beschuldigden ten aanzien van den diefstal bij den heer t. K.alhier, veroordeeld: P. D. tot 8 jaren, M. v. L. tot 5 jaren, J. v. L. en W. A. B.ieder tol 6 jaren tuchthuisstraf. Het vervoer per stoomtram naar Scheveningen neemt dagelijks toe; sedert de opening van de nieuwe verbinding zijn p. m. 25,000 passagiers vervoerd. Wegens den buitengewonen toevloed van reizigers werd gisteren de maatregel der afgifte van volgnummers in practijk gebragt, welke be paling van orde zeer goed werkte. lil ITEK LAM ISCII li lil, HILT L BELGIË ln den nacht van Vrijdag op Zaturdag is te Brussel brand ontstaan in een sigarenwinkel, toebehoorende aan de wed. Kinsbergen, met het treurig gevolg dat de 35-jarige moeder en hare drie jongste kinderen, twee i jongens van 13 en 11 en een meisje van 9 jaren op de derde verdieping door den rook gestikt zijn, terwijl de oudste zoon, 16 jaren oud, te ver geefs pogingen had aangewend zijne reeds hall bewustelooze bloedverwanten hem langs de goot van het huis naar hel dakvenster van een buurman te doen volgen. EIVCtELAND. LONDEN 13 Juljj. Zaturdag heeft de begrafenis plaats gehad van Lodewijk Napoleon. Vrijdag avond werd het lijk naar Camden-Place overgebragt. Door tien officieren werd de kist, niet een purperen fluweclen kleed bedekt, naar den wagen gedragen, die haar vervoeren zou. FrinsLucien, de heer Rouher en een honderdtal anderen volgden den wagen. Den volgenden morgen stroomde het naar Chislehurst. Niet minder dan 1300 man van de Lon- densche policie waren bestemd om de orde op den weg en in het dorp te bewaren. Om half elf kwam de koningin aangevolgd door den prins van Wales, den hertog van Edinburgh, den hertog van Connaught, den kroon prins van Zweden en andere vorstelijke personen. De koningin en de prin ses van Wales begaven zich naar het vertrek der ex-keizerin. De overige vorstelijke personen begaven zich naar de geïmproviseerde kapel in de vestibule van het huiswaar de lijkkist stondmet kransen en immortel len viooltjes Cn andere bloemen bedekt. Om elf nur begaf zich de stoet op weg. De 215 cadetten van Woolwich begeleidden den door zes paar den getrokken lijkwagen, waarboven een krans, door de koningin geschon ken, werd omhoog gehouden. Het paard van den prins volgde achter den wagen. De dienst in de kapel muntte uit door de voortreffelijke muziek; Mme. Nilnson behoorde tot de personendie zich vrijwillig als koorzan gers hadden aangeboden. Onder de aanwezige Franschen merkte men op den hertog de Grammont, generaal Fleury en echtgenoote, de echlgenoote van Canrobert, Paul de CassaVnac, Maurice Richard, Janvier de la Motte en eenige deputatitien van werklieden. Onder de vele Engelschen, die tegen woordig warenmerkte men op de ministers Stanley en Ilicks-Beach en Lord Napier van Magdala. De Times zegt dat de begrafenisplegtigheid van prins Lodewijk Na poleon geen staatkundige beteekenis heeft. Engeland brengt zijne hulde, niet aan den tegenstander der Fransche republiek, maar aan een vriend, aan een gast, die als slagtoffer van zijne toewijding aan Engeland gevallen is. De Franschen zullen ondervindendat de Engelschen voortaan met on verschilligheid de lotgevallen van het Bonapartismc zullen gadeslaan. Wij konden niet onerkentelijk zijn jegens een keizer, die steeds de beste vriend van Engeland was. Doch thans, nu vader en zoon zijn verdwenen, zijn de banden verbroken, welke ons aan het Bonapartisme hechtten. -- Uit de Kaapstad wordt gemeld, dat de krijgsraad heeft besloten, dat luit. Carey van de kaders van het Engeische leger zal geschrapt worden. Men verwacht de bevestiging van dezen maatregel door den minister van oorlog. Volgens berigt uit Memphis zijn daar geen nieuwe gevallen van gele =- koorts voorgekomen. Hoewel de algemeene ontsteltenis wal bedaart, zijn toch nog 5000 personen de stad ontvlugt en dit aantal zou nog grooler geweest zijn, indien de spoortreinen meer menschcn hadden kunnen ver voeren. In verscheidene plaatsen van het zuidwesten zijn quarantaine-maat regelen ten opzigte van de vluglelingen uit Memphis genomen. Te Bodie, in Californië. is een kruidmagazijn in de lucht gesprongen, waardoor acht personen zijn gedood en veertig gewond. FRAKKRIJK, De ministers zullen zich bij de onthulling van het standbeeld van Thiers te Nancy op 3 Augustus doen vertegenwoordigen door de hh. Lepère, Léon Say en Cochery. De persoon, die vier pistoolschoten heeft gelost in het paleis van den raad van state, is iemand uit het dep. Seine-et-Oise. Hij kwam in de kleederkamer van het paleis en vroeg een bediende, of hij hem brengen kon bij een der auditeurs. Maar nog vóórdat de bediende tijd had hem te ant woorden, haalde de persoon een pistool uit den zak en loste vier schoten op de hoeden die aan den kapstok hingen. De bediende wierp zich op hem en hield hem vast totdat eenige agenten kwamen. Deze bragten den per- soon, die niet den minsten tegenstand bood, naar het naastbijgelegen policie- bureau. Dat de man niet wel bij het hoofd is, lijdt geen twijfel. 11 jj heeft eene fabriek in zijne woonplaats en is sinds lang in een proces gewikkeld met de overheid ter zake van hel gebruik van het water eener rivier, dat hij voor de stoomkracht zijner fabriek bezigt. Door den raad van state is hij reeds meer dan éénmaal veroordeeld, en nu meent hij, dat deze en alle. besturen het op zijn ondergang hebben toegelegd. ITALIË. 2 De ex-Khedive kwam dezer dagen te Napels aan, maar kon er voor- U= loopig geen onderkomen vinden. Zijn gevolg bestond uit 225 personenzijn bagage uit 200 groote kistenbehalve vele kleinere stukken. Geen hotel L was groot genoeg dat alles op te nemen. Hij bleef dus voorloopig aan boord. Vier zijner vrouwen zijn bij hem. Vindt hij een geschikt verblijf, dan zal hij zijn gansche harem doen overkomen. Hij is aan het onderhan delen over den aankoop van een villa in de nabijheid van Napels, maar men vreest, dat geen verblijf in den omtrek groot genoeg zal zijn. D (J I T S C II L, A A D. De rijksdag heeft de wet op het toltarief aangenomen met 217 tegen 117 stemmen met de bepalingen, dat de graanregten op 1 Januarij, het regt op het vlas met 1 Julij 1880 in werking zal treden. De rijkskanselier sloot daarop de zitting door voorlezing van een keizerlijk besluit. In eene studenlenvergadering te Berlijn is eene openbare demonstratie J' ter eere van d n aftredenden minister Falk vastgesteld, beslaande in een it optogt met fakkellicht, bij welke gelegenheid hem een adres van hulde zou worden aangeboden. Slechts enkele studenten, van de theologische facul teit, verklaarden zich tegen het voorwerp, waarop er tegen hen een storm- achlig protest volgde. De heer Falk heeft echter, onder betuiging zijner erkentelijkheid voor de goede bedoeling, aan de studenten verzocht, zich van zoodanige ovatie te onthouden. Dientengevolge zal hem nu alleen een g' adres worden aangeboden. b St. PETERSBURG, 14 Julij. Bij de heden gehouden trekking der Rus- sische aand. 1864. zijn de volgende nommers met nevensgaande prijzen uit geloot: Serie 7894 n°. 28 200.000 roebel, s. 16956 n°. 6 75000 r., s. 15290 n». 38 40000 r., s. 17344 n«. 46 25000 r., s. 17178 n». 46, s. 16054 n°. 24 en s. 14275 n». 47 ieder 10,000 r., s. 15356 n'. 11, s. 14393 n°. 39, s. 11470 n«. 24. 1 s. 16885 n°. 3 en s. 10768 n°. 50 ieder 8000 r.s. 14091 n\ 49, s. 7220 no. 12. s. 1454 n°. 14. s. 3873 n". 38, s. 8814 n». 12, s. 2217 n'. 7, s. 14701 n°. 42 en s. 13717 n°. 40 ieder 5000 r. PARIJS, 13 Julij. De wapenschouwing over de troepen van het garni zoen van Parijs en de voorsteden heeft heden plaats gehad en is met den besten uilslag afgeloopen. Naar het algemeen gevoelen is bij de cavalerie groote vooruitgang te bespeuren. r

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2