LEIDSCHE €0 (1 MANT. 1870. 104. MNGSDAG 15 JULIJ BLNNENLANDSCllE BERlGTEiN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uilgetonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke summers der Courant lijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentiën is van 1-4 regels ƒ!.- iedere regel meer 25 cents. LEIOEN, 14 July. Door Z. M. is Dr. J J. Cornelissen benoemd tol lioogleeraar in de letteren en wijsbegeerte aan de universiteit alhier. Dr. Cobct is ontheven van het geven va n onderwijs in de Iiomeinsche oudheden en belast met het onderwijs in de Griekschc oudheden. i In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen ecne missive van den direcieur van het kabinet des konings, houdende dankbe tuiging voor de door den raad betoonde deelneming bij het oveiljjden van Z. K. 11. den prins van Oranje. Ook is ingekomen hel berigt van het over lijden van den heer C. Bosch Reitz; hierop is met een brief vsm rouwbeklag geantwoord. Voorts was van curatoren van het gymnasium een brief ont vangen, waaruit blijkt dat, om de lokalen van het tegenwoordige gym nasium in het vervolg aan hunne bestemming te doen beantwoorden eene aanzienlijke verbouwing zou moeten plaats hebbenwaarbij de concierge zijne woning zou moeten verliezen, en dat er dan nog geen plaats zou overblijven voor mogeljjke parallel-klassen. Wegens het onvoldoende eener zoodanige verbouwing stellen zij dus voor een nieuw gebouw te stichten. Achtereenvolgens werden benoemd: tot onderwijzer 2e kl. aan de school li". 1 voor minvermogenden P. de Jong. lijdelijk met die betrekking belast; tot hulponderwijzer aan genoemde school M. van der Boonmede tijdelijk met die betrekking belast; tot hulponderwijzer aan de school u*. voor ouvermogendcn C. J. van Vliet, te Gouda; tol hulponderwijzer aan de school n". 2 voor minvermogenden P. P. Spruyt, te 'sGravenhage; tot regent van hel geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis de heer G. F. Atsche; tot bestuurders van het werkhuis de heeren D. A. Schreilen, H. P. J. van Wensen eu G. J. Leembruggen, die als zoodanig moesten aftreden; tot commissaris der bank van leening de heer mp. G. Cockdie als zoodanig mede aan dc beurt van altreding was. De stads-hcelmeester G. Aalbcrtsberg werd, op zijn verzoek, als zoodanig geconiinueerd. Een suppleloire staat van bcgrooting, 1878, van hel r. k. armbestuur en suppletoire begrootingen en staten van af- en overschrijving, 1878, van het r. k. wees- en oudeliedenhttis en van het 11. G. of arme wees- en kinder huis. werden goedgekeurd. Het verzoek van J. Bolt, tol het leggen van een spoelstoep, werd toegestaan, maar op hei verzoek van de agenten van policie, betreffende eene wijziging van dc verordening op het verleenen van pensioen (om de agenten van policie na 30-jarige, in plaats van na 40-jarige dienst aanspraak op het maximum van het pensioen Ie geven) werd afwijzend beschikt. Ingevolge hun verzoek, werd eervol ontslag verleend aan mej. C. F. Timmer, als hulponderwijzeres aan dc meisjesschool 2e kl., en aan mej. M. van der Vaart als hulpoudcrwjjzeres aan de school n°. 2 voor onver- tnogenden. Het verzoek van 11. W. te Winkel Jz. en J Smit J', om het gebruik van een schoollokaal voor godsdienstonderwijs, en dat van dc com missie voor de volksbijeenkomsienom eene toelage voor de bloementen toonstelling. gelijkstaande met de kosten van Z3alhuur, werden toegestaan. De voordragt lol uitbreiding van het bedrjjfkapitaal der gasfabriek werd uiet 14 tegen 2 stemmen aangenomen, en die betredende de jaarwedde van den directeur der gasfabriek met algemeene stemmen. Uithoofde de heer van der Lith kennis had gegeven, dat hij voor eenige weken de stad verliet werd besloten een waarnemend lid in de commissie van financiën te benoemen, en daartoe gekozen dc heer Jula. De voordragt helreflemle de oprigling van eene hoogete burgerschool voor meisjes gaf tot eene uitvoerige discussie aanleiding. De heer Le Poole be streed die voordragtdaar hij de noodzakelijkheid eener zoodanige school niet inzag; lot slaving van zijn gevoelen deed hij mededeeling van hetgeen de bh. Thorbecke en van Naamen van Eemncs vroeger in de tweede kamer om trent dit punt in het midden hadden gebragt. Ook uit een financieel oospunt was hij tegen de voordragt. De heer Gock bestreed mede de voordragt. De w el legde aan de gemeente geene vcrpligting op. De school was niet dringend nood zakelijk en uit een finauciëel oogpunt waren daaraan bezwaren verbonden. De vraag of de gemeente die kosten niet zou kunnen dragen was eene betrekkelijke vraag. De heeren de Goeje en van der Lith verdedigden de voordragt, als noodzakelijk voor de goede regeling van het uitgebreid lager onderwijs; daarvoor was reeds veel gedaan, maar men had het doel niet kunnen bereiken. Hel was ook reeds gezegdLeiden moest er zich op toeleggen het onderwjjs goed te regelen, omdat daardoor menige familie derwaarts zou worden gelokt. Men moest niet alleen zien op de uitgaven maar ook op de voordeelen die er tegenover staan. Naar aanleiding eener vraag in den loop der discussie opgeworpenverklaarde de voorzitter dat het denkbeeld alsnog was gemagtigd te worden een subsidie aan te vragen I en daar dit niet duidelijk uit de voordragt bleek, stelde hij voor le be sluiten; dat in deze gemeente eene hoogere burgerschool zal worden opge- rigt met 5-jarigcn cursus, wanneer het zal gebleken zijn dat het rijk bereid is een subsidie te verleenen, overeenkomende met die aan andere gemeen ten toegestaan. In dien zin werd ook de voordragt aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Hel verzoek van den directeur der Leidsche mclkinrigtingbetredende dc kiosk op hel Plantsoen, werd toegestaan. De herziening der algemeene policie-verordening, waarvan nog enkele artikelen, ter verandering der redactie, waren aangehouden, werd ten einde gebragt en dat ontwerp met algemeene stemmen aangenomen. Op het verzoek van docenten aan de meisjesschool le kl.. tot verlenging der zomer-vacantie, werd afwijzend beschikt. Toegestaan werden de verzoeken van W. van Hoogenstraalen en G"., lot hel leggen van rails op het Steenschuur, van P. van der Meer, A. Verhoog Jz. en B. van Driel, tot het leggen van stoepen, en van W. F. Laman, tot het maken van een keldertoegangwat het laatste verzoek betreft met de bepaling dat de kelder alleen voor bergplaats mag dienen. Ten slotte werd nog goedgekeurd de rekening van het Ned. Israëlitisch armbestuur. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ42, ƒ21.50, /4.30 en ƒ2 20; de laagste ƒ42, ƒ20, /4.10 en 2.15. Met zekerheid, meldt Sieb.kunnen wij mededeelen dat de rozcnlen- toonstclling, die in het begin van Augustus door de afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop zal worden gehouden, door een rozenfeest zal wor den besloten. De besturen der beide afdeelingen stellen zich hiermede voor namelijk ten doel aan het nuttige voor de leden ook het aangename voor hunne dames te paren, daar toch dit feest, waaraan, bijaldien het weder medewerkt, geen luister zal ontbreken, voornamelijk met hel oog op deze laatslen wordt gegeven. Voorts meldt genoemd blad: Dezer dagen zagen wij in hel etablissement von Siebold G°.bij Leiden, een Knol-Begonia, die bestemd schijnt furore te maken onder de liefhebbers. Deze plant toch is geheel een zeer sterk bont, en in de bladeren zijn groen, wit en zacht rose op zeer sierlijke wijze gemengd. Zij heeft dubbele bloemen, en hierbij dit eigenaardige, dal de bloembladeren rood zijnterwijl het centrum der bloemzeer digt gevuld, wit is. De plant, die wij zagen, is zonder voorbehoud schilderach tig te noemen. Zij werd verleden jaar, zoo wij ons niet vergissen, te Delft gewonnen, en dezer dagen in editie aan de firma von Siebold G°. afge staan. Zij is daar in goede handen. In het verslag omtrent de Arnhemsche tentoonstelling leest men in den Heporter o. a. het volgende: «De firma J. C. Zaalberg en Zoon, Leiden, schrijft in den catalogus: Eenige soorten wollen dekens. Slechts vier woorden schrift, maar als men de etalage zelve ziet, hoe welsprekend, hoe veelzeggend. Die vier woorden bevatten eene geheele geschiedenis, want wie zijn fabriekaat tot zulk een trap van volmaaktheid heeft gebragt, wie, hij de magtige concurrentie in het buiten land, zelfs het buitenland kan blijven tarten om te concurreren en in het buitenland herhaaldelijk bekroond werd, heeft jaren van inspanning, van laai geduld, van onvermoeid volharden achter zich. «Keulen en Aken zijn niet op één dag gebouwd," is ook hier waar, en, moge het nu gemakkelijk zijn medailles te verkrjjgen de eerste zal niet zonder strijd verworven zijn. Hoe veel medailles deze firma behaald heeft? Wij welen het niet, wij gaven het tellen op. Hoe grootsck van opvatting de etalage zij. toch wordt zij over schaduwd door de goederen zelf, door hunne degelijkheid. Zeer zacht moet men rusten onder zulk een'deken!" hoorden wij een paar eenvoudigen in onze nabijheid fluisteren. En wij voegen er bij: «liet is niemand kwalijk te nemen, wanneer hij zich 'swinters onder zulke dekens verslaapt." «Wij gaan de inzending van de firma Veltman om, ten einde te zien, wat banier zich aan de andere zijde daarboven verheft en staan voor de etalage van de firma J. Zuurdeeg en C°.te Leiden. Twee fabriekanten in wollen dekens in ééne stad! Wat zullen die trachten elkander dc loef al te steken! Kostelijk! Hel fabrikaat zal er slechts bij winnen, het publiek er door gehaat zijn. Stilstaan is achteruitgaan, en hier kan van geen stilstaan sprake zijn, daar de een den ander tot vooruitgang aanspoort. Dat van deze firma reeds enkele voorwerpen voor de verloting zijn aangekocht, is wel een bewijs, dat de commissie ook oogen heeft om het voortreffelijke te vinden." Gisteren middag is zekere vrouw, wonende in de Koppenhinksteeg, met haren man ruzie gehad hebbende, in het water van den Ouden Bijn gesprongen. Spoedig sprong de man haar na. Het gelukte de toegevloeide menigte hen door middel van een ladder op het drooge le brengen. Heden middag om 12% uur is zekere J. W. in beschonken toestand in de Oude Vest gevallen en terstond door een voorbijganger daaruit gered. Men schrijft ons: Ongerekend dc tijd dat het vóór den langsten dag geregend heeft, regende het sedert dien dag vaak zonder tusschenpoozen tot heden. De wind was meestal zuidwest en blijft nog zoo. Uit het oosten zou droogte kunnen verwacht worden. Intusschen gaan de poldermolens voort het overvloedige water uit de drassige weilanden te malen, terwjjl de sluizen te Katwjjk geopend worden en liet stoomgemaal le Spaarndam werkt, om den gezwollen boezem te ontlasten. In alles gelijk bij natte najaren plaats heeft. 's Lands middelen over de zes eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 45,801.115.53% zijnde /6G9,912 14% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1378. 6/12 der raming was 49,454.281.00. liet reeds in ons vorig nommer in hoofdzaak medegedeeld berigt uit Atjch luidt in zijn geheel als volgt:

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1