BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF, EXCiELlKD. LONDEN 11 Juljj. In het lagerhuis heeft een stormachtig tooneel plaats gehad ten ge volge van eene vraag van een der leden, den heer Sullivan, waarom werd toegelaten dat een vreemde in het huis aanwezig was en aldaar aanteeke- ningen maakte. De voorzitter zeide dat hij een beambte was. die een hem opgedragen last volbragt. De Iersclie leden protesteerden daartegen en zeide dat zij deze zaak aan het oordeel van het huis zouden onderwerpen. In de jongste zitting diende dan ook de heer Parnell een motie in, waarin hij verklaarde, dat het gedrag van den voorzitter zonder voorbeeld was en een schennis was van de privilegiën van het huis. Sir Northcote diende bij wijze van amendement een motie in, dat de handelwijze van den voor zitter geregtvaardigd was en hij het vertrouwen van het huis ten volle verdiende. Onder stormachtigen bijval werd de motie-Parnell met 421 tegen 29 stemmen verworpen. Volgens berigten van de Kaap kwam op 19 Junij de divisie Newde- gate van Upoko te Fort Marshal aantwee marschen van Rorke's Drift verwijderd. De voorhoede onder generaal Wood trok naar Ibabanango door Newdegate gevolgd. De bedoeling was regtstreeks naar s' Konings kraal te Ulundi te marcheren. De Zoeloe's verbranden het gras op dien weg, wat ten gevolge kan hebben, dat de ossen van honger zullen omkomen. Van vredesonderhandelingen geen sprake meer. Spionnen vermeldden te Rorke's Drift, dat Cetawayo;met 4000 man Newdegate een dagmarsch voorbij Iba banango afwacht. De Orontes kwam Donderdag morgen ten 4 ure met het lijk van den prins te Spithead aan. Nadat het anker was geworpengingen prins Murat en vele andere Bonapartislen aan boord, waar zij de kist vonden in een in der haast geïmproviseerde kapel. Het houtwerk was overdekt met een zwart laken, waaraan immortellenkransen, kruisen en 's Prinsen monogram waren gehecht. Over de kist lag een fluweelen kleed, met wit satijn ge voerd en met palmbladeren bedekt. Van de Orontes werd het lijk overge- bragt op de Enchantresseen jagt der admiraliteit, waar dè kist geplaatst werd in een daarvoor op het dek vervaardigd paviljoen. Dit jagt vervoerde het lijk naar Woolwich. Van daar wordt het naar Chislehurst gevoerd. De jury heeft over Kale Webster, teregtstaande onder de beschuldi ging van haar meesteres te Richmond te hebben vermoord, het //schuldig" uilgesproken, waarna het centraal crimineel geregtshof haar ter dood ver oordeelde. De ongelukkige, die bij het hooren van de uitspraak der jury en van haar doodvonnis zeer bedaard bleef, houdt vol, dat zij niet schuldig is. Evenwel heeft zij haar beschuldigingen tegen Church en Potter inge trokken. Te Liverpool is een jongen van 12 jaren aan hydrophobic overleden. Zes weken geleden werd hij door een hond, die aan een buurman toebe hoorde, in liet gezigt gebeten, toen hij het huis voorbijging. De hond werd verdronken en de wonden begonnen te herstellendoch de jongen werd ziek totdat zich op het laatst teekenen van hydrophobic vertoonden, waar aan hij in het hospitaal overleed. FRIHKRIJK. De president der republiek heeft aan 1369 personen, die veroordeeld zijn wegens misdaden en vergrijpen van het gemeene regt en die door hun gedrag zich de goedertierenheid der regering waardig gemaakt hebbengratie of gedeeltelijke ontheffing van straf verleend. Door de ministers van oorlog en marine is bij den senaat een wets ontwerp ingediend, waarbij amnestie verleend wordt aan omstreeks 30000 deserteurs en weerspannigen tegen de krijgswetten van de land- en zee- magt. Sedert vijftig jaren zijn vier dergelijke wetten door de kamers aan genomende eerste in 1830, de tweede in 1846, de derde in 1852 en de vierde in 1869. De nieuwe wet, zoo zij aangenomen wordt, zal van toe passing zijn op alle deserteurs en weerspannigen sedert 1869. Op 8 Julij heeft de vernieuwde centrale raad der herv. kerken in Frankrijk zijne eerste bijeenkomst gehouden, waarin de regering hem twee zaken heelt voorgesteld: vooreerst zijn advies vragende over de candidaten voor twee openstaande leerstoelen aan de faculteit te Montauban en ten tweede een reglement-ontwerp indienende betrcflendc de verkiezingen voor de consistoriën en presbyteriale raden. D IJ IT S C H L, A Uï De Prov. Corr. deelt berigten mede uit Ems betreffende den toestand des keizers. Daaruit blijkt, dat de gezondheid van den keizer derwijze is verbeterd, dat hij zich gedurende de jongstverloopen dagen met den meesten ijver heeft kunnen wijden aan de regeringszaken en dat hij een levendig aandeel heeft genomen aan de gewiglige besluiten welke dezer dagen zijn genomen. In den rijksdag heeft dr. Ilanel, naar aanleiding van het door prins j Bismarck over de partijen, inzonderheid over de Forlschritts-partijgespro- kene, zich volgenderwijze uilgelaten: De liberalen hebben lang gemeend dat de tegenwoordige rijkskanselier vrede zou hebben met eene zekere mate van parlementairen invloed. Dat is echter ten volle gebleken een misver stand te zijn. De rijkskanselier toch heeft langzamerhand eene dictatuur welen te verkrijgen, nevens welke alle parlementair leven louter schijn is. Hij speelt met de partijen, dobbelt met haar, legt in haar de kiemen van scheuring, hitst ze tegen elkander op en verbindt ze weer aan elkaar, alles naar eigen goedvinden. Er bestaat bij hem ook geen greintje van den par lementairen staatsman, die bij de partijen in 'slands vergaderzaal de eens gezindheid tracht te bevorderen, die ze door leiding tracht te verheffen tot leidende partijen. Elke poging om het constitutionele stelsel te doen gel den en verwezenlijken moet op dien man afstuiten. Met dezen rijkskan selier is elke coustitutioneele grondwet slechts een ornament, een schijn beeld. Hij gebruikt dat stelsel alleen als een middel om zich wegens zijne dictatorische plannen cenigzins te kunnen verantwoorden. Ik weet echter dal de strijd, dien wij voeren tegen een man van zulke beteekenis als prins Bismarck, slechts een tijdperk van overgang vormt. Nooit zullen wij zelfs maar eene schaduw opofferen van de regten en de magt, die wij thans nog hebben en die de vertegenwoordiging van het Duitsche volk bezit. Dat is onze leuze. Eenige groote ijzerfabrikanten hebben den prijs van 100 KG. ijzer van 15% tot 17% mark verhoogd en daarvoor de volgende redenen opgegeven: Wij waren sedert geruimen tijd gedwongen door de ongunstige tijdsomstan digheden om de door ons vervaardigde ruwe gegoten waren tegen prijzen te verkoopen, die de geringste winst buitensloten en in de meeste gevallen de kosten op ver na niet goedmaakten en stellig verlies bragteu. liet on houdbare van dien toestand wordt nog aanmerkelijk grooter, omdat op de door ons verwerkte grondstof, het Engelsche ruwe ijzer, een invoerregt van mark gelegd wordt. Een koopman te Koningsbergen zond Maandag middag zijn bediende met eene groote som geld naar het belastingkantoor om de invoeregten van een aanzienlijke partij wijn te betalen. De jongeling werd onderweg ongesteld en zoodoende was het reeds zes uur en het kantoor gesloten toen hij er aankwam. Dienzelfden avond trad het nieuwe tarief in wer king en den volgenden dag moest de koopman 15000 mark meer betalen dan den vorigen avond nog noodig zou geweest zijn. RrSLAND. De uitgebreide gemeente der afvalligen van de orthodoxe kerk, be kend onder den naam van oud-geloovigenwas tot dusver niet erkend en oefende hare godsdienstige gebruiken onder officiëlcn ban. Thans wordt gemeld, dat haar volkomen vrijheid van eeredienst is verzekerd, met ver gunning om kerken te bouwen, leden van stadsgilden te worden en aan handels- en nijverheidsondernemingen deel te nemen, hetgeen tot dusverre verboden was. Deze hervormingen zullen niet toegepast worden op andere oude secten, zooals de Skoptys, die zelfverminking plegen, en op de Rhystys, die leerstellingen verkondigen, waardoor de maatschappe- lijke orde en openbare zedelijkheid worden aangerand. Door deze hervor mingen zullen 12 millioen Russische onderdanen van hunne onbevoegdheid ontheven worden. TURKIJE. Uit Tirnova wordt gemeld, dat op 9 Julij aldaar in de Kroningskerk een plegtig Te Deum gehouden iswaarna prins Alexander den eed als vorst van Bulgarije aflegde. De vorst droeg de Russische generaals-uniform en de grootkruizen van verscheidene buitenlandsclie orden. Den 8"** des voormiddags was hij te Tirnova aangekomen en door den burgemeester op de gebruikelijke wijze met brood en zout begroet. Bij den ingang der stad prijkte een eereboog, waarbjj bisschop Clemens hem begroette en een adres aanboodwaarin hem namens de geestelijkheid en de bevolking het wel kom werd toegeroepen. De prins dankte in het Bulgaarsch en reed te paard onder groote geestdrift der bevolking door de versierde stad's avonds had eene algemeene illuminatie plaats. De feestvreugde werd in niet geringe mate gestoord doer het woeden van een brand, waardoor 40 huizen in de asch zijn gelegd. Vijf militairen heb ben bij dien brand het leven verloren. 's GRAVENHAGE, 12 Julij. Atjehberigt van Julij. Operatiën tegen XXVI Moekim met meer dan 3000 man aangevangen. Verschillende sterkten van 1 tot 3 Julij genomen. 4 en 5 afdeelingen uitgezonden tot tuchliging niet onderworpen kampong. Tegenstand was in de eerste dagen hevig, terrein zeer moeijelijk. Imam Longbattah vlugtte met een deel der bevolking en hoofden. Ons verlies beliep 17 gesneuvelde, 66 gewonde militairen en 4 gewonde officieren. BERLIJN, 11 Julij. Heden avond zette de rijksdag zijne zitting voort. Met de behandeling van het toltarief vorderde hij tot groep 26. De meeste groepen nam hij aan volgens de besluitenbij tweede lezing genomen. Bij 25 werd een voorstel aangenomen om geslacht vleesch voor de grens-dis- tricten vrij te laten. Zalurdag om 10 uur heeft de volgende zitting plaats. St. PETERSBURG, 11 Julij. Aangaande den tweeden brand te Irkutsk op 26 Junij wördt gemeld, dat de vlammen zich door den hevigen wind in alle rigtingen verspreidden en bijna alle openbare gebouwen in de asch zijn gelegd, met inbegrip van vijf kerken, een klooster, de Luthersche kerk, de gouvernementsgebouwen, het paleis van justitie, de commissariaten van politie, het post- en telegraafkantoor, het kantoor der in- en uitgaande regten, de kazernen, drie banken en alle voorname particuliere woningen. Het aantal personendie bij den brand het leven verlorenis nog niet bekend. NEW-YORK, 12 Julij. Een hevig onweder heeft veel schade aan den oogst gedaan in het westen en noordwesten en in Canada, en de telegrafische ge meenschap op onderscheidene lijnen verbroken. BERLIJN, 12 Julij. De rijksdag bragt heden de derde beraadslaging over hel toltarief ten einde, volgens de besluiten bij de tweede lezing genomen. Thans volgt de beraadslaging over de tolwet. PROGRAMMA VAI MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Zondag 13 Julij, ten twee ure, door de Staf- muziek van het 4e Reg. Infanterie, Kapelmeester de heer A. Grentzius. le Afd.1. Feestmarsch, A. Grentzius; 2. Ouverture: //Le Poète et Ie Pay- san", Suppé; 3. //Venus-lteigen", Walzer, GungT; 4. Fantaisie Polonaise, Boudonck. 2e Afd.: 5. Hussarenritt, Spindler; 6. Ouverture: //Königs- Lieutenant", Tit'l; 7. Concert-Polka (Piston-Solo), van Praag; 8. Souvenir de l'opéra: //Das Schloss am Aetna", Dunkier. Zomcrzorg. Dingsdag 15 Julij, des avonds ten half zeven, onder directie van den Heer J. II. Völlmar. le Afd.: 1. //Im Bivouac!" Marsch, Pfeiffer: 2. Ouverture: //Tcmpelweihe", Kcler Béla; 3. Fantaisie dc //Roméo et Juliette", opéra de Ch. Gounod, Kinsbergen; 4. //Geschichten im Wiener Wald", Walzer, Joh. Strauss; 5. Fantaisie a. d. //Zauberflüte", opera von Mozart", L. Schic. 2« Afd.: 6. Ouverture //Ossians Nachklange", Niels W. Gade; 7. "Romance N°. 2" (Solo Oboe), van Beethoven; 8. a. //Brautmarscli", Hamerik; b. //Ungarische Ttinzc N°. 4", Brahms9. Fantaisie de //Carmen"; opéra de Bizet, J. 11. Völlmar; 10. //Lcontine", Polka, Slrebinger. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6