Vnivei'seel-Ziiivcniigszoiij. VKl\ TELKGIIAAF. Quot homines, tot sententiac. ADVER1 ENTIEiV worden onder het puin bcdolvrn. Twee hunner werden dood daaronder weggehaald, terwijl de zeven anderen in levensgevaar verkeeren. TCRKIJË. Prins Alexander van Bulgarjjc is Zondag ochtend te Varna aangeko men. De stad was versierd; er heerschte groote geestdrift. In zijne pro clamatie aan het volk zegt de prins, dal hij van de heiligheid zijner taak doordrongen is en al zijne krachten wijden zal aan het geluk van Bulgarije. In een der laatste zittingen van de kamer van afgevaardigden in Ru- menië heeft een der leden zich beklaagd, dat de minderheid niet vertegen woordigd was in de commissie, die belast is met het onderzoek van het wets-ontwerp tot emancipatie der Israëliten. Hetzelfde lid stelde tevens een motie van orde voordoor een groot aantal medeleden onderteekend waarin gezegd wordt dat het geheel noodeloos is art. 7 der grondwet te herziendaar Europa zich ten eenenmale vergist omtrent de voorgewende onverdraagzaamheid van Rumenië op godsdienstig gebied, en dat het een beleediging is voor het Rumeensche volk, dat de mogendheden voor de er- kenning van zijn onafhankelijkheid het toestaan van staatkundige regten aan de Joden tot voorwaarde stellen. De motie is naar de afdeelingen ver zonden, maar men gelooft dat zij verworpen zal worden, daar de meer- derheid zeer goed zal inzien dat de regering zich niet aan de voorwaarden van het Berlijnsche verdrag kan onttrekken. Het is evenwel te voorzien dat het gouvernement nog veel werk zal hebben om de verdraagzaamheid op godsdienstig gebied in de zeden en gewoonten des lands wortel te doen schieten. BERLIJN, 7 July. De rijksdag heeft bij de beraadslaging over de wet betreflende de in- en uitgaande regten het voorstel van Stolberg aangenomen, om den datum der algemeene invoering op 1 Januarij, in plaats van 1 October, te stellen. ROME. 7 Julij. De koning heelt den lieer Cairoli het zamenstellen van een nieuw kabinet opgedragen. PARIJS, 7 Julij. Generaal TchernaïefI is alhier aangekomen en vertrekt naar Vichy. ST. PETERSBURG, 6 Julij. Men heeft thans hel bewijs in handen dat dr. Weimar, tot de doodstraf veroordeeld (welk vonnis eerstdaags zal vol trokken worden), een van de aanvoerders der nihilistische partij is geweest. Hij is de persoon, die den revolver kocht, waarvan SolowiefT zich bij den aanslag op het leven des keizers bediende, en hem het vergif verschafte, waarmede SolowielT zich van het leven wilde berooven. Men weet nu ook dat het paard, waarop de moordenaar van generaal MetzensofT sprong om zich aan de straf te onttrekken, aan dr. Weimar toebehoorde. RANGOON, 7 Julij. De cholera is in Burmahen met name teThayetmyo, verschenen. Dr. Lloyd en verscheidene andere personen zjjjn overleden. Onder de troepen heerscht groote ontsteltenis. Aan de overzijde der rivier zal een cbolerakamp opgerigt worden. ROME, 8 Julij. De heer Cairoli dringt er op aan, dat de lili. Magliari, MafTei en Delaroche hunne portefeuilles behouden. Cairoli zou het voorzit terschap en het ministerie van buitenlandsche zaken op zich nemen; Villa, binnenlandsche zaken; Pessina, justitie; Baccarini, openbare werken Gri- maldi, landbouw; Baccellionderwijs. Niets is echter nog definitief bepaald. INGEZUNDEN. Hoewel ik maar een eenvoudig kiesgeregtigde ben uit een der buitenpol ders, maar het belang der sleutelstad mij zeer ter harte gaat, meen ik toch, naar mijne nederige opvatting, dat men zeer goed pannebakker en toch ook lid van den gemeenteraad zijn kan. Te vergeefs heb ik al gezocht in de gemeentewet naar eenig artikel, waaruit blijkt dat beide betrekkingen on- vereenigbaar zijn. Mij dunkt, men zou er zells de betrekkingen van steen bakker ol kalkbrander nog bij kunnen waarnemen. Tannebakker te zjjn, M. d. R., is nog niets, als men maar in gemeenteraads- en andere zittingen niet met twee pannen bakt. üok wil het mij niet gelukken er achter te komen, in hoever breedsprakigheid, waaraan een ander kandidaat zich zou schuldig maken, in den weg slaat om lid van gezegden raad te worden. De breedsprakigheid toch is geen ondeugdmaar eene hebbelijkheidwaarbij als zwaarste slagtoffer het taaist geduld van anderen op de proef gesteld wordtals men ten minste hel geduld heeft den breedsprakigen op al de kronkelpaden van zjjn betoog te volgen. Daar zijn ook menschen die breed sprakig zijn in geschriften; hun heele geschrift behelst soms niets anders dan ééne inleiding. Zij beginnen bij den staart en komen niet tot den kop. Zij laten u dikwijls zoo wjjs als bij het begin. Het vuur in hun geheele beloog is niet van den hemel, als de schrjjver wat krachtig van natuur is, maar het was maar tooneelgebliksem het is nergens ingeslagen. De schichten van het wonderspreukige hebben u wel op den duur voor de oogen geschemerd, maar troffen geen doel. Die aan het euvel der breed sprakigheid mank gaat, geneest er eigenlijk nooit van. Zjj heerscht veel in vergaderingen, uit behoefte of uit ijdelheid. Men ziet geen kans zich korter uit te drukken of men wil het een ander begrijpelijk maken ge lukkig hij, die zich zeiven begrijpt, - of men hoort zich zeiven graag spreken. Als men nu de lieden, die aan breedsprakigheid lijden, uit verga deringen zou willen weren, hemel, wal zag het er dan in de maatschappij bedroefd uit. Eene heele vergadering van, vul het getal der leden maar zelf aan, werd soms voor de helft ontvolkt. - Ontegenzeggelijk vereerend is hel dal Z. M. iemand benoemL tot den personelen rang van kapitein kwartiermeester, maar als Z. M. iemand benoemt tot den personelen rang van kolonel a la suite, dan is die benoeming nog vereerender zou ik den ken. Daar hebben wij het nu weer. Hebt gij gezond versland, kennis van de gemeentebelangen, kunt gij op uwen tijd goed praten, wilt gij waar het pas geelt de belangen der gemeente voorstaan en medewerken tot een zuinig beheerBest, dan zijt gjj mijn man, of gij Piet heet ol niet, bij de schutterij korporaal ol kapitein zijl en of gij daartoe benoemd waart door Z. M. of den majoor-kommandant. Weel n wal ik niet aardig vind, mijnheer de Redacteur? Dat ons ik zeg ons. omdal het aanzien lijker staat in het meervoud te sprekenniet dat ooit voor mij de eer is weggelegd op eenig kussen hoegenaamd, hier of elders plaats te nemen dat ons bij levenden lijve reeds zoo de mantel uitgeveegd, ons doopceèl zoo geligt wordt, of dat wij op allerlei bestaande ol denkbeeldige liefelijkheden onthaald wordennaar gelang wij deze of gene partij kunnen behagen. De een is een modelmensch van liet eerste water, of schittert als eene ster van de eerste grootte, blakende van jjver voor 's lands en stedelijke belangen; tegelijkertijd gaat men met zulk eenvolgens anderentotaal naar den kel der. Wat heeft men er nu mede behaald zijn licht te hebben laten schijnen voor de menschen? Dat anderen er terstond den domper opzetten. Ik wou daar maar meê zeggen dat de biographiën, die ons door dezen en genen bezorgd worden, streelend kunnen zijn, vermakelijk, leerzaam zelfs om hoe langer hoe meer op het pad der staatkundige deugd toe te nemen, als brave burgers te volharden en zoo eenmaal geroepen te worden tot eenige ver- eerende betrekking. Maar dat wij van den anderen kant dan weêr zoo zwart gemaakt worden, dat de weinige jaren levens, die ons nog restten, voor altoos vergald zijn. Uit vrees van nu zelf niet breedsprakig te wor den, haak ik naar het oogenblik om te eindigen. Verwacht des-al-niel-te-min mettertijd nieuwe biographiën van: haal op en haal neêr. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 7 Juli 1879. Kantonrechter mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Bnttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. C. v. D. te Katwjjk J. Iv. te Leiden P. v. N. te Kaag, H. G. te Noordwij- kerhont J. d. V. te Katwjjk, J. M. te Veur, J. B. te Katwjjk, W. S. te Leiden W. v. D. te Katwijk, J. S. te Leiden, G. V. te Bijnshnrg, W. G. te Katwijk, P. v. d. P., idem, C. V., idem, J. v. d. P., idem, M. de K.idem F. G,idem H. T., idem, Aard van bet misdrjjf. zoeken van eieren van wild, werpen met een steenwaar door paarden konden wor den verontrust, te Lei derdorp jagen in een eendenkooi visschen in gesloten visch- tijd, zonder vergunning en zonder akte, te paard in draf rijden in de kom der gemeente Katwijk niet stilstaan met een hon denkar tijdens een rijtuig voorbij reed, los en zonder toezicht laten van paard en rijtuig op den openbaren weg, idem, los en zonder toezicht laten van een paard op den openbaren weg, zitten op een hondenkar, idem idem rustverstorend nachtgerucht idem idem, werpen van vuil in gemeen tewater wateren buiten urinoir, idem, Gevallen uitspraak. 4 dagen en ƒ5 of 2 dagen. 1 of 1 dag. vrijspraak. tweemaal 5 of tweemaal 2 da gen en verbeurte van den schakel ƒ5 of 2 dagen. f 8 of l dag. idem. idem. idem. driemaal 3 of driemaal 1 dag, driemaal f 1 of driemaal 1 dag, f3 of 1 dag. idem. driemaal f 5.50 of driemaal 2 dagen. tweemaal 5.50 of tweemaal 2 dagen, idem. ƒ1 of 1 dag. idem. idem. PROGRAMMA VAN MUZIEKUITVOERINGEN. Musis Sacrum. Donderdag 10 Julij, Ie half acht, door liet Corps Stafmuzikanten van het Regiment Schutterij van Rotterdam, onder directie van den Kapelmeester den heer \Y J. llirfschenruyier VVzn. le Afd.: 1. "Vaillance", Marche. Steenebruggc; 2. Ouverture «Der llaideschacht", F. von Holstcin; 3. «Friihlingslieder", Walzer, Kiihner; 4. Rêverie. H. Vieuxtemps; 5. Fantaisie sur des motifs de l'opéra "La Juive", de Halevy, VV. J. Ilut- schenruyler Wzn. 2« Afd.: 6. Ouverture //Obéron", C. M. von Weber; 7. Groote Fantaisie op motieven uit de opera "l'Elisire d'Amorc" voor Cla- rinet-solo (voor te dragen door den heer H. Carpentier), Cavallini; 8. Groote Fantaisie op C. M von Weber's "Der Freischiitz", F. Dunkier; 9. Air de l'opéra "Le Barbier de Seville", Rossini. Getrouwd: A. A. D. KLEYMANS, van Roosendaal. en A. W. M. HOELEN, die, ook namens wederzijdsche betrekkingen, hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Leiden, 8 Juli 1879. Het echte, algemeen gunstig bekende Universccl-Zuivcringszout. een zeker middel legen maagkwalen, zuur. braking, hartwater enz., is thans echt verkrijgbaar in 1/4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 27% Cent en heele pakjes a öO Cent, te Leiden bij ISEl'ST «f* KRAK, lla- zersiooude bij A. GtLLLBenthuizen bij Wed. Cl. DEN BOUW MEESTER Katwijk bij Wed. J. DE GROOT.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3