per Telegraaf. den zal mogen slaan, aangezien alleen zijne onzijdigheid de uitvoering mo gelijk zou kunnen maken. Het zal gegraven worden alleen door de magt van liet geld, waartoe alle natiën zullen bijdragen. Naar gemeld wordt is er een diefstal gepleegd in de s'chatkanrér vatt den Sultan van Marokko, in de stad Fez, die, volgéfis het getuigenis van reizigersvan 2000 sloten voorzien is en door een militairen wachtpost zorgvuldig bewaakt Wordt. Deze schatkamer moet éene der rijkste van de wereld zijnwant sedert Sultan Edris-ben-Edris haar in 815 stichtte hebbèn zijne opvolgers haar allen met verschillende voorwerpen verrijkt. De tegenwoordige Sultan Sidi-Muley-Hassan had de bewaking der schatka mer ecnige maanden geleden aan zijnen broeder, prins Muley-Abbas, opge dragen en deze vertrouwde het toezigt aan den gouverneur van Fez toe. Toen de Sultan nu onlangs een kostbaren revolver ten geschenke kreeg en dezen in de schatkamer liet brengen, bleek het bjj het openen dér gewel ven, dat eenige kisten opengebroken en geheel en al ledig gestolen waren. De Sültan liet dadelijk een aantal personen in hechtenis nemen, maar het tegen hen ingestelde onderzoek bragt niets aan het licht. Thans is eene som van 90,000 voor het ontdekken der dieven uitgeloofd. ITALIË Het hof van cassatie heeft uitspraak gedaan in de zaak van gravin Lambertini tegen de erfgenamen van kardinaal Antonelli. Het heeft het beroep der gravin verworpen en haar veroordeeld in de kosten. DIJI T1CHLANB. De Köln. Zeit. meldt: Met volkomen zekerheid is bekend geworden dat het centrum besloten heeft de financiële regten toe te staan tot het door de regering voorgestelde bedrag. Hef verzoek om ontslag van den heer Falk schijnt dus zijne uitwerking niet gemist te hebbenen men rekent in de kringen van het centrum op hoogstens 10 tot 12 afwijkende stemmen van die afgevaardigden, welke zich Wegens het hoogc regt op petroleum te ver gewaagd hebbenof steeds wantrouwen jegens den rijkskanselier koesteren. Over eenige ondergeschikte puntenzooais de vergoeding bij meel-uitvoer wordt nog onderhandeld maar de ingewjjden twijfelen niet aan het tot stand komen ecner schikking. De tabak zal zonder //Nachsteuer" en //Licenz- steuer", en hierin ligt een concessie aan de regering, naar de besluiten der commissie, met 85 en 45 M. voor de buiten- en inlandsche tabak be last worden. De Russische policie, bijgestaan door de militaire magt, heeft volgens de y. Freie Presse in den nacht van 26 op 27 Julij te Kiew de hand ge legd op niet minder dan 400 nihilisten en zaamgezworenen. Eerst werd een gymnasiast in hechtenis genomen, die een pak trachtte te verbergen, dat bij onderzoek bleèk allerlei revolutionaire geschriften te bevatten. Dit jonge mensch bekende weldra dat hij eene geheime vergadering bijgewoond had en wees de plaats aan waar dit gebeurd was. Dien avond begaven zich een aantal policie-agenten met een compagnie soldaten naar het aangewezen buis, omsingelden het en namen meer dan 400 lieden gevangen. Het waren bijna allen Russische en buitenlandscliè socialistenwaaronder een 30-tal leerlingen van het gymnasium. In het gebouw vond de policie veel gewe ren, revolvers, patronen en dynamiet. OOIT-IADIE. BATAVIA, 31 Mei. De Jav. Cour. bevat een uitvoerig verslag van de krijgsverrigtingen op 6 en 7 Mei, Waarbtj de colonne van majoor van Vugt groote verliezen leed. Het verlies bedroeg: aan officieren: gesneuveld kapitein van Berg ten gevolge van een schot door de borst, den 6d'° Mei bekomen, waaraan hij den 7dt" Mei overleed; gewond: kapitein Ebell (ligt door den regter arm) de lsle lui tenants Triebei (ernstig in den linker arm) en Mollinger (langs regter schou derblad niet gevaarlijk) en de 2de luitenants Sitzen en Genet (schampschoten). Ebell, Sitzen en Genet bleven dienst doen. Aan minderen: Gesneuveld acht en gewond een en zestig; aan dwangarbeiders: gesneuveld twee en gewond vier en dertig. Het plan, leest men in het Alg. D. v. y. 1.. is geheel anders afgeloopen dan men gedacht had. Als men in het rapport het plan de campagne der drie colonnes ziet, dan is er sprake van, dat majoor van de Poll op den linkeroever der rivier den vijand moest vasthouden en hem pas over de rivier moest jagen, als majoor Lnbeck van beneden en majoor van Vugt van boven langs den regteroever der rivier zouden aangekomen zjjn tegen over de waadbare plaats bij Lamehwaar dan de vijand over de rivier naar den regteroever zou gejaagd worden, om door de vereenigde colonnes daar te worden opgevangen. De onderstelling schijnt dus geweest te zijn, dat de vijand zich vooral op den linkeroever zou bevinden. En wat was het resul taat? Dat oji den linkeroever de colonne van de Pol haast geen vijand zag, en de beide colonnes op den regteroever bijna geen stap konden doen. Maj. Lubeck stuittfe op Panteh liarang, stootte daarvoor tweemaal het hoofd, en nam het den derden keer, toen geen gehoor meer werd gegeven aan de gid sen, die beweerden, dat een omtrekkende beweging onmogelijk was. De opperbevelhebber, waarschijnlijk nog in het denkbeelddat maj. van Vugt weinig last zou lijden, zond bevel, dat hij maj. Lubeck moest komen hel pen, terwijl deze n. b. vergeefs trompetsignalen liet hooren en vuurpijlen op liet om zelfs wat hulp te krijgen, daar zijn munitie op was. Waarschijnlijk heeft men op verraderlijke inlichtingen van zoogenaamde bevrienden, met name Toekóe Baid, vertronwd. die waarschijnlijk ons een verkeerde voorstel ling van zaken, én den vijand tijdig waarschuwing gegeven hebben. Zoo veel is zeker, dat het eind van de bedrijven was, dat Toekoe Baid gevangen genomen is. Er wordt geregtelijk onderzocht, of er ook wettig bewijs is, dat hij ons bedrogen heeft. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen: Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den controleur 2' kt. bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura J. C. van Hasselt; aan den baas van de wagenmakerij en houtbewerking bij den staatsspoorweg Soerabaija-Pasoeroean-Malang H. Reinders; aan den schout voor de policie van de Oedjoeng, ter hoofdplaats Soerabaija, J. W. Rogh. Benoemd: tot adsist.-resident van Madjalengka (Cheribon), de ambtenaar op non-activiteit mr. A. M. Oudemans; bij den waterstaat, tot architect 1' ki, de architect 2' kl. J. Bruins; tot architect 2e kl.de ambtenaar op non activiteit J. H. Buyten; tot leeraar in de staatsinstellingen enz. van Ned.- Indië bij de afd. Indische taal-, land- en volkenkunde van het gymnasium Willem III te Batavia, mr. J. C. van Eyk; tot lid in den raad van justitie te Batavia, de ambtenaar op non-activiteit mr. L. P. Gips, laatstelijk om gaand regter in de 5e afd. op Java en Madura; tot notaris te Ngawi (Ma- dioen), de cand.-notaris K. A. J. E. Jeekel; tot financieel ambtenaar, W. F. H. Teupken en G. T. Knottenbelt; tot hoofdonderw. aan de kweekschool j voor inl. onderw. te Proholingo, de 2e onderw. aan die school L. F. T. Sclmitemakenlot len commies bij de algem rekenkamer, de ambtenaar op non-activiteit F. A. Klokke; tot commies op het resid.-kantoor te Banjoe- masde commies op het adsist.-resid.-kantoor te Tjilatjap (Banjoemas) A. van Velsen; tot 3"> commies op het resid.-kantoor te Bandong, de klerk ter algem. secretarie Ch. E. A. F. Magniez. Departement van oorlog. Verleend; een tweejarig verlof naar Europa, aan den kapt. der inf. P. J. Vos; aan den 2en Iuil.-kwartierm. bij de milit. administratie J. F. de Meester. Ontslagen: eervol, de le luit.-kwartierm. bij de milit. administr. G. A. van Ilerson en de kapt. der art. F. F. G. Ri chard. Benoemd: tot chef der lïe afd. van het depart, van oorlog in Ned.- Indië, de generaal-majoor K. L. Pfeiffer; tot 2" luit.-kwartierm. bij de mil. administr., de gewezen scheepsklerken bij de Kon. Ned. marine W. A. Bak kers, B. W. C. G. Vries, M. P. H. Krol en J. J. Hupscher; tot milit. ambtenaar 3e kl., de adjud.-onderofficier-kwartierm. H. Mittertrainer. Be vorderd: bij het wapen der art, tot kapt., de 1« luitt. A. L. van Hoogstra ten en J. H. van Holst Pellekaan; bij de mil. administr., tol kapt.-kwar- tierm., de 1« luitt.-kwartierm. H. D. Tuynenburg en C. W. van de Ven; tot 1"> luit.-kwartierm., de 2' luit.-kwartierm. G. P. van der Waart van Gulik. Buitengewoon bevorderd: bij het wapen der inf., tot kapt., de le luit. W. C. NiCuwenhuyzentevens overgeplaatst bij den generalen staf. LONDEN, 4 Julij. In antwoord aan lord Elcho zeide de heer Bburke in het lagerhuisdat Midhat Pacha voor een beter bestuur van Syrië' hervor mingen heeft voorgedragen, waarmede de Porte zich in hoofdzaak veree- nigd heeft. In het hoogerhuis deelde de regering mede, dat volgens een telegram van lord Chelmsford van 6 Junij, de boden van Cetawayo hem de voorloopige voorwaarden voor den vrede zijn gaan mededeelen en dal tot de ontvangst van het antwoord de militaire operatiën gestaakt zijn. PARIJS, 4 Julij. De kamer der afgevaardigden heeft heden, na verwer ping van het amendement-Solaudart. 3 van het ontwerp-Ferry met 336 tegen 165 stemmen aangenomen, en ook de aftt. 5 en 6 goedgekeurd. Heden heeft de ministerraad besloten, aan geen Fransch officier té Ver gunnen naar Chislehurst te gaan, ter bijwoning der begrafenis van het stoffelijk overschot van den keizerlijken prins. Alleen wordt een uitzonde ring gemaakt voor de officieren, die tot 'sprinsen militair buis hebben be hoord en in zijn testament genoemd worden. OGEZHtlIDElll. Caiididaten voor den Gemeenteraad. In het Leidsch Dagblad van heden komt een ongenoemde op tegen het door de kiesvereeniging: //Algemeen belang" gepubliceerde candidatenljjstje. Hij vraagt, en o. i. terecht, of er dan onder de Leidenaren geen knappe menschen meer voor het lidmaatschap van den Raad te vinden zjjn, en er nu ditmaal wéér vreemdelingen moeten gekozen worden? Verder vraagt hij wie toch die heeren Alsche en Van Eek zijn die nu door Algemeen belang worden aanbevolen? Naar wij vernamen heeft de heer Alsche voor nu ruim een paar jaren zijn pannenbakkersbedrijf te Val kenburg neêrgelegd, en zich hier gevestigd. De heer Van Eek is hypotheekbewaarder, en heeft, naar men ons ver zekert, eene bizondere reputatie van breedsprakigheid. In hoeverre nu dit een en ander eene aanbeveling moge zijn voor het lidmaatschap van den Raad laten we in 't midden, en bepalen ons liever tot het gezelschap van den ongenoemde in het L. D., d. w. z. tot if kende personen. Aan hetgeen hij omtrent den heer F. Stokhuyzen zegt, behoeven wjj niets meer toe te voegenmaar wijzen veeleer nog op een anderen naamdie zeker in Leiden geen minder goeden klank heeft. Wjj bedoelen dien van den heer H. W. F\ Bakker, lid der firma: J. Parmentier en Zoon. Wie dien man maar eenigzins van nabij kent, zal moeten toestemmen dat daarin alle vereischten voor een goed lid van den Raad vereenigd zijn. Als self made man doorliep hij onderscheidene maatschappelijke phasen en werd daardoor bekend en vertrouwd met de behoeften en belangen der verschil lende standen in de maatschappij. De publieke zaak, vooral die van het volk, vond niet alleen in hem een belangstellend bevorderaar, maar tevens jaren lang een praktischen medewerker. Als industriëel staat hij bij zijne vakgenooten hoog aangeschreven. Voor de administratie, dit zullen de heeren de Fremery, v. Heukelom, Obreen e. a., als Bestuurders der Maatschappij van Weldadigheid, kunnen getuigen, zal moeielijk accurater man te vinden zijn. Wat hij voor de Schutterjj nn jaren achtereen is geweestdaarvan zal de tegenwoordige Majoor-Komman- dant, het raadslid Scheltema. zeker wel de meest bevoegde beoordeelaar zjjn, maar tevens is daarvan het sprekendst bewijs, dat hij door Z. M. om zijne bizondere verdiensten, den personeelen rang van Kapitein-kwar tiermeester ontving. Eindelijk nog, als Commissaris der Stadsbank van Leening, weten zijne mede-commissarissen, de hh. Prof. Buys en Mr. C. Cock, best welk ëen helder oordeel en degelijke kennis hij bezit. Voeg daarbjj dat de heer Bakker zijne gedachten helder en klaar weet uiteen te zetten en een man is van groote zelfstandigheid, strikte rechtvaardigheid en on kreukbare eerlijkheid, en is het dan niet verwonderlijk hoe zulk een man door de kiesvereeniging het Algemeen belang werd voorbijgezien? Wij hopen dat de Leidsche kiezers er ditmaal anders over denken zullen en als een eenig man hunne stem op hem zullen uitbrengen. Een Kiezer. PROGRAMMA TAN MUZIEKUITVOERINGEN. Zomerzorg. Dingsdag 8 Julij, des avonds ten half zeven, onder directie van den Heer J. H. Yöllmar. le Afd.: 1. //Grande Marche" (motifs de Beethoven), Wieprecht; 2. Ouverture //Les Dragons de Villars", Maillart; 3. Souvenir «Das Schloss am Stetna", Oper von II. Marschner, Dunkier; 4. //Wiener Blut", Walzer, Jos. Strauss; 5. Fantaisie de //La Dame Blanche", opéra de Boeieldieu, Buyssens. 2e Afd.: 6. Concert Ouverture //Ruy Bias", Mendelssohn; 7. Grand Duo de l'opéra //Haydée". Auber; 8. a. Paraphrase über die //Loreley", Jos. Neswadba; b. //Concert Mazurka", Rubinstein; 9. Fantaisie //d'Eurianthe", opéra de C. M. v. Weber, Dunkier; 10. //Amoretten Polka", R. Piefke. Te Leiden ter Boekdrukkerjj van J. C, DRABBE. AKAPEMIE-NIEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5den Julij de heer J. J. Jessé, geb. te Maastricht, in de regtsweten- schap, na verdediging van.zijn akademisch proefschrift: Over het bepalen der verkoopwaarde van onroerende goederen in zake van registratie en successie. Denzelfden dag de heeren J. S. D. van Doorn, geb. te Leiden, en W. J. Goudriaan, geb. te Vlaardingen, beiden in de regten, met stellingen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6