BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van JHaandag 8 Julij d879, JP. d57. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 5 Julij. 4 De zaak van het Gedenkteeken van Leidens Ontzet is sedert onze laatste mededeeling van 3 Maart 11. op verblijdende wijze vooruitgegaan. De Leidsche commissie voor het monument ter herinnering aan de Unie van Utrecht heeft, na het mislukken van dat plan, het batig slot der onder haar berustende gelden, ten bedrage van ƒ411.20, in de kas der commissie voor het Leidsche gedenkteeken gestort. Een aanzienlijk ingezetene van Amsterdam zond eene bijdrage van 100. Eene inschrijving van een aantal ingezetenen onzer stad, die zich eerst na 1873 alhier hebben gevestigd, en derhalve aan de toen gehouden inzameling geen deel hadden genomen, bragt ƒ77.75 op. Deleden der Vereenigde Vergadering van Rijnland s bestuur betoon den hunne belangstelling door eene inschrijving tot een bedrag van 114. Door dit een en ander en enkele kleinere bijdragen, gevoegd bij de sedert 3 Maart ontvangen renten van het kapitaal, is het geheel der beschikbare gelden met ƒ1063 vermeerderd en thans gestegen tot de som van ƒ21176. Intus- schen wordt de bewerking van het standbeeld met ijver voortgezet, en is ook die van het voetstuk aangevangen. Indien de commissie ook verdere medewerking mag blijven ondervinden, dan vleit zij zich, dat de onthulling van het zoo lang gewenschte gedenkteeken op den 3d«° October van het jaar 1881 zal kunnen plaats hebben. Gisteren avond omstreeks 6 ure, bij de aankomst der Katwijksche boot, ontdekte men dat onder aan het roer het lijk van een manspersoon hing, hetwelk later bleek dat van den zandschipper S. te zijn, wonende aan het Haagsche Schouw. De man was gisteren morgen met eene schuit om eene lading zand gegaan en alstoen van de schuit gevallen en ver dronken. Hij laat eene weduwe met drie kinderen achter. Men verzoekt ons te melden, dat de heer M. Teffer, van Savoe, Maan- dag avond te 7 uren niet, zooals op het kerkbriefje staat, in de Hoogland- sche, maar in de Pieterskerk zal optreden. De heer Teffer is sedert geruimen tijd op Savoe met zóó zeldzamen zegen werkzaam, dat zijne j mededeelingen niet anders dan belangrijk kunnen zijn: weshalve daarop de aandacht gevestigd wordt van alle vrienden der zending. De heer Buatier de Kolta, beroemd prestidigitateur, zal, te beginnen met Vrijdag den lldtn dezer, in de stads-gehoorzaal eenige voorstellingen geven. Ofschoon velen in de meening verkeeren dat men op dat gebied moeijelijk iets nieuws kan produceren, is die meening dezer dagen hij het optreden van dien heer te Amsterdam glansrijk gelogenstraft. Door verras sende toeren cn niet minder door zijne eenvoudige wijze van werken wist hij aldaar een talrijk publiek onafgebroken te boeijen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 56 tot 65 volwassen personen en 8 tot 13 kinderen. Bij het Oost-Indisch ambtenaars-examen, van 16 Junij tot 5 Julij II. te 'sGravenhage gehouden, zijn naar orde der eind-ranglijst de volgende heeren toegelaten: E. J. van Dijk (D.). M. Herz (D), P. II. van Andel (D.), A. J. F. Veenstra(L.), D. F. Uhlenbeck (D.), II. J. Wijers (D.), F. K. Overduyn (D), T. H. J. van Driessche (D.). F. Hoezoo (DJ, G. A. F. Rudolph (D.), II. E. van Swieten (D.), C. E. van Kappen (D.), P. Wijers (D.), D. C. Rietbergen Jr. (D.), H. W. Hoek (D.), Th. M. van Hasselt (D.), E. Klerks (D.), H. B. van der Kolk (D.), F. H. L. E. Meeng (D.), G. A. Sedee (D.), J. van der Dussen (D.), H. Engelken (D.), J. Pompe (D.), C. L. Thieme (D.), Jacq. Broers (D.), mr. A. L. E. Gastmann (D mr. G. S. J. van Ronkel (L. 0.), J. II. Simon Thomas (L.), V. M. J. van der Mark (D.)mr. J. Reepmaker (L. U.), mr. M. C. Snellen van Vollenhoven (D.), J. H. van der Zweep (L.), E. F. L. J. H. van Eelders(D.), B. grkelens (D.), Th. Gebhard (D.), mr. R. Goddard C Beynen (D.), J. W. Jagtman (D.), mr. H. Bakker (D.), H. F. Hesselaar (D.), F. G. Netscher (D.), li. J. W. Scheffer (D.j, mr. II. D. L. Bouricius (D.). W. E. de Buck (D.), E. L. M. Ktihr (D.). J. Martens ^D.), mr. D. A. Pekelharing (D.), mr. J. W. H. Blcckman (D.), J. P. van Driest (I).), W. F. Ingram (D.), mr. H. G. van j Lawick (D.), mr. J. Brunger (D.). De letters D. (Delft) en L. (Leiden), achter de namen der toegelatenen geplaatst, wijzen aan bij welke der beide gemeente-instellingen voor onder wijs in de taal-, land- en volkenkunde van Ned.-Indië zij hunne opleiding hebben ontvangen, terwijl de letters L. U. aanduiden, dat de candidaat is ingeschreven geweest aan de Leidsche Universiteit. De uitslag van het examen mag, wat betreft hen, die hunne opleiding hebben genoten aan de gemeente-instelling alhier, allezins gunstig genoemd worden; van de 6 candidaten, die zich aan het examen onderwierpen, zijn er 5 geslaagd. Daaronder waren twee meesters in de regten, die nos. 2 en 3 verkregen. Het mathem.-literarisch examen te Utrecht is met goed gevolg afge legd door de hh. F. H. Bohré, J. Sasse Az., J. W. Bergansius, J. de Jong, W. P. Endt en H. Pinkhof. Het eerste natuurkundig examen is met goed gevolg afgelegd door de hh. J. C. Hertstein, H. Smeeman, A. J. Hoorweg, C. A. Peters, D. J. Blok en A. Meerburg. De Staatscourant bevat het jaarverslag over het kon. kabinet van schilderijen, 1878/79. Blijkens dat verslag werd het kabinet van 1 Junij 1878 tot ultimo Mei 1879 door 25367 personen bezocht. Het bezoek van stadgenooten en kunstenaars te 's Hage gevestigd, zegt de directeur, is betrekkelijk gering. Het meerendeel der bezoekers bestaat uit vreemdelin gen. Uit de meestal oppervlakkige en onverschillige wijze, waarop de ver zameling bezigtigd wordt, op zoogenaamde feestdagen, als Pinksteren enz. of door de menigte, aangevoerd door pleiziertreinenvalt het gemakkelijk op te merken, dat daarvan in den regel voor bevordering van beschaving of opwekking van kunstzin nog weinig of geen nut te verwachten is. Voor de schilderijen is die uitwasemende menigte niet voordeelig en zelfs niet altijd zonder gevaar. Het D. v. 's Gr. verneemt, dat namens Z. M. den koning door HDs. advocaat, den heer mr. G. Delprat, en namens Z. K. H. prins Alexander, thans prins van Oranje, door den heer staatsraad mr. G. de Vries, met be- trekking tot de nalatenschap van wijlen Z.K. H. den prins van Oranje, ter griffie der arrond.-regtbank te 's Hage is uitgebragt de acte van beraad, om schreven bij art. 1070 van het Burg. Wetboek De verkiezing van een lid der eerste kamer, ter vervulling van de va cature. ontstaan door het overlijden van jhr. G. L. G. van Swinderen, is door de provinciale staten van Friesland bepaald op Woensdag 0 Julij aanst. Te Ylaardingen is de derde haringjager binnengekomen met 283 ton nen haring, waarvan 127% ton volle en 155 ton maatjes. Dc vierde jager, die nog eerder binnenkwam dan de derde, bragt 513 tonnen haring aan, j 282 tonnen volle en 231 tonnen maatjes. il Door het kantongeregt te Gouda is een touwslager uit Gouderak ver oordeeld tot eene boete van 3 of gevangenisstraf van 1 dag, omdat hij zijne dochter, die te Ouderkerk a/d IJssel bij een landbouwer dienstbode was en aldaar "het roodvonk had gekregen, vandaar in eene vigilante naar zijne woning te Gouderak had vervoerd, ofschoon zij nog lijdende was aan die ziekte en op de deur der woning van den landbouwer te Ouderkerk nog het papier met het opschrift //besmettelijke ziekte roodvonk" aanwezig was. De geneesheer uit Ouderkerk en de landbouwer hadden het vervoer zeer afgeraden. Tot verontschuldiging van den touwslager diende echter, dat tot het vervoer zijne toestemming had gegeven de geneesheer uit Gou derak v. B.die op de leregtzitting van het kantongeregt verklaarde, in de meening verkeerd te hebben, dat de wet op de besmettelijke ziekten niet op roodvonk toepasselijk was, maar alleen op cholera en pokken. Het meisje was in den nacht na het vervoer te Gouderak overleden. Uit Zuid-Afrika, meldt het Hbl.zijn regtstreeksche berigten lot 10 Junij. De gouverneur is met geestdrift te Kaapstad verwelkomd bij zijn tetugkeer. Over beleekenis dier ontvangst wordt in de bladen geredetwist. Was het goedkeuring van 's gouverneurs handelwijze in den Zoeloekrijg of nopens de Transvaal? En hoe zullen die handelingen in Engeland worden beoordeeld? Zeker is het, dat de Kaapkolonie er niet voor aansprakelijk kan zijn. Aan de Paarl werd den gouverneur de noodzakelijkheid van herstel der onaf hankelijkheid van de Transvaal voorgehouden. Zonder iets te beloven liet hij zich weder zeer gunstig over land en volk uit cn erkende dat men hem die vroeger anders had voorgesteld. De moeijelijkheden omtrent de Transvaal zijn vermeerderd, daar liet hooggeregtshof aldaar in eene zaak heeft verklaard, dat de kroon geene magt had om, staande de onzeker heid, wetten te maken voor de Transvaal. De dood van prins Napoleon heeft een diepen indruk gemaakt. Men blijft openlijk het gedrag laken van hen, die, in plaats van naast hem te sneuvelen, gevlugt zijn. 'SGRAVENHAGE, 5 Julij. De heer P. F. G. A. Le iCocq d'Armandville, thans commies ter in spectie van de directe belastingen te Maastricht, is benoemd tot ontvanger der invoerregten en accijnsen te Venlo-station. De telegrafist 3e kl. bij den rijkstelegraaf A. J. Hesse is uit 's rijks dienst ontslagen. Door Z. M. zijn tot 2en luitenant benoemd: bij het wapen der infan terie, bij het le reg. W. H. van Terwisga; bij het 4e reg. J. H. Huisken, E. van Harrevelt en Ph. M. van der Mandere; bij het 8e reg. J. C. Ch. Nij- land; bij het wapen der artillerie, bij de le afd. vesting-artillerie E. J. de Bock; bij de IP afd. vesting-artillerie W. A. P. F. L. de Koek; bij de IIP afd. vesting artillerie D. H. Peletier; bij de Vc afd. vesting-artillerie C. Hout man; bij de VP afd. vesting-artillerie M. J. A. Masthoff en W. C. Woller- beekbij de VIP afd. vesting-artillerie J. W. P. van Hoogstratenbij de VIIP afd. vesting-artillerie 0. L. G. F. Aberson; bij hel corps ingenieurs, mineurs en sappeurs A. Vogelenzang, J. M. van Hoogstraten, A. W. Bos, B. W. Bolomey en 11. E. Heidenrjjk; bij het wapen der infanterie van het leger in Nederi. Indie, G. M. Bleckmann cn E. Ch. van Swieten; bij het wapen der artillerie van het leger in Nederi. Indie, H. W. A. S. Loke; bij het wapen der genie van het leger in Nederi. Indië, K. J. Leeflang, allen kadetten herkomstig van de kon. militaire akademie. Door den minister van koloniën zijn de hoofdonderwijzers H. Schaap cn H. van Bock el gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederi. Indië, om te worden benoemd lot onderwijzer der derde klasse voor de dienst daar te lande. Heden wordt alhier de 38sle verjaardag van H. K. H. de prinses van Wied, geboren prinses Maria der Nederlanden, herdacht. GNGELAND. LONDEN 4 Julij. Volgens berigt uit de Kaapstad was het gerucht in omloop dat er met Cetewayo een wapenstilstand voor den tijd van veertien dagen was gesloten. Er was geen belangrijk militair nieuws. Luitenant Carey, die prius Lode- wijk Napoleon bij de noodlottige verkenning vergezelde, zou voor een krijgs raad worden gebragt. De Orontes, met het lijk van prins Lodewijk Napoleon aan boord, i is op 4 Julij te Madeira aangekomen. In de Vereenigde Staten heeft een geneesheer, Packard, in de ver- eeniging van geneesheeren te New-York voorgesteld het hangen of guilloti neren van ter dood veroordeelden te vervangen door den patiënt in een afgesloten ruimte te brengen en die met stikstof te vullen, waarop een kalme en snelle dood volgt. Het individu houdt zoodoende eenvoudig op te bestaan. Uit New-York maakt men melding van het gerucht dat Venezuela aan Nederland zou hebben voorgesteld het eiland Curasao te verkoopen. FRANKRIJK. In den senaat is de beraadslaging over het ontwerp tot terugkeer van vertegenwoordiging en regering naar Parijs geopend en ten einde gebragt. De heer Fresneau stelde het volgende tegen-ontwerp voor: //De zetel der openbare magten blijft gedurende een jaar te Versailles gevestigd." Na eenige discussie is dit voorstel verworpen; hetzelfde lot viel te beurt aan een amendement van 'den heer Buflet op art. 1volgens hetwelk de presi dent der republiek, na den terugkeer naar Parijs, het regt heelt om bij besluit, goedgekeurd door het bureau van den senaat, een anderen zetel voor de kamers aan te wijzen. Ten slotte is de voordragt, ten opzigte der waarborgen eenigzins gewijzigd door de commissie, aangeuomen met i 159 tegen 107 stemmen. Door den heer Testelin is bij den senaat een voorstel ingediend, volgens hetwelk de officierenonderofficieren en soldaten van het leger op het vaandel den eed van trouw aan de republiek en de constitutie moeten afleggen. Reeds is gemeld dat art. 1 der onderwijs-wet is aangenomenwaardoor de staat weder uitsluitend in het bezit komt van het regt tot het verleencn van graden. Het standbeeld van Thiers te Nancy zal den 3den Augustus plegtig onthuld worden. Wegens den ongunstigen indruk, dien, volgens berigten uit de Ver eenigde Statenhet plan betreffende het Panama-kanaal aldaar gemaakt heeft, als zijnde dit eene inmenging van Europa in Amerika's belangen, heeft de heer Applctou. uit naam van den heer de Lesseps, uit Parijs een telegram aan de New-York Herald gezonden, waarin deze zijne overtui ging uitspreekt, dat het kanaal volstrekt niet onder toezigt der mogendhe-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5