LEID8CHE CÖEKA^T. 1870. !i°. 154. DOINDERDAG 3 JULIJ ST ADS-BER1CJ1T EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. be Courant verschijnt dadelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vieretulecl jaars f 3.franco p.p. 3.50 met liet Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /3.35, franco p.p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nonimers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Dc prijs dor Advertenliön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebesluur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld het op den 30(tel1 Juni invorderbaar verklaard kohier voor de per- soneele belasting van Wjjk IV, over het dienstjaar 1879/80; zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voel te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leielsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 2 Juli 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 2 Julrj. De minister van financiën heeft bepaald dat in het jaar 1879 kunnen worden aangesteld 15 surnumerairs der directe belastingen, iuvoerregten en accijnsen; en dat in de maand November 1879 op nader te bepalen plaats en dagen zal worden afgenomen het bij art. 1 van het kon. besluit van 19 April 1859 ingesteld vergelijkend examen. Dezelfde minister heeft bepaald, dat in het jaar 1880 of later, naargelang van het ontstaan van vacaturen, 20 commiezen na afgelegd examen kunnen worden aangesteld als comaiies-verificaleur voor de actieve dienst der directe belastingen, invoerregten en accijnsen; dat in een der laatste maanden van het jaar 1879, op nader te bepalen plaats cu dagen, zal worden afgenomen het bij art. 19, lelt. c, van het kon. besluit voorgeschreven examen, over eenkomstig het programma, vastgesteld bij resolutie van 31 Dec. 1869, waarbij echter niet zullen worden toegelaten commiezen die geen voldoend examen als roeijer der dranken hebben afgelegd. De verzending der brievenmalen uil Southampton naar Brazilië, Uruguay en de Argentynsche republiek, door middel van de Britsche pakketboolen van de "Royal Mail Steam Packet Company", vindt gedurende dit jaar plaats als volgt: naar Rio de Janeiro, den 9l<n en 24slefl, en ook, doch voorloopig, den 3ö<lc™ van elke maand; naar üahia en Fernambuco, den 91"1 en 24®t,D van elke maand; naar Monte-Video en Buenos Ayres, den 30steD van elke maand; naar St. Vincent (Kaap-Vcrdische eilanden), den 9len van elke maand. Wanneer de 9de, 245t' en 30 le op een Zondag valt, geschiedt de verzending een dag later. Aan een verslag van de jongste ziekte van wijlen den prins van Oranje ontleent het V. D. het volgende: Het geheele ziektebeloop duurde ongeveer 18 dagen. Het lijden begon met ontsteking van den apex der tegterlong en spreidde zich niet lager, dan tot het bovenste gedeelte van den lobulus centralis uit. Weinige dagen later kwamen er verschijnselen van pleuritis diaphragmatica, vergezeld met hevige pijn in den schouder, te voorschijn. Een en ander verbeterde na 4 dagen aanmerkelijk, zoodat er alleen nog pneumonische infiltratie van den regtcr apex overbleef. De hoop op herstel werd zoowel door dr. Aimé Martin als door de consulenten dr. Dieulafoy cn prof. Michel Peter, gekoesterd. Ondanks de toediening van tonica en eeue doelmatige voeding bleei de ziekte een adynamisth karakter behouden. De aanhoudend gedwongen ligging op de linkerzijde had hypostase ten gevolge en het optreden van bronchitis verslimmerde den toestand nog belangrijk, toen de dood plotseling het lijden eindigde. De balseming van hel lijk deed bij het openen der carol is een embolisch proces waarnemen. De prins leed meermalen aan jichlaanvallen. De polsfrequenlie en de temperatuur waren in het geheele ziekteverloop opvallend gering. De laatste klom nimmer boven 39,4, maar bleef doorgaans op 38.6. terwijl de pols doorgaans tus- schen 96- 100 afwisselde. De ademhaling klom nooit boven de 44 en was doorgaans 32 36 per minuut. Voor het Nederlandsch museum van geschiedenis en kunst te 's-llage is op de onlangs ten huize van de firma Brill alhier gehouden verkooping aangekocht een portret in olieverw van A. van Leeuwenhoek, geschilderd door J. Verkolje, benevens een plaat met rand van Delftsch aardewerk, waarop hetzelfde portret voorkomt. Aan de in de volgende week te houden examens aan de theol. school te Kampen zullen 37 studenten deelnemen, waarvan 20 aan het litter., 10 aan het theol. examen A cn 7 aan het thcol. examen B. Gisteren was het 50 jaar geleden dat de heer ntr. .L J. Enschedé, thans nog oudste chef van de firma Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem, in die zaak is werkzaam geweest. Gisteren namiddag is op den Rijnspoorweg een kindje van den wissel wachter te Zoetermeer, dat uit zijn bedje op de rails was gekropen, door den trein overreden. Het kind bleef op de plaats dood. Te Rotterdam kwam gisteren namiddag het Fransche fregatschip Paci- fique, gezagvoerder Cadic, op de hoogte van de Veerhaven in aanraking met het aakschip Twee Gebroeders, schipper Gijsbertus Kok, van Milligen. De vrouw van den schipper, de aanvaring ziende aankomen, wilde zich mei een barer kinderen in den vlieger reddendeze sloeg echter om cn vrouw en kind verdwenen in de diepte. Waren de opvarenden bedaard cn aan boord gebleven dan zou hel ongeluk niet hebben plaats gehad. Te Rotterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d\ S Dijkstrapred. te Iloogeveen. Het Ubl. deelt omtrent de te Amsterdam op Kattenburg geplecgden kindermoord het volgende mede: A. Fasting, 24 jaar oud, vroeger dienst bode, was, na de geboorte van haar builen echt verwekt kind, als min gaan dienen, llet kind had zij besteed en voor de voldoening der verschuldigde I gelden voor de verpleging werd geregeld door haar gezored. Die zorg werd j haar echter ontnomen, toen zij met den sjouwer J. L. de Raad, oud 29jaar, in afwachting dat hij haar zou trouwen, zamen ging wonen op eene kamer in de Katlcnburgerstraat. Gebrek aan genoegzame verdiensten schijnt ech- i ter aanleiding le zijn geweest, dat de Raad de betaling voor de verpleging van het kind staakte. De daarmede belaste vrouw weigerde nu de kleine, die reeJs 22 maanden oud was, in huis te houden cn bragt het bij de moe der. Drie dagen later was hel kind dood, cn er werd. ten minste zoo wordt verteld, een medicus gevonden, die eene verklaring afgaldat het kind aan klierziekte was overleden. Maar uit het gercgtelijk onderzoek uil het visum repertum der bh. dr. Merkus Doornik en chirurgijn liootnén uit de bekentenissen vsn de Raad is gebleken, dal het kind bezweken is onder de gruwelijke, haast ongcloofelijke mishandelingen van de Raid, die door de moeder lijdelijk werden aangezien. Wij sparen onzen lezers een uitvoerig verhaal dier afgrijselijkheden. Genoeg dat dc laatste slag, dien het arme wicht ontving, toen de Raad het bij de beenen nam en met het hoofd tegen den muur slingerde, den dood ten gevolge had, en dat de moe der, «omdat het kind zoo huilde" nadat een aim moedwillig was gebroken, het nog op den koop toe met slagen bestrafte. Dc Raad en de moeder bevinden zich nu in de cellulaire gevangenis. Welke oorzaak zij voor hunne handelingen opgeven, is ons niet duidelijk gebleken. Bij de Raad schijnt de beweegreden o. a. daarin te moeten wor den gezocht, dat liet kind van een Israëlitisch vader was. Beiden geven op dat het kind zoo lastig was. Gelukkig dat dergelijke gevallen in ons vader land tot de zeldzaamheden beliooren; gelukkig ook dat bij de arrestatie der beschuldigden wel vermoedenmaar geen zekerheid bestond. De eilanders hadden zulke ontaarde medebewoners zekerlijk niet ongemoeid kunnen laten. Uit Arnhem meldt inen dat de tentoonstelling Maandag 11. door 4000 personen werd bezocht. De commissie heeft de toezegging van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij ontvangen, dat eiken Woensdag, beginnende met den 9len Julij, een volkstrein op Arnhem zal rijden. Ook andere dagen zullen er volkstreinen loopen. Ten gerieve van henwelke van die gelegen heid gebruik maken, heeft de commissie tevens schikkingen gemaakt voor goedkooper tarieven van verlering. Zaturdag 11. had in de receptiezaal der tentoonstelling te Arnhem de ont vangst plaats van prins Ilario Gondo Siwoyo door het bestuur en de ver schillende commissiën der tentoonstelling. De prins, binnengeleid, werd door den eersten penningmeester van hel bestuur dr. A. J. Bcrgsma in het Malcisch toegesproken. Te Steenwijk is gisteren nacht brand ontstaan in liet onbewoonde meubelmagazijn en de werkplaats van de Gebr. Monsieur. Gevoed door veel ligt brandbare stoffen, nam de brand spoedig een uiterst dreigend aanzien aan. Het magazijn en de kostbare meubelen en houtsoortenbenevens al de gereedschappen van een zevental schrijnwerkers, die niet legen brand schade waren verzekerd, alsmede eenige fraaije meubelen, aan. verschillende eigenaren, ook van buiten af, loebehoorende en ter herstelling in hel maga zijn aanwezig, zijn geheel vernield. Men meldt uit llcerenveen: In onderscheiden bladen werd melding ge maakt van eene aanranding, die zou hebben plaats gehad op den weg van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1