BUI TENLANDSCIIE BERIGTEN. i<: t; l i, v i». PER TELEGRAAF. lures tv-erJen lot leden van hel bestuur gekozen de hh. D. van der Horst en C. Salomons, directeuren van de gasfabrieken te Leiden en teFeyenoord. Door den tweeden haringjager zijn gisteren te Vlaardingcn aangebragt 292 ton haring, waarvan 20 ton volle en hel overige maatjesharing. Tc Haarlem zijn Zondag, den eersten kermiszondag. ruim 2500 reizi gers van Amsterdam per lloil. spoor naar Haarlem gevoerd. De tram ver voerde meer dan 4000 personen. Aan boord van sommige oorlogschepen te Nieuwediep komen tegen woordig een groot aantal gevallen voor van koorts met andere verschijnselen van ziekte, iets wat naar wij vernemen ook in Engeland sinds eenige jaren aan boord van ijzeren schepen, bij sterk afwisselende temperatuur, als be paalde ziekte van een epidemisch karakter is opgemerkt. De ziekte schjjnt over het algrmeen niet gevaarlijk te zijn. Obl -- Uit Arnhem meldt men dat Zondag II. aldaar eene bijeenkomst plaats had van llrlgische en Ncderlandsche vrijmetselaren. Na de omwenteling van 1830 had er eene scheiding plaats gehad en had men in België een afzon derlijk Groot-Oosten ingesteld; alleen de Genlsche loge bleef zich aansluiten aan de Noordsche broeders. De bijeenkomstbelegd door de Geldersche broederschap, en die bijgewoond werd door invloedrijke mannen uit beide landen, strekte om den drstjjds afgebroken band op nienw aan te knoopen. Een gemeenschappelijke maaltijd volgde op de bijeenkomst. Te Deventer is een hoefsmid van het 4e reg. huzaren, een jongeling van 21-jarigcn leeftijd, die met eenige kameraden in den lJssel was gaan zwemmen, verdronken. Te Bellingwoldc hebben de commiezen dezer dagen des nachts eene aanhaling gedaan van 70 liter spiritus, ad 84 pCt. Twee beruchte sluikers, E. Schiphuis en P. op den Dijk, van Veendamwerden gevat. Een derde ontkwam. Volaens berigten uit Curacao heeft men den lldtl1 Mei op de eilandeR TorlolaS'. Kruis en S'. Thomas een hevigen schok van aardbeving gevoeld, die 1 minuut en 35 sec. geduurd heeft. Die schok was de hevigste, welke sedert 18 November 1867 op S'. Thomas was gevoeld. 'sGRAVENlIAGË, 1 Julij. Z. M. heeft den heer P. A. Bartholdi, laatstelijk buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister der Fransche republiek, benoemd lot ridder groot kruis der orde van den Nederl. Leeuw. Door Z. M. is aan den heer A. Mazel, HD«. minister-resident te Lissa bon vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder grooikruis der orde van Christus, hem door den koning van Portugal geschonken. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. -lie zomervergadering der provinciale staten is heden in naam des konings. door dm commissaris in dit gewest, geopend. Mededeeling werd o. a. gedaan van de ontvangst cener missive van den directeur van liet kabinet des konings, waarbij, ingevolge Zr M' opdragt, aan de sta'en dank wordt betuigd voor de betoonde deelneming met hel overlijden van den prins van Oranje. Na de mededeeling der ingekomen slukken werden verschillende onder werpen. die in deze voorjaars-versadering aanhangig worden gemaakt, aan commission uil de stalen opgedragen. De vergadering is vervolgens uiteengegaan tot Donderdag 10 Julij k. des middags ten 12 ure, ter behandeling o. a. van wijzigingen in de begroo ting, dienst 1879het voorstel lot verdaging van het verzoek der heeren Crans c. s.om subsidie voor den aanleg van een haven voor 's Hageen van de onderwerpenvoor zoover daaromtrent rapport is uitgebraglzoo mede lol benoeming vau een buitengewoon lid van ged. stalen. LONDEN 30 Junij. Volgens berigten van de Kaap, over Madeira ontvangen, maken de troepen wel eenige vorderingen, maar was er nog weinig gevoelden. Een hernieuwde aanval op de stellingen van het opperhoofd Meiroos was afge slagen Omtrent den dood van Lou* Napoleon loopen twee verschillende lezingen, die echter in zooverre overeenkomen, dat beiden vermelden, dat het detachement verrast werd door een 50-tal Zoeloe's, toen liet bij een maïsveld een oogenblik rust nam. liet troepje bestond uil den prins, lui tenant Carey, C man en een kafler. De minister van oorlog heeft aan de dagbladen mededeeling gedaan van het volgend telegram van majoor Clifford, sedagieckcnd Pietermaritz- bnrg 9 JunijHet stedelijk overschot van prins Louis Napoleon is heden namiddag hier aangekomen. Ik reed hel te gemoet niet den gouverneur en de militaire en civile autoriteiten. De ingezetenen volgden iu groot aantal het lijk. onder betuigingen van eerbied en deelneming. Nadat het lijlc iii een looden kist was gelegd, is het hier voorloopig bijgezet in een rouw kapel. Bij de lijkdienst voor 's prinsen nagedachtenis waren heden ochtend alle militaire en civile autoriteiten met den gouverneur aan het hoofd.tegen woordig. Na afloop van de dienst werd hel lijk door onicieren naar den weg naar Durban gedragen, gevolgd door den gouverneur, vele officieren en ingezetenen. Onder escorte vqn officieren en manschappen van hel 21' reg. en van de politie te paard van Natalwerd het lijk naar Durban overgebragt. Aan het hoofd van het escorte reden de koloniale secretaris, vertegenwoordigende den gouverneur, en kolonel Reilly. Kolonel Pemberson zal het lijk uitgeleide doen naar Engeland. Lord Chelmsford heelt een raad van enquête ingesteld, om naar alle omstandig heden. die met den dood van den prins in betrekking staan, een onderzoek in te stellen. De Observer wil weten dat de ex-keizerin zich in Oostenrijk metter woon zal vestigen. Zij heeft althans dezer dagen in Croatië de heerlijkheid Sabacz aangekocht, waarover zij reeds onderhandelde, toen zij verleden jaar te Weenen vertoefde. Daily News meldt dat het testament van prins Louis Napoleon niets behelst wat betrekking heeft tot de staatkunde. Hei bepaalt zich hoofdza kelijk tot legaten aan eenige van 's prinsen vrienden en dienaren. liet plan bestaat om een volledigen catalogus van de 1,300,000 deelen bevattende bibliotheek van het Bntsch museum uit te geven. Lang geleden werd er met het drukken een begin gemaakt, maar hel werk bleef25 jaren rusten Nu hoopt men hel in 6 a 7 jaren gereed te krijgen. Men berekent den catalogus op 45 deelen van 1000 bladzijden. FRANKRIJK. In den Moniteur wordt ten stelligste verzekerd, dat de regering er niet aan denkt van de officieren een eed te vergen op de constitutie, ten einde het Bonapartistcn onmogelijk te maken in dienst te blijven. In deg ministerraad is over deze zaak in het geheel niet gesproken en wel-verre dat de regering zich bezorgd zou hebben gemaakt over de houding van eenige officieren, kan zij slechts hare tevredenheid beluigen over de tucht, die in hel leger heerscht. Wel hebben te Parijs en elders officieren de lijk dienst bijgewoondmaar geen enkele zonder eerst vergunning te hebben gevraagd en verkregenom te doenwaartoe zij zich jegens de nagedach tenis van den prins en jegens zijne familie verpligt rekenden. De Gaulois stelt voor eene inschrijving te openen, ten einde uit de opbrengst een stuk land te koopen van de Engelsche regering en daar een gedenkteeken op te rigten voor prins Louis Napoleon. Op dat stuk land zal men dan Fransche aarde brengen, bevochtigd met tranen der Franschen. De prins zal zachter rusten, indien hij gedekt wordt door aarde uit het land, dat hij zoo lief had en tot welks roem hij naar een ander werelddeel getrokken was. Genoemd blad verhaalt dat, toen de lijkmis voor den prins in de Augustinus-kerk gehouden is, een mooije witte duif boven de hoofden der aanwezigen zweefde en vervolgens zich neerzette op den sleenen adelaar op het dak. Allen, die in de kerk waren, werden hierdoor diep getroflen. Dat de Japansche industriëlen, die hun producten verleden jaar naar de Parjjsche tentoonstelling zonden, daarmede zeer goede zaken gemaakt hebben en dat hijna al wat er in hun afdeeling te zien was, verkocht werd is bekend; maar dat het bedrag der verkochte goederen zoo hoog was als thans uit het officiële rapport blijkt, had niemand gedacht. Het beloopt namelijk 833,000 yens, dat is ruim 2000 millioen gulden. Uit dit rapport blijkt tevens dat van alle landen Frankrjjk het grootste handelsverkeer met Japan onderhoudt. Een onweder, dat Zalurdag boven Parijs en omstreken woedde, heeft op verschillende plaatsen eene treurige uitwerking gehad. In de Avenue Marbeuf werd een persoon gedood; in de Rue de Rome sloeg de bliksem tusschen een groep courantenventcrs; allen werden omvergeworpen, doch niemand gewond. In de Rue Saint-Georges werd eene vrouw getroffen, doch bezwijmde slechts; op een der kaden werden twee paarden voor een omnibus gedood. Te Meudon werden twee werklieden zwaar gewond en in cén huis sloeg de bliksem twee malen na elkander in. De eerste maal trof de bliksem een muur, smolt gedeeltelijk een looden gaspijp en sloeg, door den goot gaande, in den waterput; den tweeden keer sloeg hij in het dak. J wierp een hoogen schoorsteen omkwam in den salon en ontsnapte door het venster; niet zonder een zonneblind verbrijzeld te hebben. ITALIË. Men meldt uil I.ipari: De oude Stromboli, die niet schijnt te willen onderdoen voor zijne vrienden de Vesuvius en de Etna, begroette ons van den 3d" tot den 6d,n Junij met een zwaren aschregen; den 85ltn hoorde men een gerommel in den berg en daarna werden wttgloeijende sleenen uit geworpendie gelukkig voor hel grootste gedeelte in de zee vielen of langs den oostelijken kant van den berg, die onbewoond is. Wij hopen dat hel bij deze eene uitbarsting zal blijven en dat de reus tevreden zal zijn met den schrik, dien hij aan de bewoners in den omtrek heeft bezorgd. DUITSCI1 LAND. Aan de Pol. Corr. wordt uit Janina gemeldEen zeer gevreesd op perhoofd in Thessalië heeft eene bende van 500 Clephten bijeengebragt hen van uitstekende wapenen van welbekende herkomst voorzien en een nachteljjken aanval gedaan op het Turksche kamp iu het saudjak Schalista. De troepen, in hunnen slaap verrast en met het aantal aanvallers onbe kend, geraakten in verwarring. Eene vreeselijke. slagting volgde, want de Clephten sabelden allen neder, die in handen kwamen. Dat voorval eh het feit, dat vau alle kanten benden Clephten kwamen opdagen, noopten den generaal Ifassan-Tachsim tot het nemen van zeer strenge maatregelen. Hij magtigde de aanvoerders der vele vliegende colonnesdie juist georgani seerd waren, om onmiddelijk de krijgswet toe te passen op alle Giieken, die met de wapenen in de hand gevat werden. PARIJS. 30 Junij. Met 350 tegen 176 stemmen verwierj) de kamer van afgevaardigden het ontwerp van den oud-minister Bardoux, waarin aan den staat hel regt ter verleening van graden en aan de godsdienstige congre gatiën vrjjheid van onderwijs onder toezigt van den slaat werd toegekend. BERLIJN, 30 Junij. De Nordd. Ztg. bevestigt het berigt, dat de minis ter van financiën Hobrecht zijn ontslag heeft gevraagd. Volgens de avond bladen dienden ook de ministers Falk en Friedcnthal hun ontslag in. PABUS, 30 Juni In eene vergadering van de Vereeniging /'liet beroep op het volk", ten huize van Rouher, is voorlezing gedaan van het testa ment van wijlen den keizerlijken prins. Er is geen besluit genomen. Mural werd belast aan prins Jeróme het testament mede te deelen. Rouher be dankte voor de taak, en verklaarde dat hij na 's prinsen dood onherroepelijk had besloten zich terug te trekken uit de handelende staatkunde. LONDEN, 30 Junij. Bij het hoogerhnis heeft lord Cairns de Iersche lliii- versiteitswet ingediend. Zij is bij eerste lezing aangenomen. Zij heeft o. a. ten doel, aan de nieuwe universiteit het regt toe te kennen lot het verlee nen van alle graden. K0NSTANT1N0PEL, 29 Junij. Van eene goed onderrigtc zijde wordt ge meld, dat Frankrijk en Engeland geenszins hunne goedkeuring hechten aan de opheffing van den firman van 1873, waarin de sedert 1841 aan Egypte verleende voorregten met juistheid zijn omschreven. PARIJS, 30 Junij. De heer Rouher is per dépêche weder naar Londen ontboden en derwaarts vertrokken. WEENEN, 1 Junij. Bij de heden gehouden seriëntrekking der Oosten- rijksche aandeelen 1854 a 250 fl. zijn de volgende seriën uitgeloot: 32 87 188 224 421 450 534 685 1045 1079 1132 1159 1229 1397 1500 15571588 1634 2067 2069 2084 2202 2397 2457 2774 3008 3114 3300 3335 3402 3533 3654 3790 3872 3968 3979. KONSTANTINOPEL30 Junij. De Porte heelt de commissarissen voor dt Griekscl e grensregeling nog niet benoemd. In de regeringskringen verze kert men dat de Porte weigert die benoeming te doen en de grcnsregelinf aan de beslissing der mogendheden zou overlatenin de hoop op oneenigheid De vorst van Bulgarije wordt Vrijdag a s. verwacht.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2