LEID8CHE €01111A Hi". 152, DINGSDAG 1 JULIJ. De Courant verschijnt dagelijks. Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. ,1.30 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is ver krijg haar voor 2.Ü0 's jaars, huilen de eipeditiekoslen. Afzonderlijke nonmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertentiCn is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 47- deit Gemeenteraad [Ingekomen stukken). •50 der Handelingen van BI N N tëNLAMDSCllK ÜKKIGTKN. LEIDEN. 30 Juni). Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de lieer J. H. Lindmau, candidaat-artsen het getuigschrift voor het eerste ge deelte van liet arts-examen uitgereikt aan den lieer J. VV. A. Doorenhos, candidaat-arts. Dij beschikking van den minister van justitie van 27 Junij II. is be noemd tot adjunct-kommandant hij de huishoudelijke dienst in het huis van militaire detentie alhier de heer E. H. Themps, thans le commies, en in diens plaats benoemd de heer J. Boers, werkzaam als commies bij den arbeid der gevangenen in de cellulaire gevangenis te Botterdam. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ39, /19.50, /4.10 en ƒ2; de laagste ƒ39, ƒ19.50, /3.80 en 1.90. Sieboldia bevat het programma vau de tentoonstelling van afgesneden rozen, van wege de afdeelingen Leiden en omstreken en Boskoop der Nedërlandsche maatschappij voor tuinbouw en plantkunde in de eerste helft van Augustus op Zomerzorg nabij Leiden te houden. De juiste datum, zoo mede die der inzending, zal in het laatst van Juli) worden bekendgemaakt. Tot de inzending en derhalve ook de mededinging worden alle belangstel lenden, onverschillig leden of niel-leden der maatschappij, uitgenoodigd. De tentoonstelling zal waarschijnlijk slechts gedurende ée'n dag, hoogstens twee dagen, geopend zijn; de bloemen blijven daarna ter beschikking van de commissie. Voor de schikking der bloemen, hetzij in vochtig mosch, of bij voorkeur in fleschjes, moet door of van wege de inzenders, ook wat de fleschjes betreft, gezorgd worden, waarbij men zich le houden heeft aan de bepalingen of aanwijzingen van de commissie of hare lasthebbenden. De mededinging wordt geopend voor 9 rubrieken, waarvoor cerficaten eerste en tweede klasse worden uitgeloofd. De beoordeeling der ingezonden bloe men zal geschieden door eenc commissie van rozeukweekers, derhalve van erkend deskundigen. Alle ter mededinging ingezondene partijen moeten goed leesbaar geetiquetteerd zijn. Na de bcoordeeling zal aan elke partij de naam des inzenders gehecht worden. Ook de kweekers en liefhebbers, die niet aan de gedane vragen kunnen beantwoorden, maar toch in het be zit zijn van goede rozen, worden uitgenoodigd die in te zenden; ook de kleinste verzamelingen van fraaije bloemen woeden zeer op prijs gesteld. Door de Hull, spoorwegmaatschappij werd lieden le Amsterdam, bij enkele inschrijving, herbesteed; Het maken van een stationsgebouw met marquise en verdere werken, op het gemeenschappelijk stations-emplacement te Leiden. Laagste inschrijver was de heer A. Groenendijkte Utrecht, voor ƒ133,700. Naar men verneemt mag men verwachten dat reeds spoedig bjj de stalen-generaal een ontwerp van wet zal worden ingediend, waarbij wordt verklaard, dat de wet, houdende bepalingen omtrent de huishouding en tucht op de koopvaardijschepen van 7 Mei 1856, met wijziging echter, zoo ^veel noodig der daarin voorkomende strafbepalingen, ook op visschers-vaar tuigen van toepassing is. De minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal bij den aanvang van den nieuwen cursus (1 September c. k aan de kon. militaire a'-ademie te Breda kunnen worden geplaatsteen leeraar in de Fransche en lloogduilsche taal, en een leeraar in de wis-en natuurkunde. Deze leeraren zullen genieten een jaarlijksch tractement van ƒ2000 a ƒ2200; hetwelk later, tot een maximum van ƒ2800, kan worden verhoogd. Sollicitanten naar bovengenoemde betrekkingen moeten zich, met overleg ging van de noodige bescheiden, schriftelijk wenden tot den luit.-kolonel, gouverneur van gemelde inrigling. De minister van oorlog heeft, na gehouden overleg met zijnen ambt genoot van koloniën bepaald dat gewezen onderofficieren-schrjjver of kwar tiermeester, ongeacht hunnen leeftijd, in Nederland tot eene koloniale dienst- verbindtenis kunnen worden toegelaten. In aanmerking nemende, dat door de bepalingen der wet van 29 Mei 1877 genoegzaam is voorzien in het lot der gepensioneerde onderofficieren en daardoor de gronden waarop het fonds is opgerigt en in stand gehouden niet geacht kunnen worden alsnog in zoodanige mate aanwezig te zijn, dat daardoor het voortbestaan van het fonds wordt gewettigd, heeft Z. M. be paald dat het fonds voor onderofficieren enz. geleidelijk, met instandhouding van de verkregen regten der deelgenootenzal worden opgehevenen in verband duarmede na ultimo Junij dezes jaars gecne nieuwe deelgenooten worden toegelaten, alsmede dat uil het fonds voor onderofficieren enz. na ultimo Julij 1882 geen voorschotten aan gepensioneerden meer zullen worden verstrekt. -- Bij kon. besluit is bepaald, dat jongelingen, die bij het instructi«-- bataillon worden toegelaten, hunne dieiistverbindtenis voor den lijd van zes jaar zullen behooren aan te gaan. lil de vergadering van de reünie der Waalsche kerken, te Dordrecht, is advies uitgebragl over eenige synodale voorstellen. Zij verklaarde zich met algemeenc stemmen tegen het ontworpen reglement voor de classicale en provinciale weduwenbeurzen en legen het examen, door de candidaten in de theologie voor de kerkelijke hoogleeraren af te leggen. Met 24 tegen 6 stemmen adviseerde zij ten voordeele van de bijvoeging aan art. 58 van het reglement op het godsdienstonderwijs, en met 16 tegen 15 stcmn.eu ten gunste van de bijvoeging aan artikel 39 van hetzelfde reglement. Ten gunste der algemeene strekking van hel reglement op de regten der minderheden verklaarden zich 18 leden legen 7. In den loop der discussie werd er ernstig en dringend op gewezen, dat minnelijke scheiding, oplos sing der Active eenheid, de cenige ware en zuivere oplossing van de ker kelijke crisis zou wezen. Een der leden van de vergadering verklaard zizii legen hel reglement, omdat de synode niet indertijd een dergelijk reglement had gemaakt ten einde het uittreden der afgescheidenen le voor komen. Een advies aan de synode, "Om nog een slap verder te gaan op den wegdien zij heeft ingeslagendoor een zekere autonomie le verleenen aan de verschillende rigtingen, die de Ned. hervormde kerk vcrdeeleu, en aan elk van die rigtingen de gelegenheid le geven zich ten opzigte van hare geestelijke belangen onafhankelijk te organiseren en zich vrij te ont wikkelen" verwierf slechts 7 stemmen, terwijl 15 leden er zich legen ver klaarden. Met groote meerderheid van stemmen is in de classicale vergadering te Leiden ongunstig geadviseerd op de synodale voorstellen betreffende artt. 38 en 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs en op hel reglement op de uitoefening der regten van de minderheden in de Ned. herv. kerk. In de vorige week hebben te Utrecht met goed gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd de bh.: J. Uhlenbroek, J. A. Anschiitz, 11. F. D. Ulaassen, A. Ham en C. J. de Vogel, en het mathematisch-literarisch examen de hh.: J. D. Kayser, O. Lorcy, J. Bakker, C. W. J. Krol, P. G. Hart, H. H. Pilger, K. F. Dil, J. Vorstman, A. F. A. F. Geselschap, B. C. M. Mantz, B. van Eek, N. Mnnk, G. Volkmaars en L. F. C. Alers. Aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn tot veearts bevorderd de hh.; M. J. II. Duysens, A. den Engelse, L. J. M. Rijnenberg, A. .1. van Velzen en J. J. Westbroek. Een candidaat werd afgewezen. Leden der commissie van tijdelijke examitoren waren prof. dr. Th. H. Mac-Gillavry dr. H. van Cappelle en prof. dr. G. van Overbcek de Mejjer. Naar het D. v. 's Gr. verneemt zijn tot executeuren in de nalaten schap van wijlen Z. K. II. den prins van Oranje benoemd de hh. van Goens en mr. G. de Vries Azn., lid van den raad van state. Zaturdagavond is de koninklijke grafkelder te Delft door Z. K. II den prins van Oranje bezocht. Door de hooge erfgenamen van wijlen Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden is aan den stationschef der Holl. spoorwegmaatschappij te Delft, den lieer W. A. de Wilde, vereerd een prachtig gouden remontoir- horloge met dito ketting en begeleid van een vleijend schrijvenwaarin hem dank wordt gezegd voor zijne goede zorgen bij gelegenheid der plcg- tige ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Z. li. II. Over den Holl. ijzeren spoorweg zijn Donderdag, den dag der begra fenis van den prins van Oranje, ongeveer 20000 personen naar den Haag en Delft vervoerd, over den Rijnspoorweg ruim 12000. Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Batavia naar Amster dam, is op 28 Junij van Suez vertrokken. Door wijlen mej. de weduwe J. C. Hooykaas. geb. Verhoef, te Oude- water, is aan de kerk der Oud-Roomsch Iiath. gemeente aldaar een legaat vermaakt van ƒ3000. Dezer dagen ontving een kashouder van gouden en zilveren voorwer-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1