BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 30 Junij 3879, JP. 353. BU1TENLANDSCÜE BERIGTEN. deeling over deugd en pligtsbetraehting het woord gevoerd tot de leerlingen en hunne ouders. Het bestuur kon hem wel ontzetten als voorzitter, maar niet als lidzijnde hij als zoodanig door den gemeenteraad benoemd. Daarom werd ihans in overweging gegeven hem van zijn lidmaatschap der vereeni- ging vervallen te verklaren. Na uitvoerige discussie werd dat voorstel met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Bij de uitloling van een aandeel in de geldleening werd n°. 12 uitgeloot, dat bleek in eigendom toe te behooren aan L. Pincofïs. Die uitslag lokte niet weinig hilariteit uit. Het Gamelang-gezelschap, uit 15 Javaansche heeren en 2 dames be staande, dat de Arnhemsche tentoonstelling opluisteren zal, is per Celebes te Amsterdam aangekomen en logeert in het //Hotel Lieth" op de Prins Hendrikkade. Het Indische gezelschap vierde zijn behouden aankomst in Nederland met een zang- en snarenspel, dat, waarschijnlijk door de onge woonte, niet bijzonder in den smaak der buren viel, ja hen zelfs met zekere meewarigheid spreken deed van Arnhem, waar binnen kort zulke hooggestemde keelgeluiden voor concert gelden moeten. Overigens bevinden de Gamelang-spelers zich regt op hun gemak. Van het balkon voor het j hotel beschouwden zij met Oostersche kalmte de groepen nieuwsgierige Am sterdammers, die voortdurend van de straat naar hen stonden te staren. Vooral de twee Indische dansmeisjes, die dit alles onder het genot van een groote sigaar betrachtten, wekten zeer de aandacht. Wat het voorkomen dezer zeer jeugdige dames betreft, dit is, haar landaard in aanmerking ge nomen, niet ongunstig. Dal van de heeren artislen daarentegen, die ons toeschenen voor het meerendeel reeds een lange kunstenaarsloopbaan achter zich te hebben, is niet zoo gunstig. (/V. v. d. D Men meldt uit Arnhem: Naar wij vernemen, is de tentoonstelling commissie alhier er in geslaagd om met de directie der Ned. Rijnspoorweg maatschappij eene overeenkomst te sluiten in het belang van hen, die van buiten de stad de tentoonstelling willen bezoeken. Een groot aantal extra- treinen zal telken male naar hier loopen. Op vertoon van de retourkaart hebben de bezoekers van de tentoonstelling, die daarvooreehter vol entree betalentevens toegang tot de voorstelling der gamelangspelers. Hun plaats- billet voor het spoor wordt daartoe bij het binnenkomen aigestempeld. Deze entréekaarten zullen ten gerieve van het publiek per 10000 aan verschillende stations worden gezonden en aldaar verkocht. Bij de verdere behandeling van de zaak van T. van Brakel, beschul digd van moord, door het geregtshof te Arnhem, is door het openb. min. tegen hem levenslange tuchthuisstraf geëischt. De verdediger, de heer mr. de Meijier, concludeerde tot vrijspraak. Te Tilburg had eergisteren op de varkenmarkt een poging tot moord plaats. Een kroeghouder geraakte in twist met een ander persoon, die hem onverhoeds aanviel en een messteek in de borst toebragl. De dadcf, zekere Schellekens, die reeds herhaalde malen gevangenisstraf heeft onder gaan is gevankelijk naar Breda vervoerd. 'sGRAVENHAGE, 28 Junij. Bij het departement van waterstaat enz. zijn benoemd: tot hoofdcom- miesen, de commiesen J. H. van Cranenburgh, jhr. E. van Citters en J. P. Breedveld; tot commiesen de adjunct-commiesen P. P. Saraber en P. L. Put ters, en tot adjunct-commiesen de eerste klerken W. M. Flokker en G. G. Bachiene; voorts is bij dat departement bevorderd tot eersten klerk de tweede klerk J. B. Wakerlin. Tot notaris te Haarlem is benoemd de heer A. J. Kluppel, cand- notaris aldaar. Aan den Oost-Indischen ambtenaar J. R. Cats, laatstelijk letterzetter der le kl. bij 's lands drukkerij te Batavia, en aan den üost-Indischen ambte naar P. N. van Doorninck, gewezen controleur 2e kl. bij het binnenlandsch bestuur op de bezittingen buiten Java en Madura, thans met verlof hier le lande, is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'slands dienst. Door Z. M. is de le luit. R. baron van Heeckeren van Molecaten, van den grooten staf, ordonnance-offlcier van Z. M., in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, en bepaald, dat genoemde officier, ge detacheerd blijft bij het militaire huis des konings; voorts is benoemd bij het wapen der infanterie, tot kapitein 2e kl. bij het 7e reg., de lc luit. W. B. J. Duycker, van hel reg. grenadiers en jagers, en in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de kapitein A. J. F. Rochell, van het 7' reg. infanterie. Door den minister van koloniën is H. 0. Weyler gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Nederl. Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-marine daar te lande. Aan de volgende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vercischten voldoen, is vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan de jufvrouwen: M. lvellner, geb. te Dorogobusch (Rusland); C. A. van Soest, geb. te Singapore (Engelsch- Indië); C. II. Watkinson, geb. te Iluddersfleld (Engeland); L. I.eyser, geb. te Trippstadt (Beijeren); F. A. Lockyer, geb. te Kensington (Engeland). Z. M. de koning heeft gisteren-avond in een bijzonder gehoor ont vangen de leden van de buitengewone zending van Z. M. den koning der Belgen ter gelegenheid van de begrafenis van Z. K. II. den prins van Oranje, lieden hebben de leden van het gezantschap hunne opwachting gemaakt aan den minister van oorlog en zich dezen middag naar Amsterdam be geven. HH. MM. de koning en de koningin zijn heden ochtend ten 9Vi ure uit de residentie naar het Loo teruggekeerd. IIU. MM. zuilen tot in het begin van September aldaar verblijven. Het Vad. deelt mede, dat op een aanvraag der ministers, om bij Z. M. den koning in audiëntie van rouwbeklag te worden toegelaten, namens den koning is geantwoord, dat hij tot zrjn leedwezen, wegens zijn kortstondig verblijf in de residentie, de ministers niet kon ontvangen. BELCIE. De commissie voor de feestviering in 1880 heeft, onder voorzitterschap van den minister van binnenl. zaken, eene vergadering gehouden. De kos ten der feestviering werden door den secretaris op bijna 7 millioen geschat, waaronder echter nog niet de kosten zijn opgenomen der verplaatsing van een groot aantal troepen uit verschillende garnizoenen, welke het militaire deel der feesten zullen opluisteren. Voor Te Deum, inwijding der groote monumentale gebouwen op het oude exercitieveld, optogt, onthulling van het standbeeld van Leopold I, enz. heelt de commissie eene som van om streeks 400.000 fr. uitgetrokken; voor het slaan van medailles, uit te rei ken aan de nog in leven zijnde leden van het voorloopig bestuur van 1830 en van het congres, 10000 fr.voor de nationale tentoonstelling2,000,000 fr., na aftrek van de op 1% a 2 millioen geraamde ontvangsten; voor illumi natie en vuurwerk 250,000 fr. enz. De beslissing omtrent het houden eCner //Vlaamsche kermis" en omtrent een groot muziekfeest werd tot eene vol gende bijeenkomst uitgesteld. ESieEIiAND. LONDEN 27 Junjj. In het lagerhuis kwam dezer dagen aan de orde de tweede lezing van het voorstel van een der Iersche leden tot het stichten van eene nieuwe lersche universiteit. Bij die gelegenheid verklaarde de minister van binnen- landsche zaken dat de regering tegen dit ontwerp was, maar zelve een ontwerp had vervaardigd, dat den volgenden dag in hel hoogerhuis zou inkomen. Het aquarium te Brighton is een levenden walvisch rijk. Van dezen tegenwoordig aan onze kusten zoo zeldzamen visch werd namelijk ter hoogte van het eiland Wight een prachtexemplaar van 12 centenaars geian- gen. Of die walvisch lang in het leven zal blijven, betwijfelt men zeer. Uit de Vereenigde Staten wordt gemeld dat in den senaat eene motie is ingediend, strekkende om te verklaren, dat de bevolking der Vereenigde Staten niet zonder ernstige ongerustheid pogingen van Europesche mogend heden zou kunnen aanzien om onder hare bescherming en haar oppergezag een kanaal door de landengte van Panama te doen graven, en dat zulk eene handeling niet anders zou kunnen worden aangemerkt dan als eene uiting van onvriendschappelijke gevoelens betreffende de Unie. Uit Sydney meldt men dat de tentoonstellingsgebouwen snel hunne voltooijing naderen en sommige deelen reeds zijn gereed ter ontvangst van de in te zenden voorwerpen. Het meerendeel van de timmerlieden heeft eenige dagen het werk gestaakt, daar zij hooger loon verlangden. Daar de regering in dien eisch niet wilde treden, is het werk langzamerhand wéér hervat. Naar aanleiding van de ontdekking in het district Cooktown van sporen gouddragende aarde, verwacht men, dat de regering een belooning van 5000zal uitloven voor de ontdekking van een goudveld, dat rijk ge noeg bljjkt te zijn om de exploitatie-kosten te dekken. FRANKRIJ K. De beraadslagingen over het wets-ontwerp betreffende het onderwijs worden in de kamer van afgevaardigden voortgezet en zullen nog lang aan houden daar nog een tal van sprekers is ingeschreven. Donderdag heelt de minister Ferry het ontwerp krachtig verdedigd. Den 13den Julij zal de gewone groote wapenschouwing van de Parijsche bezetting op het wedrenterrein van Longehamps plaats hebben. In de Angustinuskerk te Parijs is een plegtige lijkmis gehouden voor prins Louis Napoleon. In en om de kerk waren een 20000 menschen bijeen. Vele Bonapartisten verschenen in rouwgewaad. Het geheele corps diploma tique was tegenwoordig. Prins Jeröme Napoleon was gekomen met zijn beide zoons, zijne zuster, prinses Mathilde, en de familie Murat; voorts de geheele officiële wereld van het keizerrijk, ook vele legitimisten, zoomede de kardinaal-aartsbisschop van Parijs. Mac Mahon was niet verschenen. De menigte was diep getroffen; vele vrouwen weenden. Te 1 ure was de plegtigheid afgeloopen, doch te 2% ure zag men nog vele treurenden in de kerk. Alles ging rustig en ordelijk toe; de policiedienaren gedroegen zich slechts als toeschouwers. Alleen toen Paul de Cassagnac uit de kerk kwam, werd hij door twaalf policiedienaren omringd, die hem naar zijn rijtuig geleidden, ten einde manifestatien te voorkomen. Eenige kreten! Leve de keizer! werden dadelijk door leekens dat men zwijgen moest gesmoord. Blanqui zal te Bordeaux met groote eerbewijzen ontvangen worden. Er zal een groot feestmaal plaats hebben. Zijne herkiezing acht men zeker. De verkooping der niet afgehaalde prijzen van de wereldtentoonstel ling heeft den eersten dag opgebragt 6000 fr., den tweeden dag 8900 fr., den derden dag 10000 fr. Van 30 Junij tot 4 Julij zal eene tweede serie voorwerpen verkocht worden. De heer Faivre, hoogleeraar in de plantkunde en deken der faculteit van wetenschappen te Lyonis overleden aan de gevolgen van verwondin gen, hem toegebragt toen hij jl. Zondag overreden werd, welk ongeval hem overkwam, toen hij met zijne kweekelingen op weg was om botanische onderzoekingen te doen. O AJ E T S> C SS I. JL W B. De rijksdag heeft bij (eerste lezing een ontwerp aangenomen, strek kende om voor ruim 514 millioen mark een terrein aan te koopen, waar het gebouw voor den rijksdag zal worden opgerigt. De regering is in de gelegenheid het paleis der familie Raczinski op het Koningsplein voor die som te koopen, en het aangrenzende terrein behoort aan Pruissen, dat het om niet aan het rijk wil afstaan. Te Berlijn was dezer dagen een 18-jarig meisje, de dochter van wel-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5