BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsehe Courant van JUaandag 23 Junij 3879, IP. 345. ST ADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algemeene Politieverordening, vastgesteld den 24eD October 1867 (Gemeenteblad n°. 12): Doen te weten dat door hen, ingevolge art. 6 dier verordening, be noemd zijn: tot Heer der gebuurte n». 35 of n«. 2 van Wijk VIII de Heer W. F. MAAS, in de plaats van den Heer P. C. Maas, die is overleden; tot Heer der gebuurte n». 32 of n". 7 van Wijk VII de Heer J. DE VLAAM, j in de plaats van den Heer J. Mahtijn, die deze gebuurte metterwoon heeft verlaten; tot Raad der gebuurte n». 35 of n°. 2 van Wijk VIII de Heer J. VAN DER WIEL, in de plaats van den Heer W. F. Maas, die tot Heer dier ge buurte is benoemd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsehe Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 21 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 21 June- Wij vestigen de aandacht op de hierachter voorkomende aankondiging van den heer dr. van Rhijn, te Leiderdorp, waarbij hij kennis geeft eene inrigting in het leven te hebben geroepen tot verkrijging van koepokstof en dat daarin de gelegenheid bestaat tot de directe inenting van kinderen met stof van het kalf, op dezelfde wijze als dit in de bij velen niet onbekende inrigting te 's Hage plaats heeft. Naar wjj vernemen wordt door menig ingezeten uit deze stad gebruik gemaakt van de inrigting te 's Hage om zijne kinderen te doen vaccinerenhet zal hun dus niet onwelkom zijn te vernemen dat daartoe thans de gelegenheid bestaat op zeer korten afstand der stad. Maandag en Dingsdag aanst. staat de gelegenheid reeds open en wanneer het blijkt dat de zaak de belangstelling wekt, die zij verdient, is de ondernemer voornemens gedurende eenige weken daarmede voort te gaan. Onze stadgenoot de heer R. M. Beuth viert met zijne familie heden een dubbel feest. Niet alleen herdenkt hij den dag waarop hij 40 jaren geleden in het huwelijk trad, maar tevens zijne 40-jarige onafgebroken ambtsvervulling als voorzanger bij de Israëlitische gemeente alhier. Van verschillende zijden, niet het minst van die zijner geloofsgenootenontving de jubilaris blijken van belangstelling en waardering. Moge den geachten grijsaard en zijne echtgenoote nog vele gelukkige huwelijksjaren beschoren zijn, maar moge tevens aan de Israëlitische ge meente alhier nog lang het voorregt gegund zijn hem als haren voorzanger zijne functiën te zien waarnemen. Naar wij vernemen wordt morgen bij gunstig weêr de zeetogt van Katwijk naar Scheveningen wederom per giek ondernomen. De van ouds bekende //Wijkerbrug", hotel-restaurant nabij Voorburg, blijft steeds eene geliefde ontspanningsplaats voor velen. De eigenaar, de heer J. C. van Lommei. -beveelt haar, in eene hierachter voorkomende advertentie, op nieuw bij familiën en corporatiën aan. Tuin en zalen zijn fraai ingerigt en verschillende amusementen, waartoe de gelegenheid be staat, verhoogen het genoegen van den bezoeker. De eigenaar legt er zich steeds met ijver op toe om den goeden naam van zijn etablissement staande te houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende 1 deze week dagelijks van 52 tot 72 volwassen personen en 8 tot 12 kinderen. Door Z. M. is bepaald dat de stembriefjes bij de herstemming vooreen lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Goes, op 24 Junij aanst. in te leveren, zullen geopend worden op 26 Junij daaraanvolgende. Een bij het dep. van koloniën ontvangen telegram van den gouver- neur-generaal van Nederl. Indië bevat het berigt, dat onze troepen, na de vermeestering van Gliëng, de landstreek lusschen die plaats en Indrapoeri in verschillende rigtingen doorkruist en aan weerszijden van de Atjeh-rivier getuchtigd hebben, en vervolgens naar Indrapoeri zijn teruggekeerd. Aan i. onze zijde werden geen verliezen geleden. Voorts bevat het telegram de mededeeling dat Panglima Polim overleden is. De Staatscourant bevat het programma voor de plegtige begrafenis in de Nieuwe kerk te Delft, van wijlen Z. K. II. Willem Nicolaas Alexander Frederik Karei Hendrik, prins van Oranje, luitenant-admiraal der vloot, generaal der infanterie, grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw en der groot-hertogelijk Luxemburgsche orde van de Eikenkroonridder lc kl. van den Gouden Leeuw van het huis van Nassau, enz., enz., enz., op Donderdag den 26en Junij 1879, des voormiddags ten 11 ure. De eerste afdeeling bevat bepalingen betreffende de aankomst te 'sGra- venhage. Het vorstelijk lijk zal den 23" Junij met een specialen spoortrein van Tarijs, begeleid door Z. K. H. den prins van Oranje (prins Alexander der Nederlanden), naar de residentie 'sGraveuhage worden vervoerd en tegen den avond aan het stationsgebouw van de Ilollandsche spoorweg- jj' maatschappij aankomen. Z. K. H. de prins van Oranje het vorstelijk lijk aan de zorg van den opper-ceremoniemeester overgegeven hebbende, wordt het geplaatst op den daartoe bestemden rouwwagenbespannen met zes paarden en overgebragt naar het palcis van den overleden vorst, langs den Stationsweg, door de Wagenstraat, Vecneslraat, Hoogstraat, over de Plaats en den Kneuterdijk. De tweede afdeeling bevat de zamenstelling van den rouwstoet. Die stoet zal zijn als volgt: Drie escadrons van het 3e reg. huzaren met den staf en den stand- aard lot opening van den trein. Een balaillon van de schutterij der residentie, gevolgd door het lc en 3C balaillon van het reg. grenadiers en jagers, met den staf en het vaandel van het regiment. De Ilaagsche J schutterij zal deelnemen aan den optogt tot bij de barrière op den Rijs- j 1 wijkschen weg; te Delft zal een gelijk corps Delftsche schutterij zich op diezelfde plaats in den stoel aansluiten. Een hoflourier en twee rijknechts te paard. De kamerheer-ceremoniemeester des konings, gezeten in eene koets, bepannen met twee paarden. De hofbeambten en officianten van het huis van wijlen Z. K. 11. den prins Oranje en van de verschillende >0 hoven, alsmede de livereibedienden van den overleden vorst, allen in diepen rouw. Zes hofkoetsen bestemd voor de kamerheeren-dragers van het vorstelijk lijk, en eene hofkoets voor de dragCCs der slippen van het rouw kleed. De bibliothecaris van wijlen Z. K. II. den prins van Oranje dr. J. C. Ilorch, en de lijfarts des koning. dr. Vinkhuyzen, gezeten in eene koetsj bespan nen met twee paarden. De opper-ceremoniemeester des konings, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden. De koninklijke rouwwagen; bespannen met zes paarden, door evenveel stalhedienden geleid, de vier slippen van het rouwkleed gedragen door: den luit.-generaal jhr. E. A. 0. de Casembroot, buitengewoon adjudant des konings, den kolonel jhr. K. W. de Koek en den majoor V. W. R. baron Bentinck, beiden adjudanten van wijlen Z. K. H. prins van Oranje, den gewezen kapitein luit. ter zee A. F. R. E. baron van Haersolte van den Doorn. De zestien kamerheeren, bestemd tot het dragen van het vorstelijk lijk, acht aan elke zijde van den rouw wagen, bijgestaan door evenveel onderofficieren der zeemagt, der dienst doende schutterij van 'sGravenhage en van Delft, en der landmagt. Z. M. de koning, HII. KK. HH. de prins van Oranje, prins Frederik der Nederlander, gezeten in eene koets, bespannen met acht paarden, door evenveel slalbedienden geleid, gaande naast elk portier vier lakeijen. De luit.generaal Verspjjckadjudant-generaalen de luit.-generaals jbr. van Panhuys en Schönstedt, buitengewone adjudanten des konings, te paard. Het dienstdoende militaire huis des konings volgt te paard. De vreemde vorsten, die voor deze gelegenheid aanwezend mogten zijn, gezeten in koesten. bespannen met vier paarden, en de afgevaardigden van vreemde hoven, gezeten in koetsen, bespannen met twee paarden. De opper-kamer- heer en de luit.-generaal buitengewoon adjudant chef van het militaire huis des konings, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden. De grootmeester van het buis des konings en van HII. MM. den koning en de koninginen de schoHt bij nacht adjudant-generaal der marine 2e chef van het militare huis des konings, gezeten in eene koets, bespannen met twee paarden. De heeren van het gevolg der vorstendie de plegtigheid mog ten bijwonen, en de dienst van HH. KK. HH. de prinsen der Nederlanden, gezeten in koetsen. De stalmeester in buitengewone dienst, de heer C. van dér üudermeulen, gezeten in eene koets, bespannen met twee paar den. Twee bataillons van het reg. grenadiers en jagers, een escadron van het 3e reg. huzaren en eene batterij veldartillerie tot sluiting van den trein. De stoet zal den volgenden weg nemen: Kneuterdijk, Plaats, Hoogstraat, Veenestraat, Wagenstraat, Huygensstraat naar den Rijswijkschen weg. Te Delft neemt de trein den volgenden weg: het Oude Delft, over de Kerk- brug, het Oude Delft, de Nieuwstraat, voorbij de Hal, achter het Stadhuis, langs de Hoofdwacht, over de Groote Markt vóór de Nieuwe kerk. Aan het graf gekomen, wordt het vorstelijk lijk op eene daartoe bestemde lijkbaar gesteld. Eene toepasselijke aanspraak wordt alsdan gehouden door den wel-eerw. zeer gel. heer dr. C. E. van Koetsveldhofprediker. Door den opper-hofmaarschalk opper-intendant der koninklijke paleizen worden vervolgens de kroon en de ordëteekenen van de kist afgenomenwelke door Z. Exc. in handen zullen worden gesteld van den grootmeester des konings, baron Schimmelpenninck van der Oye, gedurende het oogenblik dat zijne tegenwoordigheid vereischt wordt bij de verzegeling der kist in den graf kelder, na afloop waarvan de opper-hofmaarschalk opper-intendant de kroon weder in bewaring neemt. De kist wordt van het rouwkleed ontdaan en het vorstelijk lijk in het graf geplaatst. Na afloop van deze plegtigheid verlaat de koninklijke familie de kerk. De derde afdeeling bevat algemeene verordeningen. Bjj de begrafenis van den kroonprins zullen o. a. vertegenwoordigd worden: de koning van België door een buitengewoon gezantschap, en de hertogin van Nassau door haren grootmeester graaf Bosen. Uit Parijs meldt men aan het D. e. 's Gr.De plegtige lijkdienst voor Z. K. H. den prins van Oranje is twee dagen vervroegd en nu bepaald op Zaturdagmiddag aanst. ten 4 ure. D'. Bersier zal de lijkrede uitspreken. De prachtig bewerkte mahoniehouten kist zal rusten op 4 verzilverd bron zen voeten, met leeuwenkoppen versierd. Daar men vreest dat deze voeten, door het inschuiven van de kist in den fourgon, die tot overbrenging van de legatie naar het spoorwegstation moet dienen, beschadigen zouden, is zij op rollen geplaatst. Deze zullen loopen over rails, bevestigd op een lossen vloer. Een andere vloer, insgelijks van rails voorzien en geplaatst op schragen, ter hoogte van den bodem van den fourgon, wordt er tegen geplaatst, de kist daarop gezet en vervolgens in het rijtuig gerold. Het uitnemen aan het station zal op dezelfde wijze geschieden. Wegens de ko lossale afmetingen van de kist heeft men den fourgon moeten verlengen, verbreeden en verhoogen. Z. K. II. prins Alexander bezoekt voortdurend eiken avond de rouwkamer. Bezoeken worden door Z. K. H. nog niet afgewacht. Te Noordwijk is eergisteren brand ontstaan in eene bakkerij aan de Kerkstraat, die spoedig een dreigend aauzien had. Men slaagde er in den brand binnen een uur tijds meester te wordenzoodat alleen de bovenver dieping is afgebrand. Te Vlaardingen kwam gisteren de eerste haringjager binnen met 68% tonnen haring, enkel maatjes, geen volle; hij had den 14de° Junij de vloot verlaten. Gisteren stond voor de regtbank te Amsterdam teregt de van diaman- tendielstal beschuldigde llenri Edmondo Dorval, volgens zijne opgave oud 36 jaren. geb. te Montreal, in Canada, en laatst domicilie gehad hebbende te Londen. De beklaagde, die door een tolk werd bijgestaan, bleef ten stelligste ontkennen dat hij de diamanten had willen stelen. Hij zou die hebben teruggegeven of betaald. De substituut-officier van justitie stelde voorop, dal diefstal van kostbaarheden op zulke schaal hier zelden voor kwam en dat de bekende buitenlandsche diefstallen van dien aard waar schijnlijk aan dezen beklaagde te wijten zijn, doch liet deze overigens ge heel buiten rekening. Uit bet wegnemen der diamanten, terwijl de paaiden nog niet uitgepakt waren, en uit alle verdere omstandigheden bleek, volgens spreker, volkomen de arglist. Hij bestreed de verschillende verdedigings middelen, die de beklaagde had aangevoerd. De heer dr. A. Kuyper heeft voor het beroep bij de Ned. hervormde gemeente te Amsterdam bedankt. Te Amsterdam, in een van de steegjes van de Warmoesstraat, heelt eene vrouw het gebruik van eene aanzienlijke hoeveelheid cognac met den dood moeten bekoopen. Door den gemeenteraad van Utrecht is aangenomen eene voordragt, om een plan tot verbetering van de beslaande Keulsche vaart door een of meer deskundigen te doen opmaken. Aan de hh. Bcrns en Rosekötter is voorloopig concessie verleend voor den aanleg eener drinkwaterleiding door Utrecht. Te Ambt-Doetinchem zijn eene jongedochter en hare moeder in hech tenis genomen op vermoeden van kindermoord. Eerstgenoemde zou eenige dagen geleden in het geheim bevallen zijn, terwijl van het kind geen spoor te ontdekken is.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5