LEIP8CIIE COURANT. 187!). V. 144. ZATl'RDAG 21 JUNIJ. l)e Courant verschijnt dagelijksZmt- en Feestdagen uitgesorulird. De prijs der Courant is per vieretuleel jaars f3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag aftonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de ettpetltliekoxlen. Afzonderlijke nommers der Courant sijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertentie» is van 1- 4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 ceitis. STADS-BEIUCUTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), dal alle pretensiën over hel jaar 1878, ten laste der gemeente, vóór o( op den laatslen Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen welke niet binnen den genoemden tijd zjjn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden En wordt deze door plaatsing in de Leidselie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BKRIGTEN. LEIDEN, 20 Juni). Door de geneeskundige staatscommissie is het eetnisschrifl voor bet eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan de hh. L. J. de Roche- mont en W. Meyboom, beiden candidaat-arts, eu aan den heer A. M.Vryens, med. doctorandus. Voor het op eergisteren gehouden admissie-cxamenaan de rijks universiteit alhier, hadden zich 63 adspiranten aangemeld. Van deze heb ben zich onder liet examen 8 teruggetrokken en zijn er 10 toegelaten. In eene vergadering van r. k. kiezers, gi,leren avond gehouden, is met eene kleine meerderheid van stemmen besloten zich bjj de aanslaande her stemming buiten stemming te houden. Aan de Haven alhier bevond zich gisteren avond een persoon in eene tapperij', die, door te veel gebruik van sterken drank beschonken geraakt zijnde, weigerde de gelagen Ie betalen; dientengevolge ontstond er twist, waaraan door de policie eerst een einde kon worden gemaakt door den man in verzekerde bewaring te nemen. Bij kon. besluit van 1 Mei jl. zijn goedgekeurd de statuten der Ver- eeniging "liet Leesmuseum tc Leiden". Het Staatsblad n°. 105 bevat hel kon. besluit van 28 Mei jl.lot vast stelling der regelen voor de rijkskweekscholen voor ouderwijzers en onder wijzeressen. bedoeld in art. 24 der wet van 17 Augustus 1878. Door den minister van waterstaat enz. is het volgende bekend gemaakt Herhaaldelijk worden voorwerpen op den voel van monsters, of stalen van koopwaren ter post bezorgd, welke niet als zoodanig kunnen toegelaten worden. Om tegen het daarvoor bij de wet vastgestelde verminderde port verzonden te kunnen worden, mogen de stalen of monsters van koopwa ren, ingevolge de eerste zinsnede van art. 23 der wet van 22 Julrj 1870, geene eigenlijke handelswaarde bezitten. Als monsters, of stalen van koop waren, zjjn dan ook enkel te beschouwen kleine gedeelten van eene partij koopwaren, welke naar handelsgebruik kosteloos aan de afnemers, of ook wel door dezen aan de verkoopers of vervaardigers worden verstrekt, om daarnaar den aard en de hoedanigheid der koopwaren, die aangeboden of verlangd worden te beoordeclen. Afgewerkte handelsartikelen in onge schonden staat, welke als zoodanig werkelijk waarde hebbenmodellen van kleedingstukkcn of van andere voorwerpen, zijn van de verzending, op den voet van monsters, of stalen van koopwaren, uitgesloten. Naar men verneemt zal de extra-trein tot vervoer van het stoffelijk overschot van den prins van Oranje uil Parijs vertrekken Maandag 23 Junij, des ochtends ten 3 ure. De trein zal te Roozetidaai aankomen 3.35 des namiddags en aldaar vertoeven tot 4 05, met het oog op de mogelijkheid, dat Z. M. de koning het lijk zou willen tegemoet reizen; ten 4.05 vertrekt de trein naar Zevenbergen, waar hij ten 4.35 aankomt om ten 4.40 naar 's Ilage te vertrekken. De aankomst te Rotterdam is bepaald op 6.05 en die te 's Ilage op 7 uur. Uit Parijs meldt men aan het 11. Dagelijks worden aan het hotel der Nederlandsche ambassade nog lal van kransen ontvangen ter versiering van 's prinsen lijkkist. Niet alleen van zijne vrienden alhier en van geves tigde Nederlanders, maar ook uit Holland zeil komen er eiken dag aan, zoodat de kist bijna geheel onder groen en bloemen verborgen is. Onder de kostbaarste kransen verdient o. a. vermelding die, wclkc»namens eenige dames uit de residentie op de kist is nedergelegd. Prins Alexander zendt bijna dagelijks versche bloemen. Tegen den dag van de overbrenging van hel lijk worden nog een aantal kransen verwacht. Op verlangen van prins Alexander zullen al die huldeblijken aan hel stoffelijk overschot zjjns broe ders medegevoerd worden uaar Delft. Door den minister van oorlog is besloten tot een geleidelijke opheffing van het ondcroffieicr-foiids. Blijkens het verslag, iiilgcbrngl in de algemcene vergadering van deel hebbers in de stoomvaartmaatschappij "Zeeland", is in 18Ï8 bet passagiers vervoer zeer toegenomen. Over de lijn werden vervoerd in 1878: van Vlissingen naar Qucensboro' 17391 en van Queensboro' uaar Vlissingen 17278 reizigers, te zameu 34669 reizigers, dus 8523 meer dan in 1877. Het goede renvervoer bleef insgelijks toenemen. Het resultaat, uit de exploitatie over het afgeloopeu jaar verkregen, vergeleken met dat van 1877. is 467,456.59% verbeterd. De ontvangsten dekten evenwel de kosten niet; er moest nog een verlies van ƒ78193.28 geconstateerd worden. liet vergaan van het stoomschip Friesland is dezer dagen door de regering officiéél geconstateerd. Als een gevolg daarvan hebben de erfgena men van de daarbjj omgekomen officierenambtenaren en militairenvoor zoo verre die erven bekend waren, aanschrijving ontvangen, dal het hun toekomende, van niet ontvangen soldij, enz. door hen kan ontvangen worden. liet stoomschip Prinses Marie is op 17 Junij te Batavia aangekomen. lie leerlingen van het instituut Noorlhcy, waar wijlen Z. k 11. de prins van Oranje gedurende drie en een half jaar zijne opleiding ontving, hebben voor den tjjd van vier weken den rouw aangenomen. Tot lecraar in de Fransche en Engelschc talen aan de Twentsche industrie- en handelsschool, te Enschedé, is benoemd de heer J. van der Togt, van Noordwijk-Binnen. lieden stond' voor de arrondisscmcnts-regtbank te Amsterdam, tierde kamer, lercgt Henri Edmond d'Orval de Moiiteuay, volgens opgave geboren te Montreal in Canada den 25"t,n Sept. 1843, zonder beroep, wonende te Londen, thans in hechtenis, ter zake dat hij den 12d,l> April in het Bible- liótcl te Amsterdam, waarin hjj destijds zijn intrek had genomen, arglistig ten nadcele van den heer Wijnand Kluytenaar, eene party brillantcn, ter waarde van ongeveer 9400, heeft weggenomen en zich toegeëigend. De beklaagde, wiens uitlevering waarschijnlijk door onderscheidene stalen zal worden gevraagd, wegens hel plegen van andere juweelcn-diefstallenheeft lot zijn verdediger gekozen den advocaat mr. S. Katz. Een feest ter cere van een "huisheer", meldt bet Uil.is zeker geen alledaagsche gebeurtenis. Zulk een leest heeft op 1 dezer in de Joden Hout tuinen te Amsterdam plaats gehad, waar eenige bewoners de vlaggen uit hingen, gelijk zjj ons schreven, "wegens het dertigjarig bestaan hunner huisherrenmet name mej. de wed. P. Timman en den heer Johannes de Beer". "Ofschoon beide Christenen", zoo gaat de beriglsrever verder, "heb- i ben de arme Israëlieten veel aan hen te dankenzooals met liet geven by sterlgevallen en bij kraamvrouwen, ook de Paaschweek en de weck waarin de Groole Verzoendag invalt: die hun allen geschonken wordt". Zondag jl. is in die buurt de 85s" verjaardag van den heer de Beer mede niet on opgemerkt voorbijgegaan. Te Deventer is tot lid van den gemeenteraad verkozen de oud-hoog leeraar mr. J de Wal. Op de Dingsdag II. te Wijeben gehouden paarden- en beestenmarkt werd een paardenkoopcr uil Oss hel slagtoffer zijner roekeloosheid. Hij liep achter de paarden langs en plaagde er één door het met zijn stok tegen de beenen te slaan. Het beest sloeg achtei uit en trof den man in hel aan- gezigl, dat gedeeltelijk verbrijzeld werd. Door het geregtshof te Leeuwarden is Olte Lieuwes de Jong schuldig verklaard aan moedwillige» doodslag enonder aanneming van verzachtende omstandigheden, zijn jeugdige leeftyd en onbedachtzaamheid, veroordeeld tot 2 jaren celstraf. Te Leeuwarden is het aan de policie gelukt een jeugdige straalroofslcr iu handen te krijgen. Een ineisje van 4 jaren, uit de bewaarschool alleen op weg naar huis zijnde, werd door een meisje op straat aangehaald, naar een afgelegen plaats gelokt en aldaar van haar gouden oorbellen beroofd. De policie, met het gebeurde in kennis gesteld, bevond, dat hel gestolcne

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1