LEIDSCHE M'êr COURANT* I87!>. j\°. 143. VRIJDAG 20 JUNIJ. De (ourant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50 met het Verslag der II ami dingen ran den Gemeenteraad ƒ3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,5 C s jaars, builen de eorpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 41--44 der Handelingen van den Gemeenteraad Z ittingverslag). STA OS-DER SC II TEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen l>jj deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat ingevolge art. 8 der wel van 29 Juni 1851 (Staatsblad n". 85) de verkiezing, ter vervulling van de in den Ge meenteraad opengevallen plaats ten gevolge van het verirek uit de gemeente van den heer M'. M. d'AUMERIË, die in 1881 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag den 151*" Juli aanstaande en dat naar aanleiding van art. 15 van genoemde wet de berstrmming, zoo die mocht noodig wezen, zal geschieden op Dinsdag 29 Juli a. s. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving doorplaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 19 Juni 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCDE BIC BIG TEN, 27 107 f'll LEIDEN, 19 Jun(j. Na de opening van de heden gehouden zitting van den gemeenteraad hield de voorzitter de volgende toespraak tol de leden: Mijne lleercn! Nog onder den indruk der rampen die het Vaderland en liet Doorluchtig Stamhuis van Oranje getroffen hebben, komt ons uit den vreemde de ver pletterende tijding dat het den Almagligc behaagd heelt den levensdraad af te snijden van 's Konings oudsten Zoon. Op Hem, die bestemd scheen om eenmaal de teugels van het bewind te voeren, waren onze schoonste verwachtingen gebouwd. En leregt; immers de uitmuntende geestesgaven en de edele inborst van dien vorstelijken telg regtvaardigden zulks ten volle. Met deelneming scharen wjj ons om de treurende dynastie en vereenigen wij ons met haar in de bede dal nieuwe beproevingen mogen worden afge wend van een volk dat steeds zijn lief en leed met Oranje deelde. Moge bovenal Gods zegen rusten op den jeugdigen Vorst, op wien thans de hoop voor de toekomst van ons dierbaar Vorstenhuis en Vaderland ge vestigd is. Vervolgens stelde de voorzitter voor het Volgende adres van rouwbeklag te zenden aan HH. MM. den koning en de koningin: «Aan Zijne Majesteit den Koning en Hare Majesteit de Koningin. liet treffend verlies, door Uwe Majesteiten. Uw Koninklijk Huis en het geheele Vaderland geleden door hel afsterven van Uwen beminden Zoon, den Prins van Oranje, heeft algemeene verslagenheid ook in deze gemeente Ie weeg gebragt; De Gemeenteraad van Leiden gevoelt zich daardoor len zeerste gedrongen van de hartelijke deelneming der ingezetenen de opregte verzekering aan te bieden. De hoogst begaafde en beminde Vorst, op wien zoo groote verwachtingen voor de toekomst van liet Vaderland werden gebouwd heeft ook in de ge meente Leiden de meest aangename herinneringen achtergelaten en onge twijfeld zal Zijne nagedachtenis hij voortduring in core worden gehouden en blijven voortleven. Moge Uwe Majesteiten en Uw Koninklijk Huis de nnodige kracht wor den geschonken tot berusting in de smart, die hel. geliefde Stamhuis thans op nieuw heeft moeten treilen". Zonder stemming werd overeenkomstig hel voorstel van den voorzitter besloten en het adres goedgekeurd. Ingekomen is cene missive van den heer mr. M. d'Aumerie, houdende kennisgeving dat hij op 11 Junij II. als kantonregter te Doesburg is be- ccdigd, en dus wegens zijn vertrek derwaarts ophoudt lid van den raad te zijn. De voorzitter deelde mede dat de verkiezing van een nieuw lid van den raad zon plaats hebben op 15 Jtilij aansl., tegelijk tnei de verkiezingen voor de periodieke aftreding van leden. Vooris is ingekomen cene dispositie eC«'an gedep. stalen, waarhij liet 4<>c suppletoir kohier der plaatselijke directe Wasting over 1878 niet wordt goedgekeurd. Naar aanleiding der reclame van mevr. Eichmangeb. Jansen, zijn gedep. stalen van oordcel dat er geen reden beslaat om aan te nemen dal de rcclamante Itaar hoofdverblijf alhier heeft gehad, dal zij dus ten onregte is aangeslagen in de plaatselijke belasting en mitsdien van liet kohier moet worden geroyeerd. Nog zijn ingekomen een verzoek van den heer G. Aalberlshergom continuatie als slads-heelmeesler, een verzoek van de commissie voorde volksbijeenkomsten, om een subsidie voor de bloemententoonstellingtol dekking van de kosten der zaalhuur, een verzoek van de docenten aan de eerste klasse der meis- j jesschool le kl.tot verlenging tier vacant ie, en een verzoek van den lieer Vilders, tol plaatsing van een waterbak in de Maria-Lijzeuslccg. De voordragt tol het brengen van eene som van J 2000 op de begrooling voor 1880, om het honden van de tentoonstelling der maatschappij van landbouw alhier in dal jaar mogelijk te maken, werd met algemeene stem men aangenomen, en die tol onderhandschen afstand van de tienden onder Leiderdorp goedgekeurd niet 15 stemmen legen 1. Ingevolge hun verzoek werd eervol ontslag verleend aan mr. M. d'Aumerie, als regent van liet geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, aan G. van Tiel, als lecraar aan de gemeente-instellingen voor honger en middelbaar onderwijs, en aan A. van der Steen, als onderwijzer 2' kl. aan de school n'. 2 voor onvermogenden. Eene voordragl lot aankoop van inschrijving op het groot boek voor de administratie der gast- en leprooshuizen werd goedgekeurd. Bij de behandeling van dc voordragt lot wijziging van de regeling van liet onderwijzend personeel aan de gemeentc-inrigting van O.-I. ambtenaren, gaf dc heer Gock te kennen dat hij vroeger tegen de oprigting was gew eest en dus ook nu tegen de voordragt zou stemmen. Hij geloofde dat de in- rigling gecne levensvatbaarheid had en dat men vroeg of laat tot de op heffing zou besluiten. Thans zou dit gemakkelijk kunnen geschieden zonder dal men wachtgelden zou behoeven te geven. Blijkens de voordragt ging men nu een persoon, een bekwaam man echter, van elders roepen, aan wien men dan bij eveuluëlc opheffing wachtgeld zou moeten vcrleenen. Dc lieer van der Lilh gaf den heer Gock gelijk wat het laatste betreft, bij aldien de instelling geene levensvatbaarheid had, maar die voorstelling was, zijns inziens, niet juist. Hij trad in eenige bijzonderheden daaromtrent om aan te tooncn, dal zij wel degelijk levensvatbaarheid had en dat het wel de moeite waard was, in weerwil van het bedoelde wachtgeld, voort te gaan. De voordragt werd met 15 tegen 3 stemmen aangenomen. Het ver zoek van den directeur der Leidsche melkinrigting tol het plaatsen van een kiosk op het Plantsoen, tol het verkoopen van melk, werd toegestaan, en goedgekeurd dc rekening van hel stedelijk werkhuis over 1878. De Maatschappij der Nederlandsche letterkunde te Leiden hield heden hare jaarlijksche vergadering. Zij werd door den voorzitter, den heer dr. de Vries, met eene scboone toespraak geopend. De spreker herdacht op treffende wijze de beide vorsten, HH. KK. 1111. den prins van Oranje en prins Hendrik der Nederlanden, eereleden der maatschappij, van welke de laatste voor eenige maanden, de eersle dezer dagen aan hel koninklijk huis en de Nederlandsche natie door den dood onlrukt was. Rij het vermelden van dc verliezen, die de maatschappij verder door het afsterven van leden ondergaan hadliragt dc voorzitter cene warme en welverdiende hulde aan de nagedachtenis van liet eerelid, dr. J. T. Bergman, die zich omtrent de maatschappij zoo verdienstelijk had gemaakt. Verder begroette hij den nieuwen secretaris-bibliothecaris, den heer Franlzen, drnkie er zijn leed wezen over uit, dal dt du Rieu gemeend had de betrekking van penning- meester te moeten nederleggenstipte aanwat in het afgcloopen jaar in liet belang der vaderlandsche letterkunde verrigt was, en eindigde met aan i te wijzen, wat naar zijn oordeel der maatschappij nog ontbrak, om te j kunnen worden wat zij inderdaad behoorde te wezen. Op daartoe gedane nilnoodizing werd deze rede Ier opneming in de //Handelingen" afgestaan. Daarop las de secretaris-bibliothecaris het verslag van den staat der Maat schappij en van hare belangrijkste lotgevallen gedurende het afgcloopen jaar, alsmede het verslag van den staat der boekverzameling gedurende hetzelfde tijdsverloop, welke verslagen een gunstigen indruk maakten. Wat hel overleggen van de rekening betrof, verzocht het bestuur wegens voort durende le betreuren ziekte van den waarnemenden penningmeester diligent te worden verklaard, aan welk verzoek gereedelijk voldaan werd. De ver slatten van de commissie voor taal- en letterkunde en van die voor geschied-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1