RUITElNLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. linie), den 30,,n November 1878, Ie benoemen tol ridder 4' kl. van de Militaire Willemsorde, den inlandschen sergeant Ressodikromo. Door Z. M. is vergunning verleend aan den lieer M. Parser, vice-consul van Spanje, te Scheveningen, lol het aannemen van het ridderkruis der Christusordc, hem door den koning van Portugal geschonken, en aan A. P. .1. Looymans. ic Oosicrhouten A. 11. A. Arts, le Vught, tol hel dra gen van het kruis Fidei et f'irtnti. en verder aan eerstgenoemde tot het dragen der versierselen van ridder der Pius-orde 3' kl. en aan laatstge noemde der versierselen van ridder der orde van den II. Gregorius den Groole, hun door den Paus toegekend. De luit. ter zee 2® kl. II. van Assendelft de Coningh en de officier van gezondheid 1® kl. J. van Porslen, van hel personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, zijn op pensioen gesteld. Voorts is bij genoemd per soneel benoemd lol officier van gezondheid 1® kl. die der 2® kl. N. van Rijnberk, van dat personeel. Z. K. II. prins Frederik hcefi gisteren namiddag ten 4 ure de minis ters, leden van het kabinet, in audiëntie van rouwbeklag ontvangen. In de vergadering van de eerste kamer der stalen-generaal van heden namiddag is legen morgen 1 uur aan de orde gesteld de interpellatie over de ministeriele crisis en vervolgens een 14-tal wets-onlwcrpen. Tot voor zitters van de afdeelingen zijn benoemd de heeren Duymaer van Twist, Sasse van IJsseltAylva van Pallandl en van Eysinga, tol leden van de commissie voor hel adres van rouwbeklag de heeren Viruly Yerbrugge, Gars!envan Voorilmyzen en den Tex. De nieuw benoemde gezant der Fransehe republiek aan ons hof, de heer de Tibi, laatstelijk minister-resident te Kopenhagen, is gister avond hier ter stede aangekomen. Voor het geregtshof alhier werd gisteren behandeld het hooger beroep, door 11. J. D.te Leideningesteld tegen een vonnis der llaagsche regt- hankwaarbij hij tot 1 jaar eenzame opsluiting veroordeeld was wegens diefstal bij nacht met behulp van braak in een gebouwdat niet als be woond was aan te merken. De appellant had nl. uit het pakhuis van zijn patroon, den brander S.. een ijzeren kistje ontvreemd, waarin zich bijna 25 bevonden aan centen en halve centen, toebehoorende aan de beide meesterknechts der branderij, üc appellant bekende den diefstal gepleegd te hebben, doch ontkende de pakhuisdeur te hebben opgebroken. Inlusschen erkende hij nu wel het kistje zeil met geweld te hebben geopend en hierop maakte het openb. min. hem als nieuwe en verzwarende omstandigheid opmerkzaam, liet requireerde, bij monde van den advocaat-generaal mr. van der Hoeven, vernietiging van het llaagsche vonnis, op grond o. a., dat de regtbank ten onregte de omstandigheid «liacht-aaiiwezig" had geoordeeld en evenzeer het bewys, dat de pakhuisdeur was opgebroken, hetgeen alleen geschied was niet hel kistje. Z. E. G. A. requireerde, dat het hol. op nieuw regt doende, den appellant zou veroordeelen tot dezelfde straf wegens dief stal met biuneiibraak op ecue plaatsdie niet als bewoond was aan le merken. De uitspraak is bepaald op Maandag a. s. De gemeenteraad was gisteren geroepen tot het nemen eener beslissing ten aanzien van de aan le gane gëldleening groot 850,000, rentende vier ten honderd, waarvan de inschrijving gesloten is. Totaal was ingeschreven tot een bedrag van ƒ975,000. Met de financiële commissie en burg. en vvctb. was ook de raad van mcening dat deze leening niet lager moest worden gegund dan tot den koers van 95 pCl.aangezien de toestand van de, ge meentekas toelaat voorloopis niet meer dan een gedeelte te ontvangen van bel bedrag der leening, terwijl over het te kort komende over centgen tijd cene nieuwe inschrijving kan worden geopend. Op grond hiervan zijn de in-i' schrijvingen tegen 95 pCl. gegund tot een gezamenlijk bedrag vau f 421,500. Ingekomen zijn de voordragten voor de aanstelling van het onderwijzend personeel aan de hoogere burgerschool voor meisjes. Zij zijn de volgende: 1». voor de Nederlandsche taal- en letterkunde, H. G. C. Kramers te Dordrecht J. II. L. Gonk te Leeuwarden, II. G. Kruseman te Haarlem; 2®. voor de aardrijkskunde en gymnastiek, C. II. M. de Cocq te 'sHage; 3®. voor de Fransehe taal- en letterkunde, E. L. Veuve te Amsterdam, C. F. J. van Hoevell te Goes en A M. Foretti te Rijswijk; 4®. voor de lloogduitsche taal- en letterkunde, S. Mohr te Amsterdam, J. G. Bisschop te Leiden en A. de Vlaming te Amsterdam; 5®. voor de wiskunde en het boekhouden, mej F. Jacobs le Groningen; 6®. voor het handteekenen en de schoonheids leer, M. C. C. Worrell te Amsterdam en A. E. Enklaar te Delft; 7°. voor de plant- en dierkunde, 11. M. L. Schaepman te Leiden en 11. M. Gave le Amsterdam; 8". voor de handwerken, mej. de wed. 1'. Matirer, geb. Ilage van den llenvel, J. E. G. Boele van Hensbroek en de wed E. Lange, geb. Ponlier, allen te 's Ilage; en 9'. voor de natuur- en scheikunde dr. A. II. Pareatt te 's Ilage. De kamfer van koophandel alhier heeft een adres van rouwbeklag aan den koning doen toekomen. Zondag middag ten 5 ure is te Scheveningen een vierriemsgiek aan gekomen van de studenlen-roeivereeniging Njörd, gevestigd te Leiden. De stoutmoedige roejjers hebben hun weg van Katwijk af over zee genomen. Naar nicti verneemt, zal aanstaanden Zondag bij schoon weder de logt her vat worden. EA' GELAND. LONDEN 17 Junjj. liet standbeeld van prins Albert, dat op 22 Jttlij door den prins van Wales te Grimsby zal onthuld worden, is uit Berlijn, alwaar hel gegoten werd. alhier aangekomen. Dezer dagen is een landverhuizerskamp te Buffalo-Gap, in het Ameri- kaansche gebied Dakota, door ecne waterhoos overvallen geworden. Elf personen kwamen daarbij om het le»en. Te Woolwich is hel eerste schol gelost met het nieuwe honderdlans kanon. Dit is het eerste der «ier stukken geschut, welke door de rege ling hij de firma Armstrong is gekocht en die geheel in orde IGOOOjê per stuk kosten. De kruidlading beeroeg 440 pond. De kogel woog ongeveer 18 centenaars, De ontlading ge chiedde door middel van electriciteit. liet schol gaf een geweldigen slaghel stuk schijnt geen schade geleden te hebben. De snelheid bedraagt 1590 voet per seconde. F II X K n IJ K. Blijkens latere berigten omtrent de zitting der kamer van Maandag II. heeft er weinig aan ontbroken of de partijen werden handgemeen. Enkele leden moesten door hunne vrienden winden tegengehoudentoen zij gereed sto.uleu luinne tegenpartij itt tiet aangezigt te vliegen. Het bleef dus bij een stroom van scheldwoorden. Bij de heropening der zitting gaf de he Gambelta het woord nogmaals aan de Cassagnac, om ingevolge het regl ment hel vergrijp, waaraan deze zich schuldig had gemaakt, en waarvoi de censuur met drie dagen uitsluiting was voorgesteld, nader toe te lichte De Cassagnac kwam op de tribune, en om de bedreigde straf le ontkom* en zijn rede te kunnen voortzetten, trok hij al zijne beleedigende woordi in. Dit werd echter gedaan op een zoo uitlartenden toon voor de linke zijde, dat deze, toen de voorzitter zijn stralvoorstel in stemming bragt, eén man opstond om hel aan te nemen. De Cassagnac stond nog op tribune, terwijl Gambetta hem de opgelegde straf aankondigde en he verzocht de zaal te verlaten. Daarop nam de Csasagnac op eenmaal eei theatrale houding aan, en met luide stem voegde hij den ministers toe: W ik gezegd heb lot écn uwer, zeg ik thans tot u allen, gij zijt een scha delijke regering! (uw gouvernement infame). Gambetta riep uit: «Die ui drukking is een vergrijp tegen het gemeene regt en zal een punt van aa klagt worden bij den procureur-generaal!" De minister Ferry heeft eene aanschrijving gerigt aan de rectoren d akademiën, waarin hij hunne aandacht vestigt op de noodige voorzorgei ten einde te voorkomen, dat misbruik worde gemaakt van de bepaling, vo gens welke jongelieden, die zich voor zekeren tijd verbinden om zich a het onderwijs te wjjdcn. van de krijgsdienst worden vrijgesteld; een mi bruik, dat aanleiding geeft tot het vermoeden, dat lieden worden vrijg steld, die tot onderwazen volstrekt buiten staat zijn. D1I1T8CULAND. Zondag is te Potsdam het eerste achterkleinkind van den keizer en d keizerin gedoopt, de dochter van den erfprins van Saksen-Meiningen en c oudste dochter van den kroonprins. Omstreeks 100 vorstelijke personi woonden de plegtigheid bij. De jonggeboren prinses ontving den naai Feodora, naar hare grootmoeder, de overleden hertogin van Saksen-Meinii gen, en verder de namen Victoria Augusta Marianne Marie, naar de alle nog in leven zijnde vier overgrootmoeders. Volgens de IVd. Allg. Zeit. heeft de rijksregering de gepantserde koi vet llansa naar de westkust van Zuid-Amerika gezonden, ten einde aldaa de belangen van Duitsche onderdanen in de wateren van Peru en Chili te be schermen. Vele Duitsche onderdanen zjjn gevestigd in de thans aldaar oot log voerende staten. Omtrent hel reeds vermelde ongeluk, dat dezer dagen in de haven vai Stettin plaats had, meldt men het volgende: Even voor het vertrek vai de stoomboot Orpheus, die met passagiers en lading des morgens le 4 uu de reis naar Koningsbergen zou aanvangen, sprong de stoomketel met eei dondereuden slag uit elkander, alles wat in de nabijheid was vernielende Tot nu toe zjjn de lijken van 13 personen, meest passagiers, gevonden eenigen van dezen waren 1000 pas ver weggeslingerdeen ligchaam wa bij het neervallen door het dak van een woning geslagen terwijl hoofdei eu andere ligchaamsdeeleu overal werden gevonden. Men heeft slukkei van den ketel in ver verwijderde straten aangetroffen, terwjjl de schoor steen over- de Oder vloog en in de nabijheid van het personenslation aldaa neerkwam. Het voorste en achterste deel van het schip bleef, even als di lading, zoo goed als onbeschadigd. Onder de gedooden bevindt zich eet vrouw met vier kinderen, die haar man te Koningsbergen zou gaan opzoeker en die zich, daar het Irisch weder was, in de nabijheid der machine had den neergezet. De kapitein was nog niet op hel schip en de stoker b doodgeslagen. OOSTENRIJK. De IV. Freie Presse meldt dat langs diplomatieken weg aan de rege ringen van Duitschland, Frankrijk, Italië en Nederland het verzoek gerigi is, elk een der bekwaamste waterbouwkundigen uit haar land te willen aanwijzen, ten einde als deskundigen over de regularisatie van de Theist geraadpleegd te worden. Deze deskundigen worden omstreeks 15 Julij t< Pesth verwacht, vanwaar zij, vergezegd van technische ambienaren uit liet ministerie, hel geheele Theiss-dal zullen doorreizen, om door persoonlijke waarneming met den toestand aldaar bekend te worden. Deze deskundigen zullen een rapport over hunne bevindingen aan de regering indienen. WEENEN17 Junij. De Pol. Corr. meldt dat Andrassy aan ecne long ontsteking lijdende is. Hij neemt in beterschap toe. Gisteren bezochten hem de keizer en de keizerin. BERLIJN, 17 Junij. De bondsraad heeft met meerderheid van stemmen het wels-ontwerp betreffende de spoorweg-tarieven voor het goederen-vervoer aangenomen. De regeringen van Beijeren, Saksen, Wurlcmberg en de llanze-steden beschouwden het tarief-ontwerp als eene verandering der grondwettot welker aanneming eene meerderheid van twee derden noodig is. De bondsraad besloot verder tot opheffing van alle beperkingen van den invoer ten opzigle van Rusland. MESSINA, 17 Junij. Eene aardbeving rondom de Etna heeft groote schade aangerigt te Sanlaverina en Guardici. Er zjjn huizen ingestort, waardoor vele personen den dood vonden. PARIJS, 17 Junij., In de kamer van afgevaardigden vroeg de heer Tirard, waarom het wangedrag van de Cassagnac niet in hel officiële verslag ver- nu ld staat. Gambelta verklaarde dat het bureau over de nieuwe positie va» de Cassagnac oordcelen zou. Repressie was onmogelijk. Daar de Cassagnac zijne hoedanigheid van afgevaardigde nog behoudt, kan hij niet het voor werp zijn van stappen volgens het gemeene regt. Gambetta verzocht dat er een voorstel zou aangenomen worden tot het benoemen eener commissie, die belast zou zijn met cene wijziging van het reglement. De kamer behandelde verder het ontwerp-Ferry. In den senaat kondigde de voorzitter aan dat hel congres Donderdag ten 10 ure voormiddags zal geopend worden, in het lokaal der kamer. PARIJS, 17 Junij. In een officiëel berigt uit Balna van heden ochtend wordt gemeld, dat de stam Oeled-Daoed, de eenige welke in opstand ver keert, den generaal Forgemal zijne onderwerping heeft aangeboden. De generaal vordert achter de uitlevering van den aanlegger van den opstand, daar hij anders heden avond den stam zal aantasten. WEENEN, 17 Junij. De Pester Lloyd verneemt dal de Ooslenrijksche bezetting van drie punten in hel district Novi-Bazar in de maand Julij zal plaats hebben.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2