LEIDSCHE 187». V. 142. DONDERDAG 19 JUNIJ. BI NNEN LA N DSCH E BER1GTEN. :7 l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen met het Verslag der Handelingen van sjaars, builen de expediiiekosten en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.30 den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, Re prijs der Adverlentiën is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cenis. LEIDEN, 18 Jung. I In de op morgen te houden zitting van den gemeenteraad zalbehalve I de reeds medegedeelde onderwerpen, ook behandeld worden het verzoek van den directeur der Leidsche melkinrigting tot plaatsing van een kiosk op het Plantsoen, met het doel daarin melk te verkoopen. Overeenkomstig liet advies van de commissie van fabricage stellen burg. en «cth voor de 1 gevraagde vergunning tot wederopzeggeus te verleenen. Duiten het huisje mag geen grond worden bezet of ingenomen en aldaar mag niets dan melk verkocht worden. Door de geneeskundige staatscommissie is het géitiigschrifl voor bet eerste gedeelte van hel arts-exauien uitgereikt aan den lieer A. van de Moer, candidaat-arts. -- Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijks-universiteit alhier zijn ingekomen twee antwoorden op de door tiaar uitgeschreven I zoölogische prijsvraag. Aan een daarvan is de gouden medaille toegekend. Als schrijver daarvan heelt zich bekend gemaakt de lieer II. W. dc Graaf, I student alhier. Aan liet andere antwoord, ingezonden onder de zinspreuk: «Naturgeschichte brruht überhaupt auf Vergleichiuig", zal eene eervolle ver melding ten deel vallen, als de schrijver zjjn naam aan de faculteit bekend maakt. De Slaatseoutant bevat het verslag aan Z. M. den koning van de ver- rigtingen der permanente militaire spoorweg-commissie, over liet tijdvak van 1 Julij 1878 tot 1 Januarij 1879. Ingevolge de bevelen des konings zal door de officieren wegens het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje, te rekenen van den I2,,tn dezer, gedurende 4 weken de rouw worden aangenomen beslaande in een rouwband ter breedte éan 6 centimeter en voorzien van eene rozet, te dragen om den linker bovenarm. Volgens mededeeling van wege den minister van binncnlandscbe zaken blijven tooneelvoorstellingen en openbare vermakelijkheden gesloten tot Woensdag 18 dezer en op den begrafenisdag van Z. K. II. den prins van Oranje. Naar men aan het D. I). meldtzullen op verlangen van Z. K. II prins Alexander de leden der hofhouding van wijlen llrl. broeder, den prins van Oranje, zich de volgende week begeven naar Parijs tot bijwoning van de lijkdienst, die den dag vóór het vertrek van liet vorstelijke lijk uit Frankrijk naar Nederland zal worden gehouden ten Imize van den Neder- landschen gezant, baron van Zuylen van Nijevelt. Het tibl. zegt met zekerheid te kunnen mededeelen, dat het lijk van Z. K. II. den prins van Oranje op 23 dezer naar den Haag zal worden ver voerd en dal de begrafenis uit de residentie zal plaats hebben. Op het Christ. Nationaal Zendingsfeest, op 2 Julij aanst. te Wolf liezen, zullen als sprekers optreden: de bh. J. A. Schuurman, openingsrede; dr. A C. Adler, van Amsterdam; P. E. Barbas, van Delden; dr. A. W. Bronsveld, van Haarlem; J. Brummclkamp, van Amsterdam; S. II. Biiylendijkvan Amerongen; S. Coolsma, zendeling op Java; W. baron van Doorn van West- capellevan 's Gravenliage; II. V. Hogerzeil. van Amsterdam; W. Ilovy, van Amsterdam; A. LoefF, van Dordrecht; H. G. I.indoiik, van Oosterheek; T. M. Looman, van Amsterdam; H. Pierson, van Zetten; L. C. Scholier tol Peursem, van lleukelom; J. Wiersma. van Schiedam; 11. Woeldcrs. zen deling op N.-Guinea; L. J. van Rijn, van Doetincliem; dr. F. Krtiyf, van Groningen. Naar men uit Vlaardingen meldt zou de eerste haringjager reeds op weg zijn met 60 tonnen haring. In de gisteren avond Ie Rotterdam gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Bottcrdamsche Handclsvereeniging zijn, na langdurige discussie, de reeds vermelde voorstellen van het bestuur aan genomen. Het voorstel om niet over te gaan tot ontbinding der vennoot- I schap, werd met 813 tegen 5 stemmen goedgekeurd; 25 aandeelhouders bleven builen stemming. Tot leden der commissiebelast met het instellen van een naauwkeurig onderzoek omtrent de verrigtingen der vennootschap en het uiibrengen van verslag daaromtrent, werden gekozen de hh. mr. E Bergsma, van Gennep, S. A. Maas, Willem Ruys en 11. C. de Wolff. Eergisteren namiddag is in een land te Overschie eene koe. en in den prins Alexanderpolder onder Kralingen een paard in de weide door den bliksem doodgeslagen. Ouder Barendrecht zijn twee koeijen gedood. Te Dordrecht werd de achtergevel van een pakhuis aan de Kuipersliaveu ge troffen waarbij o. a. de noksteen met eenige kleinere steenen uil den gevel naar beneden werd geworpen met zulk een kracht dat hij met de vuur massa een eind in den grond drong. Te Gouderak is eergisteren avond de bliksem geslagen in eene boeren hofstede, die geheel in de asch werd gelegd. De Haarlemsche Bachvereeniging is voornemens, eerlang twee concer ten te geven; vooreerst een orgelconcert in de Grootc Kerk aldaar op 23 Juny e. k., onder medewerking van de hh. Klerk (orgel) uit Delft, Wetrens (viool) uit Leiden en Frans Kiister (tenor) uit Amsterdam. Voorts, omstreeks half July een concert door eenige van de beste zangers van het beroemde Berlijnsche Domkoor. De leden van dal koor zullen dit jaar Nederland be zoeken Het geregtshof te Amsterdam heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van Ledehoer-de-Wit. Het heeft het vonnis van de airoud.-reglbank ver nietigd eu op nieuw regtdoende dc schuld van de beklaagden niet bewezen verklaard, en hen mitsdien vrijgesproken, de kosten te dragen door den staat. Voor het geregtshof te Amsterdam stond gisteien teregt een zeer be rucht persoon. Jan Gajnitaaii genaamd, beschuldigd van moord gepleegd op Johanna du Pré, wed. de Wil, aan wie hij op 7 February een drietal mes steken loi bragl, teii gevolge waarvan zij den volgenden dag overleed Beide personen hadden eenigen lijd zanten gewoond, maar daarna waren verschil len omstaan en had dc vrouw den beschuldigde door de [wdicie van hare kamer doen verwijderen. Gajentaan heelt reeds zes veroordeeliiigeu achter den rug, waaronder eene wegens diefstal lol 3 jaren gevangenisstraf en eene wegens poging tot moedwilligen doodslag tot 10 jaren tuchthuisstraf. Dc houding van den beschuldigde was zeer onbeschaamd; hij deed het voor komen als had hij de daad gepleegd zonder voorbedachten rade. nadat hij getergd was, maar uil liet getuigenverhoor bleek het tegenovergestelde. Dc advocaat-generaal requireerdc de veroordceling van beschuldigde lol levens lange tuchthuisstraf. Als verdediger trad op de heer mr. Tielkenieijer. die meende dat de beschuldigde alleen wegens moedwilligen doodslag kou ver oordeeld worden. De uitspraak is bepaald op 24 Junij. Te Amsterdam is gisteren nacht een nachtwerker bij het ruimen van een beerput in de Pieter-Jacobstraat in den pnt gevallen eu daarin gestikt. 's GRAVEN11AGE18 Junij. Z. M. beeft goedgevonden de volgende belooningcii toe té kennén aan hen, die zich onderscheidden in den strijd met Afjeli, te weten: 1". wegens de verdediging der sterkte te Segli, in April, Mei cn Julij 1878: a. toe te kennen de eeresabel met het gebruikelijke opschrift, aan den sedert lot majoor bevorderden kapitein der inf. J A. Vetter; en b. hij afzonderlijke dagorders, zoowel in lndië als in Nederland, eervol te doen vernielden: den inaltoos 1' kl. H. Meijer, den l™ luit. der inf. A. J. Teng- bergeii. den 1PD luit. der art. M. B. Rost van Tonningeu, en den fuselier P J. Breync. 2". wegens de operatiën in het Ghigensche, van 6 tot 24 Mei 1878: a. te benoemen lol ridder 4' kl. van de Militaire Willemsorde: de matro zen 1' kl. N. Richard cn II. van den Berg, en den sergeant der inf. A. J. Orisius; b. toe te kennen de eeresabel mei bet gebruikelijke opschrift, aan den luit ter zee le kl. P. J. Zaal, eu c. hjj afzonderlijke dagorder, zoowel in Indie als in Nederland, eervol te doen vermelden: den offjeier van ge zondheid lc kl. C. de Mooy, den ziekenoppasser A. Hein cn den hospitaal- bediende E. Vink 3°. wegens de krijgsverriztingen in Gedoeng, van 4 tol 7 Junij 1878: o. te benoemen tot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde: den kapi tein der inf. V 11. Göiz en den l,n luit. der inf. J. C. I. le Cocq d'Armand- ville, eu b. bij afzonderlijke dagorders, zoowel in lndië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den luit. ter zee 1' kl. P. J. L. de Cliaieleux, den 1'° luit. der inf. A. A. Veen buy zenden officier van gezondheid 2e kl. C. M. Chrislensenden 2'" luit. der inf. J. Arendsen dc Wolff en de fuse liers H. Aschmoneit en L. J. Rastiaan; 4". wegens de expeditie legen Gedoeng. van 15 tol 25 Junij 1878: a. te benoemen tot ridder 4' kl. van de Militaire Willemsorde: den majoor der iul. W. A. Coblijn, den adjudant-onderofficier der inf. G. Koolhof en den fuselier K. Abrahamse; b toe te kennen de eeresabel met bet gebruikelijke opschrift, aan den len luit. der inf. A. 11 W. Sclicuer, en c. l ij afzonderlijke dagorders, zoowel in lndië als in Nederland, eervol te dóen vermelden: den 1P0 luit. der art. F. W. H. Tijdeman, den adjudant-officier der art. J. 11. A. van Arem, sedert gegageerd; de sergeanten der art. J. H. J. Biljardt P. J. Koster en 11. 11. llaitjema, den sergeant-der mineurs en sappcurs J. Schttlze, genaamd Garthe, en den hospitaaibediende II. ter Haar; 5'. wegens de operatiën in de IV en VI Moekim, in de maand Junij 1878: a. le benoemen lot ridder 4e kl. van de Militaire Willemsorde: den 1PD luit. der inf. P. L. A. Oollard Fzn.. en den 2'° luit. der iul. B. Ph. Engclbert van Bevervoorde, eu b. hij afzonderlijke dagorderszoowel in lndië als in Nederland, eervol te doen vermelden: den officier van gezond heid le kl. E. C. van Hinkelen, en den sedert gegageerden fuselier J. G. Busch; en 6°. wegens de verdediging van den wachtpost te Kliëng (Noord-Ooster-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1