numerair en commies Ier directie te Amsterdam; te Nijkerk, H. C. Snelhlage, titans surnumerair en commies ter directie tc 's Gravcnhage. Bij het dep. van financiën zijn benoemd: tot hoofdcommies de hh. H. G. W. Breedé en II. J. Lammerink. beiden thans commies. Aan den hoofdcommies bij hetzelfde departement S. II. Hertzveld is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor zijne veeljarige en trouwe diensten. Ter vervanging van het overleden lid der administratie van het wedit- wenfonds voor de geëmployeerden tot het algemeen bestuur behoorende, inr. A. Uylienhooven, is in diens plaats benoemd de heer jhr. mr. W. M. de Brattw, referendaris bjj het dep. van koloniën. Door den minister van waterstaat enz. is aan de directie der Ned. Rijnspoorwegmaatschappij vergunning verleend voor den aanleg en het gebruik eener telegraaflijn onder den grond tusschen 'sGravenhage en Scheveningen. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. Ingekomen is eene kon. boodschap, houdende kennisgeving van het over lijden van Z. K. H. den prins van Oranje. Zjj is gelijkluidend aan die, welke gisteren werd medegedeeld. Na voorlezing van deze boodschap zeide de voorzitter: Mijne heeren! Het Koninklijk Huis werd op nieuw aau eene harde beproeving onder worpen. Een hoogst begaafd Vorst, nog in de kracht des levens, werd aan het zelve ontrukt, een Vorst, wiens talenten de hoop deden koesteren, dat wanneer de lijd aanbrak, waarop Hij geroepen zou worden de taak te ver vullen. waartoe geboorte Hem had beschikt, Hij hel welzijn van Nederland zou bevorderen met eeuwen ouden roem van zijn Stamhuis. Nederland treurt over dat vroegtijdig afsterven van Zijnen Kroonprins, met wien het zich gevleid had eenmaal als Koning lief en leed te deelen, geljjk Zijne Koninklijke Voorzalen dal met trouwe toewijding hebben gedaan. Dit niogt evenwel niet geschieden. Nederland is bitter teleurgesteld in die verwachting. j Ons blijft slechts over in dien algemeenen rouw te deelen en wel in het bijzonder in dien van Z. M den Koning en Zijn Huis. Ik stel U mitsdien voor van die gevoelens aan Zjjne Majesteit bljjk te geven en de U voorgelezen medcdeeling te beantwoorden met een adres van rouwbeklag. Dienovereenkomstig wordt besloten. Na de mededeeling der ingekomen stukken verleende de voorzitter het woord aan den heer Duymrer van Twist, die het gevraagd bad. De heer Duymaer van Twist bragt in herinnering dat er sedert eenigen lijd verschillende geruchten in omloop zijn omtrent het beslaan eener minis teriële crisis. Ilij had gehoopt dat de regering de gelegenheid van het bijeenkomen dezer kamer had aangegrepen om aan de vertegenwoordiging inlichtingen Ie geven aangaande dat hoogst gewigtige onderwerp. Nu dat niet geschied is acht hij zich verpligt aan de kamer verlof te vragen om aan de regering op een nader te bepalen dag de volgende vragen te mogen rigten: Bestaat er hier Ie lande eene ministeriële crisis? Zoo ja, wat of wie gaf aanleiding tot bet ontslaan daarvan? Welke is de stand der minis teriële crisis op dit oogenblik? Het gevraagde verlol werd aan den heer van Twist verleend, en de voor zitter zeide dat de vragen, door den heer van Twist geformuleerd, aan de regering overgebragl zouden worden. De buitengewone vergadering van de prov. staten van Zuidholland werd heden ten 1 ure geopend. De voorzitter liet voorlezing doen van het kon. besluit, waarbij, overwegende dat L. Pincofls bij vonnis der regtbank te Botterdam in staat van faillissement is verklaard en gelet op art. 97 der kieswet en art. 66 der provinciale wetde staten ter verkiezing van een lid der eerste kamer op heden zijn bijeengeroepen. Alvorens tot de verkiezing over te gaan herinnerde de voorzitter dat Z. M. onze geëerbiedigde koning, het koninklijk huis en niet minder de Nederlandsche natie in de laatste dasen een hoogst smartelijk verlies hebben geleden door het plotseling overlijden van Z. K H den prins van Oranje. Overtuigd dat de staten met Item van harte in het smartelijk verlies deelen, stelde de voorzitter voor gedep. stalen te magtisen namens de staten van Zuidhollaud aan Z. M. den koning een adres van rouwbeklag te zenden. Daartoe werd b:i acclamatie besloten. Vervolgens werd overgegaan lot de verkiezing van een lid der eerste kamer. De uilslag daarvan was dal gekozen werd jhr. F. G. E. Merkes van Gendt, te 'sGravenhage, met 41 van de 72 nitgebragte stemmen, terwijl verder werden uitgebragt 22 stemmen op den heer VV. C. M. ltegram, 6 op mr. A. van Weël, te Uud-Beijerlanden 1 op mr. C. Gock2 billenen waren in blanco gelalen. De vergadering is daarna gesloten. Het verlangen van de bevolking der residentie om het stoffelijk over schot van Z. K. U. den prins van Oranje nog in haar midden te hebben, voor hel Ie Delft in den vorslelijken grafkelder wordt bijgezet, zou, naar men aan het Dbl. mededeelt, niet alleen gaarne door Z. M. zijn bevredigd, maar zou ook de wenscli van den koning zijn geweest; doch tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld verzette zich de omstandigheid, dat ook de laatste overblijfselen van wijlen prins Alexander en koning Willem II onmidtlcllijkrespectivelijk uit het buitenland en Tilburg, naar Delft zijn doorgevoerd. Met het oog op die antecedenten bestond er een onoverko melijk bezwaar tegen de vervulling van hetgeen door zoo velen werd ge- wenscht. De aankomst van het stoffelijk overschot van Z. K. H. den prins van Oranje te Delftbetgeen in den avond van den 25tD Junij e. k. ten 9 ure zal plaats hebben, zal met bijzondere pleg lig beid vergezeld gaan. HUITKNLANRSCIIK RKRIGTEM. ENGELAND. LONDEN 16 Junij. Lord Chelmsford meldt aan hel departement van oorlog, dat de tweede divisie op 28 Mei lot 12 mijlen van de Bloodrivier is voortgerukt. Vol doende leeltogt en vervoermiddelen waren voorhanden. Het algemeene op rukken der troepen zon op 1 Jul ij of vroeger kunnen geschieden. De heer de Lesseps heeft aan een diner in de City, antwoordende op een op htm uitgebragten toast, eene toespraak gehouden, waarin hij zeide te mieneudat het kanaal door de landengte van Panama binnen acht I jaren gereid zou zijn, indien althans <le Brilsche natie evenals bij het j Snez-Kana'ai haren geldclijken steun wilde verlccnen. De commissie uit het parlementbelast met het onderzoek naar de doilmatigheid van de invoering van het eleclrisch licht, heelt hare werk- zaatrfheden ten einde gebragt en in haar rapport de meening te kennen ge. geven, dat, ofschoon het eleclrisch licht nog niet is gebleken goedkoop te zijn dan het gas, aau het gebruik van eerstgenoemd licht in groole ver- gaderlocalen en werkzalen toch de voorkeur gegeven moet worden. |)e commissie is van mcening, dat voor huisselijke doeleinden de uilvinding nog niet rijp genoeg is, om met het gaslicht te kunnen concurreren. FRAWKRIJ H. De eerste zitting van de kamer van afgevaardigden, aan de behande ling van het wets-ontwerp op de vrijheid van hooger onderwijs gewijd, wat weder ten hoogste woelig. De heer de Cassagnac heeft het er blijkbaar op toegelegd alle ordelijke discussie te verhinderen en hij ziet niet op tegen dt ergste schandalen om zijn doel te bereiken. Bij de algemeene beschouwio- gen over bedoeld wets-ontwerp beschuldigde hij den heer Ferry van stelsel- matigen laster en vervalsching van stukken. Gambetta verzocht den spre ker, zijne taal te matigen. De Cassagnac legde evenwel nogmaals klem op het woord "vervalsching". Daartegen werd levendig geprotesteerdonder het geroep van "censuur!" Gambetta deed daarop een voorstel om de een- suur over de Cassagnac uit te spreken en hem lijdelijk van de kamer uit te sluiten. Dit verwekte van de eene zijde toejuiching, van de andere agitatie, met het gevolg dat er een groot rumoer ontstond, te midden waarvaa Gambetta den hoed opzette. De Cassagnac bleel op de tribune staan. Daar de zitting feitelijk was geslotenliet de heer Marcère de tribune ontruimen, terwijl Gambetta heenging. Na vele onstuimige tooneelen heeft de kamer over de Cassagnac de cen suur uitgesproken, met uitsluiting voor den tjjd van drie dagen. Toen hj door Gambetta werd uitgenoodigd de tribune te verlaten, noemde hjj hel geheele gouvernement "infame", waarop Gambetta verklaarde, dat dit woord bij den procureur der republiek tot een punt van aanklagt zou worden gemaakt. De heer Marcel Barthe, van het linker centrum, heeft bij de kamer op art. 9 van het wets-ontwerp van den minister Ferry betreffende het onder wijs het volgende amendement ingediend: »Bij eene wet zullen de voorwaar den vastgesteld worden, waaraan elke vereeniging of congregatie van leeken of geestelijken zullen hebben te voldoen, hetzij om wettig te bestaan, hetzjj om onderwjjs te mogen geven". Bjj de te Dieppe plaats gehad hebbende verkiezing van een afgevaar digde, ter vervanging van wijlen den monarchaal Lebourgeois, is de heer Trouard Riolle, republikein, gekozen tegen den heerEstancelin, monarchaal. De quaestie van Blanqui is, met zjjne invrijheidstelling, nog niet op gelost. In eene te Parijs gehouden vergadering is aangedrongen op zjjne herkiezing te Bordeaux. Het verlecnen van gratie, in plaats van amnestie, werd beschouwd als eene verzwaring van straf. De vergadering heeft een protest goedgekeurd tegen het besluit der kamer, waarbij Blanqui's verkie zing nietig werd verklaard. Voorts is besloten eene commissie te vormen, die de noodige gelden zal trachten bjjeen te brengen tot goedmaking der kosten van Blanqui's tweede verkiezing. De Rév. franp. heeft de boete, waartoe zjj veroordeeld was, niet be taald en is dientengevolge in beslag genomen. Den 25'° Junjj zal Paul de Cassagnac voor het hof van assisses ver schijnen, beschuldigd van opzetting tot haat en minachting jegens de rege ring. Mr. Lachaud zal hem verdedigen. In den Elzas en nu ook te Angers hebben ontzaggelijke zwermen vlinders de aandacht getrokken. In laatstgenoemde stad was liet verkeer gedurende eenige oogenblikken door deze dieren gestremd. Zjj kwamen, naar men gist vjjfiien of twintig duizend sterk, van het oosten, vlogen over de wandelingen "du Mail" en het paleis van justitie, streken plotse ling neêr en trokken in volmaakte orde de Mailstraat door. De verblinde voorbijgangers sloegen als wanhopig met hoeden en slokken om zich heen en drongen zich tegen de buizen aan. Uit Constaniine wordt gemeld, dat den 9d'° Junij eene kolonne. be staande uil een balaillon Algenjnsche tirailleurs en een escadron Spahis, te Rebaa was aangekomenafgemat van vermoeijenis ten gevolge van een lang- durigen marsch en de hitte. Eene compagnie tirailleurs nam, bij wijze van voorhoede, positie en het overige deel der colonne nam eene stelling in op een afstand van 500 nieter. Omstreeks twee uur 'sochtends vielen 1500 opstandelingen onverwachts op de voorhoede, die teruggedreven werd. On middellijk snelden de overige troepen te hulpen na een gevecht van om streeks een uur namen de opstandelingen de vlugt met achterlating van 50 dooden. De Franschen verloren vjjf man aan dooden en zes man aan gekwetsten. DD1T8CHLAHD. De commissie, die zich onledig houdt met het onderzoek der belas ting-ontwerpen op de tabakbrengt daarin gaandeweg gróote veranderin gen, die weinig in den smaak vallen van prins von Bismarck. Hjj moet daarover en over den langzamen gang der zaken zeer ontstemd zijn. De vijftien voornaamste Duitsche machine-fabrikanten hebben een coa litie gevormd met het volgende doel. Aan een uitvoerende commissie, met een president uit hun midden gekozen, moeten alle orders voor machines, die zjj ontvangen, worden medegedeeld. De commissie beslist, tegen wel ken prijs de order zal worden aangenomen. Wordt een publieke inschrij ving verordend, waarbjj het werk aan den laagsten inschrijver gegund wordt, dan zal elk der vjjfiien op zijn beurt voor een lage soni inschrijven, terwijl de anderen zich verbinden voor minstens 1000 mark meer in te schrijven. Bjj wijze van loting zal bepaald worden, in welke volgorde de fabrikanten als laagste inschrijvers zullen optreden en het aantal orders, dal aan elk op zijn beurt zal gegund worden, zal afhangen van den omvang der werken. Elk lid, dat weigert zich aan de vastgestelde regels te onder werpen zal een boete van minstens 10000 mark betalen. Elk lid heeft als waarborg 10000 mark gedeponeerd. Te Stettin is, kort voor bet vertrek van het stoomschip Orpheus naar Koningsbergen, de ketel gesprongen. Reeds terstond werden tien lijken te voorschijn gehaald. Pi:II TELEGRAAF. 'sGRAVENHAGE, 17 Junjj. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nedêrlandschen Leeuw de heer mr. A. J. Roest, officier van justitie bij de regtbank te Rotterdam. BERLIJN, 16 Junij. De rijksdag heeft het verdrag met de Samoa-eilan- den bij derde lezing aangenomen. De Nd. AUg. Zeit. verneemt dat thans ook Italië zich bjj bet protest tegen het fuianciëel besluit van den Khedive heeft aangesloten. LONDEN, 16 Junij. Volgens berigten uit Paraguay heeft Godoy, een van de hoofden der oppositie, den president Bareiro afgezel en zich van bel gouvernement meester gemaakt.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2