LE1R8CRE CODRAI 1870. WOENSDAG 18 JUNIJ. iilNNENLANDSCUE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.30 met het Verslag der Handelingen van den Cemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nmnmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. lie prjjs der AdvertentiCn is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Hij deze Courant wordt verzonden bladz. 41--42 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). LEIDEN, 17 Junij. Door burg. en weth. is bij den gemeenleraad overgelegd een voorstel van commissarissen der gasfabriekhoudende nadere regeling van de jaar wedde van den directeur. Die jaarwedde werd in 1870 veorlonpig vastge steld op 3500, met bepaling dat, wanneer de directeurs-woning op het terrein der fabriek zou gereed zijn. cene nadere regeling in overweging zou worden genomen. Dat tijdstip is nu aangebrokendaar de woning door den directeur is betrokken. Op grond van dc toenemende werkzaamheden aan de betrekking verbondenstellen commissarissen nn voor de jaarwedde vast te stellen op ƒ3500 met genot van vrije woning, vuur en licht. Door commissarissen der gasfabriek wordt ook voorgesteld voor hunne administratie ƒ20000 beschikbaar Ie stellen tegen vergoeding van renten a 5 pCt., lot uitbreiding van het bedryfkapitaal der fabriek, waarvan de be hoefte gebleken is. Door de geneeskundige staats-commissie is lot arts bevorderd de lieer P. J. W. Dautzenberg, med. doctorandus, en liet getuigschrift van hel eer ste gedeelte van liet arts-examen uitgereikt aan den lieer J. C. Th. Scheller, candidaat-arls. Tot tandmeester is bevorderd de heer H. S Pinkhof. Bij den boekhandelaar J. W. van Leeuwen alhier ziet het licht: Rot- loodstrecpjes van Redivivus door nir. R. Oldenkotl. Deze los daarheen ge worpen streepjes betreffen de bekende Rotterdamsclie zaak. Zij die haar in ai hare bijzonderheden gevolgd hebbenzullen ook zeker dit vlugschrift niet ongelezen laten. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den S"'"1 Julij aanst. ten 9 uur des morgens, zitting houden te Lieuwarden, in het stadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te wor den, moeten hiervan voor 1 Julij schriftelijk kennis geven aan den voor- zittter der commissie. Volgens het D. v. 's Gr. zou Z. M. de koning geweigerd hebben het ontslag, door het ministerie aangeboden, aan te nemen. Men schrijft uit Parijs aan de N. R. CZaturdag jl. heeft Z. K. II. prins Alexander der Nederlanden, omringd door dr. Vinkbuyzen, eersten geneesheer van Z. M. den koning, en baron Sirtema van Grovestins', adju dant van den prins, in bijzonder gehoor ontvangen de gencesheerendie den prins van Oranje in zijne laatste ziekte verzorgd hebben. Nadat de geneesheeren aan prins Alexander een uitvoerig rapport over de ziekte van den prins van Oranje hadden overhandigd, heeft Z. K. II., diep aangedaan, in zeer hartelijke en goed gekozen woorden de geneesheeren bedankt voor hunne goede zorgen, en daarna uit naam van Z. M. den koning hun de volgende onderscheidingen ter hand gesteld: aan prof. Peter het komman- deurskruis, aan de geneesheeren Dieulafoi en Aimc Martin hel officierskruis en aan den interne, den heer Gailleretliet ridderkruis van de orde der Eikenkroon. Te Delft had eergisteren eene gehuwde vrouw, oud 54 jaar, sedert jaren verslaafd aan sterken drank, zooveel jenever gedronkendat zij is gestikt. Aan de Binnenwatersloot nabij die stad is gisteren namiddag de bliksem geslagen in eene huizing. De nok van den achtergevel is stuk geslagen, en langs den schoorsteen binnengedrongen heeft dc bliksem een plalond be schadigd, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Rotterdam is Zaturdag 11. de jaarlijksche zomervergadering gebon den der Ncderlandsche Dierkundige Vereeniging. Dc vergadering was uil sluitend bestemd tot het doen van wetenschappelijke mededcelingen. Als sprekers traden op de heer van Remmelen. president der vereeniging, te Rotterdam; dr. llubrecht, prof. Hoffmann, dr. Hoek, de hh. Vosmaer en van Haren Noman, allen te Leiden. Aan de vergadering werd medegedeeld dat rijks-subsidie voor het zoölogisch station en hulp van den kant van het dep. van marine op nieuw waren toegezegd, en de commissie voor genoemd slation dientengevolge had kunnen besluiten het verplaatsbare gebouw op nieuw te West-Terschelling te vestigen. Uit het verslag van directeuren der «Rotterdamsche Handels-Vcrecni- ging" en de daarbij overgelegde balans blijktdat het tekort bedraagt ƒ6,208,190.31 en aangezien het verlies alzoo 40 pet. van het maatschap pelijk kapitaal van 15 millioen overschrijdt, moet in de algemeene verga dering van aandeelhouders over de ontbinding aer vennootschap beslist wor den. Commissarissen stellen voor niet tol de ontbinding over te gaan, eene commissie van vijf leden te benoemen, met opdragt een naauwgezet onder zoek in te stellen omlrent de verriglingcn der vereeniging en met den moesten spoed verslag uit te brengen en eene commissie van drie leden te benoemen om in overleg met commissarissen en de directie aan de alge meene vergadering van aandeelhouders voorstellen te doen tot herziening der statuten. - Naar uit Terschellins wordt gemeld kruist er sedert eenigen tijd een oorlogsbrik in de nabijheid der kust, om te waken tegen baldadigheden van Engclsche visschers. liet middel helpt goed. Dertien gamelan-spelers, meldt de Arnli. C., met twee Javaansche danseressen, zijn op 3 Mei jl. per stoomschip Celebes van Java vertrokken, om op de Arnhemsche tentoonstelling de gamelan van prins Mansko Ncgcro te bespelen. In een hoffelijk telegram, gerigt aan hel bestuur der tentoonstel ling, wordt door den prins van het vertrek der muzikanten kennisgegeven, tevens met berigt, dat zijn zoon met hetzelfde stoomschip eene reis naar Europa gaat ondernemen, -wn ook Nederland en de tentoonstelling te Arn hem te bezoeken. De prins gaat te Napels aan wal en vertrekt direct naar Arnhem, om bij de aankomst van het muziekcorps tegenwoordig te zijn. Onder Raam zijn op den spoorweg drie paarden overreden. Dc trein moest eenigen tijd ophouden, daar de stukken van de paarden aan de loco motief hingen. Te Zwolle is gisleren nacht een hevige brand ontslaan in het pakhuis achter den tuin van den heer van den Bijlaerd in dc Kamperstraat, uitko mende in de Kalverslraat en in gebruik bij den grossier in galanterie» II. R. lledcman. In bedoeld pakhuis waren voorhanden eenigc kisten Zweed- sclic Inciters, eene partij spoorwegmandjes en onderscheiden Neurenbergcr waren, benevens een 40- of 50-tal ledige kisten. Hoe de brand is ontstaan is onbekend. Weinige minuten waren noodig om het gclieele gebouw, waarin ook dc werkplaats van den meubelmaker Ten Hagen, cn de boven verdieping, bewoond door het huisgezin van den muzikant der schutterij de Grootin vlam te zettenzoodat de bewoners te naaiiwernood den tijd hadden om slechts hall gekleed hel huis te ontvlugten. Dc vlam sloeg over naar dc in de Kalverslraat uitkomende achterste gedeelten der huizen van mevr. de wed. van Hasselt en den heer A. Doijer, van welke woningen in een oogenblik acht kozijnen en ramen in brand stonden. De brandweer heeft echter verderen voortgang van den brand welen te verhoeden. liet perceel, waarin de brand ontslaan is, is echter geheel in de asch gelegd. Te Bcrgen-op-Zoom is een milicien, die zich aan het Hoofd aldaar was gaan baden, in weerwil dal hij kon zwemmen, verdronken. Naar de Noordb. meldt is paler C. van Dijk, wiens lijk voor eenige dagen, gedeeltelijk ontkleed, in de nabijheid van St. Oedenrode is ge vonden, het slagtoffer geworden van zijne zucht naar een frisch bad. Zij heeft liern het leven gekost. Aan den oever vond men zijne klecdercn en zijne conferentie, die met een Latijnschen tekst begon, maar geen brief was, zooals verkeerdelijk is gemeld. 'sGRAVENHAGE, 17 Junij. Door Z. M, is vergunning verleend aan den luit.-kolonel J. Roosmalc Nepveu. van den grootcn staf, ordonnance-officier van Z. M. den koning, tot het dragen der versierselen der Prnissische Kroonorde 2' kl., hem door den keizer van Duitschland, koning van Pruissen, geschonken, en aan den Oost-Indischcn hoofdambtenaar mr. W. Stortenbeker Jr.directeur van onderwijs, eercdiensl en nijverheid te Batavia, tol hel aannemen der onder scheidingsteek enen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den president der Fransche republiek geschonken. Tot notaris te Zevenaar is benoemd de heer F. K. J Plicslcr, cand.- notaris alhier. Tot ontvangers der registratie en domeinen zijn benoemd: te Sluis, E. Nierstrasz, thans commies bij het dep. van financiën; te Rhenen, J. llésluisius, thans ontvanger te Nijkerk; te Weert, O. A. Verwey, thans sur-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1