BUITENLANDSCHE BERIGTËN. PER TELEGRAAF. was wegens het zonder vergunning van den burgemeester vervoeren van vee buiten den kringdie door den minister van binnenlandsehe zaken als door de veeziekte besmet was verklaard. Het hooger beroep was volgens den adv.-gen. mr. Gregory hierop gegrond dat de door hel 0. M. gerequi- reerde verbeurdverklaring van de opbrengst der in beslag genomcne en ver kochte runderen niet door de regtbank was uitgesproken. Hij was van meening dat dit ten onregte niet was geschied op grond der bepalingen van de wet. Derhalve requireerde hij dat het hof zou vernietigen het be klaagde vonnis en den geinterneerde zou veroordeelen tot 25 boete en tevens de verbeurdverklaring van de opbrengst der runderen zou uitspreken. Heden morgen heeft men in de Laan van Meerdervoort hel lijk gevon den van een soldaat van hel regement grenadiersmet een strik om den hals aan een ladder hangende. Op deze wijze schijnt hij zich van het leven te hebben beroofd. ENGELASIB. LONDEN 13 Junjj. De kanunnik Frederik Beadon, pastoor van Nordi Stoneham bij Sou thampton -overleed dezer dagen in den leeftijd van 101 jaar en zes maan den. Bijna 75 jaren beheerde hij het kei-spel, dat hij van zijn vader had overgenomen. Kort na zijn 10{n geboortedag vereerde de koningin den eer- biedwaardigen grijsaard met een bezoek. Op 11 Junij 11. sloeg de bliksem in een bewaarplaats van petroleum, toebehoorende aan de «Atlantic Petroleum Refining Company", te Point Breeze, in Pennsylvanië. De gebouwen, aan die maatschappij toebehoorende, beslaan cene lengte van 2500 el langs de Schuylkillrivierwaar de petro leum wordt ingescheept, die uit Philadelphia verder wordt verzonden. De petroleum vatte vlam en in een oogenblik verspreidde het vuur zich over de pakhuizen, kantoren, woningen, waterbakkeu en schepen. Den ganschen dag woedde de brand, de stad in digte rookwolken hullende. Vijf schepen: een Duitsch, een Oostenrijksch, een Noorsch, een Italiaansch en een Russisch, zijn een prooi der vlammen geworden; men slaagde er in de overige tijdig weg te slepen. FRANKRIJK. Volgens de XIX* Siècle is de wet, waarbij aan de vertegenwoordi ging de geWenschte waarborgen zullen worden gegeVeniridien zij besluit naar Parijs terug te keeren, gereed. Zij bepaalt, dat de prefect van policie bijzondere instfiictiën zal ontvangen en krachtdadige maatregelen zal heb ben te nemen, om den ongestoorden gang der parlementaire debatten te verzekeren om zamenscholingen en demonstratiën rondom de parlements gebouwen te voorkomen en om te beletten dat het volk regtstfeeks petitiën in dè kamers komt brengen. Volgens het Journ. des Déb. wordt bij de bedoelde waarborgwet o. a. het volgende bepaald1: De zetel van het congres blijft te Versailles. Die der beide kamers afzonderlijk wordt naar Parijs overgebragt, doch de loca len te Versailles blijven voor haar beschikbaarzoodat zij naar goedvinden ook daar kunnen bijeenkomen. Onder den voorzitter en de quaestoren van elke kamer wordt een legioen gevormd, bijzonderlijk belast met de zorg voor de veiligheid van het parlement. Het legioen der mobile gendarmerie, besthande uit acht bataillons, in 1871 georganiseerd om te waken over de veiligheid der regerihg te Versailles, zal ter beschikking der kamers wor den gesteld, de helft voör elk. Bovendien moet het ontwerp verschillende voorschriften behelzen tegen oploopen. Zoo zullen de sommatiën tot uit eengaan van zamenscholingen binnen zekeren kring om de parlementsge bouwen meer Summier zijn dan gewoonlijk. De Figaro voegt aan het berigt omtrent het overlijden van Z. K. H. den prins van Oranje het volgende toe: De prins, die sedert eenige jaren te Parijs verblijf hield, was een der meest bekende persoonlijkheden in het Pa- rijsche «high life", waar hij zich talrijke vrienden had verworven. Zijn gang was langzaam, het hoofd eenigzins naar links gebogen; zijn uiterlijk was zacht en kalm, maar eenigzins trotsch, misschien wel door de gewoonte van den prins om steeds een monocle (een knrjpglas voor ée'n oog) te dragen. Hij scheen niet zeer toegankelijk, maar had men eenmaal zijn welwillende en' vrolijke woorden vernomen, dan was de eerste minder aangename indruk spoedig weggevaagd, en men praatte gaarne mét den beminnelijken «causeur". Zonder te vergeten, dat men een koninklijke hoogheid voor zich had, werd men geboeid door den aangenamen spreker. De prins was lid van de Jockey- Club en van eenige andere sócieteiten; in de grootc Parijsche salons had hij vele kennissen en zoo laat hij herinneringen achter een vorst waardig. Zijn dood zal in de groote wereld, waar hij door geboorte en hoedanigheden zijn plaats had verkregen, diep worden betreurd. OIIIÏgClILANO. Het door den keizer en de keizerin gevierde gouden echtfeest heeft niet alleen in de hoofdstad, maar ook in andere plaatsen aanleiding gegeven tot het in het leven roepen van inriglingen van weldadigheid of algemeen nut. De Vadcrlandsche vrouwen-vereeniging in Pruissen heeft eene som van 270,000 Mark ingezameld en ter beschikking der keizerin gesteld, die daar van een fonds onder den naam van Vrouwentroost heeft gesticht, waarvan de rente jaarlijks op den ll'len Junij door tnsschenkomst van verschillende vrouwen-vereenigingen zal worden besteed lot het verstrekken van onder steuning iu bijzondere gevallen. Eenige Wurlembergsche vercenigingen heb ben gelden bijeengcbragt ter oprigliug van een ziekenhuis bij Ludwigsburg. De llessische Alice-vereeniging te Darmstadt heeft een fonds .gesticht ten be hoeve van ziekenverpleegsters. De Badensche landsvereeniging heeft een fonds gevormd om ouders uit de behoeftige volksklasse in staat te stellen hunne zieke kinderen badkuren te doen ondergaan. De eigenaars der che mische fabriek te Frankfort hebben 150,000 Mark gegeven voor eene Wil- helm-Augusta-slichting ten behoeve van fabriekarbeiders. Te Breslau wordt een kinderhospitaal opgerigt. Naar aanleiding van het feest, door den keizer en de keizerin gevierd, heeft de heerKrnpp, te Essen, 10,000 Mark geschonken aan de inrigting tot verpleging van zieken aan zijn fabriek en de levensverzekering aldaar, be nevens 3000 M. aan het Wilbelm-Augusta-gesticht, een weeshuis teAltendorf en 2000 M. aan het armenfonds te Essen. De Nat. Zeit. meent dal het niet mogelijk zal zijnden rijksdag langer dan tot 15Julij bijeen te houden. Het wetsontwerp op de spoorwegen zal dus evenmin als het ontwerp eener bierbelasting in behandeling kun nen komen. Op de door katholieke bladen behandelde vraag, of de amnestie zich ook over katholieke geestelijken uitstrekt, schrijft de Ndd. Allg. Ztg. dat die katholieke bladen zeker met verontwaardiging zulk een amnestie zouden afwijzen, als daaraan onderwerping der geestelijken aan het staatsgezag als voorwaarde werd vastgeknoopt. Voor de katholieke geestelijken is trouwens hier geen sprake van een individuële quaestie, maar van een beginsel. Er kan geen sprake ook zijn van berouwmaar de houding der kerk als zoo danig is in het spel. Er kon dus niet van een amnestie, maar alleen van een eventuële regeling in verband met een mogelijke oplossing sprake zijn. Te Breslau heeft een zeer treurig ongeluk plaats gehad. Een student, die, ten gevolge van eene verwonding bij het schermen verkregen, ziek te bed lag, werd door zijn vriend bezocht. Deze had reeds afscheid genomen en was reeds bij de deur, toen de zieke hem terugriep en hem verzocht, hem een lepel drank in te gerven. Ongeveer een uur nadat aan dit verzoek was voldaan, was de zieke overleden: de vriend had zich vergist, en in plaats van den drank voor inwendig gebruik, dien voor de bevochtiging van de wonde (carbolzuur) genomen. j - - v jT.j-. t»pr r'. 0^.. PARIJS, 13 Junij. De minister le Royer deelde heden aan de commissie uit den senaat het nieuwe ontwerp mede, houdende waarborgen voor des terugkeer der kamers te Parijs. De commissie handhaafde met 6 tegen 2 stemmen baar ongunstige conclusies. BERLIJN, 13 Junij, Bij den bondsraad is een ontwerp ingekomen tot het aanleggen van eeir spoorweg van Teterchen over Diedenhofèti en Bochs' weiier naar Schweizhaüsen. De memorie van toelichting stelt op den voor" grond, dat de lijn geen financiële voordeelen belooft, maar dat zoowel dei aanleg als de exploitatie door het rijk geboden wordt door strategische' redenen. BERLIJN 13 Jdnij. In den rijksdag werd een aanvang gemaakt' mët' de eei-ste lezing van het wetsontwerp betreffende de vaststelling vad Hët! be-- stuur over ElzaS-Liotharingen. Het debat werd tot morgen verdaagd. WEENEN, 13 Junij. De keizer heeft ten hove een rouw van acht dagett bevolen, wegens het overlijden van den prins vatt Oranje. LONDEN, 13 Junij. In de zitting van de telegraphische conferentie heeft de Engelsche gedelegeerde van de post- en telegraafdienst Fischer een voor stel ingediend, tot invoering van eeu tarief per woord, met'verminderd tarief voor dagblad-telègrammen. De vraag betreffende het tarief vöör cijfers' zal later behandeld worden. De ter conferentie ingediende voorstellen zullen' worden rondgedeeldzoödra zij gedrukt zullên zijnvermoedelijk Maandag. ST. PETERSBURG, 13 Junij. De gouverneur-generaal van Moskou heeft het noodig geacht, den staat van beleg uit te strekken tot! vjjf aangren zende provinciën, namelijk: Vladimir, Nijni NovgorodYaroslafF, Tver en Kostroma. De Russki Vedomosti meldt, dat te Odessa en Nicolajefï aan de leerlin gen der gymnasia en hoogere scholen verboden is, na 9 uren des avonds op straat te zijn. LONDEN, 14 Junij. Het hof zal van 17 tot 23 dezer den rouw aan nemen. wegens het overlijden van den prins van Oranje. SIMLA, 12 Junij. Bij de regering van Brilsch-Indië is berigt ontvangen- van nieuwe moorden, op koninklijke prinsen te Mandalay gepleegd, ST. PETERSBURG, 13 Junij. De keizerlijke Russische bank heeft bekend' gemaakt, dat de som van 744,305,700 roebel, voor de derde Oostérsche leening ingeschreven, zal verdeeld worden als volgt: De personen', die voor 10,000 roebel en daar beneden hebben ingeschreven, behouden het gelieele bedrag hunner inschrijving. Boven 10,000 roebelzal aan de in» schrijvers een bedrag van 10,000 roebel, plus 33 pCt. van de hooger inge schreven som worden toegekend. De inschrijvingen beneden 50 roebel wor den niet in aanmerking genomen. Jaarlijksch Verslag van de Vereeniging tot voortdurende onder-' steuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschert der Reederijen te Katwijk aan Zee en Nooi dtoijk aan Zee In het afgeloopen boekjaar zijn ontvangen aan contributiën van dcreeders; die zulks gedeeltelijk van de inkomsten der visschers afhouden: van 59 bomschuiten te Katwijk a 3 177.— 14 Noordwijk a 3 42. 219:- aan jaarlijksche bijdragen van 50 cents of hooger 728.20 renten 1253.20 Gift bij mr. S. Le P. door N, N. 25. dr. E. LaurillardJ, 33,70' Legaat Yrouwc wed. J. Laan Willinkgeb. J. C. M. de Noort te Amsterdam100.— i 2359.10 Dit jaar zijn ondersteund: te Noordwijk aan Zee 4 weduwen, 7 weezen, 1 bejaarde; te Katwijk aan Zee 23 weduwen, 16 weezen, zijnde de nagela ten betrekkingen van de verongelukte bemanning der bomschuiten: de Industrie, de drie Gebroeders, Zorg en Vlijt, Vrouw Neeltje, Kat- ivijks welvaren, de Jonge Dirk, de Adriana, Katwijks welzijn, de vier Gezusters, de drie GebroedersVictor Jacob, Vrouw Jacob, de hopende Visscher, Vrouw Johanna, Vrouw Catharina en Lcendert. In dit boekjaar is uitgekeerd: ƒ2240.423. Gedurende de zomermaanden per week 1.25 voor elke weduwe, 0.873 voor een bejaarde en ƒ0.25 voor elk kind; gedurende de wintermaanden ƒ1.50 voor elke weduwe, 1.10 voor een bejaarde en ƒ0.35 voor elk kind. Het kapitaal bedraagt: aan inschrijving op het Grootboek der Natio nale Werkelijke Schuld 2% pCt. 45000 nominaalaan belegging in de Leidsche Spaarbank 2900, aan belegging a deposito 3999.66 en aan contanten 823.89. De Vereeniging betuigt hare erkentelijkheid aan allen, die hare pogingen hebben ondersteund, en wcnscht dat men blijve medewerken om liet fonds door jaarlijksche bijdragen, giften en legaten te steunen. De Vereeniging voornoemd, SAMUEL LE POOLE, Voorzitter., Leidex, 13 Juni 1879. A. VAN DRIEL, Secretaris. AKADMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 14de0 Junij de heer 11. A. van Rees, geb. le Nieuwe Diep, in de rechtswetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Het karakter van het gerechtelijk accoord in faillissement. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABRE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6