PER TELEGRAAF, be- en 1500 Ir. betalen, en waaraan in bel leger afzonderlijk onderwijs gegeven ij' wordt, hoewel zij aan het gewone leven der soldaten deelnemen. De mi nister wenscht geen nieuwe wet voor te stellen, maar alles voorloopig bij ministerieel besluit te regelen, naarmate de toestand van het leger het veroorlooft. De eenige wettelijke wijziging zou bestaan in de afschaffing der éénjarige vrijwilligers, eene instelling, die tot veel misbruiken aan leiding geeft, die alleen voor gegoede menschen bereikbaar is en die toch niet aan baar doel beantwoordt, daar het aantal der vrijwilligers die, na genoten onderwijs, als onderofficieren blijven dienen, slechts zeer gering is. De minister wil het volgende: liet jaarlijksche contingent bestaat gemiddeld uit 140,000 man, waarvan onder de tegenwoordige in- rigting 95000 man vijf-jarige dienst doen, terwijl de 45000 anderen slechts één jaar onder de vaandels blijven. Hij wenscht nu deze verhouding te veranderen; 110.000 man zullen tot 5-jarige dienst verpligt zijn, doch zullen allen in een tijdsverloop van hoogstens drie jaren ontslagen worden, terwijl de 30000 man, die overblijven, hun éénjarigen diensttijd zullen doen als soldaten in de bijkomende dienst-corpsen, waarin de vorming der manschap- pen niet veel leertijd vereischt. Op die wijze zal het slagvaardig leger ten allen tijde uit 350- a 400,000 man beslaan. In plaats van het tegenwoordige stelsel der éénjarige vrijwilligers, die 1500 fr. betalen, stelt de minister voor, om na zes maanden dienst aan de jonge solda len, wier ontwikkeling voldoende is. een examen te doen ondergaan; diegenen, welke daarin zullen voldaan hebben, zullen daarna een bjjzonderonder- j wijs genieten, en niet ontslagen worden, voordat zij een tweede examen heb ben afgelegd, dat ongeveer overeen moet komen met het examen, waaraan thans de adspirant-officieren voor het territoriaal leger onderworpen zijn. Alle voordeelen zijn aldus voor diegenen, die bij hun aankomst in het leger liet meest ontwikkeld zijn, of zjj arm zjjn, ja dan neen. Wanneer zij aan bet einde van hun eerste jaar hun ontslags-examen kunnen afleggen, dan blijven zij slechts één jaar onder de vaandels; anders 18 maanden of 2 jaar. Het feest, in de groote opera gegeven ten voordeele van de noodlijden- deu van Szcgedin, was allerprachtigst. Alleen de entréegelden hebben vijftigduizend fr. opgebragten de geheele opbrengst zal waarschijnlijk meer dan tweemaal honderdduizend fr. zijn. In- en uitwendig was de opera ge heel verlicht met electrisch licht en kwistig voor de gelegenheid versierd met bloemen en draperiën. In den vooravond was er een afwisselend pro gramma van allerlei voorstellingen, waarbij Faure den eerepalm wegdroeg. Te middernacht verdween het orchest, het scherm ging op, en op het tooneel had men het gezigt op de bekoorlijkste van alle kermissen, waar de mooiste en aardigste actrices uit Parijs in een menigte tentjes haar waar verkochten. Midden op het tooneel was een draaimolen met een orgel en houten paarden, waarop men naar den ring kon steken. De draaimolen heeft den geheelen nacht niet stilgestaan. De winkel met de bloemen bragt het meeste op, vijftien fr. voor een klein bouquetje en zoo naar evenredigheid. Zondag zijn de jaarlijksche wedrennen gehouden om den prijs van 100,000 frs.door de stad Parijs en de vjjf groote spoorwegmaatschappijen uitgeloofd. Het veld van Longchamps was met duizenden toeschouwers bedekt. De president en zijne gemalin waren op de tribune gezeten. De «Nubienne," van den heer Edmond Blanc, heeft den prijs gewonnen. De tentoonstelling van schilderijen is thans ook van 8 lot 11 uur Een post-conducleurJohann Kri/anheeft zich indertijd een onbeheerden sleutel der postkarren toegeeëigend en zich daarvan in de bewusten nacht, onder begunstiging van vreeselijk stormweder, bediend, terwijl de postkar stapvoets de steile Heugasse opreed. Hij sprong achter op de Irede, ontsloot in een oogwenk den wagen, en terwijl bij hel deksel op het hoofd liet rusten, greep hij, die met hel laden der karren bekend was, naar de plaats waar de postzak met waarde steeds lag, liet de twee lederen zakken uit den wagen vallen, sloot dien weder digt en verwijderde zich met zijn buil. Enkele onvoorzigtige uitdrukkingen en buitengewoon hooge uitgaven leidden tot zijne ontdekking. Tot op een bedrag van 1000 fl. is al het gestolenc, omstreeks 23000 fl.in zijne woning gevonden. RII8LAKD. Eenigen tijd geleden was graaf Nicolaas Koskull, een kamerheer des keizers en die bij Z. M. in hooge gunst stond, plotseling verdwenen. Hem was de beantwoording opgedragen van de talrijke petitiën, welke de fami- liën van politieke veroordeelden tot den keizer rigten. De Czaar, de familie van den graaf en de adel lieten alle mogelijke nasporingen in het werk stellen. Aanzienlijke geldsommen werden uitgeloofd aan degenen, die den graaf levend zouden terugvinden. Maar alle pogingen bleven vruchteloos. Iumiddels ontving men bjj de 3' polilie-sectie brieven, waarin verklaard werd, dat de graaf als gijzelaar werd achtergehouden en dat hij gedood zou worden, als men de onlangs veroordeelde nihilisten mogt dooden. Acht dagen geleden werden twee nihilisten bij KiefF gefusilleerd en twee dagen later vond men het lijk van graaf Koskull in een boschje bij St. Petersburg. De dagbladen der hoofdstad ontvingen last om te zeggen, dat de moord was geschied om diefstal te kunnen plegen. Maar twee dagen daarna werd aan geplakt, dat de jeugdige graaf op last van het nihilistisch comité was ter dood gebragt. i avonds geopend en met 200 eleclrische pitten verlicht. De heer Turquet, onder-secretaris van staat bjj liet dep. van schoone kunsten, heeft besloten, den artist, die den grootcn //Salonprijs" heeft be- Jhaald, niet meer drie achtereenvolgende jaren naar Rome te zenden. De d beer Flameng, wien dit jaar de eer te beurt viel, zal derhalve een jaar te Rome, een jaar in Spanje en een jaar in Vlaanderen vertoeven. In de vorige week heeft in het hotel Drouot de verkooping plaats ge- van de diamanten en juwcelen van de overleden koningin Christina van icliSpanje. Op den eersten dag werden 23 nommers verkocht, wellfe 301.055 fr. hebben opgebragt. Een halssnoer werd betaald lot den prijs van 110,000 fr. Een repeiitie-horologie van Bréguet, met diamanten versierd, werd ver kocht legen 15250 fr. De 2' dag bragt 260,000 fr. op. De collectie bestond uit 25 partijenwaarvan de voornaamste was een prachtig collier, bestaande uit 529 paarlen, in zeven rijen. Dit collier bragt 99300 fr. op. terwijl het slot afzonderlijk verkocht werd voor 21400 fr.dit was versierd met een prachtigen robijn omgeven door brillanten. DllTICIlLAKD. Ter viering van het gouden huwelijksfeest des keizers zullen Woensdag avond langs beide oevers van den Rijn. van Bingen tot het Zevengebergte, op de voornaamste hoogten vreugdevuren ontstoken worden. De Dank- und Hand.-Zeit. meldt: De toestand, waarin de keizer ver eert, zal hem niet veroorloven om de ten hove verschijnende corporatiën n deputaliën op de gebruikelijke wijze te begroeten, door naar baar toe ie treden op het oogenblik, dat zij hem naderen; er is nu bepaald, dat de keizer de bedoelde vercenigingen en andere personen zittende zal ontvan gen. Dit is de eenige wijziging, welke in liet programma voor de feeste lijkheden ter gelegenheid van 's keizers gouden bruiloft behoeft te worden gemaakt. De gezondheidstoestand van den keizer laat niets te wen- sclien over. OOSTESfRIJ K. Men verneemt thans dat dc dader is ontdekt van den geheimzinnigen diefstal in den nacht van 11 op 12 Mei uit den gesloten postkar gedurende aahet traject van het centraal-poslkanloor naar het station der Siidbahn te eencn. Zoowel aan hel centraal-bareau als aan de spoorwegstations be vindt zich een sleutel van den postwagen in handen van den dienstdoenden chef, zoodat een berooving van den wagen onderweg nagenoeg onmogelijk J5fcl>cen. Thans is echter aan het licht gekomen, dat deze veiligheidsmaatre- al zeer weinig beteckende, daar op alle postkarren dezelfde sleutel past. ssi w, in LONDEN, 9 Jtinij. De heer Bourke heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat, volgens berigt van den heer Layard, de Porte voornemens is, onmidde- ljjk de locale commissiën te raadplegen over de organisatie van die provin ciën, welke niet bepaaldelijk in het Berlijnsche tractaat zijn vermeld. ST. PETERSBURG, 9 Junij. Toen de moordenaar Solowieflf gisteren werd opgehangen, was een ontelbare menschenmassa op de been. De delinquent was rustig en weigerde geestelijke toespraak. De rust bleef ongestoord. VERSAILLES, 9 Junij. Er was een buitengewone toeloop naar de kamer van afgevaardigden. De heer de Cassagnac heeft de aanvraag om magtiging tot zijne vervolging bestreden. Na langdurig debat is de magtiging met 306 tegen 195 stemmen verleend. PARIJS, 9 Junij. In berigten uit Algerië wordt verzekerd, dat de bewe ging onder de inlandsche stammen binnen dezelfde grenzen beperkt blijft en er slechts een onderlinge strijd tusschen die stammen schjjnt plaats te hebben. ST. PETERSBURG, 9 Junij. Volgens de Golos zijn te Tomie (Siberie) geheime kruidmagazijnen ontdekt in woningen, toehehoorende aan derwaarts' gedeporteerde boeren. Uit een onderzoek is gebleken, dat de plaatseljjke overheid met de zaak bekend was, doch zich had laten omkoopen om baar geheim te houden. Volgens de Novoe Eremya is te Berlijn eene petitie ontvangen van de Mohammedanen in Bosnië en de Herzegowina, strekkende om die provinciën door gemengde troepen te doen bezetten en haar autonomie te verleencn als aan Oost-Rumelië. WEENEN, 9 Junij. De overslroomingen in Troppau en de omliggende streken nemen toe. De rivieren Oppa en Mokra zijn buiten hare oevers ge treden, waardoor veel verwoesting is aangerigt. De kerk te Bieliiz is door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Waterhoozen zijn in Silezië, bij Brunn en Troppau, gevallen. Ilel water der rivieren is ge zwollen en heeft de vlakten van Moravië overstroomd, vee en huisraad met zich voerende. MADRID, 8 Junij. De Impartial bevat een artikel over de Spaausche financiën, waarin op grond van officiële inlichtingen wordt verklaard, dat het tekort voor het Ioopende dienstjaar 219,861,645 peseta's bedraagt. AKADEM IE-AIEIIV». PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 10<,o° Junij de heer S. Th. J. Roes, gel», ie lleterenin de rechtswe tenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Eenige opmer kingen over en naar aanleiding van art. 1 der wel op hel Notarisambt. Denzelfden dag de heer K. M. Pliafï', gcb. te Gorinchemin de rechtswe tenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over het rela tierecht van den pandhoudervolgens art. 12C5 6. D. ff'. Denzelfden dag de heer L. G. E. Gertsen, geb. te Maastricht, in de rechts wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Doodslag voorafgegaan, vergezeld of gevolgd door een ander misdrijf. PROGRAMMA VIA MIIEÏEK UI T VO EKIA'G E Musis Sacrum. Donderdag 12 Junij, Ie half acht, door hel Muziek corps der Leidsche dd. Schutterij. Kapelmeester de heer C. G. Locher. le Afd.1. "Auf Wiedcrsehen", Marsch, Lanner; 2. Ouverture, Mercadante; 3. Walzer: //Neuigkeiten aus Wien J. Sahan; 4. Grand Scena aus «Temp- torie", Nicolai. 2' Afd.: 5. Ouverture: «Guillaume Tell", Rossini; 6. o. Jagers Abschicd, Mendelssohn; b. Sc! afers Sonntagslied (Solo 3 Horn u. Bariton), Kreutzer; 7. Divertissement aus //Lohengrin", R. Wagner; 8. Fan- laisie //La Juive", Halevy; 9. Reiter-Galop, Zikoflf.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3