BUITENLANDSCHE BERIGTEN. io< ziet spieker ook de bedriegelijke middelen. De straf acht hij juist, en zeker uiei ie zwaar. Kunnen beklaagden op gunstige antecedenten wijzen, het misdrijf is ernstig en gedurende langen tijd gepleegd. Bovendien had hun groot vermogen hen moeten weerhouden zich met eens anders bezittingen te verrijken. Behoudens eenige aanvulling ten aanzien van het bewijs van de materiële feilen, reqtiircerde spreker de bevestiging van hel vonnis der regtbank. De heer mr. J. W. Tydeman trad ook nu weder als verdediger op. In rene vergadering, uitgeschreven door het algemeen Nederlandsch werklieden-verbondter bespreking van het algemeen stemregtZondag te Amsterdam gehouden, is de volgende motie aangenomen: //De vergadering, waarderende de pogingen van het algemeen Nederlandsch werklieden-ver bond in haar streven naar algemeen stemregt, verklaart daarmede in te stemmen. Zij acht den census onregtvaardig, en is overtuigd, dat algemeen stemregt zoo spoedig mogelijk moet worden ingevoerd, en neemt zich voor alle mogeljjke, doch wettige middelen om dat te bewerken, te steunen. Slaande de vergadering werd besloten den heer mr. S. van Houten, lid van de tweede kamer der stalen-generaal, een bewijs van sympathie te betui gen door het z-nden van het volgende telegram: «De openbare vergadering van hel algemeen Nederlandsch werklieden-verbond te Amsterdam, heden gehouden, ter bespreking van het algemeen stemregt, brengt u hulde voor de loyale wijze, waarmede n steeds de belangen van het volk achter de kiezers behartigt." De Engelscbe smak Minerva, die voor enkele dagen, ter hoogte van IJmuidcn, een Egmonder vischschuit in den grond liep, waardoor een der visscherslieden verdronk, is, te Nieuwe Diep binnenkomende, aan den ket ting gelegd en veroordeeld tot eene belangrijke geldboete, die gedeeltelijk ten behoeve van de visschersschuit wordt aangewend. De tentoonstelling te Arnhem zal Zaturdag a. s. 14 Junij, des namid dags ten één ure, officieel worden geopend; de plegtigheid zal plaats heb ben in de r<ceptie-zaal van het hoofdgebouw der tentoonstelling. Des namiddags ten drie ure wordt daarop de tentoonstelling voor het publiek opengesteld, terwijl de muziek zich op het feestterrein zal doen hooren. De opening der lijn Nijmegen--At nhem is thans officieel vastgesteld op Donderdag 12 Junij. De feesttrein vertrekt ten 10 ure van Nijmegen, om ten 1054 ure te Arnhem aan te komen. Om half twee is hij terug, en ten 3 ure vertrekken de deelnemers aan den door de leden van den raad aangeboden maaltijd naar Berg en Dal. Tot de genoodigden behooren o. a. de minister van waterstaat, de commissaris des konings en de gedep. staten der provincie, het dagelijksch bestuur der stad Arnhem en de ingenieurs, die bij den aanleg der lijn werkzaam waren. Er zullen muziekuitvoeringen plaats hebbenterwijl van gemeentewege voor illumiuatic wordt gezorgd. De ferstclijkheden zullen ten 11 ure met een fakkeloptogt worden besloten. Te Vollcnhove kwamen Zaturdag drie landbouwers uit die plaats van de markt te Gencmuiden, waar zij een kalf gekocht hadden, dat aan een touw gebonden op den wagen stond. Op ongeveer een half uur van Vol lcnhove ontviel den voerman de teugel, en bij zijne pogingen om dien terug te krijgen viel hjj van den wagenwaardoor het paard schrikte en op hol ging. De beide andere personen sprongen of vielen van den wagen, waarbij de een vrij ernstig aan hoofd en handen gewond werd. Onder het hollen gleed het kalf van den wagen, maar bleef aan het touw hangen, zoodat, toen de wagen in de stad kwam, het kalf gedeeltelijk over den grond sleepte en deerlijk gewond was. Paard en wagen hadden geen schade be komen. Misbruik van sterken drank moet de oorzaak van het ongeval zijn. Te Breda is een hoogst gevaarlijk persoon, zekere Sannen, oud 58 jaren, in hechtenis genomen. Van het jaar 1841 af heeft deze nagenoeg onafgebroken ten gevolge van 6 tegen hem gewezen vonnissen in de gevan genis verblijf gehouden. Het laatst was hij ontslagen op 30 .Maart 1879 en had hij zich te Tilburg gevestigd. Onderscheidene diefstallen, die er plaats haddendeden wederom vermoedens op hem vallen. De maréchaussée spaarde geen moeite om hem in handen te krijgen, hetgeen gelukt is, daar hij zich Donderdag avond in den circus op de Bredaschc kermis bevond. Tc Middelburg zijn dezer dagen door den provincialen ijkmeester van een koopman in ijzerwaren ruim 700 nieuwe gewigten, die alle van een valsch ijkmerk voorzien warenin beslag genomen. Daarvan is proces verbaal opgemaakt en aan den officier van justitie ingezonden. Zaturdag II. heeft 'de justitie te Maastricht een onderzoek ingesteld op vermoeden van ren gepleegden kindermoord. Het onderzoek had de aan houding eener ongehuwde vrouw tengevolge. 'sGRAVENlIAGE, 10 Junij. De opper-ceremoniemeesler heeft bekend gemaakt, dat, ingevolge de bevelen des konings, het bof den ligten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dageningaande den 101'" dezer, wegens het overlijden van li. K. II. de Infante Marie Christine van Orleans en Bourbon, schoonzuster van Z. M. den koning van Spanje. Bij bet dep. van koloniën zijn bevorderd: tot hoofdcommies de com mies mr. II. J. Dijckmeester, en tot adjunct-commies de eerste klerk A. J. Rotteveel. Tot burgemeester der gemeente Wijk bij Duurstede is benoemd de heer J. V M. van Toulon van der Koog. De heer jhr. A. L. van Spcngler, thans ontvanger der directe belastin gen enz. te Vianen c. a.is benoemd tot ontvanger dier middelen te Edam, en aan den heer J. H. Wybrands is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Ternaard. De heer mr. B. van Loon is benoemd tot schoolopziener in het tweede schooldistrict vau Friesland. De berigten omtrent den toestand van Z. K. II. den prins van Oranje, heden nil Parijs ontvangen, MddenDe nacht was minder rustig. De bronchitis heeft zich in ligten graad herhaald. Aan het verzoek van de Vereeniging voor handel en nijverheid aan den gemeenteraad om "te willen nagaan of eene conversie der bestaande leeningen en het uitschrijven eener groolc prcmieleening niet is in het bt- laifg der gemeente" heeft de gemeenteraad in de tegenwoordige omstandig, heden gemeend niet te kunnen voldoen. Wel heeft de financiële commissi al hare aandacht aan deze gewigtige vraag gewijdmaar zij kwam tot di slotsom om aan adressanten te kennen te geven, dat, hoewel de gemeentt raad zich voorbehoudt, om bij veranderde omstandigheden nader te onder- zoeken of eene conversie der bestaande leeningen en in verband daarmedi het uitschrijven eener groote premieleening met de billijkheid overeen (t brengen en in het belang der gemeente zoude zijnnogtans op het oogenblil ten gevolge van het koninklijk besluit, waardoor eene conversie onmogelijk zou zijn, zoodanige maatregel in elk geval niet uitvoerbaar wordt geacht Met dit gevoelen heeft de raad zich zonder discussie vereenigd. De raad heeft thans in de veel besproken zaak van de Laan van Meerder voort besloten dat die laan niet meer voor de openbare dienst bestemd is. Op voorstel van den geneesheer der gemeente-badinrigtingen, dr. is het badsaizoen te Scheveningen gisteren geopend. BELKIE Uit Brussel meldt men aan de Amst. C.\ Kerdijk is gisteren (7 Jut; van Antwerpen naar Brussel overgebragt. Hij werd opgesloten in de ge?» genis //des Petits Carmes". Leden zijner familie, hier woonachtig, liebbe vergunning gekregen hem te bezoeken. Donderdag of Vrijdag a. s. zal k hof van appèl zjjne middelen van verdediging hooren tegen de aanvrage it Nederlandsche regering om zijne uitlevering. Naar het schijnt zal zjjn ad* caat pleiten dat hij het slagtoffer der knoeijerijen van Pincoffs is gewees maar dat bjj hem (Kerdijk) geen boos opzet bestaan heeft, en zjjne mei pligtigheid aan de misdaden door achteloosheid en onvoorzigtigheid wei veroorzaakt. Misdadig voornemen, boos opzet moet er zijn, om de uitlen ring te kunnen toestaan. EIGELASID. LONDEN 9 Junij. Volgens de door de Daily News ontvangen berigten kon er met de oorlog in het Zoeloeland geen voortgang gemaakt worden. Het invallend drooge saizoen en de grasbrandeu in het vijandelijk gebied deden de moe jelijkheden van hel transport meer en meer onoverkomelijk worden, dat men weldra voor de soldaten en trekdieren ook water zal hebben mei te voeren. Men vreesde dat, indien er niet onverwijld opgerukt werd, veldtogt nogmaals zou moeten worden uitgesteld, dan natuurlijk tot bi volgende najaar. Van 20 blei wordt nog van de Kaapstad gemeld, dat Cetawayo op 16Mi eene boodschap zond aan generaal Grealok, hem uitnoodigende een gevol magtigde af te vaardigen, om met hem over de vredesvoorwaarden te ondet handelen. Aan dit verzoek werd gevolg gegeven. De Engelsche gevolmai tigde was terug, doch verzekerdedat de onderhandelingen schipbreuk ledei omdat Engeland volkomen onderwerping eischt. Men twyfell aan de opreg heid der voorstellen van Cetawayo. Aan den heer Rowland Hill, die zich omtrent het postwezen in Engi land zoo verdienstelijk gemaakt heeft, o.a. door de invoering van het uu form port van één stuiver, is het eereburgerschap van de Londensche Cil aangeboden. De man heeft reeds den ouderdom van 83 jaren bereikt. Door den hertog van Bedford is aan zijne pachters, wegens de slechli tijden, de pacht voor het loopende halfjaar kwijtgescholden. De hun aldi geschonken som bedraagt 70,000 Lord Hastings heeft 10 pCt. van d pachtsom laten vallen. De Standard meldt dal in de diamantvelden van Zuid-Afrika een dit mant is gevonden, die 244 karaat weegt. Wel is die reusachtige edel hat steen niet van het zuiverste water, maar hjj is slechts een weinig geelacl Sp: tig. Deskundigen hebben verklaard dal hij zeer fraai als brillant geslcpe kan worden, zonder betrekkelijk veel in zwaarte te verliezen. Ilierdoo zou natuurlijk de waarde van den ruwen steen aanmerkelijk verhoogd woi den. De //Kohinoor" heelt meer dan twee derden van zijn gewigt verloren oorspronkelijk woog hij 900 karaat, thans is hij nog slechts 270 karai zwaar. Indien de nieuwe diamant, welke waarschijnlijk den naam »Kapi lein Jones" krijgen zal, werkelijk niet meer dan de helft van zijn gewifprai verliest, dan zal hij toch nog eene zwaarte van 122 karaat hebben en ot geveer half zoo zwaar zijn als de //Kohinoor". FRANKRIJK. In de zitting van de kamer van afgevaardigden van Zaturdag is ingt komen hel rapport van den heer Spuller, betreffende de wetsontwerpen va den minister Ferry. De kamer heeft op verzoek van laatstgenoemde, beslis dat die Maandag den 164"1 dezer in behandeling zullen komen en eerf daarna de begrooting. In den senaat heeft de heer Numa Baragnon eene vraag aan de ring gerigt betreffende hel op verschillende plaatsen door de burgeineesia uitgevaardigd verbod van kerkeljjke processiën. De minister Lepère hiel staande, dat men zich daarbij in allen deele aan de wet gehouden haf volgens welke de bedoelde plegtigheden konden en moesten verboden woi den op plaatsen, waar eene Protestantsche kerk gevestigd was, m. a.« waar personen, behooréhde tot een door den staat erkend kerkgenoolschai daardoor gekwetst konden worden, en ter handhaving van de openbare ord Naar men verneemt is de minister van oorlog met de commissie vot jje|-, de krijgsdienst overeengekomen den militairen diensttijd van drie jaren aa^ te nemen. Tegenwoordig is bet jaarlijksche contingent in twee klasse Le( verdeeld, waarvan de eerste vijf jaren dienst doet en de andere, de miniTjn(j talrijke, slechts één jaar dient, terwijl het lol beslist, tot welke klasic|le| ieder jong soldaat behooren zal. Daarnevens staal een bijzondere klasi^ van vrijwilligers, die vóór hun inlijving een bepaald examen moeten aflo°g(gf| bli de 'ij da he mi gr Te ten de vet ho dei me uit té< N ku ha; hei Roi hel Eet koe uit uit slot T avo: op D .eei tn ie t .eia [en, Ókl em sclu

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2