LE1DSCHE 1870. V. 134. DINGS DAG 10 JUNIJ. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.— franco p. p. ƒ3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad J 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar-voor ƒ2.50 'i jaars, Imilen de expeditiekoslcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, 6 Cents, lie prijs der AdvertenliCn is van 1- 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. Bij de se Courant wordt verzonden bladz. 29- im Gemeenteraad Zitting verslag). -32 der Bundelingen van STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien art. 8, 1' alinea, der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad N". 95), lol regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingeu, welke ge- laarschade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeeue kennis dal door hen op lieden vergunning «erleend aan de navolgende personen en hunne rechtverkrijgenden, als: 1'. aan 8. J. Oleff, metaalgieter alhier, om in liet pand aan het Leven- daal n*. 5, uilgang hebbende in de Pakhuisstraat n°. C, ecne bestaande stoommachine in werking te brengen en dat pand in te richten tol mtaalsmelterij 2'. aan Vervooren en Benschop, wijnhandelaars alhier, om het pakhuis op de Hoogewoerd n°. 12 in te richten tot likeurstokerij; 3'. aan J. Schilthuysen, smid alhier, om het pand in de Groenestceg 14 in te richten lot smederij. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiben 9 luni 1879. E. KIST. Secretaris. BI N N EN E A NDSCH E BEB IGTElY. LEIDEN. 9 JtHVjj. In de maand Mei zijn binnen -de gemeente Leiden schoren: 120 liederenals: 05 zoons en 55 dochterswaaronder is liegrepen 1 twee- lieggehoorte. Overleden 108 personen, als: 14 mannen, 27 vrouwen, 29 toons en 38 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Gehuwd paren. Bjj de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen un 100 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ37, ƒ18, /S.70 en ƒ1.85; de laagste ƒ37, ƒ18, ƒ3.40 en /1.80. In het verslag betreffende de duinwatermaatschappijin ons vorig nom- iter medegedeeldstaat dat dagelijks ongeveer 2.70 M. naar de gemeente Lei den door de pijpen werd gevoerd. Dit moet zijn 270 M. lieden is door de policie alhier naar de gevangenis te 'sGra>enhage wergebragt zekere J. F. 11. S.oud 24 jaren, die zich in deze gemeente schuldig gemaakt aan opligting ter zake van kistjes sigaren. Een der- (dijk feit moet hij ook te Delft gepleegd hebben. Onder toezigt der polieie is heden, ten verzoeke van de administratie der vleeschmaatschappij alhier, eene koe begraven, welke bij slagling bleek lijden aan parclziektc, en door den veearts als scliadeljjk voor de com mie is afgemaakt. In den afgelonpen nacht, omstreeks 5 ure, is een begin van brand ontstaan In de tapperij van Veilbrief, wonende hoek Meeren- en Kloksteeg, toogstwaarschijnlijk door het wegwerpen van een lucifer, waarvan het vuur licit in den hoek aan eenige snuisterijen had medegedeeld, Zaturdag-avond is de locomotief van den van hier naar Woerden ver- rekkenden trein aan de kromming nabij het station uit het spoor geraakt. Ongelukken hebben er niet bij plaats gehad. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghcb- *nden gebragt, dat de commission belast met liet afnemen in dit jaar van Kt examen van leerling-apotheker (apothekersbediende)zullen zitting hou- iffl te 's Hertogenbosch op 8 en ie Groningen op 14 .Ittlij e. k. en vol lende dagen. Ook in ons land is een rozententoonslelling in het verschiet. Naar 'I vernemen bestaat hij de beide afdcelingen Leiden en Omstreken en Bos- w>p het plan in den loop van den zomer gezamenlijk een rozententoon- telling ie Leiden te organiseren. Daar deze zaak nog in den toestand van wrbcreiding is, kunnen er nog geen bijzonderheden van worden mede geld. (Sieb.) Als een vermeldenswaardige bijzonderheid deelt Sieb. mede, dat op end4™ dezer te 'silage, met gunstig gevolg, het examen voor landbouw- unde is afgelegd door niej. G. D. M. van 't Haalf, te Leiden. Dit is de *rstc akte in dit vak, door eene dame behaald. Mej. van 't Haaff, hoofd onderwijzeres, was reeds in het bezit der akten voor het Franscit en En- gelsch. Wij achten, zegt dat blad, dit feit van beteekenis; niet dat wij hiermede te kennen willen geven dat de landbouw o. i. een vak is, hetwelk bjj uitnemendheid door eene dame kan onderwezen wordenmaar omdat zij- met de bekwaamheid en bevoegdheid om hierin onderwijs te geven, in eene groote plattelandsgemeente ongemeen veel nut zal kunnen stichten. Naar men verneemt zijn van wege het departement van oorlog bij sommige regimenten infanterie 25 paar kalfslederen schoenen, fabriekmatig vervaardigd, in beproeving gegeven. Valt deze proef naar wensch Hit,11an is het te voorzien, dat het gebruik van zulke schoenen in het leger alge meen zal worden ingevoerd. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, is op 7 Junjj van Napels vertrokken. Men meldt uit Parijs aan de BI. R.C.: Sedert gisteren is de toestand van den prins van Oranje minder gunstig. Gisteren avond telde de pols honderd vierentwintig slagen en was de temperatuur tot negen-en-dertig gra den gestegen. Dc bronchitis gaf gisteren eenige vrees en maakte de adem haling zeer benaauwd. Door krachtige behandeling verbeterde gelukkig de toestand van den hoogen Ijjder lieden eenigzins. Heden telde de pols hoR- derd zes slagen. Wegens 45-jarige trouwe dienst van H. Buurman en 40-jarige va* J. van Laar, is door H. M. de koningin aan die beide werklieden nit het park van het domein het Loo een gouden horlogie met ketting aangeboden. Door den machinist 2' kt. C. A. van der Steen, gedetacheerd bij de opleiding voor machinist-leerlingen te Hellevoetsluis, is voldoende examen afgelegd voer den rang van machinist 1' kl. De uitslag van het examen voor machinist-leerling 2' kl. is dat van de 108 sollicitanten 5 zjjn afge keurd en 50 hebben voldaan aan het examen, van welke er 40 geplaatst worden. Te Rotterdam is overleden de' heer d». Rienderhoffgeneesheer-directeur van het ziekenhuis aldaar. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school in de buurtschap Blaak- schen djjk, gemeente Ileinenoord, is benoemd de heer A. van der Steen, uit Leiden. Het Vol. Nieuws meldt: Dezer dagen kon men in de dagbladen de aankondiging lezen, dat de coöperatieve winkelvereeniging "Ons Voordeel", te Amsterdam, in staat van faillissement was verklaard. Thans hljjkt, dat door twee depothouders een gcregtelijke aanklacht ingediend is tegen den directeur dezer vereeniging. Immers bij contract was bepaald, dat iedere houder van een depot, alvorens te worden aangenomen, in de kas der ver eeniging 1000 zou moeten storten en aan deze bepaling werd voldaan. Bepaald werd voorts, dat deze sommen onaangeroerd in een ijzeren brand kast zouden worden bewaard, waarvan de directeuren de sleutels hadden. Het is schier overbodig er bij te voegen, dat deze ƒ1000 niet in comptan- ten, maar in effecten werden gestort, opdat de eigenaren er behoorlijk de renten van zouden genieten. Alles ging goedmaar de aandeelhouders konden niet vermoeden, dat van hun gestorte gelden werd geleefd en geteerd. Toch was dit feitelijk het geval. Immers speenlatiön kwamen niet in de kraam te pas: hoe komt men nu aan een deficit van 16 a 20 duizend gulden, die met veel moeite, veel opoderingentalrijke ontberingen zijn hijecngebragt Op zekeren dag hoorden de beide depothouders slechte noten kraken omtrent de soliditeit van de vereeniging. Zij eischten natuurlijk van 4e directie onmiddellijk temggave van de door hen gestorte gelden. Nu echter kwam de waarheid aan het licht. Het bleek dat de effecten waren te gelde ge maakt; dat het geld, evenals zoovele spaarpenningen, was gebruikt om er de dividenden van te betalen of om er wissels mede te dekken. Dezer dagen werd bjj den //Omval", in den Amstel nabij Amsterdam, door een melkboer gevonden een doofpot, die in de rivier lag. De boer onderzocht den inhoud en vond tot zijne verbazing het lijkje vati een pas geboren kind. Behalve het lijkje vond hij in den doofpot twee zware stee- nen, om het zinken te bevorderen, liet schijnt echter, dat de doofpot niet ver genoeg in den Amstel werd geworpen, zoodat het misdadig doel nier ten volle werd bereikt Omtrent de daders werd tot nu niets bekend. Men meldt uit Hoogeveen: Vrjjdag had alhier de nieuwe loting plaats der in hel vorig jaar voor de militie ingeschrevenente beginnen met n*. 3 der lijst. Als bijzonderheid van den uitslag kan worden meegedeelddat een der twee, die bezwaren hadden ingebragt tegen de vorige loting, nn vrij is,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1