LEIDSCOE COURANT, IS79. .V. 132. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter voi cing aan art. 228 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), dat (Ie pretensiën over het jaar 1878, ten laste der gemeente, vóór of op den Misten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen ii| petke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en rcrnieligd zullen worden gehouden. En wordt deze door plaatsing in de Deidseke Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BR AN DELERBurgemeester. Leiden, 13 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van liet Gemeentebestuur van Leiden, doet te veten dal aan den Ontvanger der directe belasting alhier is ter hand gesteld et op den 5lle0 Juni invorderbaar verklaard kohier voor bel patentrecht ,4" wartaal, dienst 1878/79, terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij e wel bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de t.eidsche Coiirnnt afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 0 Juni 1879. V. n. RRANDELËR. r*"~ ZATURDAG 7 JU.MJ. l)e l ourant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.—franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.35, franco p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'j jaars, buiten de expeditickosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, 6 Cents, lie prijs der Advertentiön is van 1- 4 regels iedere regel meer 25 cents. STADS-BE RICH TEN. BINNENL.YNDSCI1E liKIlHlTRlN. LEIDEN, 6 Juni). Door de geneeskundige staats commissie is het getuigschrift voor het irstc gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer O. F. Canne- etercandidaat-arts. De tweede voorstelling van de «Internationale Variélé-troupe", onder rcctie van den heer Fricdrich Dickaneser, gisteren avond in de Stads-zaal tgevenwerd door een minder talrijk publiek bijgewoond dan de eerste. oogstwaarschijnlijk is dit voor een deel toe Ie schrijven aan het concert i Musis Sacrum, dat gelijktijdig plaats had. Ondanks liet weinig aanmoe- gende van eene slecht gevulde zaal kwelen de artisten zich op nieuw M van hunne taak en oogsten dan ook herhaaldelijk den levendigsten 1 ijval in. Aan luinne laatste voorstelling, op lieden, moge, door eene groo- trt opkomst van het publiek, een voor hen en voor den oudernemer meer trblijdend succes ten deel vallen. - De Staatscourant meldt: De herigten omtrent de ongesteldheid van prins van Oranje luiden gunstig. Z K. H neemt in beterschap toe. De minister van biniiculandsche. zaken heeft ter kennis van helaughcb- enden gebragt. dat de commissie, belast met het afnemen van de examens au apotheker en van de praclischc examens van hnlpapotheker, zal zitting inden op Vrijdag 20 Jmijj e. k. en volgende dagen te Amsterdam. - lie minister van oorlog heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, il op 1 September dezes jaars jongelieden zullen worden toegelaten ooi liet garnizoens-hospitaal te Amsterdam te worden opgeleid tot officier an gezoiidlieid voor de dienst hier Ie lande en tot militair apotheker hier lande. De aan te nemen jongelieden moeten op .den dag der toelating tn vollen leeftijd van 17 jaren hebben bereikt en niet onder zijn dan 20 ren. Ouders of voogden, die verlangen dat hunne zonen of pupillen lot Beier van gezondheid of lot militair apotheker hier te lande worden op- tleid, moeten daartoe, vóór 1G Jnlij e. k., een verzoek indienen aan den ipcclcur van de geneeskundige dienst der landmagt. Het volgende getal tatscn wordt opengesteld, als: voor officier van gezondheid hier te lande B, voor apotheker hier te lande twee. - Hel stoomschip Koning der IVcdciiatidenvan Ratavia naar Amsler- im, is op 5 Junij van Penang vertrokken. De Maduraop weg naar ilavia, passeerde op 3 Junij Gibraltar. - Te Nieuwe Diep werd dezer dagen aan een aanlal visschcrs en zee muien hun aandeel uitbetaald voor het lossen en afbrengen van het voor ie jaren nabij die kust gestrande Engelsche fregatschip Webjoot. Na een er langdurig proces werd eindelijk een-accoord getreden voor 16 mille, tl aandeel voor ieder bedroeg lusschen de f GO a f 70. Het meeste ging tg aan proceskosten. Er waren verscheidene onder de aandcelhebbcrs, t hun te verwachten portie voor ƒ200 en 250 hadden verkocht. - Te Assen is brand ontstaan in het gebouw, waarin de drukkerij der Dr. Cour. gevestigd is. lu dat gebouw is eene groote schade aangerigl, ook een daaraan grenzend huis is groolendeels afgebrand. De oorzaak onbekend. Te Annervcen is Dingsdag II., door het inslaan van den bliksem, eene boerderij afgebrand. Een paar dagen te voren zjjn te Reerta drie paarden van den heer H. Leemhuis in het land door den bliksem getroffen, waar van één vermoedelijk doodelijk; de beide andere zijn kreupel geworden. Twee knechts, die er nevens schuilden tegen den regen, werden in de sloot geworpen, maar zijn ongedeerd gcblever. betreffende de gewelddadigheden, die de Engelsche visschers aan onze knsten jegens onze visschcrs plegen, schrijft men aan het Hbl. uit Ter schelling: Gelijk bekend is, zijn. onze botters klein, de Engelsche kotters daarentegen groot; het vischtuig is in overeenstemming met de schuiten en liet aantal opvarenden eveneens. De Engclschen zijn dus altoos het sterkst in manschappen; ons kortouw is 1% a 2 duim, dat van de Engelschen minstens G duim; hun scherpe vaartuigen zeilen voor de kor wel driemaal zoo snel als onze botters. Daarenboven scheppen zij alles op en werpen het klein goed. meestal dood, weder in zee; zij komen zelfs op drie vademen I water en maken nu ook geregeld werk van de schelvischvangst, wat hun met hun ijskelders en stoomjagten voordeelig uitkomtmaar onzen visschcrs het brood uit den mond neemt. Heeft ntt nog een van onze schuiten een mooi vischplekje gevonden, dan wordt zij, zelfs aan het strand, onmiddellijk omsingeld en moet maken dal zij wegkomt of men zeilt hel net in stukken en gaat met het want en de vangst onder hoongelach weg. Dit is verleden week aan de kust van Vlieland een onzer visschers overkomen. Van een ander hebben zij de vorige week alles vernield. De menschcn zijn dien ten ge-olge gedurende ecnige dagen zonder verdiensten en moeten, vooral in dit nadeelige jaar, hard werken om er weer bovenop te komen. Voor een oor logschip hebben de lui echter ontzag; als dat maar in de nabijheid lag, zouden zjj wel voorzigtiger of, liever gezegd, minder stout te werk gaan. Uit Socrakarla wordt van 25 April gemeld: Dezer dagen vertrekken 16 nyógó's uil het Mangkoe-Negarasche naar Europa om de bezoekers der Arnhemsche tentoonstelling op Javaansche muziek (de gamalan) te vergas ten. Of die echter in de Europesche ooren zoo aangenaam zal klinken als de zang van een Dat li of Nillson, is te betwijfelen, maar om het vreemde der instrumenten zal de gamalan toch veel bewonderaars hebben. In de gisteren avond gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. ingekomen een adres van adliaesie betredende hel verzoek van het bestuur der afdeeling Leiden en omstreken van de Holl. maatschappij van landbouw, ont een subsidie van ƒ2000. ten einde liet houden der algemeene vergade ring en der tentoonstelling alhier in 1880 mogelijk te maken. Door den voorzitter werd medegedeeld dal aan Hen eervol ontslagen amb tenaar bij de gasfabriek, Oudshoorn, een pensioen was toegekend van 374.40. Tot onderwijzer 2de kl. aan de jongensschool lc kl. werd benoemd G. YValch, onderwijzer te Velp. De rekening van de dienstdoende schutterij en die van hel geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis, beiden over 1878, werden goedgekeurd. De behandeling der rekening van het werkhuis over 1878 moest aangehouden worden, omdat bijaldien twee leden van den raad, ook leden van het bestuur dier instelling, zich verwijderden, de raad niet het vereischte aantal leden had om te beraadslagen en te be sluiten. Voorts werden gunstige beschikkingen genomen op het verzoek van M. van Steen, om eene waterloozing te leggen, op dat van H. Marlijn, om eene hardstecnen stoep te leggen, en op dat van het bestuur van Rijn land, om baggerspecie uit de Lcede te bergen in een gedeelte van de Spriet. Aan de orde was voorts de verdere behandeling der concept-verordenin gen betreffende de regeling van hel gymnasium. Op nieuw werd thans de beraadslaging geopend over art. 16 der verordening betredende de inrigling en het bestuur van het gymnasium, waaromtrent, ingevolge liet besluit in de vorige zitting genomen, door curatoren op nieuw advies was uijgebragi. De heer de Goeje handhaafde zijn amendementom de woorden «bniten de leeraren van het gymnasium" uil het artikel weg te latendaar waar sprake was om hij ontstentenis van een der leeraren de waarneming van zjjnc dienst aan een bevoegd persoon op te dragen. Het daartegen door curato ren aangevoerde had hem niet overtuigd. Het was zeker zijne bedoeling niet de tijdelijke waarneming op te dragen aan leeraren, die in hun eigen vak hel maximum aantal lesuren hadden, want dat zou misbruik zijn, maar wel in sommige gevallen aan hen, die slechts weinige uren lesgaven. Zijn doel was alleen geene beperkende bepaliug op te nementen einde burg. en welh. vrij lc laten in het lijdelijk opdragen der betrekking. De heer van der Lith. ofschoon erkennende dat het weglaten der woorden geen kwaad kon, meende dat het in strijd was met de logische orde der artike len. De heer de Laai de Kanter trad in eene uitvoerige beschouwing over hél principiële verschil tusschen curatoren en burg. en wcih. omtrent dit artikel, om de zienswijze van de laatsten te verdedigen, liet amendement van den heer de Goeje, daarna in stemming gebragt, werd verworpen met

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1