LEIDSCHE COURANT. V. 131. VRIJDAG 6 JUNIJ. t. IS7». l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. Üe prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85, Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, hutten de expeditiekoslen. Afzonderlijke twmmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, lie prijs der Advertentiën is van 1- 4 regels irdere regel meer 25 cents. STADS-BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den 4dm Mei 1872 Gemeenteblad I'. 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen Inschreven van ileuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voor meldend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegen- eid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend onderwjjs voor jongens en meisjes, in het thoo!gebouw aan de Oude F est; lil voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Aalmarkt; der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de lioommarkt der 2* klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- g roö/y der 2' klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breéstraat en wel van den 3d"1 tot en met den 14d,n Juni e. k., dagelijks Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrjjdag bovendien van half twee tot ee uren des namiddags. geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche want. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. ltRANDELER, Burgemeester. eiden 29 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BKMGTRN. LEIDEN, 5 Junfj. Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer 1. A. van der Stok. officier van gezondheid 2' kl.en het getuigschrift tor hel eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer N. C, Ralidercandidaat-arts. - lieden werd ten raadhuize alhier in het openbaar aanbesteed: 1«. het tboonmakeninvoegen en herstellen van cenige gemetselde wallen binnen builen de stad; 2'. het schoonmaken en invorgen der gemetselde brug- erken enz. binnen de stad en langs de singels, en 3e. de levering en aaising van 10 stuks stootpalen. Als minste inschrijver van sub. ii". 1 2, is aannemer geworden S. van Leeuwen, aannemer alhier, voor /2039 1799terwjjl van sub. n°. 3 hij afmijning voor/620 aannemer is ge- orden A. P. Planjer, timmerman alhier. Hel gebeurt zeer zelden dat stad- of landgenooten een zigt- en last- ar blijk geven van belangstelling in de instellingen onzer universiteit, tn bezoekt die inrigtingen, men vindt ze mooi, men zegt er prijs op te ellen dat zij in belangrijkheid voor die van elders niet onderdoen, maar het er op aankomt die belangstelling te toonendoet men den ring van 'ges aan. liet mag dan ook wel dankbaar erkend worden, wanneer op tn regel eene uitzondering voorkomt. Naar wij vernemen werd ecnige weken geleden onze akademictniu be eld door den heer J. B. Groenewcgenhoofd der bekende lirma Grocne- llegen G". te Amsterdam. Ofschoon de tuin en de kas en toen nog op tfrc na niet in zoo gunstigen zomerloesland verkeerden als thans, en als, wals men ons verzekerde, vooral na eene weck twee drie hel geval zal n. gaf hij toch bij herhaling te kennen, dat die in de laatste jaren adn- r was verbeterd, inzonderheid wat de kassen en dezer inrigting be ft. Dat dit ernst was bleek dezer dagen uit de toezending van een aan- ampels uil kurkschors vervaardigd, welke hij aan den horlus deed toe tten, ten einde ze te doen strekken lot opluistering vooral der kas n°. 5. Ji deele zijn ze dan ook reeds daarin opgehangen, deels zullen ze, deelde ons meê, eerstdaags geplaatst worden in de kas n\ 1. bil geschenk heeft eerstens inderdaad materiële waarde, maar de grootste Jarde ligt o. i. in de gift op zichzelve, wijl daaruit de ingenomenheid van onzer eerste vakmannen blijkt met eene inrigting, die inderdaad stad land tot sieraad strekt. - Gisteren avond had in de Stads zaal de eerste der aangekondigde "■stellingen plaats van de «Internationale Variétélroupe", onder directie den heer Friedrich Pickaneser. lüc voorstelling werd dooreen zeer 'ijk publiek bijgewoond. Zonder in bijzonderheden te treden, kunnen wij de uitvoering der verschillende nommers van hel programma over het algemeen uitstekend geslaagd noemen. De artisten ondervonden dan ook van de zijde van het publiek herhaaldelijk luide toejuiching. Men meldt ons uit 'sllage: De geruchten of berigten die nopens liet collectief ontslag, door het ministerie genomen, in omloop zjjn-bevestigen zich niet. Het verzoek om ontslag van den minister Tak van Poortvliet en het voorwaardelijk aangeboden ontslag door den minister Kappcyne van de üoppcllo zijn alsnog bjj den koning in overweging. Men verneemt dal de toestand van den prins van Oranje niets onrust barends meer heeftofschoon zich gisteren een ligt verschijnsel van bron chitis voordeed. De kroonprins heeft reeds een paar malen bezoek ontvangen van zijn broeder prins Alexander Men schrijft ons: De temperatuur van Mei is gebleven beneden de normale. De lente kwam met tragen gang en brengt nog geen warmte. Seringen en jasmijnen bloeijen thans een maand later dan anders; tulpen bloeijen nog. maar de zoogenaamde Pinksterbloem, de gele Iris (fris pseu- dacorus), die aan waterkanten en in moerassen voorkomt, bloeit nog op verre na niet. De moerheziënboom heeft kleine bladeren. Hij is de laatste met den Acacia, die in het blad komt. Ook de wjjnslok is nog maar wei nig ontwikkeld, liet weiland ziet er goed uit, hoewel er weinig gras is, terwijl dat op de hooilanden spichtig staat. Tegen Julij zullen er wel nieuwe aardappelen zijn; van den kouden grond zal dit jaar niet vroeger cc., smakelijke aardappel kunnen gerooid worden. In de moezerjj gaal het met de groenten zeer langzaam vooruit en in de kweekerjj is nog weinig bloem te gèren. Verreweg het meeste gebloemte moet nog uit de kassen en broeibakken komen. Bij de acte-examens voor het lager onderwjjs te 'sHage werd gisteren voor de acte in de landbouwkunde 1 vrouwelijke candidaat geëxamineerd, die werd toegelaLen, nameljjk mej. G. D. M. van 't llaafT, uit Leiden. Voor de acte in de Fransclie taal deden 6 vrouwelijke candidaten examen 2 werden afgewezen en 4 toegelaten, mej. E. J. Braat uit Dordrecht, J. A. Crans uit Dordrecht. C J. Werst uit Leiden en J. B. Weijers uit Leiden. Voor de acte in de vrouwelijke handwerken werden 15 candidaten geëx amineerd 5 werden afgewezen en 10 toegelaten, mej. C. Adriaanse, uit Rotterdam, voor nul; W. Bosker, uit Rozenburg, voor nut en smaak; M. Bosker, uit Rozenburg, voor nut en smaak; J. C. Fockcns, uil Leiden voor nut en smaak; M. E. de Groot, uit Schiedam, voor nut; M. E. M. de Groot, uit Schiedam, voor nut en smaak: C. W. van der Keilen, uit 'sHage, voor nut; J. J. Kooper, uil Gouda, voor smaak; G. J. van "vcs, uit Gouda, voor nut en smaak, en 11. C. van Zeylen, uit Gouda, voor nut, Voor de acte in de wiskunde werden 6 mannelijke candidaten geëxami neerd 4 werden afgewezen en 2 toegelatende hh. 11. van den Eelaart uit Rotterdam en F. P. Visser uit 's llage. De uitslag van de thans geëindigde acte-exatnens in de provincie Zuid holland is geweest als volgt: hoofdonderwijzers toegelaten 41, afgewezen 47; hulponderwijzers toegel. 38, afgew. 26; onderwijzers Fransch loegel. 5, algew. 51. id. Duitsch toegel. 7, algew. 11; id. Engelsch toegel. 11, af gew. 17; id. wiskunde loegel. 19, afgew. 22; id. gymnastiek toegel. 4. afgew. 8; id. landbouwkunde afgew. 4; id. teekenen toegel. 12, afgew. 5; hoofondervvijzeressen toegel. 15, afgew. 4; hulponderwijzeressen loegel, 46, afgew. 14; onderwijzeressen Fransch toegel. 36, afgew. 16; id Duitsch toe gel. 10, afgew. 1; id. Engelsch toegel. 24, afgew. 13; id. gymnastiek af gew. 1id. landbouwkunde toegel. 1id. teekenen loegel. 1afgew, 1jen id. handwerken loegel. 73 en afgew. 38. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dal in hel jaar 1879 kunnen worden aangesteld vijftien sur numerairs der directe belastingen, invoerregten en accyiisetndat in de maand November 1879, op nader te bepalen plaats en dagen, zal worden afgenomen het vergelijkend examen der adspiranten, en dal de verzoek schriften om toelating tol dat examen vóór of uiterlijk op den 15den October 1879 bij het dep. van financiën moeten zijn ingekomen. De voorzitter der commissie, belast met het afnemen van hel eind examen der rijks-landbouwschool, dr. M. Salverda le 'sllage, heeft hen, die zich aan het examen willen onderwerpen, uitgenoodigd zich voor 15 Junij schriftelijk bij hem aan te melden. De vloot, waarmede de haringvisscherjj in dezen zomer zal worden uitgeoefend, is als volgt; Vlaardingcu: 3 hoekers, 8 sloepen, 53 loggers;

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1