LEIDSCRE COURANT. 1879. V. 130. DONDERDAG 5 JUMJ. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. f 3.50 - met het Verslag der Handelingen van den Cetr.eenleraad f 3.3bfranco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, I>e prijs der AdverleniiCn is van 1- 4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. Blijkens sderlandsche verkocht r' ternationale LEIDEN, 4 Junij. Boor de geneeskundige staats-commissie is het getuigschrift voor het irste gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer 11. Boommed. letorandus. - Heden morgen, omstreeks 10 ure, viel aan het Levendaal een jongen, maamd G. B.al spelende in het water; bjj werd echter spoedig door een aar voorbijgangers gered. - Bjj de acte-examens voor het lager onderwijs te 's llage werd gisteren tor de acte in de gymnastiek 1 candidate geëxamineerd, die werd afgewe- Voor de acte in de Fransche taal deden 7 candidaten examen; 4 wer- afgewezen, en 3 toegelaten, als; mej». B. Bernardou, uit Voorschoten, Romburgh en W. H. de Visser, beiden uit Leiden. - De Staatscourant meldt; Z. K. H. de prins van Oranje is in de vorige tek aan eene borstaandoening, die zich ernstig liet aanzien, lijdende ge test. De ongesteldheid van Z. K. H. heeft thans eene gunstige wending nomen. bij de regering ingekomen beriglen van de onderscheidene spoorwegondernemingen, zullen de voorwerpen, welke zon- le zijn van de in den loop van dit jaar Munchen Ie houden tentoonstelling van kunstwerken zullen terugkeeren, op de tderlandsche spoorwegen kosteloos als ijl- of vrachtgoed vervoerd worden, het algemeen is aan het verlcenen der bedoelde vrijstelling de voor- arde verbonden, dat uit de begeleidende papieren moet blijken, dat de adingen werkelijk als niet verkocht van die tentoonstelling terugkeeren dat bij de heenreis het vervoer over denzelfden weg heeft plaats gehad S bjj de terugzending. - Blijkens een bij het dep. van buitenlandsche zaken ontvangen berigt i den consul der Nederlanden te Vera-Crtiz zal den 15d"> Januarij 1880 de stad Mexico eene internationale tentoonstelling worden geopend van itimr-, landbouw-, nijverheid- en kunstvoortbrengselen, en in het algemeen alle werken van mcnschelijk vernuft. Deze tentoonstellingwaarvan programma in de Mexicaansche couranten is opgenomen, zal den 15deD tril 1880 gesloten worden, terwijl van 1 November dezes jaars af lot aan >3l sluiting voorwerpen, voor de tentoonstelling bestemd, in ontvangst zul- worden genomen. De Nederl. consul te Vera-Cruz heeft zich bereid rklaard de voorwerpendie belanghebbenden naar de tentoonstelling te «xicQ mogtcn wenschen te zenden, in ontvangst te nemen en in te stu- zonder daarvoor eenige andere kosten in rekening te brengen, dan jjne verschotten. Ter bevordering eener snelle en geregelde opkomst der verlofgangers or liet geval dat de militie hetzij geheel, hetzij ten deelc. met spoed on- r de wapenen inoet komen en door de onderscheidene burgemeesters op corpsen waartoe die verlofgangers behooren moet worden gedirigeerd, tft de permanente militaire spoorweg-commissie eene regeling gemaakt n de extra-treinen, die, ter aanvulling van de gewone treinen, bij die komst kunnen worden gebruikt. In oveieenstcmming met het voorstel, irloc door voormelde commissie gedaan, heelt de minister van oorlog dan ook uilgenoodigd de extracten uit de onderwerpeljjke regeling tt verdere aanwijzingen aan de commissarissen des kouings in de provin- Ie doen toekomen. Onder mcdedecliug hiervan heeft de minister de nmissarissen verzocht, de onder hen ressorterende burgemeesters met renbedoelde bescheiden in kennis te willen stellen en hun op te dragen bij orkomende gelegenheid dienovereenkomstig te handelen. De daarin voor- mende opgaven van de uren van aankomst of vertrek der extra-treinen Hen van vertrouweljjken aard moeten worden beschouwd. Bij elke veran- fing in den aangegeven loop der extra-treinen zal dagelijks toezending «r de permanente militaire spoorwegcommissie aan de commissarissen des gs worden herhaald Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is op 2 Junjj i Aden vertrokken. De Madura, op weg naar Batavia, passeerde op dien 7Kaap Vincent. - De Willem Barents heeft gisteren hare tweede reis naar de Noord- ilstreken aanvaard. De leden van de Duiven-Societcit »de Snelvlieger" Haarlem hebben, op nitnoodiging van den heer van Lidth de Jende, üloog aan boord van genoemd schip, elf hunner beste postduiven afgestaan ten einde daarmede eene proef te nemen om beriglen naar het vasteland te zenden. De consuls van de omliggende rijken zijn uitgenoodigd om hier van aan hunne respective mogendheden kennis te geven. -- Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering van afgevaardigden der Maatschappij van weldadigheid gehouden onder voor zitterschap van jhr. mr. J. K. W. Quarles van Uflord. Uil het verslag over 1878 blijkt, dat uil de afdeeling landbouw eene winst is gemaakt van 5823 tegen 9286 over 1877. Waren de prjjzen even hoog berekend als in dat jaar, de winst zou plus minus 3500 hooger zijn. De opbrengst in den oogst van alle producten was in 1878 hooger dan in 1877, behalve van aardappelen. De afdeeling veehouding bragt f 12103.75 op, de winst daarop is 3516.80% tegen 5160.13 in 1877. Op uit» December bestond de veestapel uit 199 stuks runderen (trekossen), 44 vette kalveren, 28 paarden, 209 schapen en 52 varkens. De stand der nieuwst aangelegde bosschen voor de houtteelt is gunstig en de boomkweekerjj leverde goede resultaten op. Alle industriën in de afdeeling fabriekmatige arbeid leverden, door onderscheidene oorzaken, nadeelige uilkomsten op. Op 1 Januarij II. telde de bevolking, met inbegrip der ambtenaarsgezin nen, 1836 tegen 1832 op 1 Januarij 1878. Drie gezinnen verlieten de koloniënwaaronder een heimelijk met achterlating van schulden. Van kolonist-arbeider lot vrjjboer werden drie huisgezinnen bevorderd. In ver schillende betrekkingen geplaatst, verlieten 53 kolonist-kinderen de kolonie. Veertien hestedelingen werden opgenomen en negen ontslagen. ilet aantal leden was op uit» December 1878 5183, tegen 4738 een jaar te vorenook uit Ned.-Indië werd belangstelling betoond. Aan giften en legaten kwam ruim 27000 in, waaronder f 8000 van den onbekenden gever, die nu reeds zoovele duizenden aan de maatschappij heeft geschonken. In het versla? wordt gewezen op de voorgestelde belasting op goederen in de doode hand, waardoor de maatschappij, die al met zoovele financiële bezwaren heeft te kampennog f 4000 jaarlijks meer zou hebben te otteren hetgeen de ondergang der maatschappij zou kunnen zijn. Daarom hebben commissarissen zich in deze aangelegenheid tot de tweede kamer gewend. De balans, sluitende met een nadeelig saldo van ongeveer 7000, werd na bespreking goedgekeurd. De bcgrooting werd in ontvangst en uitgaaf met ongeveer 176,000 vastgesteld, aantoonende een geraamd nadeelig saldo van 3000. Tot commissaris werd herkozen jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman. Voor de beroeping van een predikant bjj de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is het volgende drietal'gevormd: d». B. van Schelven, pred. te 's llertogenbosch; dr. P. G. Dalema, pred. te Ee (Friesland), en d». A. E. van der Dussenpred. te Rhenen. Het geregtshof te Amsterdam heeft heden C. II. van Santen Kolff schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden moedwilligen doodslag cn hem veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 8 jaren. Te Amsterdam sprong gisteren op den Dam een man van een in be weging zijnden tramwagen. Hij stond voorop en stapte op zeer ongewone wijze, nl. meer springende dan slappende, af, weinige meiers voordat de wagen het eindpunt had Bereikt. De man viel voorover met het hoofd tus- schen het paard en het voorwiel, het wiel ging hem over het hoofd, zoodat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Te Arnhem is voor de aanstaande tenstoonstelling reeds voor een be drag van 30000 aan abonnemeuts-kaarten genomen; de pr(js is thans verhoogd. Te Goes is in 81-jarigen ouderdom overleden de heer tn'. M. P. Blaau- been, burgemeester dier gemeente. Ongeveer twee jaren geleden vierde hjj als zoodanig zijn zilveren feest. 'sGRAVENHAGE, 4 Junij. Door Z. M. is aan den bij het leger in Nederl. Indië dienenden fuselier W. B. E. J. Sorge, vergunning verleend tot het dragen van de Duitschc herinneringsmedaille voor den veldtogt tegen Frankrijk in 1870-1871 cn van de medaille voor trouwe dienst 3' kl. hem in Prnissische dienst toegekend. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te Akkerwoude de heer W. Roegholtthans ontvanger te Baard en te Sliedrecht de heer P. Bouwens. thans ontvanger te Middelharnis. Tot commies der posterijen 4,! kl. is benoemd de surnumerair W. Meijer. - De hh. J. Regldoorzec, jhr. mr. J. W. M. Schorer en jh'. E de Wendt

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1