LEIDSCHE COURANT. IS70. V. 129, WOENSDAG 4 JUNIJ. STADS-BERICHT EN. BfNNENLANDSCllE BERIGTKN. l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De. prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f 3.30 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.8!?. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, De prijs der Advertcntiën is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 5 Juni 1879, des avonds te zeven uren. p. Benoeming van een onderwijzer 2<le klasse aan de jongensschool lMe klasse. (104) 2". Rekening van het Stedelijk Werkhuis, over 1878. (105) 31. Idem van de dienstdoende Schutterij, over 1878. (106) 4'. Idem van het Gereformeerd Minne- ol Arme Oude Mannen- en Vrouwen huis, over 1878. (107) 5'. Verzoek van M. Van Steen, om cene waterloozing te leggen. (108) 6'. Idem van 11. Marlijn, om eene hardsteenen stoep te leggen. (109) 7». Idem van het Bestuur van Rijnland, om Baggerspecie te hergen. (110) 8". Concept-verordeningen betreffende de regeling van het Gymnasium. (102) 9". Herziening van de Algcmeene Politieverordening. LEIDEN, 3 Junij. 1 Door de geneeskundige staatscommissie is tot arts bevorderd de heer Sleinmeijer. candidaat-arts. Rij de op heden gehouden openbare verknoping van cokes, bij partijen kan 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17, f3.40 en ƒ1.70; de laagste 34, ƒ17ƒ3.30 en 1.65. i Gedurende de maand Mei 1879 zijn in de Leidsche volkskeu ken algeleverd: 2020 portiën warme spjjs, 275 por tien vleesch, 76 borliëti spek, totaal 2371 portiën. Van het station van den Holl. spoorweg zijn gedurende1 de beide Pink- tlerdagen vervoerd 3224 reizigers, Zondag 1387 en Maandag 1837. Het on gunstige weder had op- het getal reizigers natuurlijk een- grooten invloed. De minister van binnenlandschc zaken heeft ter kennis van belangheb- lenden gebragt, dat de commissie, befast met bet afnemen van het tweede latnurkundig examen, zal zitting honden op Maa naag 16 Junij e. k. en tuigende dagen te Utrecht. Bij de uitgevers Gebr. Rclinfante, te'silage, is verschenen: /'Een Iaal- ite woord van verdediging in zake de curatoren van de gemeente-instelling roor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren ie Leiden tegen de corn- nissie. belast met het afnemen van het Oost-Indisch ambtenaars-examen, oor J. Spanjaard, lid en secretaris van de examen-commissie voornoemd, toogleeraar te Delft." Om een overzigt van den loop der zaak te geven heeft le schrijver zijne beschouwingen laten voorafgaan door de mcdedccling van de drie adressen, waarvan vroeger melding is gemaakt, t. w. I». het eerste tlrcs van curatoren der Leidsche instelling2". de nota ter beantwoording aarvan door de examen-commissie; 3". het tweede adres der Leidsche cura- oren. In een naschrift behandelt de schrijver het sink van prof. Velli Leiden contra Delft", in de nomuiers van April en Mei van </dc Indische iilfs". Bij de acte-examens voor hel lager onderwijs te 's ifage deden Zatur- ag II. voor de acte in de Fransche taal 6 vrouwelijke candidaten examen. werden afgewezen en 3 toegelaten, als mcj. M. W. Ch. Ier Braak uit leffshaveiiS. J. de Haan en P. A. van Maarscveen uil Rotterdam. Voor de acte als hoofdonderwijzeres werden 10 candnlalen geëxamineerd. werden afgewezen en 7 toegelaten1, niej. C. G. VV van Amerora uit Gouda. I. 11aunik uil RotterdamJ. M. vair der Hoeven uit KraRngeu M. M van .afwijk, M. J. van Lessen en A Weits uil Dordrecht en M. A. Zeeman uit iorinchem. In de Zatnrdag te Amsterdam gehouden ziliing van de wis- en na tuurkundige nfdeeling der kon. akademie van wetenschappen werd medege- jteld dat Z. M de koning de benoeming van de door de akademie voorge telde nieuwe leden bad bekrachtigd. Het zijn de bh. ür. A. P. N. Franchi- lont, hoogl. iu de wis- en natuurkunde te Leiden, N. T. Michaëlisdirec tor der staatsspoorwegen te 's Hage,. dr. M. Trcub ie Voorschoten en d'. p. J. Stokvis, hooglecraar in do. geneeskunde en psychiatrie te Am- (lerdamdie zieh deze onderscheiding gaarne hadden laten welgevallen. Je voorzitter verzocht hierop aan twee leden der akademie deze heereu P'nnen le leiden. Zoodra aan dit verzoek voldaan was, heette de voorzitter feu namens de akademie hartelijk welkom. I Door Z. M. is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid pin de tweede kamer der slalen-generaalin liet lioofdkiesdistricl Alkmaar 10 Junij e. k. in te leveren, zullen geopend worden op 12 Junij daar- lanvolgende. De W. R. C. meldt: Het bevestigt zich. dal de heer Tak is blijven andringen op zijn ingediend ontslag, ten gevolge van het votum der tweede jamer over art. 1 der kanalenwet. Be heer Kappeyne heeft daarop aan kn koning medegedeeld, dal, indien de heer Tak blijft persisteren, hij zich jenoopt gevoelt mede af te treden, liet welnemen des konings wordt f'gcwacht. De TV. R. C. ontving gisteren bet velgcmle berigt nil Parijs: De prins van Oranje heelt eene bezetting op de borsi, waarbij diaphragmatisclie pleuris gekomen is. Vrijdag en Zatnrdag was de toestand gevaarlijk; sedert gisteren avond gaal het beter. De ziekte volgt haren gcregelden loop; een goede uitslag wordt verwacht. Drie geneesheeren zijn dagelijks in consult. Prins Alexander is heden oehlcnd hier aangekomen. Prinses Mathilde ver zorgt den zieke. Vele vrienden bezoeken den prins, maar niemand wordt ontvangen. Naar men aan dij H. C. mededeelt is Vrjjdag door een der familie leden van PincoHs te Rotterdam een telegram van hem ontvangen vermel dende zijn adres le New-York. liet stoomschip Koning der Nederlanden is op 31 Mei van Batavia mar Amsierdam vertrokken. In den nacht lusschen Zatnrdag en Zondag is in liet zoogenaamde Lage land cene boerenwoning afgebrand. Men schrijll ons uit Stolwijk: De handel in hooikaas is vrij wat vlugger geworden Voor de Slolksche kaas wordt van ƒ30 tol /40 voor de 100 KG. besteed. Evenzoo zijn de boterprijzen rijzende. De graskaas is nog niet in den handel. Wanneer de weèrsgesteldheid niet gunstiger wordt, zal spoedig al bel gras op zijn. Sommige boeren klagen nu al, dat zij gras te kort komen. De vruchtboomen staan veel belovend, doch de moesgroenten zijn scbaarseh. Van al de le veld staande gewassen is de hennip in den besten staal. De begrooting voor de Krimpenerwaard voor bet dienstjaar 1879/80 is vastgesteld op ƒ86625.63 in ontvang en ƒ86260 in uitgaaf, sluitende alzoo met een vermoedelijk batig saldo van ƒ365.63. De omslag per HA. belast- careii grond bedraagt ƒ5. Te Rotterdam is Zatnrdag 11 eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden van aandeelhouders in de Afrikaansche Handelsvereniging, onder voorzitting van den president-commissaris J. van der Hoop Jzn. Zoowel door den voorzitter, als door den secretaris, den heer mr. M. Mees, werden uitvoerige mededeelingen gedaan omtrent den treurigen toestand, waarin de Vereniging ziel) bevindt. De voorzitter wees er op, dat com missarissen geheel en al door den schijn van eerlijkheidwelken PincoHs zijn geheele leven door wist te behoudenbedrogen waren geworden. De reden, il.it' hij met dadelijk in handen der justitie was gesteld geworden, moest daarin worden gezocht, dat elke overijlde stap door de hoogste financiële autoriteit des lands werd afgeraden. De heer Mees lichtte de wijze, waarop men lot de ontdekking gekomen was, toe. Ook wees hij op de ingewikkeldheid der gepleegde fraude, welke bij goed sluitende ba lansen onmogelijk, bij vol vertrouwen, konde ontdekt worden. Door ver schillende aandeelhouders werden onderscheiden vragen gedaan: Waarom na de bekentenis van PincoHs niet doortastend gehandeld is? Waarom niet krachtens de statuien de directeuren dadelijk na de ontdekking der fraude geschorst waren? Hoe hel kwam, dat de wisselruiterij commissarissen en vooral den heer Mees niet verdacht is voorgekomenOf de hoofdagent aan de kust bij de knoeijcrij is betrokken, zoo neen. of dan eene vergelijking van zijne stalen met die van directaren eenig licht heeft verspreid? Waarom commissarissen niet gezorgd hebben, dal PincoHs niet kon ontsnappen? Of liet bekend is, welke waarde door de directeuren is medegenomen Of commissarissen niets verdachts hebben gezien in hel feit dal' iu 1877 eerst hel kapitaal met 3% miltioen is vergroot en daarna in1 datzelfde jaar nog eene Iceuir.g is gesloten van 4 millioen Al deze vragen werden door den voorzitter toegelicht. Nog werd gevraagd, of het gerucht waar was. als zou de administrateur van de goederen van prins Hendrik aanleiding heb ben gegeven tot de ontdekking van het bedrog. Deze vraag werd ontken nend beantwoord1. Bij liet einde der vergadering sprak de heer W. S. Burger namens de vergadering zijn volkomen vertrouwen Lu commissarissen uit en verzocht hun- verdere medewerking tot ontwarring van deze zaak. Zatnrdag morgen rs in de Schoulenstecg te Amsterdam eene vrouw- het slagtofler geworden van de schoonmaak. Terwijl zij bezig was op echt Ainsterdamsche wijze, dat wil zeggen, met het lijf driekwart gedeelte bui ten het raam hangende, eens een flinke beurt aan de ruilen te geven, is zij achterover uit het raam gevallen en op het hoofd teregt gekomen. Zwaar gekneusd werd zij naar het Binnengasthuis gebragt. Zatnrdag II. zijn te Amsterdam voor hel eerst uit het Wcslland vjjf mandjes nieuwe aardappelen aangevoerd. Voor de regtbank te Leeuwarden stonden dezer dagen teregt drie per sonen uit Teritaard, die door hunne verregaande onvoorzigtigheid een groot ongeval hebben doen ontstaan. Van de markt te Dokkum teruggekomen en genaderd tol de brug ouder hel dorp Ternaard. ontmoetten zij een wa gen waarop vijf volwassen personen en zes kinderen gezeten waren en waarvoor een jong vurig paard gespannen was. Zoodra zij hel voertuig opmerkten, liepen zij er onder groot misbaar op toe, en sprongen, met de pellen in de hoogte zwaaijende, om het paard heen. Het dier, daardoor verschrikt, ging op hol en na een eind wegs te ltebben voortgerend viel een der personen, die op den wagen zalen, er af, zoodat de beide wielen hem over Lel ligeliaam gingen en hij ernstige kneuzingen bekwam. Voor deze handeling hadden de beklaagden zich te verantwoorden, en hoewel zij

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1