LEIDSCfllE CR 11 RA AT. 1879, V. 128. DINGSDAG 3 JUMJ. STADS-BEil SCBTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Sl Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 37—38 der Handelingen van ril lm Gemeenteraad Ingekomen stukken). Vergadering van den Gemeenteraad J 879des avonds te zeven uren. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeeidvraad 3.3Sfranco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels fl.iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Pinksterfeest zal Maandag avond geene ourant worden uitgegeven. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. van I.eidcnop Donderdag 5 Juni LEIDEN, 31 Mei. Door het bestuur van Rijnland is aan burg. en weth. vergunning ver- jbcht om, bjj cene verdieping van een deel der Leede, tol losplaats van de «tgebaggerde specie te mogen aanwijzen een gedeelte van de Spriet onder ®'armond, waarbij levens wordt voorgesteld den grond door de lossing der iggerspecie verkregen, ongeveer een half hectare, later ter gemeenschap- lijke bate van Leiden en Rijnland te verkoopen. Burg. en weth. stellen, lereenkomslig het advies van de commissie van fabricage, voor de ver- Bgde bergplaats voor de specie te vergunnen; maar, wegens daaraan ver goden bezwaren, in den bedoelden verkoop niet te treden. Ter benoeming van een onderwijzer 2e kl. aan de jongensschool 1" kl. lorden voorgedragen; G. Waleh, te Velp; H. J. van Dongen, te Etlen en etir; en J. Gediking, te Nijmegen. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging stelt de Leidsche scherp- llratters-vereeniging voor jongelieden, die lid dezer verecniging wenschen worden, de gelegenheid open de voorbereidende schietoefeningen gratis te wonen. Wij vestigen daarop in het bijzonder de aandacht. In weer- il van vele moeijelijkheden heeft de vereeniging zich met lof weten staande houden; voor hunne oefeningen toch moeten de leden zich naar Katwijks Inin begeven, en het vooruitzigt op het bezit van een schietbaan hier ter lede is, gelijk men weet, voor goed vervlogen. Toch heeft het der vereeni- ing niet aan den moed ontbroken om met volharding naar het beoosde iel te streven en rnogt zij met ccrc deelnemen aan menigen prijskamp. »k nu stelt zij zich voor deel tc nemen aan het concours, dat te 's llage li plaats hebben bij gelegenheid van de opening van de schietbaan voor tatters en scherpschutters, van gemeentewege aldaar opgerigt. - Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg geduren de tze week dagelijks van 53 tol 65 volwassen personen en 'J lot 14 kinderen. - Er beslaat gelegenheid lot verzending der correspondentie naar Ne- trlandsch Indië door middel van het stoomschip Torrington, waarvan het irlrek uit Rotterdam op den 4d"" Junij aanst. is bepaald. Rehalve naar atavia wordt met deze gelegenheid mede eeue brievenmaal naar Padang ,'irzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren beliooren terljjk in den avond van den 3d" Junij, cn de brieven den daaropvolgen- i m dag, 's morgens vóór negen ure, te Rotterdam aangekomen te zijn. - Bij de gisteren te 's llage gehouden acle-examens voor het lager onder ijs werden voor de acte in de vrouwelijke handwerken 14 candidaten taamineerd; 5 werden afgewezen en 9 toegelaten; mej. A. M. van den trgli, B. H. van Deventer, A. M. Droogendijk, F. C. van der Ent, E. Groo- mboer en J. C. van Meerkerk, allen voor nul; J. M. Faassen, D. Hoskorn C. C. Lipjes, voor nut en smaak. In de gisteren gedane mededeeling omirent den uilslag der examens op 9 Mei slaat10 candidaten deden examen voor de vrouwelijke handwer kt; moet zijn: 10 candidaten deden examen voor de acte als hoofdonder- ijzeres, 2 afgew., 8 toegel. als mej". S. W. A. Bachofuer, enz. Nog werden 2 candidaten voor de vrouwelijke handwerken geëxamineerd enz. De minister van oorlog, voornemens zijnde, om, na het eindigen van jj t thans gesloten overeenkomst voor de levering van brandstoffen en kaar- tn ten behoeve der militaire wachten in het rijk, over het tijdvak van 1 -'lij a. s. tot en met 30 Junij 1880, die levering niet meer op de tot dus- trre gevolgde wijze aan een en denzelfden aannemer op te dragendoch de behoefte door aanbesteding per garnizoen Ie doen voorzienheeft zulks ter kennis van belanghebbenden gebragt, opdat zij dienovereenkomstig hunne maatregelen kunnen nemen. Te 's Hage had eergisteren de eerste algemcene vergadering plaats van de Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van liet Ne- derlandschc leger. Eeu aantal belangstellende leden en niet-ledcn waren opgekomen, ook afgevaardigden van Amsterdam, Leiden, Gouda, enz. Na dat door den voorzitter een hartelijk welkom aan de aanwezigen was toe geroepen, werd der vergadering hel doel en de strekking dezer vereeniging onder de aandacht gebragt. Dit doel bestaat voornamelijk in hulp te ver kenen aan oude militairen, hunne weduwen en weezen, die door hun schraal pensioen (vóór de wet van Mei 1877 toegekend) in drukkende om standigheden verkeeren. Alle mogelijke en geoorloofde middelen zullen wor den aangewend om in de eerste plaats die lotsverbetering tot stand te bren gen door het verkrijgen van een pensioen, gelijkstaande aan het thans ver strekte voor oude cn lang gediend hebbende militairen. Onder betel van den kapitein der infanterie van het O.-l leger J. A. D. C. van Rhijn vertrekt den 7den Junij a. s. van Harderwijk naar Amsterdam eeu detachement suppletietroepen, sterk 150 man, benevens 8 onderofficieren. Gemeld transport zal met hel stoomschip Conrad de reis naar Indië vervolgen. De Willem Barendsz zal Dingsdag 3 Junij, des namiddags te half twee ure, van Amsterdam naar de Poolzce vertrekken. Men schrijft ons uit Stolwijk: Bij de stemming voor drie leden van het polderbestuur te Stolwijk werden 1148 stemmen uitgebragt. De heer M. Verdoold Kz. werd met 1096 stemmen herkozen als voorzitter, terwijl ill plaats van de aftredende leden N. van Meijeren en C. J. de Vries geko zen werden de hh. J. Kool Jr. en G. Verkaik Tz.de eerste met 622, de laatste met 582 stemmen. Tot gecommitteerden van den polder Stolwijk zijn benoemd de hh. J. Verkaik, A. Graveland, M. Verdoold Kz. en W. de Vries. Ter benoeming van ecu hoofdonderwijzer voor eene nieuwe school aan den Blaakschendijk te lleinenoord zullen aan den raad worden voorgedragen de hh.A. van der Steen, Leiden; G. W. Hollander, Dordrecht; W. I.a Roy, Amsterdam; \V van der Schuyt, F. Jansse en J. II. van Dorsten, Dordrecht. 1111. MM. de koning en de koningin braglen Donderdag middag een bezoek aan de school van "koning Willem III en koningin Emma der Ne derlanden", te Apeldoorn. HH. MM. werden ontvangen door heeren regen ten en door den directeur van gemelde inrigting, waarna de kinderen hun een hartelijk lied toezongen. De heer van Bronkhorsl hield vervolgens een aanspraak tot de hooge gasten en bood een prachtigen zilveren beker aan UIL MM. aan namens de kindereu. De koning en de koningin onderhiel den zich minzaam met iedereen cn vertrokken na ruim een half uur in de school vertoefd te hebben. Tc Kampen werd eergisteren de verpachting gehouden, voor den tijd van 10 jaren, van 98 boeren-erven dier gemeente, gelegen op het Kam pereiland c. a Aan jaarlijkschc huur bragt die op 330,210zjjnde 24,790 meer dan bij de verhuring in 1869. Te Wijmbritseradeel heeft Donderdag 11. de heer R. van de Werfpastoor bjj de R.-K. gemeente van Roodhuis, den gedenkdag van zijn 60-jarig pries terschap gevierd, terwijl het in Maart jl. 50 jaar was geleden, dat hij als pastoor bij genoemde gemeente in dienst trad. Bij de behandeling door de regtbank te Heerenveen van de zaak van Lambje van der Ende, de beruchte opligtster van een goudsmid tc Heeren veen en van vele andere personen, is door het openb. min. tegen haar ge- eischt eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen. In de veenderijen nabij Heerenveen zijn twee turfmakers in het land door den bliksem getrollen. De een werd doodelijk getroffen, de ander, in bewusteloozen toestand naar zjjnen woning vervoerdverkeert in zor- gelijken toestand. Te Zevenwolden hebben cenige kinderen van schippers in de nabijheid der vaart zoogenaamde stinkwortels gegeten, met het gevolg dat een knaapje van 6 jaar binnen weinige oogenblikkcn dood was, terwijl de beide anderen door een braakmiddel zijn behouden. Deze plant is de ge vlekte scheerling, Conium maculatum, zwaar vergift. Door de arrond -regtbank te 's Ilerlogenbosch is aan het klooster St. Agatha (proces tegen den staat) de regtspersoonlijkheid ontzegd; het is ver oor leeld in de kosten, op grond, dat het oude klooster, had het ook al regtspersoonlijkheid, is opgeheven hij decreet van Napoleon3 Januarrj 1812.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1