LEIDSCHE COURANT. IS70. V. 127. ZATURDAG 31 MEI. STADS-BERICHTEN. Ue Courant verscltijnl dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jnars ƒ3.— franco p.p. ƒ3.50 met hel Verslag der Handelingen van dén Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f "2.5Ü 'sjaars, buiten de ezpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverteutiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, 1« alinea, der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad N". 95), lot regeling van liet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke ge- i vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken: Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning it verleend aan Hendrik Buitendijk en zijne rechtverkrijgenden, lot het op lichten van eene smederij, in het perceel aan den Middelweg n°. 23. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche ourant Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiben, 29 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. WNNENLANDSCHE BKMGTIi.N. LEIDEN, 30 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie is heden het getuigschrift voor el eerste gedeelte van hel arts-examen uitgereikt aan den heer A. G. Metzlar, bpiI. doctorandus. In de gisteren avond gehouden zitting van den gemeenteraad is o. a. «gekomen een verzoek van den directeur der Leidsche melkinrigting om ergunning lot hel plaatsen vau een kiosk op hel Plantsoen, tol het ver- oopen van melk. Nadat de rekening van hel Evang. Luthersch wees- en oudeliedenhuis over 578 was goedgekeurdkwam in behandeling de concept-verordening be- reffende de regeling van het gymnasium. Dit "concept gaf lot geene alge- teeiie beschouwingen aanleiding, zoodat terstond tot de behandeling der riikelen kon worden overgegaan. Bij art. 2, opgave der leervakken, vroeg e heer Suringar eenige inlichting over litt. a en b, namelijk of onder het -"uderwijs in de Grieksche en in de Latjjusche taal- en letterkunde ook be- tcpen was dat in de historia litleraria, antiquiteiten en mythologie. De eer vait der Lith, curator van het gymnasium, verklaarde dat de opgave Jer leervakken overgenomen was uil de wet; in de door den heer Suringar edoelde vakkeu zou zeker ook onderwijs gegeven worden. Omtrent art. 16, «treffende de tijdelijke waarneming der lessen gedurende eene vacature, (stond verschil tusschen curatoren en burg. en weih., t. w. of bij ontsten- Ifnis van een leeraar door curatoren, onder nadere goedkeuring van btirg. welh., zijne dienst lijdelijk aan een bevoegd persoon builen de leeraren het gymnasium kan worden opgedragen of dal de opdragt van eene ilelijke waarneming geschiedt door burg. en welh., op voordragt van cura- )ren, enz. Op bedoeld artikel werden door de kb. de Goeje en van Iter- 1 -bn, die in de hoofdzaak de door burg. en weth. voorgestelde redactie Htjfclinaliger vonden, op die redactie echter eenige amendementen voorge- 'jleld, die tot eene uitvoerige discussie aanleiding gaven. Bij het in stem ming brengen dezer amendementen bleek het dat omtrent het amendement p w den heer de Goeje, om uil liet artikel weg te laten de woorden "builen Sjt leeraren van het gymnasium", ten einde vrijheid te geven de tijdelijke - aarneming ook aan een der andere leeraren op te dragen, de stemmen aakten8 voor en 8 tegen. Op voorstel van den heer van der Lith werd jjten besloten het artikel, met de daarop voorgestelde amendementen, aan uaioren te renvoyeren, om die daarover nog le hooren. Mei de behande- - dg der overige artikelen werd echter voortgegaan. Bij art. 21, bepalende H a. dat, bij wangedrag van een leerling, tol zjjne verwijdering door cura- »ea wordt besloten, met kennisgeving aan burg. en weth., stelde de heer I Laat de Kanter voor hooger beroep bij den gemeenteraad toe te laten. uders of voogden moesten het regl hebben in beroep te komen bij het be- uur der gemeente in hoogste ressort. Enkele leden meenden dat dit tot - «Kijelijkheden aanleiding zou geven. In stemming gebragt, werd het voor- «1 met 11 tegeu 5 stemmen verworpen. De overige artikelen gaven tot teue bedenkingen aanleiding. De eindstemming over de verordening in dHtar geheel moest, wegens het bij art. 16 voorgevallene, worden aangeliou- .1 ui. De concept-verordening regelende hel getal en de jaarwedden der 'eraren kwam niet in behandeling, uithoofde de commissie van financiën Mgelegenheid nog niet had gehad daarover hare zienswijze Ie doen kennen. Een staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooiing voor 1878 erd goedgekeurd, alsmede de voordragt om over le gaan tot eene nieuwe uk van den catalogus van het stedelijk museum. Bij de behandeling dezer voordragt wees de heer Hartevelt er op dat de commissie van financiën daarover niet was gehoord. De voorzitter gaf dit toe, maar zcide dat er eenige haast hij de zaak was, aangezien er nog maar weinig exemplaren voorhanden waren. Daarenboven kwamen de revenuën later weder ten bate der gemeentekas. Voor de bezorging der nieuwe uitgave had de heerPleyte zich veel moeite gegeven. Vervolgens werd voortgezet de herziening der algemeene folicie-verorde- ning, en achtereenvolgens, met enkele wijzigingengoedgekeurd de artikelen 54—127. Art. 59, waarbij verboden wordt trekhonden op straat te laten losloopen of andere houden zonder opzigt op straat te laten losloopen tus schen 11 ure des avonds en 6 ure des morgens werd onveranderd goedge keurd. Bij art. 60, verbod van het tergen en mishandelen van dieren, vond een voorstel van den heer Obreen. om daaronder ook te begrijpen het opleggen van een te zwaren last, geene ondersteuning. Dit was ook het geval met een voorstel van den lieer Wilhelmy Damsté, om het houden van vogels op de kruk mede als kwelling van dieren te beschouwen en dit bij een afzonderlijk artikel le verbieden. Hiertegen werd aangevoerd dat art. 60 daarin genoegzaam voorzag; aan den regter stond het le beoordeelen in hoeverre er termen aanwezig waren om dat artikel op deze zaak toe le passen. Bij art. 64, verbod van het afsteken van vuurwerk zonder verlof van burg. en welh., werd gevoegd "Bengaalsch vuur uitgezonderd". Bij art. 65 werd er op gewezen dat het verontreinigen van hel water door het daarin werpen van vuilnis maar al te dikwerf straffeloos geschiedt. Een voorstel van den lieer Obreen om ook hel uitspoelen van darmen of inge wanden in gemeentewater te verbieden werd met 9 tegen 7 stemmen ver worpen. De opmerking werd gemaakt dat ook baggerlieden de gewoonte hebben alles, wat niet van limine gading is, weder in het water te werpen. De voorzitter zeiile dat hij last had gegeven ook daartegen te waken. Bij de artt. 85—99, over de botermarkt, herleefde de oude strijd ten opzigtc van den ijk der botervaten. Door de hh. Hartevelt en van der Zweep werd die ijk bestreden, terwijl de voorzitter en de hh. de Fremery cd Wilhelmy Damsté die in bescherming namen in het belang der markt; de handel toch had meer dan eens blijk gegeven dat zij op dien ijk prijs stelde. Over het eerste artikel (85) had eene stemming plaats en dit werd met 13 tegen 3 stemmen goedgekeurd De overige artikelen (8699) werden zonder stem ming goedgeke- rdde heer Hartevelt werd echter geacht zich tegen al die artikelen te hebben verklaard. Art. 111, het verbod dat vleesch niet op de straat of de stoepen mag worden verkochtwaartegen de heer van der Zweep bedenkingen inbragl, werd met 13 legen 3 stemmen goedgekeurd. De behandeling dezer concept-verordening zal later worden voortgezet. - De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen iu de cersle helft der volseiide maand verkoopen eene verzameling hoeken, gedeeltelijk nage laten door de heeren K. J. Pieters, predikant te Francker, en dr. J. de Vlaam, docent in de wiskunde te Leiden, alsmede werken ovi r reglsge- lecrdheid, geneeskunde, botanie en natuurlijke historie, voorts prentwerken, prenten, pliotographiën, verschillende voorwerpen, waaronder een planeta rium, scheikundige toestellen, enz. Belanghebbenden worden op deze ver- kooping opmerkzaam gemaakt. Gisteren middag werd op heeterdaad betrapt .f. v. d. II., alhier niet te huis bchooreudc, die zich in de Vrouwenkamp had schuldig gemaakt aan diefstal van een deken; hij werd naar hel policie-bureau overgebragt. Wederom is door de policie alhier proces-verbaal opgemaakt legen de dienstboden A. d. J. en M. v. 1'., wegens diefstal in dienstbaarheid. Heden middag, ongeveer 1 uur, heeft er een schoorsteenbrandje plaats gehad ten huize van den timmerman C.aan de Uiterstegrachtde uitge rukte brandspuiten behoefden niet te werken. - De minister van binnenlaniische zaken heeft ter algemeene kennis gc- bragl, dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1879/80. aanvang nemende op 1 September 1879, gelegenheid zal zijn tot plaatsing iu het eerste studiejaar van 19 kweekelingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 20 le Middelburg, 20 te Deventer en 20 te Groningen, ten einde daar op kosten van het tijk opleiding tot hulp onderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweek school worden toegelaten zij die tusschen 1 Jauuarjj 1863 en 15 April 1865 geboren zijn. Ue stukken moeien vóór 15 Junjj 1879 vrachtvrij W01'- der. toegezonden aan den directeur der kweekschool, hij welke men ge plaatst wenscht le worden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1