LEIDSCHE COURANT. I87f>. V. 124. WOENSDAG 28 MEI. STADS-BERICHTEN. BI N NEN L A N DSC 11E BE BIGT EN De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. He prijs der Advcrlentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op de mededeeling van den Inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht voor de provincie Zuidholland; Brengt ter kennis van de ingezetenendal de epidemie van mazelen in leze gemeente heeft opgehouden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. be Burgemeester voornoemd V. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Mei 1879, des avonds te zeven uren. 1'. Rekening van hel Evangelisch Luihersch Wees- en Oudeliedenhuis over 1878. (103) Concept-verordening betreffende de regeling van het Gymnasium. (102) Slaat van af- en overschrijving op de genieeute-begrooiing van 1878. (96 en 104) Voordracht betrekkelijk het drukken van den Catalogus van het Mu seum. (101) Herziening van de Algemeene Politieverordening. LEIDEN, 27 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie zijn tot arts bevorderd de leeren G. ter Meulen en J. C. van Schilfgaardebeiden med. doctorandi, en het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het arts-examen uitgereikt m den heer W. Francken, med. doctorandus. lieden morgen, even na half vijf ure, ontstond er brand ten huize tan de wed. K., aan de Hooglandsche Kerkgracht, die spoedig, na het. in terking brengen van enkele spuiten, was gebluscht. Als oorzaak kan wor- en beschouwd, dat eene dochter dier weduwe gisteren avond laat met een randend petroleumlampje in een kleêrkast in de keuken is geweest. Er ouden groote onheilen hebben kunnen plaats vinden, indien de brand niet >oedig was ontdekt geworden, daar de familie boven die keuken sliep, lieden middag ten 4 <4 ure is aan den singel nabjj de Naakte sluis een aard en rijtuig, toebehoorende aan den heer Lin het water gereden, oordien het paard schrikte bij het opwerpen van een schop zand aan een e vernieuwen bruggetje aldaar. Gelukkig waren er geen menschcn in het tuig. Hel paard is later levenloos opgehaald. Het rijtuig is beschadigd. -- Blijkens hierachter voorkomende aankondiging is bjj de heeren P. Engels Zoon het agentschap gevestigd van den door Gebr. van Es te Amsterdam in en handel gebragten nieuwen zelf inktnemendcu India-Rubber nickel-zilveren ak-slempel, en van den India-Rubber nickel-zilveren datum-stempel. De lerstc is een hoogst eenvoudig, zeer doelmatig en gemakkelijk, nieuw uit raden stempelop zeer eigenaardige wijze is h(j voorzien van een toestel om ich zelf van inkt te voorzien en hij is ingerigt voor één, twee en drie regels, lis hij gesloten is, is een ligte druk voldoende om hem tot stempelen geheel treed te maken. Hij is door zijn eleganten en kleinen vorm zeer geschikt ut in den zak te worden gedragen. De tweede stempel is eene nieuwe en «togst nuttige uitvinding ten nutte van handelskantoren. Hij is mede elegant an vorm en door het eenvoudig zamenstel zeer gemakkelijk in het gebruik. Tot wethouder der gemeente Leiderdorp is op heden benoemd de heer D. Speet. Bij de acle-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden gislc- ttn voor de acte in de vrouwelijke handwerken 13 candidaten geëxami- aterd; 9 werden afgewezen en toegelaten mej. M. J. Arnold, uit Delft, 'oor nut; C. N. II. Storm, voor smaak, Th. van Kempen, voor nut en M. van Ispelen, voor nut, allen uit Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb- «nden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van het eerste latuurkundig examen en van het natuurkundig examen voor hulpapotheker, tal zitting houden op Dingsdag 10 Julij e. k. en volgende dagen te Utrecht. De Staatscourant bevat het verslag aangaande de kon. bibliotheek te iCravenhage gedurende het jaar 1878. Men meldt ons uit 's Hage; Hier is het officieel berigt gekomen dal 'incolïs jl. Zalurdag te New-York is aangekomen. Beriglen omtrent zjjne ■inhouding zijn niet bekend. Naar men uit Antwerpen meldt is de voortvlugtige directeur der Alri- kaansche handelsvereeniging Kerdijk Zaturdag-ochtend uit het hospitaal naar de cellulaire gevangenis overgebragt, om daa'r te vertoeven tot er over zjjne uitlevering beslist zal zijn. Volgens den Précurseur zal hij in België wegens het voeren van een valschen naam worden vervolgd en deswege Woensdag aanst. teregtstaan. Het provinciaal Utrechtsch genootschap van kunsten en wetenschappen heeft het plan opgevat tot de oprigting eener vereeniging ter bevordering van de studie der oud-Nederlandsche regtsgeschiedenis, inzonderheid door het uitgeven van belangrijke regtsbronneu. De hh. m". L. A. i. W. Sloet, G. de Vries Az.B. J. L. de Geer, J. A. Fruin en M. S. Pols ontvingen de opdragt tot het zamenstellen van een programma en van voorloopige sta tuten. Blijkens het ontworpen reglement, zal er een vereeniging worden op- gcrigtdie den naam draagt van «Vereeniging tot uitgaaf der bronnen van het oud-vaderlandsch regt". Zjj zal te Utrecht gevestigd zijn en stelt zich ten doel de uitgaaf van zulke stukkenwelke als regisbromten in den ruim- sten zin des woords kunnen beschouwd worden, van de vroegste lijden af tot het einde der 16« eeuw. De ontwerpers van het reglement noodigeu alle belangstellenden in dien voor de studie van ons regt, onze geschiedenis en onze taal zoo belangrjjken arbeid uit, aan de oprigting deel te nemen. Het dividend der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal, naar men verneemt, over 1878 op 12.43 per aandeel van ƒ250 ge steld worden. Het saldo winst, lusschcn den staat der Nederlanden en de maatschappij te verdeelen, bedraagt f 911.175.32%. Op de aanstaande algemeene vergadering van aandeelhouders der maat schappij tot exploitatie van staatsspoorwegen zal door de directie ter goed keuring worden aangeboden een overeenkomst met de stoomvaart-maatschappij «Zeeland", waarbij de exploitatie-maatschappij op zich neemt een stoomschip, van het type Prinses Marie, te doen bonwen en dat aan de maatschappij «Zeeland" af te staan, uitsluitend ten behoeve van de dienst (usschen Vlis- singen en Queensborough. De maatschappij «Zeeland" zal daarvoor huur en aflossing betalenzoodat het schip na een zeker aantal jaren haar eigendom zal worden. Zij verbindt zich echter om het ook in dat geval voor geen andere dienst dan op de lijn Vlissingen—Queensborough te bestemmen. Het stoomschip Wyberton, van Rotterdam naar Java, is op 25 Mei van Suez vertrokken. Men meldt ons uit Stolwijk: Door de gemeenteraden van Polsbroek en Vlist is tot hoofdonderwijzer te Polsbroek benoemd de heer H. J. Knol, hulponderwijzer aldaar. De Stolksche hooikaas houdt eene vaste markt. Sedert eenige weken besleden onze opkoopers van 30 tot f 40 voor de 100 kilogram. De vangst van elft wordt te Ammerstol bij den dag minder. Gedurende het voorjaar is er weinig van gevangende koude verhinderde zulks. In de laatste vijf dagen zijn er nog geen 400 aan de markt geweesteen vangst, die men onder meer gunstige omstandigheden in één worp doet. De gemeenteraad van Gorinchem heeft besloten tot „opheffing der Lalijnsche school aldaar met 1 September aanst. Te Haarlem is gisteren op den middag brand uitgebroken in een pak huis, waarin eene partij siroo was opgeslagen, met eene daaraan verbonden woning, slaande in de Dubbele Buurt aldaar. Beide percelen, met al het geen daarin aanwezig was, zijn eene prooi der vlammen geworden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Amsterdam is beroepen d'. A. Kuyper, te 'sHage. De jonge dame, welke vóór ongeveer twee maanden in het Vondels park te Amsterdam door een kogel getroffen werd, afkomstig uit den tuin van de sociëteit «de llereeniging", waar eenige jongelieden zich vermaakten met schieten, is thans nagenoeg hersteld. Het is nog niet mogen gelukken den schuldige te ontdekken. Uit Deventer meldt men: Vrijdag middag ging een kind, hoewel de overweg van den spoorweg afgesloten was, omdat een trein moest passeren onder den afsluilingsboom door op den spoorweg. De seinwachter zag het kind daar loopen en spoedde er zich naar toe om het le grijpen, hetgeen hem gelukte. Hierbij struikelde hij evenwel met het meisje in den arm over de rails en viel derhalve juist toen de trein daar passeren moest op den weg. lljj had evenwel tegenwoordigheid van geest genoeg om zijne becnen spoedig van den weg te trekkenwaardoor beiden 'gered werden.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1