BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsohe Courant van Maandag 26 Mei Ó879, if0. d22. STADS-BERICHTEN. INSCHRIJVING SCHUTTERIJ. N i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN herinneren bij deze nog maals Öen belanghebbenden (de geborenen in 1854 envoor zoover zij zich tusschentijds in de gemeente hebben gevestigd en alhier nog niet voor de Schutterij mochten zijn ingeschreven, ook de geborenen in 1845-1853) hunne verplichting om zich voor den schutterlijken dienst te dóen inschrijven. De gelegenheid daartoe bestaat dagelijks (de Zondag uitgezonderd) ten Raadhuize, tusschen 9 en 4 uren, terwijl op den l!ttn Juni aanstaande de registers van inschrijving worden gesloten en zij, die zich niet vóór dat tijdstip hebben doen inschrijven, bij ontdekking, ambtshalve ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete verwezen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 23 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden dat dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd, des voormiddags van 9- 12 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1874, en voor de zeemiliciens der lichting van 1875, Verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, LeIdêN 23 Mei 1879. V. d. BRANDELER. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belasting zijn ter hand gesteld de op den 21eD dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor de per- soneele belasting, over een vol jaar, jaar, jaar en jaar, dienst 1878/9, terwijl ieder verplicht is zjjn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 24 Mei 1879. V, d. BRANDELER. De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenendat in de afgeloopen week een persoon aan mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 24 Mei 1879. V. d. BRANDELER. BINNENLANDSCHË BERIGTÉN. LEIDEN, 24 Mei. gymnasium 'zijn thans li 31 Door curatoren van het gymnasium 'zijn thans bij den gemeenteraad ingediend de noodige voorstellen voor de reorganisatie van dat gymnasium t. w. eene concept-verordening, betreffende de inrigting en het bestuur van het gymnasium, en eene concept-verordening, regelende het getal der leeraren en het bedrag hunner jaarwedden. Blijkens de laatste verordening wordt op het gymnasium onderwijs gegeven in: de Grieksche taal- en letterkunde, de Latijnsche taal- en letterkunde, de Nederlandsche taal- en letterkunde, de Fransche taal, de Boogduitsche taal, de Ëngelsche taal, de geschiedenis, de aardrijkskunde, de wiskunde, de natuurkunde, de scheikundede natuur lijke historie, de llebreeuwsche taal en de gymnastiek. De bepaling van het minerval is niet in de verordening opgenomen: curatoren stellen voor dit afzonderlijk te regelen en vast te stellen op/100'sjaars, te verminderen met een vierde voor twee of meer kinderen uit een gezin. Blijkens hierachter voorkomende aankondiging wordt de inteekening opengesteld op een zestal concerten, te geven door het muziekcorps der dienstd. schutterij, onder directie van den heer G. Locher. Die concerten zullen plaats hebben op den Burg, welke plaats bij ondervinding gebleken is daartoe zeer geschikt te zijn. De prijs der inteekening is uiterst matig gesteld, zoodat men mag verwachten dat aan de uitnoodiging tot deelneming een goed onthaal zal te beurt vallen. Zekere D. M., verdacht van diefstal eener pendule, ten narieele eener publieke vrouwis gisteren door de policie alhier naar de gevangenis te 'sGravenhage overgebragt, Ook is door haar, ter zake van diefstal van een boompje uit het Plantsoen, proces-verbaal opgemaakt tegen J. M. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 50 tol 67 volwassen personen en 12 tot 15 kinderen. Bij de gisteren te' 's Hage gehouden acte-examens voor het lager onder wijs werden voor de acle in vrouwelijke handwerken 12 candidaten geëxa mineerd, 4 werden afgewezen en 8 toegelaten: mej. M. G. van Brugge, uit Delft, voor nut; M. E. Haremaker, uit Leiden, voor nut; A. P. van Hengel, uit Voorburg, voor smaak; A. van Kralingeu, uit Delft, voor nut; M. A. Meerburg, uit Zoetermeer, voor nut en smaak; de wed. F. Bikkers, geb. Broekhnyzen, uit Voorburg, voor smaak; P. Vos, uit Naaldwijk, voor nut; en A. H. IJpelaar, uit Delft, voor nut. Het Politieblad behelst liet signalement van Lodewijk Pincoffs, tegen wien door den hoogen raad regtsingang met bevel van gevangeneming ver leend is, ter zake van valschheid in geschriften van koophandel. De pro cureur-generaal bij den hoogen raad verzoekt opsporing, aanhouding en berigt, en deelt mede dal de mede-beklaagde Henri Polak Kerdijk reeds is aange houden. De minister van binnenlandschc zaken, gezien het kon. besluit van 8 Maart 1879, heeft bepaald dat aan gemeenten die een eigen gemeente archivaris en doelmatige archieflokalen hebben, op aanvrage van het ge meente-bestuur zoodanige oude regterlijke archieven als bedoeld zijn in art. 1 ran voormeld kon. besluit en wélke op die gemeenten betrekking hebben, lot wedcropzeggens ter bewaring worden toevertrouwd of onder hare be rusting gelatenonder de daarbij gestelde voorwaardffh. Door Z. M. is bepaald, dat de slembriefjes ter verkiezing van een lid van de tweede kamer der statcn-generaal in de hoofdkiesdistricten Middel- Burg en Goes, op 10 Junjj e. k. in te leveren, zullen geopend worden op 12 Jnnij daaraanvolgende. Door de "Royal Geographical Society" te Londen is de hoogleeraar dr. P. J. Vetli tot «honorary corresponding member" benoemd. De viering van het 50-jarig bestaan van de Maatschappij tot bevorde ring der toonkunst nam gisteren morgen te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt een aanvang met de plegtige ontvangst van eere- en correspon derende leden, genoodigden en afgevaardigden der afdeelingen. De voorzit ter, de heer Loman, riep allen een hartelijk welkom toe, wijzende op het schoone verleden, liet ijverige streven naar eene schoone toekomst der maatschappij en op den band, die de afdeelingen bindt. Dr. Ferdinand von Hiller uit Keulen bragt een groet namens het conservatorium aldaar, en dé voorzitter deed voorlezing van een telegram van gelukwensching van den hertog van Coburg-Gotha, bij het hoofdbestuur ontvangen. Daarna ver- eenigden de afgevaardigden zich aan de 50e algemeene vergadering, waar 14 afdeelingen, uitbrengende 54 stemmen, waren vertegenwoordigd. Uit hét door den secretaris, den heer Dan. de Lange, uitgébragt verslag bleek, dat de maatschappij door de oprigting der afdeelingen Amersfoort en Winterswijk thans 16 afdeelingen telt met 3624 contribuerende leden, (234 meer dan in 1877/78, het hoogste cijfer ooit bereikt), 114 honoraire, 33 corresponderende leden, 33 leden van verdienste en een buitengewoon eerelid (Z. M. de koning). Over 1878/79 was beschikbaar ƒ18.578.86, uit gegeven werd 18.542.22, waaronder toelagè, eerepremiën, afschrijvingen enz. Het reservefonds der maatschappij is 73.000 2% pCt.het kunste- naarsfonds ƒ54.000 2% pCt.het muziekfeestenfonds 20.000 2% pCt.in het geheel eene vermeerdering aantoonende van 1.874.09% Op het belegde kapitaal. Als algemeen overzigt werd in het verslag aangetoond, dat dè maatschappij, niettegenstaande zij sedert 1854 de nitkeering der afdeelingen gradueel van ƒ4.op ƒ1.50 heeft kunnen verminderen, toch een gezamen lijk kapitaal heeft verkregen van ƒ93.000 2% pCt. en een saldo in geld groot 16.065.48%. Het verslag trad verder in bijzonderheden over het gegeven methodisch zangonderwijs in de volkschool, over de uitgaaf van goede en goedkoope muziek en de uitgaven van de vereeniging voor Noord- Nederlands muziekgeschiedenis. Aan Nederlandsche en vreemde compo nisten werden eerepremiën en eereducaten uitgereikt. Uit het kunstenaars fonds ontvingen nog weduwen en kunstenaars uitkeering. De afdeelingen gaven 47 uilvoeringen. Als merkwaardigheid deelde het verslag het geschenk mede van een keurige verzameling Hindoeschè muziek door den rajah Ta- gore, directeur der Hindoeschc muziekschool te Calcutta, der maatschappij geschonken. Tot leden van verdienste werden benoemd de hh. J. C. Boers te Delft en F. Gernsheim te Rotterdam en tót corresponderend lid de rajah Tagore van Calcutta. Tot hoofdbestuurder werd gekozen de heer Frans Coenen, en herkozen de heer Dan. de Lange. Na het nemen van eenige besluiten van huishoudelijken aard, werd besloten ƒ200 beschikbaar te stellen voor zangonderwijs in de volksschool, ƒ200 voor eerepremiënƒ200 voor het kunstenaarsfonds. Het volgende voorstel van het hoofdbestuur werd daarna in behandeling gebragt: Door deze algemeene vergadering worden vijf afdeelingen üitge- noodigd, om elk één afgevaardigde (liefst een specialiteit op het gebied van den volkszang) te benoemen. De uit deze afgevaardigden zamengesteldé commissie, waarin het hoofdbestuur door minstens ttoee zijner leden wordt vertegenwoordigd (aan te wijzen door hel hoofdbestuur zélf), zal in dek loop van dit jaar een onderzoek instellen naar den staat van het volkszang onderwijs hier te landé, om, na kennis gèhomen te hebben van de be staande behoeften, de maatschappij te dienen van voorlichting over het hier omschreven plan en de wijze zijner uitvoering. De commissie zal het regt hebben zich die personen toe te voegen, die haar zullen blijken, voor de uitvoering van haar mandaat nuttig te kunnen zijn. Het rapport zal min stens ééne maand vóór den dag der algemeene vergadering, te houden ik 1880, door de commissie in handen van het hoofdbestuur gesteld moeten worden, om met de punten van beschrijving aan de afdeelingen te kunnen worden rondgezonden. Dit voorstel werd aangenomen. Vervolgens wenron- nog onderscheidene huishoudelijke punten, betreffende wijzingiiigén in artt. 22, 39 en 51 def wet, en omtrent de bijdrage van het hoofdbestuur voor muziekfeesten der afdeelingen besproken. Het groote muziekfeest ter viering van het gouden feest der maatschappij nam gisteren-avond een aanvang. Het feestelijk gedecoreerde Paleis voor Volksvlijt leverde, toen de ruimte door p. m. 4000 toehoorders was bezet een verrassend gezigt op. Door de feestcommissie was het mogelijke verrigt om de acoustiek in de zaal te verbeterenwaarin zij vrij wel Oiogt slagert. Deze avond was bestemd voor de uitvoering van Handels "Josua" en onder de leiding van den bekwamen Verhulst viel aan dit verheven toonwerk eene schoone uitvoering ten deel waartoe ook voor de solo-partijen de mede werking van erkende talenten op muziekaal gebied niet weinig bijdroeg. Heden hadden op verschillende plaatsen der stad ook openbare muziek* uitvoeringen plaats door de stafmuziek van het 7de reg. infanterie en die van het reg. grenadiers en jagers. Te Rotterdam hield eergisteren de Nederlandsche Zendingsvereeniging haren 18deD zendingsdag. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging in de Preanger Regentschappen op West-Java acht zendingsposten heeft, waar van twee lijdelijk vacant zijn: een door het overlijden van br. Geerdink, en de andere, doordat br. Dijkstra om reden van gezondheid moet terugkeereri. De inkomsten der vereeniging waren in 1878 ƒ28,590,48, terwijl de uitga ven ƒ35.275,01 bedroegen, zoodat de rekening met een nadeelig saldo sloot van 6684.53. In de vergadering van crediteuren der Rotterdamsche Handelsvereni ging is door het bestuur voorgesteld: dat eene hypothecaire obligatieleening op de handelsterreinen en op het entrepot zou gesloten worden. Crediteu ren zouden die obligatiën voorloopig gedurende twee jaren als waarborg nemen. Inmiddels zouden de werken worden voltooid en in exploitatie ge bragt. De toestemming van enkele crediteuren die niet vertegenwoordigd waren of wier vertegenwoordigers geen volledige volmagt hadden, moet nog verkregen worden; doch bijna eenparig werd dit voorstel goedgekeurd. Men kan dus aannemen, dat de exploitatie der werken geene vertraging zal on dervinden. [IV. R. C.) De hh. M. H. Iluygens, chef der firma Keurenaer C°., te 'sHage, en C. W. Vermeulen, geëmployeerde bij de bijbank der Nederlandsche bank te Rotterdam, zijn door den hoogen raad benoemd als deskundigen tot onderzoek der boeken van de Afrikaanschc Ilandelsvereeniging. Door den heer H. D. Kruseman Jr.onlangs te Haarlem overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: aan het Geref. burgerweeshuis, het Lnthersch wees- en armenhuis, het R.-K. wees- en armenhuis SL Jacob, de Ned. herv. diaconie, de Luthersch diaconie, het R.-K. parochiaal armbestuur en de vereeniging tot ziekenverpleging ieder ƒ1000; aan het armbestuur der Israëlitische gemeente ƒ500. De heer Kruseman heeft daarenboven, ter eere en ter herinnering aan zijn verleden jaar overleden zoon en eenig kind, een vierde gedeelte zijner nalatenschap bestemd om als grondslag te dienen voor een fonds tot tjjdelijke ondersteuning van hulpbehoevende werk lieden in het vak van bloembollencultuur of bloementeelt, in de gemeenten

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5