in Nederland bezighoudt, voor ilc drie eerstvolgende jaren een jaarlyksch subsidie van 100 is toegekend, terwijl voor liet le Parijs op te rigtcn siandlieeid voor «ijlen liet buitenlandsch lid der maatschappij Claude Bernard eene bijdrage van ICO fr. aan de Société de Biologie te Parijs is toegezonden. ii|> de uitgeschreven prijsvragen waren dit jaar geene antwoorden ingekomen. Ite vergadering scbrecl een tiental nieuwe prijsvragen uit en benoemde tot l'iniienlandscbe leden de Ith. dr. A. Kucnen, hoogleeraar te Leiden, en dr. J. YV. Ciunning, hoogleeraar te Amsterdam, en tot buitenlandsch lid den Ber- lijnselien hooglceraar II. F. L. Ilelmlioltz. De N.H.C. meldt dat de procureur-generaaleen raadsheer-commissaris en de griHier van den Imogen raad ten kantore der Africaansche Handels vereniging zijn verschenen, en de boeken in beslag hebben genomen. De firma kerdijk en Pincofls (niet te verwarren met de Afrikaansche Ilandcls- vercenigiïtg) is op requisitoir van den officier van justitie failliet verklaard. De jusiiiie doet de naarsligste pogingen om den voortvlugtigen PincofTs, waar hij zich ook bevinde. in handen (c krijgen. Het gerucht, dat de chef de bureau en de boekhouder der Alrikaansche Handelsvereeniging gearres teerd. of voortvlugtig zouden zijn. is onwaar. Volgens dat blad was, wat betreft PincofTs, van een vertrek per stoomschip uit een der Noordzeehavens bij onderzoek niets gebleken. Het eeltige dat men met genoegzame zekerheid weet is dat hij Woensdag avond omstreeks 7 me te Brussel aan dc Care du Midi is geweest. Het berigt dat de firma Wed. Polak en C. gefailleerd is. is onwaar. Er wordt eene vergadering van crediteuren opgeroepen. Uil zekere bron meldt men aan dc B. C. dat Kerdijk te Antwerpen door 4 policic-agenten wordt bewaakt en dat eene som van 264,000 in zijn bezit is gevonden. Aan liet Bbl. wordt gemeld dat Kerdijk te Antwerpen in hechtenis blijft wegens het dragen van een valsclien naam; hij zal binnen twee dagen volkomen hersteld van het hospitaal overgebragt worden naar de gevangenis te Antwerpen. De officier van justitie uit Rotterdam heeft aan het parket te Antwerpen geseind, dat het verzoek om aanhouding of uitlevering on der weg is. De wijze, waarop Kerdijk zich van het leven had willen be- roovenzou aan comedie-spel doen denken en hij was slechts in het bezit van 300 fr. Gisteren nacht ten 2% ure had een arbeider, werkzaam aan den Ned. Rijnspoorweg le Botterdambij het rangeren van een goederentrein het on geluk met beide beenen onder een goederenwagen te geraken, met het ge volg dat hij welligt zijne beenen zal moeten missen. Eene bende Zigeuners, die eenigen tjjd te Utrecht heeft vertoefd, heeft titans hare tenten opseslagen op een nabij Amsterdam gelegen weiland, voor /200 gehuurd. Zij zijn voornemens eene maand aldaar tc vertoeven. Zumrdag namiddag heelt zich boven Apeldoorn een onweder ontlast, dat lot den avond voortduurde. In den stal van eene bouwhoeve, nabij het Uddelcrmeer, zijn 2 koeijeti en 1 pink door den bliksem gedood. Voor de arrond.-regtbank te Leeuwarden stond Zaturdag tcregt F. Westerling te Snrhuisterveen, ter zake dat hij in den laten avond van 15 Febr. tiit bet onbewoonde schoolgebouw te Snrhuisterveen eene hoeveelheid turf. toebehoorende aan en alzoo ten nadeele van het gemeentebestuur van Acht karspelen, arglistig weggenomen en zich toegeëigend heeft. Door het O. M. waren 6, en van wege den bekl.insgelijks 6 getuigen a décharge gedagvaard. De substituiit-officier mr. C. H. Moens eischte eene cclttliaire gevangenisstraf van 45 dagen wegens het wanbedrijf van eenvoudigen diefstal. Mr. P. van Heiltnga Tromp droeg de verdediging voor en concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op 24 Mei. Te Tilburg heeft zich een zonderling geval voorgedaan. Een onbekende boer. uit eene van de omliggende gemeenten waarschijnlijk, kwam 'snachts met een kar aan het gehucht de Kwartel aanrijdenklopte aan een der deuren van de bewoners, die eindelijk werd opengedaan en gaf een pakje af, met bijvoeging van twee stukken van ƒ2.50, waarop de brenger onmid dellijk vertrok. Het pakje bleek een pas geboren kind te bevatten. Den volgenden morgen werd dadelijk aangifte bij dc policie gedaan. Dezer dagen werden een 18-jarig meisje en een jongeling, werkzaam op een linnenfabriek te Boxtel, na het wisselen van scheldwoorden, band- gemeen. welke twist zoo hoos liep. dat het meisje, het mes van den jon geling wetende maglig te worden, hem daarmede een diepe wond aan den pols toebragt. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Z. M. de koning heeft nog benoemd lot ridder der orde van de Eiken kroon den heer A. Arlz, president van het schilderkundig genootschap "Pttlchri Studio" alhier. Tot regter-plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Amslerdam is be noemd de heer mr. J. 11. van Goor, advocaat aldaar, en aan den heer P. H. Velsen is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kautonregler-piaats- vervanger te Oirschot. Tot rijksontvanger zijn benoemd: te Vlijmen de heer 11. G. R. Ellens, en te St. (têdenrode de beer C. F. L. Gram, eerstgenoemde thans te 's Gra venpolder en de tweede titans te Weert. Tot directeur van een der rijkstelegraaph-kantoren is bcnotmd de telegraphist le kl. bij den rijkstelegraaph P. Vorster. De plaatsing van den luit ter zee 1' kl. 11. J. II. Sutherland, als 1' officier aan boord van bet ramschip Slier, is ingetrokken; die heirekking wordt opgedragen aan den luit. ter zee 1' kl. II. Qttispel. De ministers van oorlog, van financiën en van den waterstaat zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de beraadslagingen voortgezel over art. 1 der kanalenwet. Onderdeel C. voltooijing der Noor dervaart van Nederland naar Venlo, is afgehandeld, na discussie, waarbij de minister ontkende dal het Antwerpen zou bevoordeelen. De heer Brou wers hield dit vol en stelde als amendement voor een kanaal Venlo - Hel mond Een amendement van den heer Schepel en anderen, om in het artikel op le nemen een verbindingskanaal van Winscholerdiep naar liet Eemskanaal. werd door den minister aan de beslissing der kamer overge laten. Morgen voortzetting. L5UITKNLANDSC 11E BERK1T10.N, ENGELAND. LONDEN 18 Mei. De aanval van den hertog van Argyll in het hoogerhuis, tegen de liui- letiiand-che staatkunde der regering gerigt, was uiterst scherp. Twee uren lang sprak hij over haar beleid in de Ooslersclie qnafslic, haar tactiek ten Afganislan. haar houding jegens de oppositie. Lord Reaconsfield. en and« leden der regering bleven het antwoord niet schuldig. Lord Beaeonsfid was verbaasd over den moed des hertogs om hel beleid der regering Afgaansche zaken zóó le gispen op een oogenblikdat de onderhandeling! Z lusschen den onderkoning en Jakob Kltan bijkans haar beslag hadden. Kt gen deze niet hel gewenscht resultaat, zou dc hertog zich dat dan niet verwijlen hebben? Lord Salisbury zette de jegens Rusland gevolgde stai kunde uiteen, en meende dat het oogenblik voor een critiek daarvan slee gekozen was, waarin juist bij de ontruiming van Rumelië door Ruslatt troepen bleek dat Engelands politiek haar doel bereikte en consequent bleven was. Niet onduidelijk werd ook te verstaan gegeven, dat men den aanval van den hertog eigenlijk zag een manoeuvre om op de verki zingen invloed te oefenen; doch meende de hertog, dat zijn partij winm kon door het beleid der regering in buitenlandsche zaken aan te vallen regering vertrouwde dat dit een misrekening zou blijken. De correspondent van de Daily IVews aan de Kaap meldt dat de Zj loe's bij hunne strikt defensive houding binnen hun eigen land bleven, nieuwe vijandelijkheden aan de grens was het niet gekomen. Langztt werd met de toebereidselen lot den nieuwen veldtogt voortgegaan. Vóór Junij zou er inet de eigenlijke oilcnsive beweging geen aanvang getnul kunnen worden, Onder de troepen in het kamp le Ginghilovo was de zondheidstoestand treurig. Er heerschle veel dysenterie, en er was gebrj aan bet noodige lot verzorging der zieken. Het éénige hospitaal was gepropt. Voor 4000 man waren slechts" vijf artsen. Onder de paarden groole sterfte. De wegen waren ellendig. Bovendien waren trek-osseai drijvers over de grens voor geen geld le krijgen. -- In eene bijeenkomst le Durham, door de vertegenwoordigers van mr eigenaars en mijn-arbeiders gehouden werd het geschil over bet loon v» gelegd aan den scheidsregter Bradshaw. Deze adviseerde tot eene loonstr mindering van 8% pCt. voor de arbeiders onder den grond, en van OM voor de arbeiders boven den grond. Men verwacht dat in deze uitspri berust zal worden. Te Preston zijn eenige weken geleden eenigc kinderen door een doll hond gebeten, waarvan er reeds twee aan watervrees overleden zijn. FRANKRUK. De procureur-generaal bij het geregtshof te Parijs heeft den voorr ter der kamer verlof gevraagd tot liet vervolgen van Paul de Cassagt wegens een door hem geschreven artikel in den Bays. Te Parijs is dezer dagen een standbeeld onthuld van den abtdel'Ep Het beeld is vervaardigd door een der leerlingen van het doofstommenins tuut, Felix Martin, die wegens zijtt verdienslelijken arbeid lot ridder het Legioen van Eer is benoemd. Uil IT SC II LAAI). De opuitnoodiging van liet Bcrlijnsche gemeentebestuur gehouden n gadering van afgevaardigden van verschillende steden werd bijgewoond dt 117 afgevaardigden uit 72 stedelijke bestoren. De voorzitter gaf te keilt dat er geen hoop meer bestond op eene verwerping der regten op lat bouwproducten, maar dat de vertegenwoordigde gemeentebesturen toch hoorden te protesteren, om alle verantwoordelijkheid omtrent de iuvoeri van zich af te werpen. Er werden vijf besluiten ingediend1". de regt op landbouwproducten brengen duurte teweeg voor de levensmiddelen; onvoldoende voeding doel de productie der werkende klasse verminden 3'. de genoemde regten belemmeren de ontwikkeling van handel en nijt heid in de steden4°. zij veroorzaken vermindering van verbruik 5'. zijn hinderlijk aan de materiële ontwikkeling. Deze resoluliën werden i eene groote meerderheid aangenomen. RUSLAND. In het tijdschrift der nihilisten, de Semla-i-lVola, wordt niedegetlet dat verschillende personen in den laatslen tijd brieven met bedreiging! ontvangen hebben, die van liet comité heetlcn uit tc gaau. maar inderdt van onbekende personen afkomstig waren en dat daarom voortaan t oproepingen of waarschuwingen alleen in dal tijdschrift geplaatst zuil worden. Uit Moskou wordt aan de Golos gemeld, dal den 5d'™ Mei 300 sonen uit de centrale gevangenis aldaar naar Siberië gezonden zijn; 4 12dfD zoudeu 400 volgen en den 20'° 600 personen. Er bevonden ziclt n 11000 personen in de centrale gevangenis, die mede voor Siberië beslet zijn, waarvan 9000 zoogenaamde staatkundige misdadigers. Als nog eeni transporten ruimte in de gevangenis hadden gemaakt, zouden uit de ande plaatsen van Rusland dc naar Siberië verbannen personen naar Moskt worden overgebragt. OBST-IND1E BATAVIA. 5 April. Op verzoek van hel centraal comité voor hel huwelijksgeschenk den koning is bekend gemaakt, dat voor liet mcerendeel de inleckeniti! "lijsten terugontvangen zijn en daaruit gebleken is, dat er voor rui 36000 is ingeteekend. Z. M. heeft op daartoe per telegraaf gedaan zoek doen antwoorden, dat Z. M. dankbaar hel Indisch geschenk aanvaart maar de keuze daarvan aan het comité overlaat. Door den gouverneur-generaal van Ned.-lndië zijn de volgende besclii kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, t den ambtenaar op wachtgeld mr. A. Dull- aan den griffier bij den landri te Cheribon C. A. W. Franzen; aan den le0 commies bij het depart, burg. openb. werken A. Regensburg; aan den directeur der burg. opet werken H. J. Bool; aan den opvoeder van het gymnasium Willem III Batavia van Leijen; aan den 3tn hulponderw. aan de openb. 2e lagere scho te Djoc.jokaria A. J. Ponlier. Ontheven: op zijn verzoek, eervol, uit betrekking, wegens ziekte, mp. G. G. van Harencarspel, lid in den raad Ned.-lndië. Verklaard: dat hel aan den 3,n stadsgeneesheer te Bataviad'. W. M. Hoogcnstralengegeven ontslag uit 's lands dienst moet worden schonwd als te zijn verleend eervol. Benoemd: tot hoofdinspecteur voor suiker- en rijstcultuur enz., de inspecteur belast met de leiding der optut van Java L. Wcssels; in den raad van justitie le Samarang: tol lid,i bttitengew. lid in dat collegio mr. W. Vincent; tol buitengew. lid, de gó fier bij den omg. regter in de 3f aid. op Java en Madura mp. YV. C. Bet hout; lot officier van justitie bij den r.iatl van justitie: te Amboina, griflier bij den omg. regler in? de 5e afd. op Java en Madura mr. F. t Vijzelaar; te Makassar, dc griffier bij dal collegie mr. F. G. A. Beilz. de le ha> liet ecu vat slo kr< dei sta 1 liet bel gen I slri S VOO ten 1 W Rej kot Ser Au;

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2