LEIDSCHE €01 RAM. V. 117. MAANDAG 19 MEI. STADS-BE RICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN 187». De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afxemderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, I>e prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. Bil deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETIIOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wel van 2 Juni 1875 Staatsblad N°. 95), lot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke ge vaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen by deze ter algemeene kennis dat door hen op lieden vergunning is verleend aan J. Stoeke en zijne rechtverkrijgenden, tol het oprichten van eene manu factuur ververijin hel perceel aan het Levendaal n°. 50. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden 15 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van Leiden; Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n\ 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week geene personen aan mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd Leiden, 17 Mei 1879. V. d. BRANDELER. LEIDEN, 17 Mei. Het plaatselijk comité voor de Noordpool-expeditie verzoekt ons mede te deelen, dat zij, die alsnog de uitrusting naar de Noordpool wenschen te bevorderen, of willen medewerken tot het zamenstelien van een fonds om een geregelde Noordpoolvaart te onderhouden, hunne bijdragen kunnen inzenden by den heer jhr. mr. J. K. J. de Jonge, te-sGravenhage,?penning meester van het boofdcomité. Heden is door de policie alhier naar het huis van bewaring le 's Gra- venhage overgebragt C M. F. S.die zich alhier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een horloge met ketting uil eene tappery aan den Stations weg en van eene naaimachine uit den winkel van d. M. Genoemde persoon heeft reeds drie vonnissen ondergaan, waarvan er twee wegens criminele diefstallen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 tot 69 volwassen personen en 7 tot 14 kinderen. Bij eene door het depart, van koloniën le Amsterdam gehouden aan besteding was voor de levering van 325 wollen dekens minste inschrijver de heer II. J. van Wensen alhier, voor /1243.12y2. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden giste ren voor de acte in de vrouwelijke handwerken 10 candidaten geëxami neerd, waarvan 4 werden afgewezen en 6 toegelaten. De toegelatenen zyn: mej. M. C. Ekering voor nut en smaak, F. M. van Es voor smaak, G. E. Hillen voor smaak, J. A. van Paasschen voor nut en smaak, Ch. J. Tuyt voor nut en smaak en L. ter Maten voor nut en smaakallen uit 's Hage. De Staatscourant bevat het verslag van de verrigtingen der kon. akademie van wetenschappen te Amsterdam, over April 1878tot 1 April 1879. De minister van binneHlandsche zaken heeft ter kennis van belang hebbenden gebragt: 1°. dat in den loop van de maand Julij c. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, ter verkrijging vanacten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekersbediende). Zjj zullen worden afgenomen te 's Hertogenbosch en te Groningen. Zijdie lot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij met der woon gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schrif telijk opgave doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor die provincie, waarin de plaats gelegen is waar zij het examen wen schen af te leggen; zij, die te 's Hertogenbosch wenschen geëxamineerd te wordenbehooren zich te wenden tot den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Noordbrabant en Limburg (dr. Ingen Housz) te Breda, en zjj die Groningen verkiezen, tot den inspecteur voor het geneeskundig staats toezigt voor Friesland en Groningen (dr. Ali Cohen) te Groningen 2°. dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal worden gege ven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van acten van bevoegd heid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht. Zij, die lol die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 25 Junij e. k. schriftelijk opgave le doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de provinciën Gelderland en Utrecht (den heer H. L. Verspyck) te Utrecht. De kapitein Wentzel van het 411' rcg. infanterie is overgeplaatst bij het l"e en de kapitein llilvers van het l»u by het 4dc reg. infanterie. De kapitein Coumans van het l"e bal. 4le reg. inf. is van Delft verplaatst naar Leiden. Aan den kapitein Hilvers zal het bevel over de ls,e comp. Iste bat. te Delft worden opgedragen, terwijl de kapitein Coumans belast zal worden met het bevel over de 2,l« comp. 2'1' bataillon. Een nieuw reglement op de militaire administratie is in bewerking bij het ministerie van corlog. By die bewerking zal de vraag worden over wogen om de voeding van de militairen, hetzij geheel, hetzij voor zooveel de voornaamste bestanddeelen betreft, voor 's rijks rekening te doen verstrekken. Het stoomschip IJampton, van Batavia naar Rotterdam, is op 16 Mei te Suez aangekomen. De Celebes, van Batavia naar Amsterdam, vertrok op 15 Mei van Padang, en de Prins Hendrik, mede op weg naar Amster dam, verliet op 16 Mei Port Saïd. De IV. R. C. bevestigt het gerucht dat een der directeuren van de Afrikaansche handelsvereenigingH. Kerdyk, zich te Antwerpen onder heel kundige behandeling bevindt, daar hij getracht heeft een einde aan zijn leven te maken. Verder zegt dit blad; Bij de ontzettende verslagenheid, die er alom in onze stad heerscht, is het begrijpelijk, dat men ongeduldig verlangt naar berigten, waarop men staat kan maken. Tot heden echter is er wiinig met zekerheid bekend. Berigten over arrestatiën, zelfs van den voortvlugtigen Pincoffs, over gevallen en op vallen staande huizen, enz. behooren tot de geruchten, die, zooals van zelf spreekt, van mond tot mond gaan, die men zelfs in sommige bladen heeft gevonden, maar die ook niet meer dan geruchten zijn. Hoe gaarne wjj nadere bijzonderheden zou den mededeelen, is er tot heden met zekerheid niet meer te zeggen. De cijfers, die genoemd worden, zijn meestal ramingen, vele geheel willekeurig. De verwarring is te groot, dan dat men reeds terstond de gevolgen zou kunnen overzien. Er worden vergaderingen gehouden, consulten genomen, boeken onderzocht, en de hemel weet, wat ons nog boven het hoofd hangt. Maar tot heden zyn er nog geen andere huizen gevallen. Onuitsprekelijk zwaar is onze arme stad getroffen. Diep is het vertrouwen geschokt, nu men zoo scliandeljjk bedrogen is door den man, in wien men zulk een onbeperkt vertrouwen had gesteld. Maar laten wij onder de slagen, die gevallen zijn en nog vallen mogten, de zinnen niet verliezen, maar ons sterken met het geloof, dat wie kloek de handen uit de mouwen steekt, alle moeijelijkheden overwint. Naar men uit Antwerpen meldt was Kerdijk onder den naam van Carels aan het hotel St. Antoine afgestapt, lljj had getracht zich met een scheer mes den hals af te snijden. Hij was naar het ziekenhuis vervoerd en zijn toestand was zeer ernstig. Aan de C. meldt men nog betreffende deze zaak: Sedert een paar dagen was het aan enkelen bekenddal die Vereeniging in financiële moeijelijkheden verkeerde; men hoopte en meende echter, haar staande te zullen kunnen houden. Woensdag avond evenwel vernam men, dat de beide directeuren der vereeniging met hunne echtgcnooten en kinderen voortvlug- tig waren en reeds des ochtends de stad hadden verlaten. De A. H. V. deelde steeds goede dividenden uil en had algemeen en bij een ieder groot crediel; nu komt echter uit, dat de directeuren sedert 8 a 10 jaren valschc balansen hebben doen opmaken, hetgeen niet te controleren was, daar toch de zeilende goederen en vooral de voorraden van goederen aan hunne bui- Zie verder het Bijvoegsel) Men verneemt dat het Album eter ISonveautcs van de groote Ma gazijnen van den Petit St. Thomas te Parijs eenen zoodanigen opgang heeft gemaakt dat de directeuren genoodzaakt zijn geworden daarvan eene nieuwe uitgaaf te doen vervaardigen. De lezers van dit blad worden ver zocht hunne aandacht te vestigen op de aankondiging van dit huis, die onder de adverlentiën in dit nommer voorkomt.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1