in hooger beroep werd behandeld. Hei hof heeft hel vonnis der regibank waarbij by, ter zake vau liet ontvreeniilen van effecten ler waarde van ƒ15000, op grond van misbruik van vertrouwen lol een celstraf van 1 jaar werd veroordeeld, gedeeltelijk vernietigd en hel genoemde feil, overeen komslig den eisch van hel O. M., als diefstal in loontrekkende dienst qua- lificerende, de straf veranderd in een celstraf van 15 maanden, behoudens de boete hem, ler zake van em als misbruik van vertrouwen gequalificeerd leit, opgelegd. Omtrent den brand, die Ie Zaandam heelt plaats gehad, wordt nader het volgende medegedeeld: De brand werd ontdekt in het pakhuis «De Groote Lastdrager" van den heer K. Bral Pz., en weldra breidde hij zich uit tot de pakhuizen «Zaandam" van den heer C. Kamplmys, «Gezusters" van de lib. Krull en Leusseliug, «Kleine Lastdiager" van den heer M. C. van den HofT. «Ceres" van de bh. de Wed. C. Knrlf Zoon. De brand woedde hevig in de gedeeltelijk met rijstgraan en zaden gevulde percelen totdat eindelijk ook de stoomrijsl-pel- en meelfabriek «De Jonge Kuiper", van den heer C. Kamphuys, werd aangetast en, evenals de pakhuizen, ge heel vernield werd. Er moet veel verzekerd zijn bij builenlandsche maat schappijen, maar ook de binnenlandsche zijn er bij betrokken. Omtrent de oorzaak is nog geene zekerheidmaar mm vermoedt dat het bij de steen kolen of sintels der fabriek is aangekomen. Gelukkig was er in het geheel geen wind, anders zou de ramp niet te overzien zijn geweest. -- Zatnrdag II. werd door li. M. de koningin eene commissie uit den kerkeraad der herv. gemeente van Apeldoorn, beslaande uit de hh. d'. C. F. Gronemeijer, d\ W. J. Jorissen, Elsenius, J. G. Mensink, den oud-ouder ling L. Rouwenhorst en den oud diaken J. Boddens, toegelaten, ten einde II. M. een praclitigen Bijbel aan te bieden. 11. M. onderhield zich geruimen tijd met de genoemde beeren en verzocht hen, hunne namen in den Bijbel te schrijven. Uit Arnhem meldt men dat de tentoonstelling in den loop der maand Junij door een eigenaardig feest zal worden opgeluisterd. De commissie voor de Nederlandsche afdeeling op de Parijsche tentoonstelling heeft aan het bestuur der tentoonstelling het voorstel gedaan, om de bekrooningen, door onze industriëlen te Parijs behaaldaldaar te doen uitreiken. Dat voorstel is door hel bestuur volgaarne aanvaard en daarvoor voorloopig de 24' of 28' Junij a. s. aangewezen. Die uitreiking zal met feestelijkheden gepaard gaan. In het laatst der vorige week stierf bij een stalhouder te Arnhem een paard aan longontsteking lijdende. Het lijk van dit paard werd verkocht aan zekeren B op den Musschenbergwelke o. a. ook handel drijft in var- kensvleesch, spek, wor$t enz. De keurmeesters, vreezende, dat toevallig of bij vergissing wel eens vleesch van dat paard, onder een of anderen vorm, in den handel kon gebragt worden, begaven zich, zoodra zjj kennis van de zaak hadden gekregen, naar het huis van genoemden B.namen het vleesch en anderen afval, dat er alles behalve smakelijk uitzag, in beslag, en stelden de verdere behandeling der zaak in handen der policie. Toen II. Vrijdag voormiddag de ballasttreingebezigd bij de spoorweg- werken tusschen de brug over de Waal en Ressen, van die zjjde ledig terug- stoomde, heeft een man, die reeds geruimen tjjd in dien omtrek rondge- loopen en gevraagd had, wanneer de zandtrein naar den kant van Eist vertrok, zich verborgen in eene ingraving van den weg ter zjjde van de rails en zijn hoofd daarop gelegd. Hij was natuurlijk terstond een lijk; het hoofd werd bijna geheel van den romp gescheiden. In een zakboekje, dat bij het lijk gevonden werd, had hjj eigenhandig geschreven, dat wan hoop hem lot de daad gedreven had, dat hij zijne moeder vergiffenis vroeg voor de smart haar veroorzaakt en dat de drank hem zoover had gebragt. Te Meppel werd Zondag II. de optogt van Sanger's circus gehouden. Die optogt bragt aldaar zooveel volk op de been, dal de avond-godsdienst in de Groale kerk er door vergelen werd. Slechts 5 personen waren opge komen, aan welke berigt werd dal de dienst niet zou doorgaan. Des namid dags werd de godsdienstoefening met 12 toehoorders gehouden. Werd elders door de burgemeesters verboden, dat de dierentemmer bij de leeuwen in hel hok zou gaandaar werd de geheelc vertooning èn van leeuwen èn van hun meester geheel achterwege gelaten. Hierover en om liet weglaten van nog een paar nommers van het programmawerden eenige bezoekers zóó vertoornd, dat zij een der geëmployeerden van de inrigting te lijf gingen, waaruit een kloppartij ontstond, waarbij van de zijde der Engelschen van vouwstoelenmessen en steenen gebruik werd gemaakt. Zalurdag heeft de stoomboot 4Deventer Packet iu den Kamperkclel op de hoogte van het loodshuis een Groninger tjalkschipdat met steen geladen was, zoo hevig aangevaren, dat hel terstond zonk en de zich aan tioord bevindende personen lernaauwernood tijdig genoeg op de stoomboot konden worden opgenomen. Zalurdag nacht werden door den nachtwaker van het station te Breda twee kinderen, 7 en 10 jaren oud, in een hondenmand op het perron ge vonden. Op de vraag vanwaar zij gekomen waren en wat zjj daar kwamen doen. gaven zij ten antwoord: «Wjj zijn van Tilburg komen loopen, om eens te zien hoe Breda er uitzag". Deze kinderen, die reeds 24 uren te Breda hadden rondgezworven en den vorigen nacht in de koude tegen een berg in het Valkenburg hadden doorgebragt. werden, nadat zjj van den stationschef waren verzorgd, met den nachttrein, die ten 12 ure van Breda in de rigting van Tilburg vertrekt, medegegeven, ten einde hen onder het ouderlijke dak te brengen. Te Gulpen is een 5-jarig meisje overleden ten gevolge van het inslik ken van een haarnaald, welke, niettegenstaande alle plfgingen in het werk gesteld zijn, niet weder te voorschijn kon gebragt worden. In den nacht van 26 op 27 /pril II. zijn door middel van inbraak, ten nadeele der paters Daminicanen te Gent, gestolen: 1°. Een schilderij getiteld: Ecclesia triomphans per St. Eucharistiam; 2*. Een schilderij voor stellende de geboorte van Christus in een stal; 3". Een schilderij, een «Ecce homo van de Italtaansche school; 4*. Een schilderij, voorstellen Waal Maria met het ktndeke Jezus in staande houding op den schoot; 5°. Ei schilderij, voorstellende de II. Catharina van Sienna. Al deze schiklergi Be s| pun iet zijn uit de lijsten gesneden. Twee stukken op hout geschilderd, voorsit regeri lende den II. Johannes en den H. Malt heus, zijn eveneens ontvreemd. ten ei 'sGRAVENHAGE, 13 Mei. Tot officier van administratie 3' kl. is benoemd de scheepsklerk Hummelinck. Door den minister van koloniën is J. V. Crans gesteld ter beschikk» van den gouverneur-generaal van Nederl. Indië, om te worden benoemd derden stuurman bij de gouvernemenls-marine daar te lande. II. K II. prinses Hendrik heeft zich heden ochtend naar Oldenbui begeven. In de zitting van de tweede kamer van heden is de heer m'. q Osenbruggen, na het afleggen der gevorderde eeden, toegelaten. De benp slagingen over het kanaal door de Geldersche vallei zijn voortgezet. Dek Dijckmeester en van Asch van Wijck verklaarden zich tegen het kanat wegens het onvoldoende der toelichting en de financiële bezwaren. Dek de Beaufort, Rutgers, van Tienhoven en Godefroi verdedigden het kam nit een algemeen handelsoogpunt, niet krenkend voor Utrecht, en metk oog op differentiële spoorwegtarieven in Duitschland. Morgen is de minis! aan het woord. Voor den hoogen raad werd heden behandeld het beroep in cassai» door den llaagschen smid J. J. B. v. R., ingesteld tegen een arrest van h Liter geregtshof te 's Gravenhage, waarbij hjj tot 5 jaar tuchthuisstraf veroord# was, wegens het desbewnst gebruik maken van een valsch stuk. Ut requirant liet zich in de maand October 1877 1000 ter hand stellen di den heer F. te Rotterdam, op vertoon van een vervalscht stuk, waan blijken zou dat gemelde F. een valschcn eed had afgelegd. Namens I |,eeft requirant werden door den advocaat mr. G. Belinfante twee cassatiemiddi voorgedragen en toegelicht. De gemeenteraad alhier heeft heden tot leeraar in de Engelsche 11 en letterkunde aan de hoogere burgerschool benoemd den heer C. van Ti leeraar aan de hoogere burgerschool te Leiden. den katoei nadru tracht de de rt lip <1 gtlegc joeks aange zij d' schap W getolf jierv derd noem trie. BUITENLANDSCI1E BERIGTEN. reeds beiali nieuw ilisiit deelt ontst ENGELAND. With LONDEN 12 Mei. heeft Het oorlogschip Iron Duke is bij Shanghai op het strand geloop ie vl liet mogt niet gelukken, het schip vlot Ie krjjgen. De Iron Duke isi gepantserde schroefboot van 6034 ton en 4268 paardenkracht. Zijn bei pening beslaat uit 14 kanonnen van zwaar kaliber en zijn equipage 1 457 man. In September 1875 kwam het op de Iersche kust in aant ring met de Fanguard. met het gevolg dat dit schip te gronde gii Thans was de Iron Duke het vlaggenschip van den vice-admiraal Cool bevelhebber van het Britsche eskader in de Chinesche wateren. De werkstaking onder de machine-werklieden duurt reeds twaalf 1 ken en het uitvoerend comité heeft niet minder dan 10000 uit I ondersteuningsfonds uitgedeeld. Het vaste voornemen van de ijzer-induslri len schijnt te zijn bij de loonvermindering van 7% pCt. te blijven volhardt maar niet' minder hardnekkig bljjven de werkstakers weigeren, deze rot waarden aan te nemen. Intusschen is er een minderheid, die een vergéj zou willen sluiten op den grondslag van een loonvermindering van 2% pi In de zaak betreflende den moord in de omstreken van Londen, in eene dienstbode op hare meesteres gepleegd, is nog geen licht gekomi Ondanks al de aangewende pogingen, heeft men tot heden nog niet# medepligtige kunnen ontdekken. Kale Webster had zekeren Cnrch bescht digd den moord gepleegd te hebben; onder het gewigt dier beschuldigt werd Curch aangehouden, doch het was onmogeljjk bet minste bewijs let hem te vinden; hjj werd dan ook in vrijheid gesteld. De advocaat van Kil Webster heeft gedurende drie uren Curch ondervraagd; hij heeft hem ine >Scl wikkelde en listige vragen gesteld, doch zonder Ie kunnen bewqjzenl ie Curch, vóór den moord, betrekking gehad heelt met de beschuldigde. V woo de beschuldigde betreft, zij houdt hardnekkig staande, dat Curch all# Bi den moord heeft gepleegd. FRANKRIJK. Iloe meer de lijd nadertdat de kamer van afgevaardigden wd bijeenkomt, des te meer blijkt hel. dat de positie van het kabinet» I1' gevaarlijk is. De terugkeer naar Parijs zal thans ook in den senaat# meerderheid vinden; voor Ferry's wetsontwerpen rekent men op eene me derheid van een twaalftal stemmen en de verkiezing van Blanqui zal doori kamer zeker ongeldig verklaard worden. Gambclta is den minister-pré dent Waddingion wel niet gunstig gezind, maar hij heeft zich overluid dat een crisis thans ontjjdig zou zijn. De Dép. Frang. verlangt volstrtl het aanbljjven van hel tegenwoordig ministerie. De Presse en de France houden vol dat er in den boezem van het kil net oneenigheid bestaat en wel over de waarborgwetten betreffende 4 terugkeer van het parlement naar Parijs. Een der bedoelde waarbof? moet zijn dat aan den Parijschen gemeenteraad ontnomen wordt de bcvotd heid de begrooting van den prefect van policie goed te keuren. Isdef>a« goed ingelichtdan hebben zelfs eenige ministers verklaarddat hel kabiffi onmogelijk kan zamengesteld blijven zooals het nu is. In eene bijeenkomst der uiterste linkerzijde heeft de heer ClémenM eene redevoering gehouden ter ontwikkeling van zijn programma. Hij langt: vrijheid van drukpers, vrijheid van verecniging en vergadering, rts ling van het onderwijs, afschaffing der brieven van vrijgeleide, verminder» van den militairen diensttijd, onderwerping der seminaristen aan de unlit»' dienst, opheffing van de beurzen der seminariën, scheiding van kerk tan 1 Ceyei terre schei Dille Folk alle maal ten feit. Deze van bors hel (loot nel Gut I met wer aan ovet offiu Ron 'an lieei bijz 0 hel; trel wei kei hee der

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2