LEIDSCHE C OIIR A M T. 113. WOENSDAG 14 MEI, De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nernmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, lie prijs der Adverlcntiëu is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cents. 187». ItfsS STADS-BERICHT EN. scnuTTEnwj. WETHOUDERS yan LEIDEN doen tc uolén, dat, ter van den 11 April 1827 (iS'taatsbl. n°. 17), een aan- BURGEMEESTER en Voldoening aan de wet vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de pen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen Dat dere inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstandedat de personen, geboren in 1845 tot 1853 ingeslotenwelke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente siiids de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen oaderdom hehooren terwijl de geborenen in het jaar 1854: zullen worden in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1879 cn het tiende, of dat der geborenen in 1844, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al urmeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die lersonen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben hekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van Ml Waart 1828 [Staatsbladn C), zullen worden geopend op Donderdag den 15 Mei pstaande, en op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. Datderhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Jnni niet lebhen doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van eldtvs zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai- ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst get re- jen), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van Ie Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schui mrand zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien liet zal blijken dat er, tijdens de Itmiimdc inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan lien bestonden; terwijl in zoodanig geval liet huwelijk hun ook geene aanspraak om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf lepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 Staatsblad 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt, vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs roorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter (cretarie dezer gemeente (nfdeeling burgerlijke stand), van lieden af, van des voor- uiddags 9 tot 's namiddags 4 arenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be is vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoor- lelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-akte, door eene ^keerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij bij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer miner woninghun beroep en dut hunner ouderszoo die nog in leven zijn, Ismedc den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ugehvwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel in elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, oin zich van een extract uit (t huwelijksregister te voorzien om daarop door den heer der gebuurte, waarin lij wonen, het geial hunner kinderen ledoen certificeercnteneinde daarvan bij de oschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten tffl heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke land), van des voormiddags 9 tol 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen illende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken an het Raadhuis, en wel: Op Donderdag den 15 Mei 1879, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Vrijdag den 16 Mei 1879, de bewoners van Wijk IV en V Op Zaterdag den 17 Mei 1879, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1879, de bewoners van Wijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 nren; uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse «te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het fcrhlijven zonden ontstaan; zullende wijilcrs het tijdstip, dat de registers ter '"ge znllen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den Mi aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. Sn verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September ®8 Staatsbln°. 55) roepen hij deze op alle personen, welke als gehnwd of "Weduwenaar met kind of kinderen, in hel afgeloopen jaar in de termen zijn «eest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij vorlen gebracht, doch sedert dien lijd, door bet overlijden van hunne vrouwen kinderende bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, cn alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te tnaken algemeene Schuttcrs- rol geplaatst moeten woidcn, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te meldendes voormid dags tusscben 9 en 1 uur, vóór den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tolden 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden bij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staatsbl. n". 12),houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide stralï'en te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BR AN DELER Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, ter vol doening aan art. 228 der Wet van 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1878, ten laste der gemeente, vóór o( op den laatsten Juni dezes jaars moeten worden ingeleverd en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd zijn ingediend, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. -• En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 13 Mei 1879. E. RIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 13 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van hel arts examen uitgereikt aan den heer M. Polak, candidaat-arts. Aan het ministerie van justitie te 'sllagc werd heden aanbesteed het uit voeren van vernieuwingen en herstellingen aan en het onderhouden gedurende 1879, 1880 en 1881 van de reglsgebouwen te Arnhem, Zutphen, Utrecht, AmersfoortDordrecht en Leiden. Voor het regtsgebonw te Leiden was de minste inschrijver S. van Leeuwen, alhier, voor 1590. 's Lands middelen over de vier eerste maanden dezes jaars hebben opgebragl 30,184,606.00y2 zijnde ƒ202,894.89% meer dan in hetzelfde tijdvak van 1878. 4/12 der raming was ƒ32,969,520.40. Bij dc acte-examens voor het lager onderwijs te 's Ilage werden giste ren voor de acte in de vrouwelijke handwerken 14 candidalen geëxamineerd. 4 werden afgewezen en 10 toegelaten, als: mej. S. L. A. Abel voor nut, VV. A. Beek voor nut en smaak, G. van den Berg voor nut en smaak, W. A. van den Berg voor nut en smaak, E. J. VV. Brondgeest voor nul, J. R. van Coeverden voor nut en smaak, J. G. Ch. Cornells voor nut, M. A. van Drunenwed. Baas, voor nut, H. C. Sehambach voor smaak en J. M. Tuyt voor nut en smaak, allen uit 's llage. Uit het legaat, door dr. I,. A. Buma aan de provincie Friesland ver maakt, is een prijsvraag van ƒ500 uilgeschreven voor een lees- en leerboek over de zuivelbereiding, terwijl 300 aan den schrijver wordt aangeboden voor het bevorderen van die uilgaaf. De betrekking van geneesheer in de cellulaire gevangenis te Rotter dam is vacant. Daaraan is verbonden eene belooning van ƒ600 's jaars, en hel genot van vrije woning. Zij, die daarvoor in aanmerking wcnschen te komenmoeten zich bij hel departement van justitie aanmelden. Toen op Maandag 5 Mei jl.meldt de IV. R. C., de spoortrein van Leiden op Woerden ten 1 ure was gepasseerdontdekten een paar jonge boeren onder Ilazerswoude eenigen tijd daarna een rookende massa op de spoorbaan aan een der overtogten over een doorvaart. Zij spoedden zich derwaarts, en bevonden de onder de rails liggende dwarshouten niet alleen smeulende, maar helder op brandende, zoodat slechts korte tijd zou noodig zijn geweest, om al den steun der rails boven die doorvaart te vernietigen. De knapen beijverden zich den brand in zijne geboorte te blusschen. en hebben zeer zeker daardoor voorkomen dal de eerst volgende trein ontspoorde. De brand is vrij zeker ontstaan door vonken of stukken gloeijende steenkool uit de locomotief. liet geregtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in dc zaak van C W. Schrikker, gewezen bediende bij de firma L. Hoyack C"., welke

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1