BUITENLANDSCIIË BEfUGTEN. lieden luin leven danken. Denzelfdcn dag loeli vernam men in iïcl dorp een geweldigen slag, veroorzaakt door het inslorlrn van den nieuwen toren, waarvan het puin het dak en voor een deel het inwendige der kerk vernielde, 's GRAVENHAGE, 12 Mei. Z. M. de koning groothertog heeft benoemdin de orde van den Gou den Leeuw van Nassau tot ridder tweede kl. (kommandeur) jhr. mr. Gevers Heynoot, burgemeester van 's Gravenhage; in de orde van de Eikenkroon lol grootkruis mr. G. Fock, commissaris des konings in Zuidliollandtot officier de heeren K. van den Heuvel, secretaris der gemeente 's Gravenhage, i n II. Hoer. president van het comité uit de ingezetenen van 's llage lot aanbieding van ecne ovatie aan 1111. MM. den koning en de koningin; lot ridders de hh. C. Rut ten, secretaris, en Ykema. penningmeester van het comité, en Schmidt, president van de kon. nationale zangschool voor hand werkslieden. lie onderscheiding van officier der orde van de Eikenkroondoor Z. M. den koning aan liet oudste niet-gedecoreerde lid van den gemeenteraad alhier verleend, is te beurt gevallen aan den heer P. J. van der Burgh, sedert 1851 onafgebroken met hel vertrouwen der burgerij vereerd. De heer G. P. van Vladeracken, thans controleur der directe belastin gen te Delft, is benoemd lol ontvanger der accijnsen te Haarlem c. a. Door Z. M. zijn op pensioen gesteld de kapiteins ter zee W. C. Klis, ,1. K. van de Kruysse Pilaar en A. J. van Mansvelten wel voor zooveel den tweeden genoemde betreft op zjjn daartoe gedaan verzoek; voorts onder toe kenning aan den kapitein ter zee W. C. Klis van den titulairen rang van schonl-bij'iiacht. en aan den kapitein ter zee J. K. van de Kruysse Pilaar, van de vergunning tol het blijven dragen der acliviteits-uniform van zijnen tcgenwoordigen rang. Hevordcrd: tot kapitein ter zee, de kapitein-luitl. ter zee E. F. Hancl von Crouenthall, E. J. van der Sleyden en W. F. Meyen lol kapitein-luit. ter zee, de luitl. ter zee le kl. A. J. Visser, G. Doorman en S. KraijenhofT van de Leur; tot luit. ter zee 1' kl., de luit.t. ter zee 2« kl. A. G. Ellis, VV. A. Kok en M. C. van Doorn. De ministers van financiën, van oorlog en van waterstaat zullen Don derdag aanst. geen gehoor verleenen. -- lu de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over hel kanaal door de Geldersche vallei voortgezet. De heer van Kerkwijk bestreed het ten sleikste, als onnoodig en bezwarend. De verbetering van de vaart van Amsterdam naar Rotterdam was vooralsnog voldoende. De bh. Lenling, Froger en Meinesz verdedigden hel nieuwe kanaal uil een technisch en een handelsoogpimt. Ook de heer van Wassenaar van Catwijck ver klaarde er zich voor, doch zou op grond van den toestand der financiën legen de wet stemmen. Het geregtshof te 's Gravenhage heeft heden bevestigd het vonnis der Rotterdamsche reglbank. waarbij jufvr. G. A. M. B. is veroordeeld tot 3 weken celstraf, wegens het aanzetten tot verzet tegen de policie. Burg. en weth. hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om voor hel bouwen van eene school voor meer uitgebreid lager onderwijs, waartoe bjj het vaststellen der gemeentebegrooting voor 1879 is besloten, een gedeelte van het bouwterrein aan te koopen van den heer van Stolk c. s. aan den Zuid-Oost-Builensingel, groot 1200 centiaren, tegen den prijs van jT per centiare. ENGELAND. LONDEN 11 Mei. Ten einde le voldoen aan het verzoek van lord Chelmsford om nog drie bataillons tot versterking van de garnizoenen in Natal en de Transvaal hebben de noodigc officieren en troepen te Woolwich bevel ontvangen zich tol vertrek naar de Kaap gereed te honden. Naar men uit Konstanlinopel meldt zou er in de Egyptische quaeslie een compromis tusschen den Khedive en Frankrijk en Engeland tot stand gekomen zijn. FBANHRIJK. liet Journ. off. bevat een besluitwaarbij op nieuw aan 440 veroor deelden ter zake der commune amnestie wordt verleend. In het geheel is mi sedert de wet van 5 Maart aan 2065 veroordeelden deze gunst toegekend De wet is slechts drie maanden van kracht, zoodat zy met 5 Junij ophoudt te werken. De Rep. Frang. verzekert dat de heer Ozenne, secretaris-generaal bij het dep. van landbouw en koophandel, 1 Julij aanstaande zal aftreden, en benoemd is tot honorair staatsraad. De heer Ozenne wordt in het buiten land algemeen gehouden als de beste zaakkundige op het gebied der Euro- pesehe handelspolitiek en economie. Hel ministerie, in dit opzigt alles be halve rjjk aan specialiteitenverliest in den heer Ozenne een krachtigen steun, en begaat een misslag door zich van zijne medewerking en voorlich ting te berooveu in een tijdperk, dat zich de grootste behoefte daaraan doet gevoelen. De president der republiek heeft eene deputatie der orthodoxe partij in de hervormde kerk, die gekomen was om bezwaren in het midden te bren gen tegen de benoeming van twee vrijzinnige hooglceraren bij de theologi sche faculteit te Parijs, en nog andere bezwaren kenbaar te maken, ten gehoorc ontvangen. De heer Grévy verklaarde, dat hij de benoemingen be krachtigd had, omdat de minister hem verzekerde dat de reglementen hem hel regt daartoe gaven en er bovendien precedenten waren. In elk geval had men 'hier slech s met een bepaald geval te doen en behoefde men niet le vreezen, dal het lot algemeenen regel zou worden. Er moet niet eiken dag in leerstoelen worden voorzien, zeide de president, en voortaan zullen uwe professoren op de gewone wijze worden benoemd. Voor het overige heelt uwe kerk de sympathie der regering, want de hervorming is den. der hcdendaagsche vrijheden en der democratie in Europa. Ik weet de regering op de Prolestantsche bevolking rekenen kan. Koestert gecne vrees voor uwe vrijheden en houdt er u van overtuigd, dati men daarop inbreuk wilde maken, ik mij verzetten zou. Wat uwe s| betreft, de quaestie is mij nooit voorgelegd, en indien gij die inhei meen vragen mogt, zie ik niet in, waarom men u haar weigeren rot terug te komen op de op zich zelve staande daad, waarom gij hier gel zijl: gij houdt haar voor onwettig, gij verlangt, dat de regering hi sluit intrekke. De zaak zal op nieuw worden onderzocht, en indi niet overeenkomstig uwe wenschen mogt worden uitgemaakt, knel zonder eenige beduchtheid van de regering te kwetsen, haar voor dn van state brengen. De regering zal zich daardoor in geenen decle gc| gevoelen. De studenten aan de staatshoogcscholen te Parijs, Lyon, Tod Monlpellier, enz hebben, nadat de kwcekelingen aan de katholieke tingen van hooger onderwjjs adressen geteekend hebben tegen de we werpen van den minister Ferry, den minister adressen doen toeki waarin zij hunne ingenomenheid met zijn initiatief betuigen. Te Lyon is in de vorige week een hevige brand uitgebarsten, wijk Guillotière, in eene reeks gebouwen, die eene oppervlakte vani duizenden vierkante meters beslaan. Een dier gebouwen was eene cln» fabriek, in een ander was eene groote menigte suiker, hout, oliën ent licht ontvlambare goederen voorhanden. Bijna niets van dat allee is; De schade wordt op meer dan een millioen begroot. Uit Spanje wordt gemeld, dat de posttrein van Madrid naar! is ontspoord. Zes personen zijn bij deze ramp gedood en versch gekwetst. ZWITSERLAND. Volgens de dagbladen schijnt er beduchtheid te bestaan ten opzfc zekere pogingen, door sommige staten aangewend, om een wjjzgjl brengen in de tractaten van uitlevering, met Zwitserland gesloten, tracht namelijk, zoo beweert men, in liet regt van asylgelijk dat than Zwitserland wordt uitgeoefend, ren verandering te doen brengen. Naai vermoedt, zijn vertrouwelijke onderhandelingen over dit punt gevoi zullen die weldra p'aats hebben. De bedoelde bladen zijn van gevoelei de wijze, waarop Zwitserland het regt van asyl uitoefent, geen aanli tot klagten kan opleveren. D U I T C II I. A IN' D. In den rijksdag is de eerste lezing van de ontwerpen der tabii lasting aangevangen. De minister llobrecht verdedigde het systeem ut lasting naar het gewigt, waardoor de bionenlandsche tabaksbouw dei schade zou lijden. De licensebelasting verdedigde de minister uit een 6 ciëel oogpunt en wegens de controle vau de inlandsche tabak; de h gewone belasting achtte hy wegens het ontzaggelijk speculeren in labii tot bescherming van de inlandsche tabak onmisbaar; daarvoor sprekt gewigtigstc gronden, in verband met het in te voeren inkomend regt heer Kiefer bestreed sommige gebreken van de ontwerpen, de license! ting en de buitengewone belasting. Het debat werd tot Maandag verdt RUSLAND. De rijksbank heeft bekend gemaakt, dat op grond van keizerlijk) velen van 10 Febr. 1878 en 25 April 1879, eene vierde emissie van dl tien rijksrenle op korten termijn ter gezamenlijke waarde van 50 mili roebel zal plaats hebben. De obligation worden uitgegeven tot eene no® waarde van 1000 en 5000, rendeeren 4 pCt. en gelden voor een termiji zes maanden. Aan de Pol. Corr. wordt uil Petersburg gemeld dat liet aantal tt taliën in die stad gedurende de laatste dagen niet meer dan omstreeks! bedraagt. De Golos meldt, dat ecne eerste afdeeling van 300 gevangenenof 2000. die in den afgeloopen winter le Moskou zijn gevat, naar Sibeti gezonden. Negenduizend personen, die in andere sleden gedurende tltt geloopcn winter zijn gevangen genomen, zullen dezen zomer door Mosl worden gevoerd. OOST-IND I E. BATAVIA. 5 April. In den nacht van 31 Maart op 1 April, omstreeks 4 uur, is te Ban weder een vrij sterke, doch korte schok van aardbeving gevoeld. Te Buil zorg is de meeste schade loegebragt aan het gebouw, dat voor bureau1 den staatsspoorweg gebruikt wordt. De scheuren, welke men in dew den bespeurt, moeten zoo groot zijn, dat voor het omvallen van den® vrees bestaat. Voorts heeft op Tjandjoer een aardbeving groote schaden gerigt. Het huis van d'. le Rutle stortte in, en de bewoners reddenti met levensgevaar. De woningen van den post-commies en van den kapilt van de opname werden onbewoonbaar. Een gedeelte van den mis stortte in, waardoor de panghoeloe met 5 volgelingen omkwamen. De rit muur van de regents-wouing stortte in over p m. 800 el met die woni zelve. De regent en zijne vrouw werden ernstig gewond. Een steel wachthuis bij de geldkamer viel inen twee wachters werden verplette Des adsislent-residenls woning, ofschoon van hout, bekwam veel scl» Lampen en spiegels werden tegen den grond geslingerd. De gevange» waarin 126 gevangenen waren, scheurde; de boeven moesten er uit word gelaten en worden in een bamboezen woning bewaakt. Alles woont bamboehutten en de adsistent-resident bewoont zijn rijtuig. Van den gouverneur van Aljch en onderhoorigheden zijn bij telegrat gedagteekend hoofdkwartier Anagaloeëng 26 Maart jl.de volgende berigl ontvangen; Ondanks ongunstige weersgesteldheid operation in XXII Slorti

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2